Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Google Adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Mi-am pus recent Google Adsense si am observat ca in primele 2 zile aveam cam $.40 pe click dar de azi (a treia zi) vad ca imi dau in jur de $.15 . De ce depinde cost per click? E din cauza ca nu o intrat membrii noi pe site si ca acelasi IP addresses apasa pe Advertising?

#2
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Roaga-te sa nu mai scada. De obicei scade mult mai putin ... chiar .01 centi/click. Se numeste smart pricing si e din cauza faptului ca vizitatorii care pleaca de la tine pe acele site-uri nu stau foarte mult pe paginile respective, adica ies imediat dupa ce vad site-ul. Incearca sa pui reclamele adsense doar pe paginile cele mai vizitate ale site-ului tau, nu chiar peste tot. Cauta pe google despre smart pricing la adsense si ai sa intelegi mult mai bine despre ce este vorba.

#3
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Conteaza si ip-ul vizitorilor. De exemplu un click de la un vizitator din USA/UK "costa" mai mult decat unul din Romania. Cat despre ce a spus dlh este foarte corect. Chiar mie cred ca mi s-a intamplat acel smart pricing. Astept un raspuns de pe alt forum sa vad cum pot rezolva.

#4
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Multumesc frumos de ajutor! Tocmai am citit despre smart pricing si inteleg. E diferenta daca pun Image adds sau Text adds? Deasemenea, daca pun Google search pe site, primesc la fel de mult la cost per click ca si cand am Google Advertising?

#5
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu cred ca este nici o diferenta. In mod normal cred ca da, ar trebui sa primesti aceeasi suma, dar nu prea ai cum sa iti dai tu seama pentru ca sunt prea multi factori care influenteaza costul/click ca sa iti faci o idee.

#6
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postemanuel7, on Oct 21 2006, 01:17, said:

Multumesc frumos de ajutor! Tocmai am citit despre smart pricing si inteleg. E diferenta daca pun Image adds sau Text adds? Deasemenea, daca pun Google search pe site, primesc la fel de mult la cost per click ca si cand am Google Advertising?

castigi mai bine daca pui text si nu imagine , am facut eu un test :) . google search l-am scos pt ca scoatea prea putin si enerva si utilizatorii . castigi doar daca cel care folseste search-ul da click pe linkurile sponsorizate .
de smart pricing e greu sa scapi dar poti incerca :)

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
conteaza foarte mult si numarul de afisari, in caz ca nu stiati

#8
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Mai am o intrebare simpla, si nu vreau sa fac topic nou pentru ea. Cat timp ia ca google sa imi puna siteul meu pe search engineul lor?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
depinde cum te-ai inscris, daca ai linkuri din webdirectoare catre siteul tau dureaza max 2 saptamani, eu am avut un site si mi l-a inscris in 24 ore, daca il inscri tu manual stiu ca dureaza mai mult

#10
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Site-ul meu are putin peste 2 saptamani si inca nu e pe google search... Pot cumva sa mi-l pun eu pe google sau trebuie sa astept dupa ei?

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Trebuie sa astepti sau sa-l inscri in webdirectoare

#12
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006

View Postgumball3000, on Oct 21 2006, 10:32, said:

Trebuie sa astepti sau sa-l inscri in webdirectoare
Poti sa imi explici la ce te referi prin "sa il inscriu in webdirectoare"? Sa pun link cu site-ul meu pe alte siteuri?

#13
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005

View Postemanuel7, on Oct 21 2006, 20:40, said:

Poti sa imi explici la ce te referi prin "sa il inscriu in webdirectoare"? Sa pun link cu site-ul meu pe alte siteuri?
da, cu cat mai multe, cu atat mai bine.

#14
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006

View PostCGF, on Oct 21 2006, 11:21, said:

da, cu cat mai multe, cu atat mai bine.
Cu cat mai multe ce? Cum trebuie sa imi pun linkul cu siteul meu pe alte siteuri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate