Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

KIT PANA CURENT Centrala Termica

- - - - -
  • Please log in to reply
631 replies to this topic

#577
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
UPC sau UPS ?

#578
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Si inca ceva ... exista incarcatoare pt. acumulatori auto care sa opreasca incarcarea cand bateria e plina ???

Edited by nenea67, 10 December 2016 - 20:10.


#579
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postnenea67, on 10 decembrie 2016 - 20:04, said:

Si inca ceva ... exista incarcatoare pt. acumulatori auto care sa opreasca incarcarea cand bateria e plina ???
Da.

View Postnenea67, on 10 decembrie 2016 - 19:55, said:

Salutare! Am un " APC  Blak - UPS  CS 350 "  , pe care l-am folosit cu succes la o centrala pe lemne (o pompa grundfos de 45w) . Acum dupa cativa ani bateria din ups a cedat , poate varsta , sau poate si nesabuinta mea , ( mai scoteam bateria din ups vara si o luam cu mine la olt pentru a avea bec aprns noaptea la pescuit ) ,  as vrea sa o inlocuiesc cu un acumulator auto 12v 60ah , nu nou , dar totusi bun  .   1) .Va reusi ups-ul meu sa incarce acest acumulator ???   2) Daca " NU " , pot sa cuplez in paralel cu ups-ul si  acumulatorul un incarcator pentru acumulatori auto , fara sa-mi afecteze ups-ul ???
Nu are cum sa incarce acumulatorul de 60A , trebuie un minim de 6A pentru UPS.

#580
sebaarh71

sebaarh71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2016
Am incarcat acumulatorii auto cu un redresor si am constatat ca ups-ul functioneaza, in sensul ca schimba automat de pe un mod pe celalalt.. Problema este ca nu incarca acumulatorii deloc. Se poate repara ceva la el pentru a incarca sau nu se poate face nimic in acest sens?

#581
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Problema acestori UPS-uri e ca nu sunt facute pentru functionare cu acumulator extern, iar ele sunt proiectate sa incarce acumulatoriii interni de 7Ah. Probabil curentul de incarcare e mai mic decat curentul minim necesar. Ai putea sa verifici cu un ampermetru daca chiar incarca ceva UPS-ul sau e 0? Oricum, daca ai desfacut ups-ul ca sa legi cablurile pentru acumulatorul extern e posibil sa fi pierdut si garantia in caz ca e defect :(. Trebuia sa te orientezi spre un UPS cu acumulator extern.

#582
sebaarh71

sebaarh71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2016
Mi-am cumparat un redresor electronic si voi avea grija sa incarc mereu acumulatorii. Este clar ca ups-ul nu poate incarca in veci cei doi acumulatori auto. Va multumesc tuturor pentru pareri!

#583
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare! Oare UPS-ul pateste ceva daca se conecteaza incarcatorul auto fara a se decupla ups-ul de la baterie ???

#584
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Da,  e posibi ca ceva sa nu se pupe si atunci sa vezi bucurie.

#585
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postsebaarh71, on 14 decembrie 2016 - 18:04, said:

Mi-am cumparat un redresor electronic si voi avea grija sa incarc mereu acumulatorii. Este clar ca ups-ul nu poate incarca in veci cei doi acumulatori auto. Va multumesc tuturor pentru pareri!
Va trebui sa-l lasi permanent in priza, acumulatorii cu plumb se strica repede daca sunt tinuti descarcati, chiar si partial. Problema la redresoarele alea e ca se decupleaza automat cand se ia curentul si nu revin decat daca apesi ceva buton. Poate va trebui sa-l alimentezi de la iesirea ups-ului Posted Image

View Postnenea67, on 15 decembrie 2016 - 06:15, said:

Salutare! Oare UPS-ul pateste ceva daca se conecteaza incarcatorul auto fara a se decupla ups-ul de la baterie ???
Daca vrei sa-l ti permanent concetat la el ar trebui sa fie model din acela electronic ce au functie de mentinere acumulator incarcat. Cele banale cu transformator o sa-ti distruga acumulatorul daca-l lasi mereu conectat.

Edited by adi_stezar, 15 December 2016 - 09:28.


#586
virgilini

virgilini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.04.2010
Exista UPS dedicate pentru centrale care sunt programate sa funcționeze cu acumulatori auto 12v cu intensitate diferita (cat mai mare cu atat tine mai mult) cu management total si cu unda sinusoidala pura...doar un search pe Google  și ai rezolvat.Util este un feedback de la cei care le folosesc și cum se comporta efectiv în sarcina (zgomot,încălzire ,putere,timp efectiv, miros ,trepidații ,etc)

#587
multitehnicus

multitehnicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2010
Pentru cei interesati: http://www.amrox.ro/...ntrale-termice/

#588
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Un UPS pentru un cazan cu lemne sau centrala termica, trebuie sa indeplineasca cateva conditii:
- unda sinus pur
- gestionare incarcare acumulator
- curent incarcare minim 10A
- protectie electronica la scurt circuit si depasire puterei admise
Si mai sunt, dar astea sunt mai importante.

#589
Dorian-Marius

Dorian-Marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.06.2014
Buna ziua, am nevoie de un UPS care sa imi tina centrala pe lemne vreo 3 ore daca cade curentul.
Imi puteti recomanda va rog un UPS bun ?

#590
TheCrow

TheCrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.11.2006
Salut ,
eu folosesc un UPS Well pentru CENTRALE TERMICE Steady 800VA, UPS-HEATST-STEADY800-WL cu un Acumulator stationar Sorgeti Deep Cycle 100Ah. In functie de consumatori, poate tine pana la 6-7 ore. Daca te confrunti cu dese pene cu curent poti tine  conectate doar pompele.

Edited by TheCrow, 02 November 2017 - 16:28.


#591
Dorian-Marius

Dorian-Marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.06.2014
Multumesc frumos pt raspuns.
Nu am pene dese de curent, vreau doar sa asigur centrala pt noapte. Inante de culcare o alimentez cu lemne si vreau sa am siguranta ca nu imi explodeaza. Doar pompa va fi pe acel UPS.

#592
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostDorian-Marius, on 02 noiembrie 2017 - 16:18, said:

Buna ziua, am nevoie de un UPS care sa imi tina centrala pe lemne vreo 3 ore daca cade curentul.
Imi puteti recomanda va rog un UPS bun ?
https://www.emag.ro/...f16f82aa454a93a + https://www.dedeman....00-va/p/1025083 = love :))

#593
Dorian-Marius

Dorian-Marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.06.2014
Merci, este mai buna decat varianta recomandata mai sus ?

#594
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Bună seara. După ce am folosit mulţi ani diverse ups-uri pentru PC (adevărat, APC-uri de calitate care se lăudau că scot sinusoidă pură dar cu autonomie micuţă), am decis să iau de la Dedeman o sursă neîntreruptibilă well de 600 W

https://www.dedeman..../600w/p/1043693

Mâine mă duc să cumpăr un Tudor de vreo 100 Ah. Problema mea este dacă o să ştiu cum să încarc corect bateria auto. Am studiat şi pe fişa tehnică scrie că sursa încarcă cu 20A. Eu care nu sunt cunoscător nu ştiu exact ce înseamnă asta, dar am citit pe forumuri că unele surse nu sunt compatibile cu bateriile auto pentru că au curentul maxim de încărcare sau ceva de genul acesta în jurul valorii de 13,x V iar bateria auto are nevoie de 14,x. Această sursă spune că are tensiunea de încărcare baterie:13.6-15Vdc. Eu la ce valoare va trebui să o setez?
Mulţumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate