Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Cum arata legitimatiile principalelor institutii?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
Eu ma refeream strict la faptul ca sunt afisate in cele mai multe cazuri pe site-urile institutiilor sau in legislatia ce tine de functionarea lor desi sa nu te astepti la poze.

Referitor la postul cu deobicei, de exemplu, legitimatiile cadetilor nu au (sau nu am observat) elemente de securitate.

Ceea ce vrei tu nu cred ca se poate realiza usor, presupunand in primul rand ca ar exista persoanele care sa iti sustina ideea de a permite publicului larg accesul la informatii cu privire la legitimatii, insigne, mandate, etc. La guvernul din Romania...

Edited by Balthasar, 15 October 2006 - 07:34.


#20
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Balthasar: urgent, scoate linkul din semnatura si consulta regulamentul.

#21
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006

 dobrotescunicol, on Oct 14 2006, 13:10, said:

Daca ai vazut o legitimatie din aia, spune-ne si noua cum arata. Daca nu ai vazut inseamna ca vorbesti din auzite...

Scenele din filme in care vin agentii FBI, spionii, serviciile secrete franceze, britanice etc. se intalnesc si  arata legitimatiile sunt fantezii pure.


bineinteles ca am vazut, fiindca altfel nu ma bagam in discutie.

in poza individul respectiv era in uniforma desi el circula numai in civil   :D

#22
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Dupa multe cautari pe siteurile oficiale, am ajuns la concluzia ca nu sunt publice pe nicaieri...

  Halal treaba... :((

  Se pare ca-s tinute secrete.   :lol:

  Maine urmeaza sa vb cu un prieten avocat, sa-l intreb daca legal am dreptul sa-i spun unuia care prezinta legitimatia "fugi domnule de aici ca nu e buna" si sa-i refuz cererea.
  Iar daca se isca ceva, sub umbrela ca nu cunosc cum arata legitimatia pentru faptul ca nu-s publice sa scap  B)


  Daca sunt avocati pe aici, as fi tare interesat de parerea lor.. :)

  Acum, eu stiu ca "necunoasterea legii nu duce la scaparea de pedepse daca o incalci", dar legea e publica ( facuta publica in monitorul oficial ), pe cand legitimatiile ?!

  Iar daca legitimatiile nu-s publice, n-au cum sa ceri sa le cunosti ;-)

  Sunt tare curios sa ma intalnesc cu avocatul.

  Si astept pareri...

  Ps. scopul meu nu e sa ma sustrag cererilor legitime de la personalul institutiilor statului cand acestia sunt imbracati in civili, ci doar de a evita cererile nelegitime din partea celor care au legitimatii false.
  Si daca ele nu-s publice si nu am cum sa aflu - om de rand - , singura metoda ( logica ) ar fi sa refuz toate cererile care vin de la persoane in civil ( lol ).

  ( zic asta pe jumatate in gluma, sper ca se intelege )

Edited by Alex M., 19 October 2006 - 05:43.


#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Maine urmeaza sa vb cu un prieten avocat, sa-l intreb daca legal am dreptul sa-i spun unuia care prezinta legitimatia "fugi domnule de aici ca nu e buna" si sa-i refuz cererea.
Iar daca se isca ceva, sub umbrela ca nu cunosc cum arata legitimatia pentru faptul ca nu-s publice sa scap
hahaha...hai sa-ti spun o faza.
teoretic la proces cand esti intrebat daca spui adevarul si numai adevarul, teoretic, ai dreptul si poti spune "NU"...dar sunt mari sanse, daca judecatorul e intr-o toana proasta, sa fii acuzat de sfidarea curtii..
daca unul iti arata legitimatia, si tu refuzi, si..doamne-fereste nu ai dreptate, poti fi acuzat de obstructionarea justitiei, si in functie de gravitatea faptei in rezolvarea careia te-ai interpus poti fi inclusiv partas la fapta penala
..vorbeste si cu prietenul tau avocatul...o sa fii surprins

#24
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Scrie si tu cate un e-mail la institutiile acestea sa le afiseze pe site sa le stie toata lumea.

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Scrie si tu cate un e-mail la institutiile acestea sa le afiseze pe site sa le stie toata lumea.
si tu iti imaginezi ca va citi sau baga in seama mailul ala ?
sa nu cumva sa-l ia chiar si la ochi pentru intentia de falsificare, etc...
mai bine s-ar potoli, parerea mea

#26
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
E buna de tot intrebarea asta.
Vad ca toti isi dau cu parerea, dar e cineva care poate descrie macar vag o legitimatie??

Chiar cred ca nu multi stiu cum arata asa ceva.

Prin liceu "controlam" si eu prin tramvaie (colegii mai mici, in gluma) cu legitimatia de liceu si un bilet de tramvai folosit ca sigla.

Si mama ce mai tinea faza.

#27
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
Tot ce tine de uniforma, insigne, legitimatii, insemne, etc = hotarari de guvern.

*edit*

Exemplu, ca tot cerea cineva mai sus

Legitimatia de serviciu este duplex - fata, verso

In fata scrie ROMANIA, sub scrie Ministerul / Serviciul. In centru este stema Romaniei.
Mai contine gradul militar, numele tatalui, numele detinatorului si poza acestuia.

Verso: unitatea din care face parte detinatorul, data eliberarii legitimatiei, sigla unitatii, nr legitimatiei, semnaturi si altele.

Edited by Balthasar, 19 October 2006 - 19:26.


#28
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003

 Balthasar, on Oct 19 2006, 19:35, said:

Tot ce tine de uniforma, insigne, legitimatii, insemne, etc = hotarari de guvern.

*edit*

Exemplu, ca tot cerea cineva mai sus

Legitimatia de serviciu este duplex - fata, verso

In fata scrie ROMANIA, sub scrie Ministerul / Serviciul. In centru este stema Romaniei.
Mai contine gradul militar, numele tatalui, numele detinatorului si poza acestuia.

Verso: unitatea din care face parte detinatorul, data eliberarii legitimatiei, sigla unitatii, nr legitimatiei, semnaturi si altele.


:D
asta-i specifica anumitor ministere/institutii
duplex (fata/verso), laminata in plastic, dimensiuni 6x9,5 cm
contine un "fundal" cu un anumit pattern a carui culoare difera in fc de institutia din care face parte titularul
pe coltul din stanga sus se gaseste tricolorul
sus scrie ROMANIA, sub scrie Ministerul / Serviciul. In centru este stema Romaniei
in partea de jos este gradul militar/profesional, numele titularului si poza acestuia in tinuta reprezentativa

Verso: unitatea din care face parte titularul, data eliberarii legitimatiei, sigla unitatii, nr si seria legitimatiei, semnaturi, "termenul de valabilitate", etc

stima

PS
exista suficient de multe elemente de securizare, iar folosirea unui fals este infraciune

#29
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Nimeni nu a spus despre ceva ce este OBLIGATORIU prezent pe astfel de însemnuri:
ȘTAMPILA.
Obligatoriu peste fotografie pentru a preîntâmpina schimbarea fotografiei. Obligatoriu lizibilă și corespondentă ca înscrisuri cu  emitentul. Mai poate fi și peste ultimul înscris pentru certificare.

Modelele mai noi prezintă suplimentar și timbru sec, imagini holografice, fire de siguranță, imprimare în relief.

Alte date care pot fi înscrise: CNP, data nașterii, serie/nr. CI/BI, nivel de acces în anumite zone interne sau la anumite clasificări ale informațiilor, vize periodice.

NU legitimația este folosită pentru a intra într-un obiectiv ci Legitimația/Permisul de intrare care constă fie în format cartonat, plastifiat, cartele acces magnetic, cartele acces cu chip de identificare... acestea au înscrisuri similare cu legitimațiile de serviciu dar NU LE POT ÎNLOCUI.

#30
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003
nu, stampila nu este obligatorie
pe legitimatiile politistilor n-o sa gasiti nicio stampila, daca aveti curiozitatea sa va uitati

#31
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003
nu, stampila nu este obligatorie
pe legitimatiile politistilor n-o sa gasiti nicio stampila, daca aveti curiozitatea sa va uitati

#32
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Uite aici câteva. Cine mai are să mai pună:

Attached Files



#33
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 dixy, on Nov 9 2006, 14:21, said:

Uite aici câteva. Cine mai are să mai pună:

dixi, fara suparare dar vezi ca te-ai aruncat undeva unde nu cunosti. In .ro inca se mai poarta niste legi cretine unde jurnalistii sunt anchetati ilegal fiinca au publicat ce au gasit pe net. Nu-ti doresc sa fii anchetat fiinca ai deranjat-o pe doamna capitan prin faptul ca i-ai facut publica legitimatia de serviciu. Chiar daca nu mai este valabila ai facut publice datele ei personale fara consimtamantul dumneaei (si nu prea conteaza de unde ai tu fotografia postata ci faptul ca tu ai postat-o)

#34
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005
Nu stiu cat mai intereseaza, dar sunt modele de legitimatii in legile care guverneaza respectivele institutii. Trebuie doar sa cauti...

#35
lexick

lexick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.09.2004
Sa spunem ca sunt angajatul unei astfel de institutii din cele enumerate.
Va zic eu cum sta treaba .
1.Legitimatia de serviciu se prezinta numai in cazutile special prevazute de lege si regulamentul de ordine interioara a institutiei proprii.
Astfel pt intelesul vostru:
1.Jandarmeria este obligata sa poarte uniforma nu este si nu se considera o institutie civila ,legitimatia domnului jandarm este valabila eventual pentru a intra la o conferinta a jandarmeriei ,nu are valoare daca este imbracat civil.
2.Sri,Spp nu au uniforme proprii ,deci se legitimeaza cu Legitimatie sau Ecuson .
3.Orice alta institutie cand efectueaza controale trebuie ca pe langa legitimatie sa aiba dupa caz: -foaie de delegatie sau foaie de ordin prin care este insarcinat sa efectueze actiunea respectiva.

Aveti grije cine va flutura legitimatii prin nas,nu toate eu elemente de securitate ex: magistrati,procurori..etc... stampila e singurul element de securitate.

Orice neclaritate ati avea sau urma de indoiala sunati la 112 serviciu gratuit spuneti ca cineva ce se legitimeaza cu legitimatia nr ...seria.... va cere ..(ce va cere amenda de ex) si vreti sa il verificati.Veti primi legatura la departamentul verificari !
AVeti dreptul de a verifica pe oricine vi se pare suspect.

Ps: aveti grije pe cine verificati ...e posibil sa va arda rau daca se enerveaza :P cam asa e la noi asta e...
Ps2:(mouse +tastatura) : aveti grije ca la 112 de obicei va tin aia la tel 1 ora pana va paseaza de la unii la altii ...deocamdata e un serviviu noi ...mai dureaza pana va fi asa cum trebuie...si daca ma intrebati personal numai incompetenti la 112 ****

Aveti grije sa nu dati amenda la unu ce se legitimeaza ca fiind pompier :)) au si aia o stema romaniei pe acolo ce pare cine stie ce legitimatie....nu fiti intimidati de legitimatii .....cereti respectivei persoane sa o arate mai bine ....majoritatea doar o flutura....

Intrebari? :P

#36
thesabinul

thesabinul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.09.2007
dobrotescunicol nu te doare capu`?
de unde plm le scoateti frate?
spionu` x?
ai vazut prea multe filme?
e normal ca in orice institutie (si asa si e) sa existe legitimatie card de acces legitimatie separata si insigna de recunoastere (vezi site spp.ro) si, da, am vazut pe viu asa ceva, asa ca nu mai comentati aiurea, nu e nici un fel de carton cu buton din care iese un player si spune eu sunt legitimatia lu` 007/2007/um 20089
lasati filmele cu james bond ca nu va prind bine
cum dracu` puteti sa va ganditi la asa bazaconii?
reveniti`va dracului
este normal sa fie secrete pentru ca in cazul in care ar fii publice orice tampit ar putea face copii si cum politistii nostrii nu`s in stare sa deosebeasca o foaie de o bucata de plastic, n`ar observa elementele de siguranta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate