Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

probleme BG-E3

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cernicapoli

cernicapoli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2004
Salut tuturor!
De curand am achizitionat o buc battery grip Bg-E3.Dupa ce am incarcat cei 6 acumulatori de 2100 Gp,pe ecranul aparatului foto imi apar acumulatorii pe sfert incarcati.Am cumparat alti 6 acumulatori de 2100 iar dupa ce i-am incarcat acelasi lucru(baterie pe sfert).Precizez ca nu apuc sa fac nici o poza. :worthy:
Daca cineva a mai avut aceeasi problema ,va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Se poate ca gripul sa fie defect??(Grip-ul raspunde la comenzi)
Please help me. :worthy:

#2
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Nu se recomanda sa folosesti aparatul cu acumulatori AA (R6). Oricat de incarcati ar fi bateria iti va aparea pe sfert in lcd. foloseste bateria din kit si daca vrei mai multa putere cumpara inca una. (ai sertar la grip pt 2 acumulatori Canon, nu ?  :o )

#3
cernicapoli

cernicapoli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2004
Nu am doar un sertar pt 6 acumulatori
Nu am rack pt 2 acumulatori NB.Stie cineva unde pot gasi sertar pt 2 acumulatori???
:worthy:

#4
msm

msm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.08.2005
gripul vine la pachet cu cele doua 'sertare', cel pentru acumulatori r6 si cel pentru acumulatori canon. nu ai de unde sa cumperi separat sertarul pentru acumulatori canon; poate sa-l gasesti la cineva caruia i s-a defectat gripul sau i-a fost furat... ceva de genul asta.
eu am folosit la un 350d 6 acumulatori r6 (tot la 2100) si m-au tinut cam 2-300 de cadre, din cite-mi amintesc, chiar daca pe ecran imi apareau incarcati la jumatate.

#5
Gabicek

Gabicek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 21.06.2005

View PostFLv123, on Oct 25 2006, 21:26, said:

Nu se recomanda sa folosesti aparatul cu acumulatori AA (R6). Oricat de incarcati ar fi bateria iti va aparea pe sfert in lcd. foloseste bateria din kit si daca vrei mai multa putere cumpara inca una. (ai sertar la grip pt 2 acumulatori Canon, nu ?  :o )

Mi-a venit si mie astazi BG-3E si am aceeasi problema.

Daca nu functioneaza cu acumulatori,de ce este prevazut gripul cu sertar pt.acestia.

Nu se recomanda dar asa este prevazut din fabrica.

Sa fie asa prosti cei de la Canon ?

Chiar nu functioneaza la nimeni cu acumulatori ?

#6
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
Ba da, functioneaza, te scoate din belea la o adica, dar de ce ai vrea sa tii acumlatorii aia R6 in locul celor originali ? Sunt mult mai grei decat 2 acumlatori Canon.

#7
Gabicek

Gabicek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 21.06.2005

View Postbsorin, on Feb 20 2007, 11:52, said:

Ba da, functioneaza, te scoate din belea la o adica, dar de ce ai vrea sa tii acumlatorii aia R6 in locul celor originali ? Sunt mult mai grei decat 2 acumlatori Canon.

Sa inteleg ca si tu ai BG-E3 si nu ai nici o problema.

Nu ma intereseaza greutatea , ma intereseaza ca ,cu acumulatorii incarcati i-mi afiseaza ca si cum ar fi descarcati.

Nu pot face cu acestia mai mult de 30 de cadre.

de curiozitete cate cadre poti sa faci cu acumulatri R6,sau nici nu ai incercat ?
Pentru 30 de cadre pe care le poti face cu acumulatori nu stiu daca sertarul pentru acestia i-si mai are rostul

#8
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
scrie undeva prin specificatii ca daca puneti acumulatori in grip aparatul nu va afisa niciodata full battery. dar ar trebui sa tina vreo 2-300 de cadre. daca nu tin atata, e vina acumulatorilor, nu a gripului sau a aparatului.

#9
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Problema e simpla: acumulatorii sunt de 1.2 V = total 7.2 V. Bateria Canon are 7.4 V, dar full incarcata scoate 8.3-8.5V. La 7.2V e cam descarcata...
Incearca, daca iti convine, cu 6 alcaline > 9V si vei vedea ca gripul merge bine. Deci, folosim bateriile Canon, si altceva numai in caz de necesitate. Poate exista acumulatori foto de 1.5V - eu nu am vazut.

#10
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
nu prea exista, pt ca o celula dintrasta are tensiunea standard de 1.2V, cea de Li are 3.7(daca sunt 2 intr-un acumulator vine 7.4)

m-as mira sa creada aparatul ca e asa descarcata bateria la o diferenta de 0.2V. avand amperajul de 2 ori mai mare decat acumulatorul original, ar trebui sa tina dublu(daca ar avea si aceeasi tensiune)

Edited by ralcr, 19 January 2008 - 14:04.


#11
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PostDSops, on Jan 18 2008, 17:42, said:

Problema e simpla: acumulatorii sunt de 1.2 V = total 7.2 V. Bateria Canon are 7.4 V, dar full incarcata scoate 8.3-8.5V. La 7.2V e cam descarcata...
Incearca, daca iti convine, cu 6 alcaline > 9V si vei vedea ca gripul merge bine. Deci, folosim bateriile Canon, si altceva numai in caz de necesitate. Poate exista acumulatori foto de 1.5V - eu nu am vazut.
Exista si acumulatori de 1,25 V (de ex. Hahnel) care dau 7,5 V (1.25x6) adica mai mult decat tensiunea teoretica de 7.4 V a Canon-ului Li-Ion. Astia ar trebui sa mearga brici...

Attached Files



#12
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Exista posibilitatea de a lua acumulatori li-ion cr-v3 care (cuplati cite 2 ) au 3volti http://www.f64.ro/de...p?id=3&pid=1565  , la care iei un incarcator dedicat http://www.f64.ro/de...id=304&pid=2470 . Per total stiu se iese destul de scump , dar trebuie pus in balanta si costul de achizitie a doi acc originali.
Eu am facut un test cu un aparat p&s canon A430 care cu 2 acc de 2500mah avea o autonomie de aprox 100 shot-uri , dar cu o incarcare inceata a blitzului . Dupa ce am pus acest tip de acc numarul de shoturi nu s-a redus semnificativ , in ciuda faptului ca au numai 1100 mah (aprox 80-90) , dar s-a injumatatit timpul de incarcare a blitzului - testare "ochiometrica" nu cu cronometrul.

#13
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ideea cu cr-v3 e buna, dar nu merge in cazul de fata - sunt locasuri individuale de baterii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate