Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Majorare de capital social

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
Se da cazul unei firme detinute jumi juma de doua persoane. Sa zicem ca la un moment dat se ajung la anumite disensiuni, si unul din parteneri vrea sa faca o majorare de capital, mizand pe faptul ca celelalt partener nu va avea de unde scoate bani pentru aceasta majorare de capital, pentru a il scoate din afacere. Cum se procedeaza in acest caz? Cine hotaraste daca poate sau nu exista aceasta majorare?

#2
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 13.07.2005
Din cate stiu eu, atat majorarea de capital social - cat si cesiunea de parti sociale (exista un alt topic in acest sens) - se poate face (in cazul in care sunt mai multi asociati) numai prin hotararea Consiliului de Administratie respectiv Adunarea Generala a Actionarilor.

In situatia prezentata de tine, raspunsul este simplu: Nu poate !

Se poate insa ca, in cazul in care cad de acord cei doi asociati, unul dintre ei sa devina asociat (actionar) majoritar prin majorare de capital social.

Ca sa fii convins, cel mai sigur este sa intrebi la Registrul Comertului.

#3
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 952
  • Înscris: 04.05.2006
La 50-50 nu prea este posibil deoarece aceasta este și cota voturilor în Adunarea Acționarilor.

Pe furiș nu se poate face deoarece trebuie consemnată la Registrul Comerțului această modificare a Actului Constitutiv.

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
caz in care banuiesc ca e nevoie de o hartie scrisa in care amandoi sa arate ca sunt de acord cu aceasta majorare. Nu stiu exact cum sta problema, ma gandeam pentru o cunostinta, stiu ca are un srl (daca conteaza asta) si zicea ca are impreuna cu inca cineva 50% din firma.. Habar nu am daca au comisie de cenzori si adunarea actionarilor, banuiesc ca si la un srl se poate face aceasta impartire a firmei ..

#5
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 299
  • Înscris: 11.10.2005
LA SRL - sunt asociati care detin partile sociale.
Daca au 50-50 - greu....daca unul zice da altul ba la majorarea de capital social.
Cenzori au numai daca sunt mai multi de 15 asociati.
Mai bine fac o cesiune de parti sociale si gata

 infinitul8, on Oct 27 2006, 05:32, said:

La 50-50 nu prea este posibil deoarece aceasta este și cota voturilor în Adunarea Acționarilor.

Pe furiș nu se poate face deoarece trebuie consemnată la Registrul Comerțului această modificare a Actului Constitutiv.


#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
deci nu se poate trece legal peste dorinta unui asociat cu acelasi nr de parti sociale ca si celalalt ce doreste , nu? :) super atunci

#7
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 06.09.2005
Ba cred ca se poate. Am auzit mai demult de un caz in care cineva a fost scos dintr-o afacere exact asa: prin majorarea capitalului social. Nu mai stiu insa daca erau numai 2 asociati sau 3

#8
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Nu cred ca se poate sa ai 50%-50%.
Poate 51% si 49%.

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
nu pot sa bag mana in foc, insa cunostinta respectiva zicea ca detine jumatate din firma..

#10
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 13.07.2005

 xoo, on Oct 28 2006, 23:59, said:

Nu cred ca se poate sa ai 50%-50%.
Poate 51% si 49%.

Se poate.
La un capital social (minim) de 200 RON, fiecare asociat detine cate 100 RON (echivalent in parti sociale).
Asta este exact 50 - 50 %.

Daca unul dintre asociati nu doreste/nu este de acord, nu se poate face nimic in sensul majorarii de capital social si/sau cesiunii de parti sociale.

#11
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.152
  • Înscris: 27.06.2004
Cunosc un caz asemanator, dar era vorba de un SA. Dar acolo trebuiau sa faca majorarea de capital la minimul de 25.000E pentru ca asa spunea legea..

In cazul un SRL cu 2 asociati si o marire de capital prin aport in numerar ma tem ca nu prea ai cum, decat sa il faci pe celalalt asociat sa accepte ori cesiunea de parti ori sa aprobe marirea de capital..

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
multam foarte mult pentru pareri. M-am mai linistit  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate