Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#847
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 Intel, on Sep 5 2008, 22:36, said:

Si pct. 2?

Nu exista "nume alternativ". Colegul de fapt se refera la o marca, un brand... care nu are legatura cu numele firmei.

De exemplu, "EMag" este de fapt Dante International SRL.

#848
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Multumesc mult TLGsoft.

#849
brigid

brigid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.05.2008

 13YTe, on Jul 21 2008, 19:05, said:

Este aiurea tu, cetatean roman sa-ti faci o firma in UK, si sa operezi pe teritoriul Romaniei. Exista destule impedimente, in primul rand cu toti colaboratorii din tara vei avea surpriza sa fii verificata la "sange" dupa vies s.a.m.d. deoarece suntem si noi satui de pseudo-firmele fantoma, problemele care pot aparea din expluatare cu neintelegeri sunt dese si poti avea surprize. Am prieteni care au venit din state membre U.E. cetateni straini si in loc sa-si deschida reprezentante in Romania au creat firme distincte cu personal roman dar care interopereaza cu firmele mama din exterior dar si asa este destul de aiurea (partea de contabilitate centralizata - pentru asociat, deoarece apar contabilitati separate, una la firma mama si una in romania).
Parerea mea, daca te gandesti sa desfasori activitate mai mult in Romania decat peste granite, fa-ti firma in Romania, daca te gandesti ca vei lucra mai mult cu spatiul comunitar sau alte state, atunci alege cealalta varianta!
Cu mare intarziere, insa nu cu mai putina recunostinta raspund... Pe moment am lasat totul pe stand-by, saptamana viitoare ajung in tara, consult un jurist si ma voi lamuri exact ce si cum. Insa deocamdata punctul de vedere de mai sus este foarte pertinent si voi tine seama de el. Multumesc.

#850
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

 TLGsoft, on Sep 6 2008, 06:03, said:

Nu exista "nume alternativ". Colegul de fapt se refera la o marca, un brand... care nu are legatura cu numele firmei.

De exemplu, "EMag" este de fapt Dante International SRL.
Asa, ok.....si deci inseamna ca trebe sa ma duc la OSIM sa inreg numele asta nu?
Adica, concret, imi fac o firma si o pensiune. Firmei nu vreau sa-i dau numele pensiunii (si pt ca nu stiu inca cum se va numi pesiunea si pt ca la un mom dat probabil ca o sa mai adaug un cod CAEN si mi se pare ciudat de ex sa vad frigidere si sa se numeasca firma "pensiunea 2 anotimpuri").
Deci vreau sa fac o firma care sa aiba un nume general si pensiunea sa aiba un nume specific.
Ma duc si fac firma cum se face normal si apoi? Ma duc la OSIM pt numele pensiunii? Sau cum?

Thanks!

#851
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Daca vrei sa il folosesti doar tu, sau sa previi pe altcineva sa te impiedice sa-l folosesti... inregistreaza-l.

#852
caiordache

caiordache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2008
Foarte utila informatia de pe forum! Multumesc!

#853
donnyww

donnyww

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2008
to establish a firm ,every country is tough. pay money.pay money,pay money,

#854
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Pentru a-mi infiinta o sala de fitness, ar trebui sa fiu SRL sau PFA ? Angajati la inceput nu voi avea. Ma voi ocupa doar eu. Poate pe parcurs voi angaja 1 persoana. Ce parere aveti  ? Ce ma sfatuiti ?
Multumesc anticipat

#855
vallentin1st

vallentin1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.02.2007

 PanterA, on Oct 21 2003, 16:13, said:

Pasul 5:

13. deoarece sediul social este intr-un ap de bloc, a trebuit sa fac un tabel cu locatarii scarii, unde mi-au semnat ca sunt de acord cu infiintarea firmei X, avand sediul social in ap. Y
     Buna ziua!
Am si eu urm. problema:
    Locuiesc la tara iar de curand vecinul meu si-a deschis o terasa de vara.Pe langa aceasta constrsuctie mai are in aceeasi curte si un minimarket si mai construieste inca un bar probabil pt ca odata cu venirea iernii vrea sa isi mentina afacerea. Sunt deranjat in fiecare seara de zgomotul creeat de aceasta bodega pana la 4 dimineata uneori, de zgomotele de masini , scutere, etc. deoarece acestea sunt parcate cateodata cand sunt mai multi clienti chiar si in fata curtii mele blocandu-mi uneori accesul. cu aceasta problema se confrunta toti vecinii mei. Acest bar e construit la vreo 15-20 de m de peretele casei mele.O alta problema o constituie W.C.-ul barului care miroase si arata ingrozitor, care de fapt nici nu arata a W.C.......si care e construit si mai aproape cam 5-7 m de casa mea, si problemele continua...etc.Cand a deschis aceasta afacere nu a cerut aprobarea niciunuia din vecini!Ce pot face eu?   Unde ma pot adresa?unde pot citi si eu legea in domeniu?
Multumesc anticipat!

#856
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 vallentin1st, on Oct 13 2008, 12:16, said:

Buna ziua!
Am si eu urm. problema:
    Locuiesc la tara iar de curand vecinul meu si-a deschis o terasa de vara.Pe langa aceasta constrsuctie mai are in aceeasi curte si un minimarket si mai construieste inca un bar probabil pt ca odata cu venirea iernii vrea sa isi mentina afacerea. Sunt deranjat in fiecare seara de zgomotul creeat de aceasta bodega pana la 4 dimineata uneori, de zgomotele de masini , scutere, etc. deoarece acestea sunt parcate cateodata cand sunt mai multi clienti chiar si in fata curtii mele blocandu-mi uneori accesul. cu aceasta problema se confrunta toti vecinii mei. Acest bar e construit la vreo 15-20 de m de peretele casei mele.O alta problema o constituie W.C.-ul barului care miroase si arata ingrozitor, care de fapt nici nu arata a W.C.......si care e construit si mai aproape cam 5-7 m de casa mea, si problemele continua...etc.Cand a deschis aceasta afacere nu a cerut aprobarea niciunuia din vecini!Ce pot face eu?   Unde ma pot adresa?unde pot citi si eu legea in domeniu?
Multumesc anticipat!

Depuneti toti reclamatie la primarie pentru zgomot si miros.

#857
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Pana cand trebuie facuta trecerea la CAEN rev2 si cat costa?

#858
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Nu are termen. Insa sunteti scutit de taxe doar pana in martie 2009. (platiti doar 30 lei daca vreti extras de registru.)

#859
Littleboy

Littleboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.10.2007
Cam cat mai costa infiintarea unui SRL ??

#860
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
tot atat.

#861
mihai123456

mihai123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.11.2008
Cel mai simpul e sa mergi la biroul de informare si iti dau acolo tot ce iti trebuie... platest o taxa care iti include si actul constitutiv, si taxele notariale, dai acolo si specimenu de semnatura, tot ce vrei, fara sa mai cutreri orasul dintr-un colt in altul.

Cel mai bun sfat pe care pot sa il dau este NU MERGE LA AVOCAT ... mai bine mergi la biroul lor de informare si rezolvi tot acolo ... am fost uimit de numarul de doasra depuse de avocati si respinse ... mi se par doar niste nesimiti care vor sa iti ia cat mai multi bani si nu le pasa de tine nici macar atat cat sa fie atent sa completeze niste acte

#862
Littleboy

Littleboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.10.2007
Vreau sa deschid o firma .. stiu procedurile multumita acestui topic si a altor surse si nu vreau sa apelez la avocati pentru ca nu are rost. Vreau doar sa stiu daca a deschis cineva mai recent o firma cam cat costa in total.

#863
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
nu s-au modificat recent taxele. poate decat cele de publicare a actelor in MoF.
Costa cam 400-450 lei.

#864
alexxuss

alexxuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.10.2008
pt cine s-a saturat sa fie plimbat de colo colo de la un ghiseu la altul ca o minge de ping pong pentru a aduna 1000 de hartii si hartiute, haideti sa semnam petitia asta:

http://www.petitieon...-p02522042.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate