Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Bormasina cu percutie ieftina-de care sa cumpar?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006

View Postmacmac, on Nov 3 2006, 08:40, said:

Ca sa recapitulam, eu am inteles asa: daca vreau sa cumpar o bormasina cu percutie ieftina&noname, atunci sa cumpar una mai scumpa, fiindca astea ieftine sunt proaste. Apoi, ca sa nu iau una foarte scumpa, gen Bosh, as putea lua ori una mai putin de firma, de exemplu Black&Decker sau asemenea, sau as putea lua un ciocan retopercutor, care iarasi ar fi bun, chiar daca e cam noname si deci mai ieftin. Iar ca pret asta ar insemna sa sar de la 70-80 RON pe la 125-150 RON.
Pai atunci as lua un rotopercutor, ce ziceti ? Dar gama de scule pentru rotopercutor ramane la fel de variata ?


prietene, daca iti iei scula ca sa dai 2 gauri pentru vasul de wc, 3 pentru tablouri, 10 pentru dulapurile din bucatarie si ce-or mai fi: etajere, chiuvete, galerii, canale ptr. cabluri, s.a.m.d. parerea mea e sa cauti calea de mijloc pe la 120-150 lei
e exact ca atunci cand cumperi un computer, depinde cat si la ce il folosesti: office, jocuri, etc.

#38
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu tocmai mi-am luat o Makita cu percutie la 3 milioane (e mititica saraca) insa nu am apucat sa o pun la munca sa vad ce gaurele stie sa dea in beton. Mai oputeam lua una la 5.5 milioane dar ala era deja ciocan ... iar la cele 3 gauri pe an pe care le dau eu ...

Ma rog, eu mai aveam o masina de gaurit romaneasca, buna ce sa spun, insa nu voia sa dea gaura in beton nici moarta chit ca era cu percutie. Sa vedem ce o face asta. Nici n-am apucat sa o scot din cutie ca am plecat la munca.

Daca imi aduc aminte va spun luna viitoare cum se comporta. Ah, niciodata nu m-am zgarcit la burghie - numai din alea bune ...

Edited by Cristist50, 04 November 2006 - 00:35.


#39
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 20.09.2006
Cred ca pana la urma o sa iau un ciocan rotopercutor. Din ce am citit aici face treaba buna si e si mai ieftin decat o bormasina de firma. Care ar fi cel mai ieftin si bun, din ce stiti voi ?

#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Bosch - bleah.
Am avut una originala, verde, luata de la reprezentanta, acuma vreo 3 ani cu aproape 3 mil. A tinut exact 5 luni de zile - in care nu am dat gauri in beton cu ea, am gaurit doar dosare (burghie bune).Dupa care a murit.Definitiv.Reprezentanta a reusit performanta (normala pentru .ro) sa constate ca a fost vina utilizatorilor ca o bucata de saiba a stricat axul central...
Sa nu mai aud de ei.Scump si prost.

Pe de alta parte am luat din metro un noname "domotec" la 1 mil, cu motor vertical.Accesorii dalta si spitz.merge de rupe de 2 ani, am gaurit orice fel de beton, oricat de gros, am daramat pereti (bucati) cu ea, n-are nici o treaba. Nu se incalzeste, am lucrat si cate o zi intreaga cu ea cu pauze doar de cate 10 min.
Mai am un set de bormasina/ferestrau pendular/flex.. tot noname, din metro (a costat tot vreun mil setul) care are la fel cam 2 ani.Bormasina a fost utilizata la amestecat sute de galeti de adeziv, gaurit lemn/metal, insurubat la rigips....flexul a taiat betoane, faianta, gresie, a polizat..samd si inca functioneaza bine. Ferestraul pendular nu l-am uitilizat prea mult.

Mai nou, no name-urile au 24 luni garantie. Cool.

#41
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002

View Posthalford, on Oct 31 2006, 09:04, said:

Nu stii tu sa dai gauri sau ai dat fara percutie sau ai dat cu un burghiu dus sau ai nimerit armatura. Trebuie s-o gadili si sa ai rabdare cu ea ... ca cu o femeie  :inlove: Eu am un einhell de 500mii cea mai ieftina si merge de rupe. Cu burghie de calitate am dat zeci de gauri in beton.

Me too. Burghiul face diferenta. La beton armat, dar sa vedeti la otzel ce diferenta e. Am luat un burghiu cu titan (sau poate e cu totul din titan) si sa vezi ce gauri dadeam cu einhell-u de 500k in otzel inox!

#42
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002

View Postdumy1dumy, on Nov 3 2006, 15:05, said:

"""5 scule electrice Einhell la 2,5 milioane"""
uauuuu asta inseamna 50 ron pe scula-pret magazin
la ce pret crezi ca a plecat scula din fabrica 1, 2 sau 5 dolari.
tre sa te gandesti ca sunt prea ieftine!!! made in china-pe vapor sau mai stiu eu unde(pretul asta e asemanator preturile de la magazinele de genul ""orice produs la 38.000lei(1$)""

nu zic ca sunt sigur niste pocnitori, dar la bani astia la ce sa te astepti???
cine stie poate nu pocnesc.!!!


calitatea costa-cumparati lucruri de calitate

Promotia asta a fost si fix acum un an la Practiker, 2,4 mil si atunci am luat si eu.
Am folosit mai mult bormasina cu percutie  si pe cea cu acumulator. Au functionat IMPECABIL.
Gauri in beton si mobila din 3 camere asamblata cu cea de insurubat. Apoi indreptat tocurile la 3 usi cu slefuitorul. Pentru uz casnic este  trusa ideala ca aparate incluse.

Daca te uti la ei pe site o sa vezi ca e firma serioasa si ca trusa asta e scoasa cu ocazia aniversarii a 40 de ani de la infiintare, la un pret promotional. Probabil Pracktiker a facut stoc mare atunci si de asta a reaparut promotia.

#43
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Salutare tuturor,

Dupa cateva experiente neblacute: o bormasina "nemteasca" made in china din Praktiker (nu a mai mers dupa cateva lucrari prin casa) si un Black and Decker fals (a inceput sa scoata fum cand am incercat sa dau o gaura in beton de la cat sa incalzit si nici macar 5min nu a mers continuu), m-am hotarat sa investesc in niste scule de calitate. Vorba aia: "sunt prea sarac sa cumpar ceva ieftin"

Am asteptat o promotie si am luat un set de 3 scule Skil (bormasina cu percutie, polizor unghiular si masina de gaurit cu acumulator) cu 270 RON de la Brico. Merg brici! bormasina, chiar cu set burghie de 70mii da gauri in beton/caramida de nu are treaba. E drept ca burghiele sunt de unica folosinta, se tocesc imediat in beton, dar prefer sa dau 70mii pe un set in fiecare an, decat sa dau 150mii pe un singur burghiu.

Plus ca acum cateva saptamani m-am apucat sa refac niste usi impreuna cu prietena mea. Am folosit un slefuitor cu vibratie no-name si a cedat dupa prima jumatate de usa  :lol: . Am fost la Mr. Bricolage si dupa crecetari indelungate am luat un Bosch - 200RON. Am facut deja 2 usi si merge perfect. Unde mai pui ca asta chiar aspira rumegusul, nu ca cealalta scula.

Dupa lungi studii de piata am vazut ca skill sunt cele mai d.p.d.v. al raportului caliate/pret, dar puteti gasi si Bosch verde la preturi bune. De asemenea nu cumparati scule de la Bricostore/ Praktiker etc inainte sa vedeti preturile practicate de alte magazine. Spre exemplu slefuitorul cu vibratii Bosch de la Mr. Bricolage a fost 200RON, dar la Bricostore l-am gasit cu 230 RON, iar pe net l-am vazut la cateva magazine la 180-190 RON.

Morala: in loc sa luati o scula no-name (chiar daca are nume nemtesc/american etc), chiar daca va costa la jumatate, cumparati una de marca care costa dublu, pentru ca sigur va va tine de cel putin 3 ori mai mult.

PS: Mi se pare aiurea sa iei burghie de tintan si sa dai gauri cu bormasina de 50RON. La cat dai pe burghie, iti cumperi o bormasina serioasa. E ca si cum ai pune evacuare sport Borla pe o Dacie 1300 - arata bine, castigi 1-2 cai, dar tot o rabla ramane.

Edited by ches, 24 April 2007 - 12:24.


#44
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmacmac, on Oct 30 2006, 09:09, said:

Vreau sa cumpar o bormasina cu percutie ieftina si am gasit doua care indeplinesc conditia asta:
- Stern 710W, in piata, la 75 RON
- PowerMax 820W, la un magazin, la 72,5 RON

Pe ambele scrie "Austria". Stern cica e facuta in Austria, iar PowerMax asamblata in Rusia cu piese austriece (cred ca mai bine era sa fie facuta cu totul in Rusia, nu, fiindca rusii sunt/erau destul de buni in mecanica si electrice...).
Ambele au garantie de un an.

Imi trebuie pentru in casa, mai ales pentru gauri in lemn si beton, dar cateodata si in metal, ca de aia scrie pe ele ca pot si asa ceva. Deci nu o sa le frec non-stop, dar ideea e sa tina si sa-si faca treaba.

Astept sfaturi, mai ales de la cei care au folosit vreuna din cele doua firme pana acum, dar si generalitati tehnice... nu m-ar interesa sfaturi gen "eu votez pentru Bosch", fiindca stiu si eu ca astea de firma sunt mai bune, dar si mult mai scumpe.

Mersi.

EU am una Einhell. In beton merge destul de greu, dar merge. Oricum pt betoane iti trebuie ciocan rotopercutor.

#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostH725, on Oct 30 2006, 10:36, said:

Eu am incercat sa dau cu un Einhel gauri in beton. Dupa ce a trecut de tencuiala si a dat de beton, MUMU. A mers in stinga, in dreapta, a cīrīit ca bezmetica si nu a dat nici un centimetru gaura in beton.

PS NU am vrut sa dau gaura intr-un buncar atomic.


Eu am reusit cu una einhell de 550 W (cred) cam greu dar numai cu burghie bosh. Oricum transpiri tot pana dai o gaura. Indicat e un rotopercutor.

#46
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

View Postflorinel, on Nov 6 2006, 13:08, said:

Bosch - bleah.
Am avut una originala, verde, luata de la reprezentanta, acuma vreo 3 ani cu aproape 3 mil. A tinut exact 5 luni de zile - in care nu am dat gauri in beton cu ea, am gaurit doar dosare (burghie bune).Dupa care a murit.Definitiv.Reprezentanta a reusit performanta (normala pentru .ro) sa constate ca a fost vina utilizatorilor ca o bucata de saiba a stricat axul central...
Sa nu mai aud de ei.Scump si prost.

Pe de alta parte am luat din metro un noname "domotec" la 1 mil, cu motor vertical.Accesorii dalta si spitz.merge de rupe de 2 ani, am gaurit orice fel de beton, oricat de gros, am daramat pereti (bucati) cu ea, n-are nici o treaba. Nu se incalzeste, am lucrat si cate o zi intreaga cu ea cu pauze doar de cate 10 min.
Mai am un set de bormasina/ferestrau pendular/flex.. tot noname, din metro (a costat tot vreun mil setul) care are la fel cam 2 ani.Bormasina a fost utilizata la amestecat sute de galeti de adeziv, gaurit lemn/metal, insurubat la rigips....flexul a taiat betoane, faianta, gresie, a polizat..samd si inca functioneaza bine. Ferestraul pendular nu l-am uitilizat prea mult.

Mai nou, no name-urile au 24 luni garantie. Cool.
Cred ca nu ai cumparat ce trebuie pentru beton de la Bosch.
Eu lucrez cu scule de mina Bosch de 8 ani,unele din gama verde altele profesionale.
Pe linga faptul ca bosch sunt cele mai fiabile de pe piata al doilea lucru foarte important este service-ul foarte prompt.
In ruptul capului nu as renunta la Bosch pentru un noname care poate duce o vreme si dupa aia
te lasa cind ti-e lumea mai draga si nu ai unde si cum sa il repari. Trebuie sa scoti banu si sa iei alt no name si o tii tot asa.
Nu mai vorbesc de faptul ca te-ai obisnuit cu o scula si cind o schimbi se simte.
Deci sfatul meu este sa nu te uiti ca un bosch e 3000 0000 si un noname e 1500 000 ci mai ales sa intrebi cind cumperi ce poate face acel bosch. Daca ai luat o bormasina fara percutie pneumatica si vrei sa gauresti beton aici tu esti de vina.

#47
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

View Postches, on Apr 24 2007, 13:19, said:

Salutare tuturor,

Dupa cateva experiente neblacute: o bormasina "nemteasca" made in china din Praktiker (nu a mai mers dupa cateva lucrari prin casa) si un Black and Decker fals (a inceput sa scoata fum cand am incercat sa dau o gaura in beton de la cat sa incalzit si nici macar 5min nu a mers continuu), m-am hotarat sa investesc in niste scule de calitate. Vorba aia: "sunt prea sarac sa cumpar ceva ieftin"

Am asteptat o promotie si am luat un set de 3 scule Skil (bormasina cu percutie, polizor unghiular si masina de gaurit cu acumulator) cu 270 RON de la Brico. Merg brici! bormasina, chiar cu set burghie de 70mii da gauri in beton/caramida de nu are treaba. E drept ca burghiele sunt de unica folosinta, se tocesc imediat in beton, dar prefer sa dau 70mii pe un set in fiecare an, decat sa dau 150mii pe un singur burghiu.

Plus ca acum cateva saptamani m-am apucat sa refac niste usi impreuna cu prietena mea. Am folosit un slefuitor cu vibratie no-name si a cedat dupa prima jumatate de usa  :lol: . Am fost la Mr. Bricolage si dupa crecetari indelungate am luat un Bosch - 200RON. Am facut deja 2 usi si merge perfect. Unde mai pui ca asta chiar aspira rumegusul, nu ca cealalta scula.

Dupa lungi studii de piata am vazut ca skill sunt cele mai d.p.d.v. al raportului caliate/pret, dar puteti gasi si Bosch verde la preturi bune. De asemenea nu cumparati scule de la Bricostore/ Praktiker etc inainte sa vedeti preturile practicate de alte magazine. Spre exemplu slefuitorul cu vibratii Bosch de la Mr. Bricolage a fost 200RON, dar la Bricostore l-am gasit cu 230 RON, iar pe net l-am vazut la cateva magazine la 180-190 RON.

Morala: in loc sa luati o scula no-name (chiar daca are nume nemtesc/american etc), chiar daca va costa la jumatate, cumparati una de marca care costa dublu, pentru ca sigur va va tine de cel putin 3 ori mai mult.

PS: Mi se pare aiurea sa iei burghie de tintan si sa dai gauri cu bormasina de 50RON. La cat dai pe burghie, iti cumperi o bormasina serioasa. E ca si cum ai pune evacuare sport Borla pe o Dacie 1300 - arata bine, castigi 1-2 cai, dar tot o rabla ramane.
Bosch facut in China luate de la bricostore sau alte hipermarketuri nu este bosch adevarat pe care i-l iei doar de la distribuitori. Vei vedea cind vei merge la service-ul Bosch cum strimba din nas cei de acolo. Si prin piata mai sunt scule cu eticheta Bosch dar sunt facaturi care vor fi refuzate la reparare la service-ul Bosch.

#48
quick_nick

quick_nick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.07.2006
In cazul in care nu ti-ai luat pana acum bormasina, eu iti recomand tot Stern.  Eu pana acum am si folosesc la construirea/amenajarea unei case urmatoarele scule de la ei: ferastrau pendular, ciocan rotopercutor, pulverizator, slefuitor cu banda, compresor, polizor unghiular; n-am avut cu nici una nici un fel de problema serioasa (cu exceptia unui arc sarit de la mandrina rotopercutoarei si a cablului de la acelasi rotopercutor care s-a intrerupt in zona de prindere la carcasa pe care l-am inlocuit cu unul mai gros cu 3 fire, upgradand scula cu o inpamantare) si am tras de ele in regim barbar/industrial. Pe viitor tot de la ei imi voi cumpara scule electrice, asta e clar. In cazul in care ei nu produc scula care-mi trebuie, probabil voi face efortul sa-mi cumpar o Makita, imi plac la nebunie.
Stern = calitate foarte buna pentru banii pe care-i dai.
Makita = un vis sosit dintr-o lume ideala (in care noi castigam cel putin de 10x mai mult decat in asta :))

#49
phantom19

phantom19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.12.2006
Va recomand www.ciuciukiki.ro . Site-ul este inca in constructie dar o sa gasiti de toate acolo cand se va finaliza (manual de instructiuni, detalii tehnice, poze, ce accesorii au s.s.a.m.d.)
post moderat

Edited by Astra_rullz, 20 March 2008 - 22:30.


#50
bormasina

bormasina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.03.2008

View Postmacmac, on Oct 30 2006, 08:09, said:

Vreau sa cumpar o bormasina cu percutie ieftina si am gasit doua care indeplinesc conditia asta:
- Stern 710W, in piata, la 75 RON
- PowerMax 820W, la un magazin, la 72,5 RON

Pe ambele scrie "Austria". Stern cica e facuta in Austria, iar PowerMax asamblata in Rusia cu piese austriece (cred ca mai bine era sa fie facuta cu totul in Rusia, nu, fiindca rusii sunt/erau destul de buni in mecanica si electrice...).
Ambele au garantie de un an.

Imi trebuie pentru in casa, mai ales pentru gauri in lemn si beton, dar cateodata si in metal, ca de aia scrie pe ele ca pot si asa ceva. Deci nu o sa le frec non-stop, dar ideea e sa tina si sa-si faca treaba.

Astept sfaturi, mai ales de la cei care au folosit vreuna din cele doua firme pana acum, dar si generalitati tehnice... nu m-ar interesa sfaturi gen "eu votez pentru Bosch", fiindca stiu si eu ca astea de firma sunt mai bune, dar si mult mai scumpe.

Mersi.

Eu zic sa nu te zgarcesti pt ca stii vorba aia "suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine" ,deci
post moderat

Edited by Astra_rullz, 20 March 2008 - 22:31.


#51
dev2108

dev2108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2007

View Postmacmac, on Nov 4 2006, 08:10, said:

Cred ca pana la urma o sa iau un ciocan rotopercutor. Din ce am citit aici face treaba buna si e si mai ieftin decat o bormasina de firma. Care ar fi cel mai ieftin si bun, din ce stiti voi ?
Am fost pana azi in aceeasi situatie ca tine. M-am plimbat prin magazine de am luat-o razna pana m-am hotarat. Pana sa aleg firma le-am luat pe absolut toate in mana si le-am rotit pe toate partile. Intr-adevar dak n-ai treaba cu bormasini si nu vrei sa dai bani pe o scula de firma cumparata din reprezentanta cel mai util sfat este sa iei utilajul in mana sa vezi cat de greu e preferabil cu altul de la o firma diferita dar cu caracteristici asemanatoare fara sa te uiti la pret. In afara de chestia asta citeste bine ce poti sa faci cu scula respectiva si ce sunt incluse (daca sunt) in cutia bormasinii. Degeaba se poate adapta la etc etc daca nu le ai in cutie si le gasesti la preturi astronomice sau nu le gasesti deloc. O a fie un motiv de lauda si atat. In sfarsit, dupa ce am cantarit posibilitatile, avand in vedere ca eram dispus initial ca si tine sa dau pana intr-un milion m-am dus frumusel la bancomat si m-am certat cu el sa-mi dea ceva in plus ca nu e bine si am ales un ciocan rotopercutor stern model rh26a la 2.200.000. Pot sa-ti zic ca are si o trusa cu mandrina interschimbabila (deci are 2 sisteme de prindere ale burghielor) 3 burghie care sunt pt beton, o dalta si un spitz. Am ales-o din cauza accesoriilor incluse, a puterii (are 750 w deci nu-i nici prea-prea nici foarte-foarte ca sa merite sa te minta) si a operatiilor pe care le poate efectua gandindu-ma doar la uzul strict casnic. Deasemeni pot sa precizez ca are viteza reglabila de la 0 la 880 rotatii pe minut si butonul reglabil nu este in trepte deci poti sa-l folosesti si ca surubelnitza; poate da max. 26mm in beton, 13 mm in otzel si 30 mm in lemn. Singurul impediment de care sunt nemultumit este ca nu are macar un burghiu de dimensiuni mici ci numai mari si o sa trebuiasca sa iau (iar o sa ma cert cu bancomatul). Alegerea am facut-o ca ma apuc sa renovez in casa si o sa-mi trebuiasca functia de picamer pentru buciardat niste pereti si decat sa dau ca nebunul cu ciocanul folosind metoda clasica o sa fie perfect. Si ca sa radeti un pic are manual de utilizare in cateva limbi printre care si romana dar in romaneste scrie doar conditiile de utilizare fara sa descrie modul practic de folosire si chestia ca n-am gasit nici pe net :)))))).   Sper sa-ti fie de folos cele scrise de mine atat tie cat si altora si ma alatur celor care zic ia-ti un ciocan rotopercutor iar dupa ce o sa-l cumperi o sa-ti dai seama de ce.

#52
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Daca vrei sa dai gauri in beton, iti trebuie de 1000 w, altfel poate sa scrie si maybach, pe ea, nu o sa poti.Eu m-am lovit de asta cand a trebuit sa prind plinta la parchet, si cu bormasina mea de 650 w, efectiv n-am putut, degeaba are percutie, asfel ca am apelat la vecini, si cu una de 1000 w, a intrat in beton ca in branza...

#53
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmutulica_41, on Apr 3 2008, 21:49, said:

Daca vrei sa dai gauri in beton, iti trebuie de 1000 w
Pentru gauri de pana la 10,750w e deajuns,am o makita de 750w,lucru cu ea de 3ani zi de zi si nu ma dejamagit,clar ce trece de 12 in diametru o folosesc pe ce-a mare.

#54
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Se pare ca am gresit putin, a mea e de 500 w, nu cum am scris mai sus, si o cheama B & Dekcer, de aia nu poate in beton, dar cat timp are vecinu pe aia de 1000 w, n-am de ce sa mai fac investitii. Cred ca smekeria e sa -ti iei scula in f de nevoi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate