Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cultura si civilizatia românilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2048 replies to this topic

#1585
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,090
  • Înscris: 12.12.2006
Colindele sînt poate cele mai vechi obiceiuri încă existente în zona noastră.
Ritmurile sînt uneori de-a dreptul șamanice, deși temele acelea au supraviețuit în mică măsură. Spațiul tracic pare a fi nucleul, deoarece le găsim din Moravia până în Pind, iar încercările inițiale ale bisericii de a le elimina s-au finalizat cu încreștinarea lor, după cum se vede nu totală.

View Postcstrife, on 26 decembrie 2015 - 14:58, said:

Ar trebui să știe toată lumea că cele mai multe colinde românești se împart în trei categorii mari: creștine, mithraice sau solare, agrare și combinații între acestea.
Asta sigur că e o teorie frumoasă a etnografilor, de fapt, așa cum zici mai jos, solstițiul era sărbătorit de toate popoarele încă din vremuri preistorice.
Orice referire la Soare și lumină se datorează acestui moment, și aici în Scandinavia lucru ăsta e cel mai vizibil. Deci nu-i nevoie de mithraism, deși sună așa de bine.

Quote

În plus mai sunt multe alte colinde precreștine care-s mai greu de deslușit.
Corect.
Și legat de povestea din Apuseni, și la noi în sat nu știu dacă erau jumătate din colinde creștinate :D

Știu câteva, mmmm.... ar trebui să vorbesc cu Hrușcă :lol:

#1586
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Recent am dat de nişte reprezentaţii mai puţin frecventate pe yt ale Ansamblului Folcloric Armânesc "Dor" din Sarighiol de deal, Tulcea, şi m-am gîndit să dau şi aici nişte legături pentru cei curioşi să asculte o muzică atît de frumoasă a fraţilor noştri aromâni care au migrat în România şi să vadă din dansurile lor specifice. Şi trebuie să recunosc că văzând o asemenea infuzie de balcanism autentic (atît cît mai poate fi de autentic la o cultură cu rezonanţe vechi) în România şi între români nu se poate decît să mi se umple sufletul de bucurie şi recunoştinţă că îi putem avea aproape pe aceşti fraţi ai noştri şi ne putem împărtăşi de la sursă din minunata lor cultură balcano-românească. Nu cred că trebuie să uităm că şi Eminescu spunea foarte clar că una dintre liniile politicii şi acţiunii noastre externe trebuie să fie spre Balcani şi balcanism, şi fără îndoială că este foarte întemeiată aceasta, Eminescu cu sensibilitatea lui profundă simţind legăturile tainice profunde care ne leagă pe noi, românii, de cultura balcanică. Iar dacă armânii sînt o ramură desprinsă din protoromânitate, din românimea ancestrală, străveche din care s-a desprins şi românitatea danubiană, cum o numea Fane undeva, atunci am convingerea că putem şi trebuie să facem loc culturii armâneşti în cultura românească, spiritul mai apolinic al românilor nordici putînd fi minunat completat, întregit de spiritul mai dionisiac, balcanic al românilor sudici, al aromânilor, ambele fiind marcate, după cum ştim, de un profund spirit al comuniunii, al frăţietăţii aşa cum vedem atît în dansurile româneşti cît şi în cele armâneşti.

Mai jos este, printre altele, o interpretare de aproape două minute din minunata melodie armânească "Toarnă-ti" (întoarce-te, întoarnă-te), cântată însă într-un registru puţin diferit, cu adevărat înălţător şi transimţînd ceva din focul lăuntric specific al Balcanilor şi din cultura bucuriei specifică zonei. Înregistrarea este de la Festivalul Internaţional al Păstoritului din 2015. Cei care vor asculta vor resimţi cu siguranţă un sentiment de gratificare la această cântare în special, şi în general la întreaga interpretare:
https://www.youtube....RwJd-1M#t=7m53s

Şi încă două înregistrări din care, de asemenea, românii vor putea să simtă legături profunde culturale între români şi aromâni. Poate mi se pare mie, însă simt şi o anumită românizare pe alocuri a folclorului armânesc aici reprezentat, o interferenţă pe alocuri cu melosul specific românesc. Este de remarcat de asemenea şi cinstea care îi este acordată stindardului naţional românesc în toate aceste trei interpretări.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/005-iAjXb-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sursa: www.youtube.com/watch?v=005-iAjXb-0

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sREV8FzAgP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sursa: www.youtube.com/watch?v=sREV8FzAgP8

Edited by Iochanan, 07 May 2016 - 07:59.


#1587
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostIochanan, on 07 mai 2016 - 07:49, said:

.........Este de remarcat de asemenea şi cinstea care îi este acordată stindardului naţional românesc în toate aceste trei interpretări.

De fapt e un mesaj.

#1588
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostRamunc, on 28 octombrie 2006 - 19:49, said:

Cei mai multi contemporani au auzit de civilizatia egipteana, greaca, franceza, americana si multe altele.
Cultura si civilizatia româneasca este neînteleasa sau necunoscuta si de imensa majoritate a românilor, sa nu mai vorbim de straini.
Aceasta cultura si civilizatie este constituita de limba româna, de traditiile popularae de monumentele artei medievale, de realizarile societatii moderne si contemporane.
Poporul român da lumii o contributie dintre cele mai de pret, prin originalitatea civilizatiei sale. Este civilizatia unui popor de tarani, urmasi al latinitatii orientale, care a reusit sa cladeasca o societate cu adevarat europeana de o savoare aparte.
Specificul nostru e dat în primul rând de originea noastra taraneasca.
E foarte clar ce spune acest contribuitor.
El isi sustine imensa sa ignoranta in ce priveste originea româneasca,
datorita unui sistem educational deficitar, pus in slujba unui stat,
care din 1945 a reusit sa ne convinga ca este un stat colonie.

Cu toate ca avem informatii bogate asupra ce inseamna civilizatia româneasca
majoritatea românilor sunt total ignoranti la capitolul cunoasterii istoriei si identitatii lor.

Din textul urmator reiese cum am ajuns sa obtinem romanitatea si denumirea de Tara Rumâneasca.
Printr-o colonizare greceasca.

Quote

In 1534, Biserica Constantinopolitană trimite un emisar la curtea lui Vlad Vintilă din Bucureşti,
în persoana monahului Antonios Karamanlikes, cu misiunea explicită de a cerceta felul în
care „Ortodoxia“ bizantină reuşise să devină în Ţara Românească formula juridică fondatoare
a vieţii religioase. Diagnosticul pus de călugăr sună categoric: în Ţara Românească domneşte
paranomia, pentru (post-)bizantini un sinonim perfect al anarhiei.
Biserica locului şi domnul trăiesc în afara legii.

http://www.historia....icatie-istorica

De fapt textul asta corect ar fi fost cam asa:

Quote

In 1534, Biserica Constantinopolitană trimite un emisar la curtea lui Vlad Vintilă din Bucureşti,
în persoana monahului Antonios Karamanlikes, cu misiunea explicită de a cerceta felul în
care „Ortodoxia“ bizantină reuşise să devină în Valahia  formula juridică fondatoare
a vieţii religioase. Diagnosticul pus de călugăr sună categoric: în Valahia domneşte
paranomia, pentru (post-)bizantini un sinonim perfect al anarhiei.
Biserica locului şi domnul trăiesc în afara legii.


Adica in Valahia ortodoxia era un cacat pe bat.
Crestinii nostri traiau mai degraba dupa obiceuri, traditii fara sa inteleaga o iota din scriptura.
Iar domnitorilor le convenea situatia de minune, caci isi numeau proprii oameni
in pozitia de mitropolit si faceau ce vroiau ei.

Numai ca la 1534 vine grecul cu politia (adica armata otomana ce-l astepta dupa colt)
si bate pumnul in masa:

De astazi voi sunteti un popor Roman iar tara voastra o Tara Romaneasca.

Ca sa inteleaga tot fraierul de unde ni se trage romanitatea: de la ortodoxia greceasca (care se numea romanitate) cu ajutorul Portii.

Caci tot fraierul o trage cu Decebal si Traian.
Ciuciu.

Romanitatea ni s-a impus ca o cerinta a Portii otomane,
prin care domnitorii valahi au fost aliniati Miletului Rum.

Edited by alexandrumardin, 16 May 2016 - 18:05.


#1589
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Sint ferm ca acest post este apogeul contributiei tale in acest forum.
In locul tau nu as mai posta nimic pentru a nu strica imaginea :-)
Acest post va fi printat ca document pdf, sa le mai rup din elanul unora ca Daco_get & Co.

[ https://i.gyazo.com/1bc15517ea1f8bebb345f5c8080edd2c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bluebyte, 16 May 2016 - 23:22.


#1590
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 16 mai 2016 - 23:17, said:

Sint ferm ca acest post este apogeul contributiei tale in acest forum.
ideea asta am exprimat-o de mii de ori.
Numai ca acuma am conturat-o perfect.

Detractorii mei intotdeauna m-au luat cu prostii de genul:
"dar bulgarii, sarbii, albanezii de ce nu au fost denumiti romani si tara lor Tara Romaneasca?"
conform ideii mele ca de la Otomani ni se trage romanitatea, prin greci.

In primul rand fiindca tara albanezilor, tara sarbilor, tara bulgarilor, tara grecilor fusesera desfiintate.
Iar la nordul Dunarii existau niste tari ortodoxe, care erau vasale Portii, adica otomanilor.

Iar otomanii i-au obligat pe ortodocsi sa apartina Milletului Rum.
Iar obligatia asta au impus-o tarilor vasale norddunarene prin Patriarhia ortodoxa din Constantinopol.

Romanitatea noastra de fapt a fost un act de supunere a tarilor valahe norddunarene
(adica turcii ne-au tras-o si prin fata dar si pe la spate, cu ajutorul grecilor).
Ele prin actul asta au devenit supuse, state colonii.
Astfel ele au fost stirbite de o identitate proprie.
Caci au fost transformate in tari rumunesti.
adica de cacat.

Edited by alexandrumardin, 17 May 2016 - 00:52.


#1591
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Dar parca si grecii aceia si-au facut rebrand de la "romanoi" la eleni sau greci, nu mai retin exact.

Edited by bluebyte, 17 May 2016 - 01:49.


#1592
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 17 mai 2016 - 01:49, said:

Dar parca si grecii aceia si-au facut rebrand de la 'romanoi' la eleni sau greci, nu mai retin exact.
nu-i chiar asa.
grecii aia cu patriarhia au ramas romaioi
otomanii i-au botezat in continuare Rum/Rumelia
grecii aia fraieri, fara stat,  din milletul Rum (ca si sarbii, bulgarii, albanezii crestini ortodocsi)
dar fara stat, s-au orientat dupa o alta identitate, ancorat intr-un trecut glorios.
In definitiv asta s-a intamplat si la nord de Dunare
prin confuzia voita (adica artificiala) intre Tara Rumuneasca =Tara Crestin Ortodoxa (conferita lor de otomani prin greci)
si latinitate (adica romanitate derivata dintr-o fictiva continuitate daco-romana).

#1593
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Citat:
https://ro.wikipedia...me_ale_grecilor

Quote

Astăzi grecii își spun „eleni” (Έλληνες - ellenes), deși au fost cunoscuți sub diferite denumiri de-a lungul istoriei. Soldații greci care au căzut în Bătălia de la Termopile din august 480 î.Hr.
erau considerați „eleni“, protectori ai Hellas-ului.
În perioada elenistică acest nume a ajuns să se refere la o persoană care îmbrățișa modul de viață și valorile grecești.

În timpul lui Isus din Nazaret termenul și-a schimbat înțelesul, și orice persoană care nu era de rit iudaic era numită elen. Către sfârșitul antichității, grecii își spuneau romaioi, adică romani (Ῥωμαῖοι – „Romani“)
(după Edictul lui Caracalla din 212, practic toți grecii erau cetățeni romani). După convertirea la creștinism a Imperiului Roman de Răsărit, elen a ajuns să fie sinonim cu păgân, recăpătându-și
sensul inițial național la începutul celui de-al doilea mileniu. Europenii occidentali folosesc numele de greci, iar perșii și turcii folosesc numele Yunan, adică ionieni.
O formă unică și interesantă e aceea folosită în limba georgiană: grecii sunt numiți ბერძენი - „berdzeni”, denumire provenită din cuvântul georgian pentru „înțelept“, un nume datorat faptului
că filozofia s-a născut în Grecia.

Am mai gasit ceva intresant si iara ai sa ma injuri :-)

De unde vine cu adevărat numele „România”

Limba vlahilor derivă din cea latină, vlahii considerandu-se urmaşii coloniştilor romani care au locuit în Balcani şi nordul Dunării în sec II-III. Idea unei descendenţe latine le-a
creat vlahilor un motiv de mândrie, dar si motivaţia de a cere Franţei lui Napoleon III (1852-1870), ca unei surori mai mari, sprijinul pentru unirea principatelor Valachia şi Moldova
în 1859.
Acest lucru s-a petrecut în 1862, când şi sultanul otoman Abdul Aziz şi-a dat acceptul creării acestui nou stat dar cu numele de Rumelia, ca parte a teritoriului cu acelasi nume.
Termenul de Rumania, transformat ulterior în Romania, a fost sugerat de contele Gyula Andrassy, ministrul de externe al imperiului austro – ungar, la Congresul de la Berlin.

Edited by bluebyte, 17 May 2016 - 17:51.


#1594
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 17 mai 2016 - 17:43, said:

. Către sfârșitul antichității, grecii își spuneau romaioi, adică romani (Ῥωμαῖοι – „Romani“)
(după Edictul lui Caracalla din 212, practic toți grecii erau cetățeni romani).

După convertirea la creștinism a Imperiului Roman de Răsărit, elen a ajuns să fie sinonim cu păgân, recăpătându-și
sensul inițial național la începutul celui de-al doilea mileniu.
sensul inițial național la începutul celui de-al doilea mileniu
asta e o imbecilitate.
Restul am spus-o eu de mii de ori aici.
De aici si denumirea de Tara Rumuneasca si rumun,
adica Tara Crestin Ortodoxa si crestin ortodox.

Grecii adopta identitatea elena abia dupa disparitia Imperiului Romania.
Si nu toti.
O parte.
Adica ceea ce noi astazi denumim burghezia.

Ca au existat filozofi pe la anul 1000 (chiar si inainte) care au redescoperit antichitatea
greco-romana, si ei se identificau cu paganismul ori elenismul asta e o alta discutie,
pe care eu am abordat-o pe threadul "Civilizatia europeana", unde am
subliniat de mii de ori ca occidentul traia intr-o tiganie, intr-o mahala,
pe vremea cand filozofii greci redescopereau antichitatea.

Si ca umanismul a inceput in Romania, de unde s-a raspandit in occident.
Ca primele universitati au existat in Romania si pe urma s-au raspandit in occident.
Ca Renasterea a inceput in Romania si pe urma s-a raspandit in occident.

Si ca Ungaria s-a format ca stat si civilizat prin intermediul Romaniei,
un rol important avandu-l vlahii.

Edited by alexandrumardin, 17 May 2016 - 17:54.


#1595
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postalexandrumardin, on 16 mai 2016 - 17:39, said:



Romanitatea ni s-a impus ca o cerinta a Portii otomane,
prin care domnitorii valahi au fost aliniati Miletului Rum.

Te-ai dat pe brazda.


In primul mileniu, niciun valah nu-si spunea rumun, roman, rom^n sau altfel.

#1596
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009

View Postbluebyte, on 17 mai 2016 - 17:43, said:

Termenul de Rumania[/color], transformat ulterior În Romania, a fost sugerat de contele Gyula Andrassy, ministrul de externe al imperiului austro – ungar, la Congresul de la Berlin.

Congresul de la Berlin a avut loc la 1878, iar Principatele Unite își schimbaseră numele în România încă din 1862. Neoficial, Rumânia/România se folosea de pe la sfârșitul secolului XVIII.

#1597
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostBalamache, on 17 mai 2016 - 18:05, said:

Te-ai dat pe brazda.
In primul mileniu, niciun valah nu-si spunea rumun, roman, rom^n sau altfel.
discutia era despre 1500 si ceva.
asa ca vorbesti in vant.
adica flatulezi.

#1598
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postalexandrumardin, on 17 mai 2016 - 21:25, said:

discutia era despre 1500 si ceva.
asa ca vorbesti in vant.
adica flatulezi.
Zi-ne cu asezarile balcanice de peste 2000 de metri altitudine

#1599
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostBalamache, on 17 mai 2016 - 21:35, said:

Zi-ne cu asezarile balcanice de peste 2000 de metri altitudine

iti plac vanturile?
de la altii?

#1600
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,090
  • Înscris: 12.12.2006
Am găsit pe Pinterest câteva imagini cu explicația Port tradițional din Ucraina
Mi-au atras atenșia pentru asemănarea lor cu cele românești - care cel mai probabil le-au influențat - dar m-am gândit să le pun să vedeți în câte feluri valorifică folclorul alții.
Noi care avem mai o varietate mai mare, zic eu că facem prea puțin în domeniul ăsta.


[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/31/f9/67/31f96787f3b3a575491e53e6f9bf4d70.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/a4/76/03/a476032aa0767a44a39d26bcfa64ce19.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/b5/75/14/b575140b9fea31ea95aaed89a0211bce.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/ae/b6/67/aeb6671b554b773d28f7de31fe561ce8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/d9/2e/b3/d92eb31ddead71d92f4a86169edffd8b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.uploads.ru/5KQtw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/2a/db/9a/2adb9ab9b7d64cdf2ed379183dfd2347.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1601
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,090
  • Înscris: 12.12.2006
Ieri am fost la prezentarea ultimelor filme a lui Peter Hurley, un om despre care știam demult, dar ieri am putut să povestesc un pic cu el și să-mi dau seama cât de mult ține la valorile noastre străvechi, dar și că e un om cu sclipire și rafinament în înțelegerea lucrurilor.

Azi tre să mă îmbrac și eu cum se cade că e deschiderea Crăciunului în Maramureș Posted Image la muzeul de etnografie.

Filmele de anul ăsta nu-s încă pe net, dar le voi pune imediat ce apar.
Aici e filmuldin anii trecuți, ține 50 min., dacă vă găsiți timp zilelel astea Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gxl-10-31WI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 23 December 2017 - 10:37.


#1602
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postalexandrumardin, on 17 mai 2016 - 17:53, said:


pe care eu am abordat-o pe threadul "Civilizatia europeana", unde am
subliniat de mii de ori ca occidentul traia intr-o rromie, intr-o mahala,
pe vremea cand filozofii greci redescopereau antichitatea.

Si ca umanismul a inceput in Romania, de unde s-a raspandit in occident.

Ca Renasterea a inceput in Romania si pe urma s-a raspandit in occident.

Iar eu am spus de mii +1 de ori ca renasterea si alealalte tampenii-s niste cacaturi supra-evaluate.
Ca civilizatia europeana asa cum o vedem azi e majoritar VESTICA, iesita din
DECENTRALIZAREA FEUDALA
CATOLICISM, aici intrand SI lupta biserica vs stat atat de frumos ilustrata de razboiul ghelfi-ghibelini
CAPITALISM, iesit din cele de mai sus
last but by no means least INDIVIDUALISMUL iesit din toate cele de mai sus

Si cel mai patetic si mai frustrant lucru e ca tu o tii una si buna cu civilizatia-care-vine-de-pe-Bosfor, in care troaca amesteci mai nou si filo-otomanismul ala infect.

Adica tu cu manutza ta pui link cu un text in care se infiereaza unitatea biserica-imperiu absolutist care a caracterizat mereu Estul, si dup-aia spui triumfator ca din rahatul asta a iesit... Vestul individualist si capitalist. Caruia ii negi cu obsesivitate orice valoare proprie.
Sa nu se dea orice cititor cu mai mult de 2 neuroni cu capul de pereti?

View Postcstrife, on 30 noiembrie 2015 - 17:44, said:

Naiul nu era folosit de țăranii români, ci de lăutari (care erau rromi). Cuvântul nai provine din limba persană, cel mai probabil via țigănească. Naiului i se mai spunea miscal sau muscal, iar naiștilor li se spunea miscalagii sau muscalagii, cuvinte de origine turcă. Naiul sună foarte oriental. Duce cu gândul la Asia.
Francezii ii spun "fluierul lui PAN''. Al lui Pan, nu al lui Parpanghel nici al lui Pandava.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate