Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

Monitor cu imagine rosiatica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
Salut. Am un monitor crt hp de 15" cu boxe incorporate(2.1 ar veni), an fabricatie 1998 si de ceva vreme are o tenta rosiatica a imaginii tot timpul (am observat ca verdele nu mai este redat deloc, luandui locul culoarea rosie). Din cate am aflat de pe net ar fii ceva problema cu cablu sau mufa, dar nu sunt expert si de aceea va cer parerea. Ce e stricat la el?! Si daca merita reparat?!
Multumesc anticipat.

#2
Ghiță Beleartu

Ghiță Beleartu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.10.2006
Ori are tentă ori nu se mai vede deloc o culoare ? Asta nu înțeleg.
Dacă nu se mai vede deloc, încearcă să miști cablul, să vezi pe la mufe poate nu e înfipt corect. Dacă e doar o mică tentă, e posibil să fie magnetizat de la boxe (pățisem eu asta cu monitorul, dar nu a mai avut rost să-l repar deoarece într-o zi a explodat... la propriu  :D ).

#3
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Daca nu reactioneaza la miscarea cablulului sau a mufei ti s-a dus cu siguranta tranzistorul responsabil pt afisarea culorii pe care ai reclamat-o ca fiind nefunctionala. Tranzistorul in sine nu e scump deloc dar la un service un nene binevoitor te va usura de cel putin vreo 500.000 de lei   :) . . .

#4
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
A murit culoare de tot. Am incercat sa misc cablu si mam uitat si la mufa, nici un efect.

#5
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Inainte de orice, incearca un alt cablu. 99% din cazuri cablul/pini sint devina

#6
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
k. o sa il duc la un service sa vad ce si cum. mersi de sfaturi

#7
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
am avut si eu cu unu de 14'' ..acum vreo 3-4 ani ..tot asa..era rosiatic..roz..etc .Am schimbat cablul, a mers bine vreo 3 saptamani si s-a facut la loc.L-am aruncat si mi-am luat de 15'' :D

#8
Iver

Iver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.06.2004
L-am reparat monitorul. Era un circuit integrat sau ceva de genu, ala responsabil de culoarea verde. L-am schimbat si acuma ii ca nou . Cica e din cauza unei diferente de potential, si cand apar alea se bulesc circuite din astea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate