Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

KIT PANA CURENT Centrala Termica

- - - - -
  • Please log in to reply
631 replies to this topic

#595
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
14.x e tensiunea de incarcare pe masina unde bateria trebuie sa se incarce rapid chiar daca se sacrifica pitin din viata bateriei. Pe ups bateriile se incarca incet pentru prelungurea vietii lor, asa ca 13.x e corect. In general 13.8 e o tensiune normala de incarcare in regim float la temperatura camerei. Daca incaperea nu e incalzita se poate creste usor tensiunea.

Edited by adi_stezar, 04 November 2017 - 08:07.


#596
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postcraciuncostel, on 03 noiembrie 2017 - 22:03, said:

Bună seara. După ce am folosit mulţi ani diverse ups-uri pentru PC (adevărat, APC-uri de calitate care se lăudau că scot sinusoidă pură dar cu autonomie micuţă), am decis să iau de la Dedeman o sursă neîntreruptibilă well de 600 W

https://www.dedeman..../600w/p/1043693

Mâine mă duc să cumpăr un Tudor de vreo 100 Ah. Problema mea este dacă o să ştiu cum să încarc corect bateria auto. Am studiat şi pe fişa tehnică scrie că sursa încarcă cu 20A. Eu care nu sunt cunoscător nu ştiu exact ce înseamnă asta, dar am citit pe forumuri că unele surse nu sunt compatibile cu bateriile auto pentru că au curentul maxim de încărcare sau ceva de genul acesta în jurul valorii de 13,x V iar bateria auto are nevoie de 14,x. Această sursă spune că are tensiunea de încărcare baterie:13.6-15Vdc. Eu la ce valoare va trebui să o setez?
Mulţumesc
Nu lua baterie auto, la doua posturi mai sus ai baterie Banner stationara la pret de baterie auto. Oricat de bune ar fi bateriile auto din gama Exide/Tudor/Fulmen, nu fac fata la descarcari multiple.

View PostDorian-Marius, on 03 noiembrie 2017 - 11:11, said:

Merci, este mai buna decat varianta recomandata mai sus ?
E ok si Well-ul, dar pe partea de baterie deep-cycle.ul de la Sorgeti nu-l recomand.

#597
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postrobylup, on 04 noiembrie 2017 - 11:22, said:

Nu lua baterie auto, la doua posturi mai sus ai baterie Banner stationara la pret de baterie auto. Oricat de bune ar fi bateriile auto din gama Exide/Tudor/Fulmen, nu fac fata la descarcari multiple.
Doar daca sunt descarcari multiple, dar pentru 10/15 descarcari pe an sau mai putin,nu renteaza investitia in baterii prea scumpe.Una auto daca sta in permanenta activa te duce lejer 3..4 ani, suficient zic eu.
Posted Image

Edited by XTH, 04 November 2017 - 17:19.


#598
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostXTH, on 04 noiembrie 2017 - 17:18, said:

Doar daca sunt descarcari multiple, dar pentru 10/15 descarcari pe an sau mai putin,nu renteaza investitia in baterii prea scumpe.Una auto daca sta in permanenta activa te duce lejer 3..4 ani, suficient zic eu.
Posted Image
Un Exide/Tudor auto 100Ah e 500 de lei. O baterie Banner stationara e 430 de lei. 3 descarcari peste 50% la o baterie auto si o sa aflii de ce nu sunt bune cele auto pentru o astfel de aplicatie.

#599
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Fii calm si nu te repezi,poti face si 10 descarcari peste 50% ca nu are nici pe dracu.Banner-ul ala ,asa zis stationar este aceeasi baterie  ca toate celelalte, le stiu destul de bine, asa ca nu le lauda inutil.Ca si element de comparatie, pentru o descarcare de 40%  cu incarcare de 14V /float 13,7 te tin la max 1000 cicluri.In 3..4 ani este aproape imposibil sa ciclezi o baterie.Recomandare ,pentru un consum de 100..150W poti folosi o baterie auto de 150---200A fara probleme si fara stres 5ani cu cite descarcari /incarcari este necesar.Nu esta valabil daca stai in padure si cari curentul cu ...galeata.
Cele bune!Posted Image

#600
Dorian-Marius

Dorian-Marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.06.2014
Merci robylup, atunci ramane Well-ul si pun bateria recomandata de tine ?

#601
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostXTH, on 04 noiembrie 2017 - 17:31, said:

Fii calm si nu te repezi,poti face si 10 descarcari peste 50% ca nu are nici pe dracu.Banner-ul ala ,asa zis stationar este aceeasi baterie  ca toate celelalte, le stiu destul de bine, asa ca nu le lauda inutil.Ca si element de comparatie, pentru o descarcare de 40%  cu incarcare de 14V /float 13,7 te tin la max 1000 cicluri.In 3..4 ani este aproape imposibil sa ciclezi o baterie.Recomandare ,pentru un consum de 100..150W poti folosi o baterie auto de 150---200A fara probleme si fara stres 5ani cu cite descarcari /incarcari este necesar.Nu esta valabil daca stai in padure si cari curentul cu ...galeata.
Cele bune!Posted Image
Cu tot respectul iti spun, sper sa nu.mi fi coleg de breala ca mai multe prostii ca in postul tau n.am mai vazut de mult pe softpedia.

#602
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
"Baterii auto, stationare, semitractiune si tractiune! PM pentru mai multe informatii!""

Scuza-ma ,acum am vazut  in semnatura si am inteles atitudinea ta, vrei sa vinzi.....
Fara comentarii.....

#603
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostXTH, on 04 noiembrie 2017 - 19:19, said:



Scuza-ma ,acum am vazut  in semnatura si am inteles atitudinea ta, vrei sa vinzi.....
Fara comentarii.....
Nu te scuz.
Eu i-am dat un raspuns profesional pe baza experientei, tu in calitate de ce i-ai dat sfatul?
Eu i-am dat link catre Emag, cum ai tras tu concluzia ca vand eu?
Inteleg ca te plictisesti dar mai lasa teoria conspiratiei deoparte. Lasa pe cei care stiu despre ce vorbesc sa de-a sfaturi si nu mai creea flame degeaba!

#604
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 01.02.2017
Buna ziua tuturor,

As avea nevoie de putin ajutor, daca ma poate ajuta cineva.
Am asa ceva cumparat pentru centrala mea: https://www.dedeman....2vdc/p/2016511. Tot ce trebuie sa duca sunt 2 pompe destul de mici si 2 termostate electrice.
Bateria pe care m-am gandit sa o cumpar este aceasta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Imi puteti spune daca alegerea e cea buna? Va multumesc

#605
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@stearom Tie iti trebuie baterie de semi tractiune nu auto, asta daca vrei s ate tina si sa ai si garnatie valabila. Cauta Banner energy bull sau Rombat tempest.

Edited by robylup, 18 December 2017 - 14:14.


#606
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postrobylup, on 08 noiembrie 2017 - 09:30, said:

Nu te scuz.
Eu i-am dat un raspuns profesional pe baza experientei, tu in calitate de ce i-ai dat sfatul?
Eu i-am dat link catre Emag, cum ai tras tu concluzia ca vand eu?
Inteleg ca te plictisesti dar mai lasa teoria conspiratiei deoparte. Lasa pe cei care stiu despre ce vorbesc sa de-a sfaturi si nu mai creea flame degeaba!
Cum tu d-ai sfaturi, asa d-a si el sfaturi, si sustin ce a zis mai sus, pentru o bruma de descarcari pe an, merge si o baterie auto, gen macht 100ah 320 ron sau ceva de genul. Chiar si cu 5-10 pe an tot o duce cativa ani bunicei.

#607
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Ai gasi-t de-ce s-a t-e iei nenea.
Eu am dat un sfat in calitate de profesionist care are habar de chimia si fizica acumulatorilor si a bateriilor de acumulatori. Tu in calitate de ce, te.ai bagat in seama? Profesor de romana sau burghiu?

#608
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postrobylup, on 19 decembrie 2017 - 18:41, said:

Ai gasi-t de-ce s-a t-e iei nenea.
Eu am dat un sfat in calitate de profesionist care are habar de chimia si fizica acumulatorilor si a bateriilor de acumulatori. Tu in calitate de ce, te.ai bagat in seama? Profesor de romana sau burghiu?
Nu domnul de la Iasi, m-ati inteles gresit, nu am vrut sa va perturb linistea. Mi s-a parut un pic ne la locul lui cum l-ati apostrofat pe un user care isi dadea cu parerea la fel cum o fac si altii care viziteaza forumul, Faptul ca aveti viziuni diferite nu inseamna ca trebuie sa aveti o atitudine ca in Moldavia, Republica. Eu in calitate de alt user care m-am confruntat cu o astfel de problema recent, si care desi nu sunt profesionist in chimie si fizica, sunt suficient de educat incat sa citesc niste date tehnice explicative despre diferentele de lfietime si DOD a mai multor tipuri de acumulatori, mi-am permis sa sustin spusele unui alt user. Tu, draga domn de la Iasi, in calitate de ce ai iesiri necontrolate cand altii isi spun parerea?
Iar in legatura cu, citez "profesionist care are habar de chimia si fizica acumulatorilor si a bateriilor de acumulatori", nu contest, insa personal, si subliniez ca este doar o parere personala, cum de fapt este si tonalitatea unui forum, consider ca limba romana e mai usoara decat chimia si fizica.

#609
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postvictor29cr, on 19 decembrie 2017 - 19:48, said:

Nu domnul de la Iasi, m-ati inteles gresit, nu am vrut sa va perturb linistea. Mi s-a parut un pic ne la locul lui cum l-ati apostrofat pe un user care isi dadea cu parerea la fel cum o fac si altii care viziteaza forumul, Faptul ca aveti viziuni diferite nu inseamna ca trebuie sa aveti o atitudine ca in Moldavia, Republica. Eu in calitate de alt user care m-am confruntat cu o astfel de problema recent, si care desi nu sunt profesionist in chimie si fizica, sunt suficient de educat incat sa citesc niste date tehnice explicative despre diferentele de lfietime si DOD a mai multor tipuri de acumulatori, mi-am permis sa sustin spusele unui alt user. Tu, draga domn de la Iasi, in calitate de ce ai iesiri necontrolate cand altii isi spun parerea?
Iar in legatura cu, citez "profesionist care are habar de chimia si fizica acumulatorilor si a bateriilor de acumulatori", nu contest, insa personal, si subliniez ca este doar o parere personala, cum de fapt este si tonalitatea unui forum, consider ca limba romana e mai usoara decat chimia si fizica.
Esti un arogant si exemplul perfect de ce nu merge nimic in Romania asta. Impresia de superioritate si dorinta de al face de cacat pe om cand nu ai argumente pe subiect . Nu stiu ce frustrari ai, dar ia si ti le trateaza! Baga.te in seama cand ai habar, nu fa offtopic doar ca ai tu o frustrare apropo de mine. Daca mai continui offtopicul, o sa primesti report. Poate intre timp citesti si regulamentul forumui. Kisses!

#610
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View Postrobylup, on 19 decembrie 2017 - 19:56, said:

Esti un arogant si exemplul perfect de ce nu merge nimic in Romania asta. Impresia de superioritate si dorinta de al face de cacat pe om cand nu ai argumente pe subiect . Nu stiu ce frustrari ai, dar ia si ti le trateaza! Baga.te in seama cand ai habar, nu fa offtopic doar ca ai tu o frustrare apropo de mine. Daca mai continui offtopicul, o sa primesti report. Poate intre timp citesti si regulamentul forumui. Kisses!

Interesant si incisiv mod de a pune la punct niste oameni , zic eu, binevoitori, pentru ca pe asa ceva se bazeaza toata activitatea de aici, adica pe BUNAVOINTA inainte de toate, apoi pe profesionalism.  Si apropo de regulament, oare nu scrie acolo ca nu e indicat sa scrii nimic cu LITERE  ROSII?Posted Image

#611
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cind vinzi asa ceva si....vinzarea nu prea merge, mai scrii si agresiv,te consideri cel mai indreptatit sa exprimi opinii si de ce nu cel mai destept,
De retinut,pentru centrale termice se poate folosi cu succes si un acumulator auto fara mari pretentii.
Cu cit capacitatea mai mare cu atit mai bine(timp mai mare de functionare in cazul lipsei de retea)
Sarbatori fericite!!!Posted Image

#612
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Imi permit si eu un sfat pt. cei ce nu sunt in domeniu, dar doresc sa asigure functionarea centralei lor in bune conditii.  Pentru a fi si eficient si a nu da banii aiurea, ai nevoie de doua lucruri :
1.  cat timp functioneaza cazanul cu un plin de lemne ( sa zicem 5 ore )
2.  puterea electrica totala instalata(cazan, pompe, alte dispozitive electrice( o sa fii suprins ca de cele mai multe ori nu depaseste 150-200W)
Dupa ce ai stabilit toate astea, te duci la magazin, sau pe net, si ceri un UPS cu putere cel putin dubla raportata la puterea instalata. Din cartea tehnica a UPS vezi apoi ce capacitate are nevoie bateria pentru a functiona pe timpul cat functioneaza cazanul. Personal, pentru o putere instalata de 150W am preferat sa cumpar un UPS de 400W, si o baterie auto 12x180Ah, maxim permisa pe acest UPS, chiar daca consumul real nu depaseste 100W ( pompa electronica de 25 W imi afiseaza un consum real de 7-9 W ). Nu puneti botul la sfaturile celor ce recomanda baterii supersofisticate, ori au bani mai multi ca voi, ori au de vanzare.  Mai simplu si mai ieftin nu se poate.
Si inca ceva.... conectati toti consumatorii pe UPS, evitati astfel sa aveti in cazul avariilor de retea surprize neplacute, si mai ales....costisitoare. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate