Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

probleme dual channel kingmax

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
end-er

end-er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 29.06.2005
salutare

am doua module de kingmax (al doilea luat aseara...), dar nu sunt identice - una are latente 6-3-3-x si cealalta 5-2-2-x (nu-mi amintesc ultima valoare, am vazut asta cand le-am pus separat pe sistem - placa de baza e un abit pe nf2 - latentele sunt pe auto, nu am umblat deloc la ele) - daca le pun dual-channel imi da dual-channel enabled (latentele sunt 6-3-3-x), intra in windows, dar am cateva aplicatii care imi dau erori (mai precis crashuri - de ex Firefox sau internet explorer)

intrebari...

1. erorile respective sunt de la a doua placuta de ram, nu? nu am apucat sa testez sistemul un timp rezonabil si cu ramul nou singur, si cu cele doua placute puse in alte sloturi (eventual sa nu mai fie dual-channel, macar asa poate sa mearga bine sistemul) - nici memtest nu am avut timp sa rulez, urmeaza sa fac si asta

2. ce-as putea sa le fac sa mearga bine in dual-channel? sa inversez sloturile (1 cu 3), sa modific latentele (adica sa le pun pe amandoua la 5-2-2-x - asta e setarea aggresive din bios sau sa pun pe manual si sa incerc alte latente, eventual mai mari), sa le pun la frecventa 400? altceva?

EDIT: sistemul e mb abit n7s2, cpu athlonxp 2200+, 2x512 ddr kingmax tsop 400 rosii

multumesc anticipat pentru orice sugestie

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005
Punele la latentele cele mai relaxate pe care le suporta (2-3-3-6 nu 2-2-2-5). Si la 400Mhz, daca suporta ambele.
Lasa-le in sloturile in care sunt deja.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
Si ruleaza un MemTest - sa vezi daca sunt erori.

#4
end-er

end-er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 29.06.2005
ok, m-am lamurit, multumesc tuturor

a dat erori la memtest - am inlocuit placuta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate