Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Fedora Core 6

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postnemo2006, on Dec 27 2006, 20:13, said:

si eu am instalat fed 6,in toate playerele i-mi spune ca nu exista suport ptr mp3,mpeg 1,2 3,in rest mi s-a parut ok.am fost nevoit sa-l sterg si sa-mi instalez pc linux os,mi se pare cam aiurea sa nu poti asculta muzica,iar sunt cam incepator si nu am reusit sa aduc suportul mp3.in pc linux le ai pe toate din prima.multa bafta!
nemo, ai văzut cât timp a trecut de la ultima postare în acest topic?
Suportul pentru mp3 se instalează în 10 secunde cu yum.

#38
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postnemo2006, on Dec 27 2006, 20:13, said:

si eu am instalat fed 6,in toate playerele i-mi spune ca nu exista suport ptr mp3,mpeg 1,2 3,in rest mi s-a parut ok.am fost nevoit sa-l sterg si sa-mi instalez pc linux os,mi se pare cam aiurea sa nu poti asculta muzica,iar sunt cam incepator si nu am reusit sa aduc suportul mp3.in pc linux le ai pe toate din prima.multa bafta!
Dă-o dracului de treabă. Ți-a fost lene să citești pînă și topicul ăsta înainte de a posta. :death:

http://forum.softped...m...t&p=2073073

#39
nemo2006

nemo2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2006

View Postmufă, on Dec 29 2006, 11:02, said:

Dă-o dracului de treabă. Ți-a fost lene să citești pînă și topicul ăsta înainte de a posta. :death:

http://forum.softped...m...t&p=2073073


#40
nemo2006

nemo2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2006
Asa e,ai dreptate,sunt mai nou in ale Linuxului,chiar daca folosesc de 2 ani diferite distributii 'usoare'.Am cerut doar ajutor,vreau sa scap for ever de win_shit,am 36 years si poate sunt mai greu de cap,asta e,i-mi era mai dfe folos un ajutor in romana.Am instalat din nou Fedora core 6,inca nu pot face upgrade pt ca sunt intr-o retea de bloc si avem o regula,cine face download intre 11.00 si 01.00 este scos pt 24 ore,poate voi sta la noapte dupa ora 01.00.Am incercat setarile sudo dar nu mi-au reusit,iar cand vreau sa configurez 'yum' i-mi da o eroare.I-mi place mult cum arata F6,dar vreau sa-l fac functionabil.Nu vede partitii NTFS ,am creat o partitie FAT32,dar nici pe aia n-o vede.Ms pt intelegere.

#41
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
salut,

pentru inceput.Cand ai probleme cu diferite programe ( ex : yum ) te rog sa postezi exact erorile pe care le ai pentru ca asa isi poate da seama cineva care vrea sa-ti raspunda de problema pe care o ai.Detaliaza cat de mult posibil problema pe care o ai si mai ales cum ai ajuns/ ce ai incercat sa faci ca sa o rezolvi.Nu exista "nu o vede " mai ales pentru FAT32 care este compilat default in kernel de o vesnicie de timp.

Pentru inceput invata despre mount programul care te ajuta sa "montezi" partitia respectiva.

Pentru NTFS nu toate distributiile au suportul compilat default in kernel asa ca pentru asta te duci pe net si cauti.Exista doua variante : compilezi tu de manutza sursele pe care le ai ( nu-ti recomand avand in vedere experiata pe care o ai ) sau te duci la http://www.linux-ntfs.org/ , la sectiunea pentru Fedora Core 6 si iei exact modulul pentru versiunea ta de kernel.

Versiunea de kernel se afla cu comanda "uname -a".

Dupa ce instalezi modulul respectiv ( folosind un cont cu drepturi de administrator, ex: root ) listezi partiiile pe care le "vede" kernelul in acel moment.

Cu "fdisk -l" vezi acest lucru, de pe cont de administrator in continuare.

Dupa ce ai citit documentatia de la mount o sa-ti fie usor sa completezi fisierul /etc/fstab pentru ca partiile respective sa fie "vazute" la fiecare boot-are in linux.


Sper ca te-am ajutat suficient si data viitoare cand mai postezi incerci sa te documentezi ca de cat.

Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate