Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#829
all3xgod

all3xgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2007
salut revin...am nevoie de o lamurire urgent...dupa cum ziceam am actele firmei scoase de pe 12mai, nu am activitate, trebuie sa depun declaratiile 100 si 300...sunt platitor de impozit pe profit si tva trimestrial...pe ce luna trebuie sa completez declaratiile??pe 06.2008?sau pentru fiecare luna in parte 05/06/07??banuiesc ca la toate rubricile am 0, trebuie sa completez si 102 si 103??pt bilant mam lamurit merge o declaratie pe propria raspundere ca nu am activitate...cheltuielile de constituire sunt obligatorii de inregistrat in contabilitate??
alta ordine de idei..stiu ca declaratiile se printeaza in 2 exemplate cu cod de bare si se mai salveaza pe discheta??dak da fiecare declaratie in parte pe una sau merg toate pe aceasi??si aveti idee la administratie unde anume la sectorul 3 se depun??sunt mai mult incaperi unde trebuie sa merg sau e aceeasi?registrele acelea obligatorii de unde anume de la administratie se cumpara??multumesc anticipat...

#830
brigid

brigid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.05.2008

View Postbrigid, on May 1 2008, 22:26, said:

Bun gasit. De cateva zile stau si citesc cu atentie in acest topic, am luat notite si am reusit, multumita voua, sa inteleg exact in ce constau formalitatile de infiintare a unei firme. Mii de multumiri tuturor celor care au contribuit la crearea acestui topic.

O intrebare as avea totusi si am speranta ca va sti cineva sa-mi raspunda. Sunt plecata din tara, intentionez ca saptamana viitoare sa vin rapid pentru a ma ocupa de infiintarea unui srl (editura). Insa pe ultima suta de metri aflu de la niste prieteni de aici, din Olanda, ca a infiinta o firma in UK este infinit mai simplu, mai avantajos si mai ieftin. Amandoi sunt tax lawyers, deci ma gandesc ca stiu ei despre ce vorbesc. Din pacate nu am apucat sa vorbesc foarte multe cu ei, am primit informatia si am cautat pe internet (acum sunt in faza de documentare intensa pe marginea acestui subiect). Totul se poate face online, rapid, sigur, ieftin (eu am gasit pentru sume intre 40-100 lire sterline), fara bataie de cap. Nu sunt inca lamurita ce si cum, dar urmeaza sa ma edific.
Insa inainte de asta apelez la cunostintele voastre si intreb in ce masura este avantajos pentru mine, ca cetatean roman "patron" de firma in UK, sa desfasor activitate pe teritoriul Romaniei? Sunt necesare ceva formalitati speciale legate de legislatia romaneasca? Prietenii care mi-au recomandat aceasta varianta m-au asigurat ca este foarte simplu, ca pot functiona fara probleme in alta tara, ca se practica sistemul, si asa mai departe. Ma rog, ei lucreaza in domeniu si este de inteles sa li se para simplu, insa ei nu au idee despre legislatia romaneasca si de aceea am inca unele rezerve.

Voi ce parere aveti?
Nimeni :rolleyes:?

#831
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postbrigid, on Jul 20 2008, 18:38, said:

Nimeni :rolleyes:?
Este aiurea tu, cetatean roman sa-ti faci o firma in UK, si sa operezi pe teritoriul Romaniei. Exista destule impedimente, in primul rand cu toti colaboratorii din tara vei avea surpriza sa fii verificata la "sange" dupa vies s.a.m.d. deoarece suntem si noi satui de pseudo-firmele fantoma, problemele care pot aparea din expluatare cu neintelegeri sunt dese si poti avea surprize. Am prieteni care au venit din state membre U.E. cetateni straini si in loc sa-si deschida reprezentante in Romania au creat firme distincte cu personal roman dar care interopereaza cu firmele mama din exterior dar si asa este destul de aiurea (partea de contabilitate centralizata - pentru asociat, deoarece apar contabilitati separate, una la firma mama si una in romania).
Parerea mea, daca te gandesti sa desfasori activitate mai mult in Romania decat peste granite, fa-ti firma in Romania, daca te gandesti ca vei lucra mai mult cu spatiul comunitar sau alte state, atunci alege cealalta varianta!

Edited by 13YTe, 21 July 2008 - 19:07.


#832
stefzsv

stefzsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.04.2008
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire si anume : vreau sa aduc din afara niste produse prin Curierul TNT, dar aici apare o problema si anume daca depasesc o anumita valoare nu mai pot aduce pe PERSOANA FIZICA, deci va trebui sa aduc pe PERSOANA JURIDICA. Eu nu am o societate sau ceva, deci nu am un statut de persoana juridica.

Cum as putea face ca sa pot aduce acele produse fara prea multa bataie de cap si sa nu platesc prea multe taxe in cazul inffintarii unei societati. Precizez ca mie imi trebuie doar sa aduc acele produse, ca de vandut le pot vinde si fara persoana juridica.

#833
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
ce beneficii asi avea daca trec masina pe firma?mentionez ca e microintreprindere si nu intra in planuri sa deduc prea multe cheltuieli,deci in afara de benzina?

#834
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Posteddymutu7, on Aug 2 2008, 01:08, said:

ce beneficii asi avea daca trec masina pe firma?mentionez ca e microintreprindere si nu intra in planuri sa deduc prea multe cheltuieli,deci in afara de benzina?
Nu prea ai. Iar dacă ești plătitor de TVA vei avea probleme când va fi să o vinzi, că va trebui să o vinzi cu TVA. Mai bine faci doar contract de comodat.

#835
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008

View Postadris1919, on Jul 20 2008, 03:40, said:

Suntem 2 prieteni (inca, pt ca n-au aparut banii :P ) si vrem sa infiintam un srl.
Ce ar fi mai recomandat, sa facem cu 2 asociati sau cu unul singur si celalalt simplu angajat? E mai ieftin de infiintat cu un singur asociat cu vreo 150 lei.
Capitalul social minim de 200 lei e pt fiecare asociat sau indiferent de cati ar fi, suma minima de depus este tot 200 lei?
Daca e sa nu mai dorim sa lucram impreuna, e complicata si costisitoare procedura de retragere a unuia din asociati din srl?
Am incercat sa ma descurc singur cu Lex-ul, dar la cum sunt facute legile in romanica, cred ca nici absolventii de drept nu se descurca prea grozav!
Stima!

o sa te ajute foarte mult legea31/1990, legea societatilor comerciale.
capitalul social al unui srl este de minim 200 lei si se refera la capitalul societatii si nu pe asociat.. fiecare din voi poate sa aiba un numar de parti sociale.
costurile legate de infiintare cu un singur sau mai multi asociati sunt aceleasi. doar ca trebuie sa scrii mai multe in actul constitutiv.
nu e complicata retragerea unui asociat, asta in conditiile in care se face pe cale amiabila.
citeste legea 31/1990, unde sunt explicate toate problemele pe care le-ai pus mai sus. chiar e destul de usor.
BAFTA!

#836
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postraduandrei, on Oct 24 2003, 06:47, said:

hey, Courage!
am exact raspunsul pe care-l cauti:
in conditiile unei firme cu asociat unic(care este studentul, masterandul...) - este singura varianta in care se beneficiaza de aceste scutiri -  suma totala ce tre' platita este de 2.100.00(capital social+taxa deschidere cont, ex. Raiffaisen) + 308.000 (rezervare nume) + 257.000 (taxa de timbru juridic) + 200.000(cazier fiscal -la urgenta-) = cca 2.850.000 , la care am mai adaugat mici atentii(cafea, tigari...) ;
deci, cu un total de cca 3.300.000 am obtinut actele intr-o saptamana si un pic! fara sa exagerez, martea trecuta am depus toate actele(intr-o zi), iar ieri (joi) mi-au iesit actele.

Eu am platit acum 2 ani si jumatate tot cam 300 ron si in 48 de ore aveam si decizia judecatoreasca...tot pe student este facut SRL-ul, acum depinde si ce cunostinte ai, dar merge destul de repede.

Doh...acum m-am uitat la data, dar poate ajuta pe cineva :)

Edited by lord_ice, 08 August 2008 - 11:37.


#837
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

View Postadris1919, on Jul 20 2008, 03:40, said:

Suntem 2 prieteni (inca, pt ca n-au aparut banii :P ) si vrem sa infiintam un srl.
Ce ar fi mai recomandat, sa facem cu 2 asociati sau cu unul singur si celalalt simplu angajat? E mai ieftin de infiintat cu un singur asociat cu vreo 150 lei.
Capitalul social minim de 200 lei e pt fiecare asociat sau indiferent de cati ar fi, suma minima de depus este tot 200 lei?
Daca e sa nu mai dorim sa lucram impreuna, e complicata si costisitoare procedura de retragere a unuia din asociati din srl?
Am incercat sa ma descurc singur cu Lex-ul, dar la cum sunt facute legile in romanica, cred ca nici absolventii de drept nu se descurca prea grozav!
Stima!

cel mai bine e sa-l faci 51% 49%, in feululasta vei evita pb care pot aparea daca sunteti 50% 50%

#838
_NiCKo_

_NiCKo_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2008
Daca al doilea asociat nu vine cu fonduri in afara de cei pt capital social, eu nu l-as implica; mai tarziu ar putea fi o sursa de probeme. Capitalul social minim e tot de 200 de lei, numai ca va fi impartit in 2 parti sociale, cate una pt fiecare asociat.

#839
Bog$t@r

Bog$t@r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
.

#840
bond1

bond1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 13.12.2005
Vin si eu cu cateva intrebari la care nu am gasit raspuns:
1.Pentru sediul social este de ajuns sa am un teren sau e nevoie neaparat sa am o cladire ceva..?
2. Am nevoie neaparat de un angajat? contabilul l-as angaja prin prestari servicii
3. Fiind 3 asociati doar unul va fi administrator restu ce drept au in firma?
4.Daca vreau sa cumpar din germania anumite piese si sa le vand aici..  mai e nevoie de ceva in afara de plata facturii furnizate de firma din germania?Acea plata o pot face prin paypal? Sau cum pot evita ordinu de plata?

#841
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
Imi cer scuze ca sunt putin off topic .... dar m-ar interesa o modalitate cat mai economica de a desfinta un SLR.

#842
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004

View Postbond1, on Aug 26 2008, 19:21, said:

Vin si eu cu cateva intrebari la care nu am gasit raspuns:
1.Pentru sediul social este de ajuns sa am un teren sau e nevoie neaparat sa am o cladire ceva..?
2. Am nevoie neaparat de un angajat? contabilul l-as angaja prin prestari servicii
3. Fiind 3 asociati doar unul va fi administrator restu ce drept au in firma?
4.Daca vreau sa cumpar din germania anumite piese si sa le vand aici..  mai e nevoie de ceva in afara de plata facturii furnizate de firma din germania?Acea plata o pot face prin paypal? Sau cum pot evita ordinu de plata?

1. trebuie cladire/apartament
2. nu te obliga nimeni sa ai angajati. (decat daca vre sa fii microintreprindere)
3. restul vor fi asociati. au dreptul la dividende in functie de cate parti sociale detin.
4. nu ai nevoie decat de factura si eventual transport, fiind vorba de UE.
La intrebarea cu paypal-ul ai fost cel mai tare. E ca si cum eu te-as intreba pe tine daca tastatura mea este alba sau roz....
Ideea este daca firma de la care vrei tu sa cumperi accepta plati prin paypal (lucru pe care numai tu il stii) atunci poti sa platesti si prin paypal,
dar daca ei nu accepta...

#843
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Cateva intrebari am si eu:
1. Sediul social poate sa fie si un apartament pe numele parintelui? Trebuie sa fac un act de comodat cu el?
2. Daca vreau un nume alternativ al firmei, trebuie sa mi-l aleg de la inceput? Sau pot sa mi-l adaug alta data?
Vorbesc aici de numele cum au magazinele virtuale sau de ex o pensiune (adica tu pe net cand cumperi de la unu din astea, au o denumire si de fapt firma se numeste nustucum srl sau o pensiune se numeste 20 de anotimpuri dar firma se numeste blabla srl)

#844
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Si pe mine ma intereseaza daca sediul social poate fi apartamentul parintilor.

#845
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostDau, on Sep 5 2008, 16:11, said:

Si pe mine ma intereseaza daca sediul social poate fi apartamentul parintilor.

Da. Faci contract de comodat.

#846
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

View PostIntel, on Sep 3 2008, 01:17, said:

Cateva intrebari am si eu:
1. Sediul social poate sa fie si un apartament pe numele parintelui? Trebuie sa fac un act de comodat cu el?
2. Daca vreau un nume alternativ al firmei, trebuie sa mi-l aleg de la inceput? Sau pot sa mi-l adaug alta data?
Vorbesc aici de numele cum au magazinele virtuale sau de ex o pensiune (adica tu pe net cand cumperi de la unu din astea, au o denumire si de fapt firma se numeste nustucum srl sau o pensiune se numeste 20 de anotimpuri dar firma se numeste blabla srl)


View PostTLGsoft, on Sep 5 2008, 16:22, said:

Da. Faci contract de comodat.
Si pct. 2?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate