Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Cum arata legitimatiile principalelor institutii?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Salutare,

  Are cineva vreo imagine sau link catre vreo pagina oficiala unde se pot gasii detalii despre cum arata legitimatiile principalelor institutii ale statului Roman?

  Tocmai mi-a trecut prin cap ideea ( mai mult sau mai putin stupida ) ca habar n-am cum arata o legitimatie de politist, sau de SRI, sau de jandarmerie.

  Acum ceva vreme la un eveniment organizat de primarie, cautam loc de parcare ( peste tot aglomeratie mare, sute de masini, nici un loc liber ), cand am gasit un loc liber si am vrut sa parchez, un baiat in blugi si tricou imi zice ca-i de la jandarmerie si sa nu parchez acolo ca-i locul rezervat pentru masinile jandarmeriei. Mi-a bagat o legitimatie in fata pt cateva secunde.
  Mai erau cativa jandarmi langa el, si am preferat sa conduc mai departe, dar stau si ma intreb, oare chiar era jandarm, sau a fost teapa?

  Cred ca, pe siteurile oficiale ar trebui sa exista poze cu legitimatiile principalelor institutii ale statului, impreuna cu caracteristicile de siguranta cunoscute publicului.

  N-as vrea sa cad de fraier in fata vreunui glumet pus pe sotii care-si trage o legitimatie dupa cum il taie capul si se prezinta drept politist in civil sau angajat SRI si imi cere cine stie ce ( ex. sa-i dau masina sa urmareasca un hot, sau sa intre in casa sa sune la sectie, etc )

  Ce ziceti? voi stiti?

  Alex

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si ce faci, le memorezi?

Sigur nu vrei pt altceva?  :naughty:

#3
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006

View PostAlex M., on Oct 11 2006, 05:33, said:

N-as vrea sa cad de fraier in fata vreunui glumet pus pe sotii care-si trage o legitimatie dupa cum il taie capul si se prezinta drept politist in civil sau angajat SRI si imi cere cine stie ce ( ex. sa-i dau masina sa urmareasca un hot, sau sa intre in casa sa sune la sectie, etc )


...asa ca te-ai gandit tu bine si ce ti-ai zis  : ia s-o iau eu inaintea 'glumetului'  :D

Edited by tavio, 12 October 2006 - 10:40.


#4
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdon_dannielo, on Oct 11 2006, 07:45, said:

Si ce faci, le memorezi?

Sigur nu vrei pt altceva?  :naughty:

Pui problema de memorare? Parca am vorbii de 2 pagini de text A4, nu de o legitimatie..  :D

Ba da, sigur, vreau sa-mi fac si eu vreo 2-3, ca la nevoie-s bune!   :P

Lol ce intrebari pui!

Sigur ca nu vreau pentru altceva.  :death:

Oricum, sunt convins ca au elemente de siguranta greu sa copiat, si am impresia ca au si un fel de emblema din metal, pe care nu pot sa o scot la imprimanta si nici n-am rude la turnatorie!

Cu toate astea, vreau sa stiu cum arata, si daca-mi baga vreunul una sub nas, sa stiu daca-i adevarata sau jucarie imprumutata dintr-un set de policeman pentru copii..

Alex

#5
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003
nu prea ai cum sa le vezi decat "pe viu", pt ca, prin reglementari interne este interzisa scanarea, copierea, etc

#6
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006

View Postdraku, on Oct 13 2006, 08:24, said:

nu prea ai cum sa le vezi decat "pe viu", pt ca, prin reglementari interne este interzisa scanarea, copierea, etc


in completarea ceea ce a scris draku, ce stiu este ca cel care lucreaza la una din institutiile astea sri, spp, s.a.m.d. si  isi pierde legitimatia, e pedepsit rau de tot.

#7
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005

View Posttavio, on Oct 13 2006, 11:41, said:

in completarea ceea ce a scris draku, ce stiu este ca cel care lucreaza la una din institutiile astea sri, spp, s.a.m.d. si  isi pierde legitimatia, e pedepsit rau de tot.
Da  -_-

#8
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
S.R.I., S.P.P etc. nu au legitimatie. Se identifica prin alte metode, nu au nevoie de asa ceva.
E ca si cum ai spune "sunt spionul X, uite legitimatia mea". Doar cei care lucreaza in functii de administratie (femeie de serviciu, bucatar etc.)  eu legitimatie si.. nu stiu ce scrie pe ea.

#9
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003

View Postdobrotescunicol, on Oct 13 2006, 12:57, said:

S.R.I., S.P.P etc. nu au legitimatie. Se identifica prin alte metode, nu au nevoie de asa ceva.
E ca si cum ai spune "sunt spionul X, uite legitimatia mea". Doar cei care lucreaza in functii de administratie (femeie de serviciu, bucatar etc.)  eu legitimatie si.. nu stiu ce scrie pe ea.


pai daca nu stii, mai bine taci, ca vorbesti prostii   :death:

#10
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006

View Postdobrotescunicol, on Oct 13 2006, 11:57, said:

S.R.I., S.P.P etc. nu au legitimatie. Se identifica prin alte metode, nu au nevoie de asa ceva.
E ca si cum ai spune "sunt spionul X, uite legitimatia mea". Doar cei care lucreaza in functii de administratie (femeie de serviciu, bucatar etc.)  eu legitimatie si.. nu stiu ce scrie pe ea.


ce vorbesti prietene ?  :o

#11
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
NU e legal sa ai o astfel de legitimatie daca nu faci parte din personalul respectivei institutii. Deobicei, legitimatiile au unele elemente de siguranta si nu sunt afisate pe undeva, in cel mai bun caz se poate gasi o descriere a unor elemente componente sau insigne ( cum este cazul S.P.P ).

#12
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postdraku, on Oct 13 2006, 13:52, said:

pai daca nu stii, mai bine taci, ca vorbesti prostii   :death:


View Posttavio, on Oct 13 2006, 14:14, said:

ce vorbesti prietene ?  :o

Daca ai vazut o legitimatie din aia, spune-ne si noua cum arata. Daca nu ai vazut inseamna ca vorbesti din auzite...

Scenele din filme in care vin agentii FBI, spionii, serviciile secrete franceze, britanice etc. se intalnesc si  arata legitimatiile sunt fantezii pure.

#13
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Eu sustin nu numai ca nu au legitimatie, dar nu au nici uniforma, nici alte semne distinctive pe care le-ar putea identifica cineva din afara.
Ma refer la lucratorii reali intr-un astfel de serviciu, nu la marionete.

#14
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Problema este pusa cumva gresit. In primul rand, toti angajatii institutiilor de stat - armata, politie, SRI, SPP, STS si alte alea au legitimatii de serviciu. Chestia este ca nu le arata decat in rare cazuri- in nici un caz legitimatia nu se foloseste ca buletinul, ci doar pentru a avea acces, de exemplu, in anumite institutii. Pentru locul de munca, cele mai multe institutii au acum carduri electronice de acces- da, si daca pierzi unul din asta e tare nasol!
Oricum, sa nu te astepti sa vezi legitimatii de serviciu decat in cazul in care un individ dintr-una din institutii este in civil si iti cere ceva, sau ii ceri tu ceva- cum ar fi, de ex, un politist la criminalistica, care umbla civil. Aia cu mucosu cu tricou care iti flutura ceva pe sub nas cam pute- trebuia sa insisti, apoi sa te interesezi daca e pe bune. Falsul de astfel de documente se pedepseste foarte aspru.

#15
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 22.11.2003

View Postmymothman69, on Oct 14 2006, 15:47, said:

Problema este pusa cumva gresit. In primul rand, toti angajatii institutiilor de stat - armata, politie, SRI, SPP, STS si alte alea au legitimatii de serviciu. Chestia este ca nu le arata decat in rare cazuri- in nici un caz legitimatia nu se foloseste ca buletinul, ci doar pentru a avea acces, de exemplu, in anumite institutii. Pentru locul de munca, cele mai multe institutii au acum carduri electronice de acces- da, si daca pierzi unul din asta e tare nasol!
Oricum, sa nu te astepti sa vezi legitimatii de serviciu decat in cazul in care un individ dintr-una din institutii este in civil si iti cere ceva, sau ii ceri tu ceva- cum ar fi, de ex, un politist la criminalistica, care umbla civil. Aia cu mucosu cu tricou care iti flutura ceva pe sub nas cam pute- trebuia sa insisti, apoi sa te interesezi daca e pe bune. Falsul de astfel de documente se pedepseste foarte aspru.

ai perfecta dreptate  :coolspeak:

View Postdobrotescunicol, on Oct 14 2006, 14:13, said:

Eu sustin nu numai ca nu au legitimatie, dar nu au nici uniforma, nici alte semne distinctive pe care le-ar putea identifica cineva din afara.
Ma refer la lucratorii reali intr-un astfel de serviciu, nu la marionete.


si tu ai dreptate, pana la un punct
este adevarat, unii nu au uniforme si ai fi f surprins sa vezi cam cum arata anumiti lucratori ai serviciilor speciale...

#16
rasputzin

rasputzin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.08.2004

Quote

f surprins sa vezi cam cum arata anumiti lucratori ai serviciilor speciale...
Nu stiu cum este in restul tarii, dar SRI Brasov este o adunatura de alcoolici.
Legitimatiile sunt laminate intr-o folie putin albastruie si au un timbru cu holograma.

Edited by rasputzin, 14 October 2006 - 18:21.


#17
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu stiu ca toate institutiile statului au legitimatii ( inclusiv SRI, SPP etc ). Sigur, se folosesc doar in cazuri speciale, cand un politist in civil trebuie sa intre intr-un local sau institutie in interes de serviciu, urgent ( ex. pentru urmarirea unui infractor, etc.. nu intodeauna se poate astepta sosirea intaririlor )

  Nu cred ca formatul acestora si elementele publice de siguranta trebuie sa fie secrete pentru protectie, lol...

  Ba din contra, cred ca institutiile statului ar trebui sa duca din cand in cand campanii de informare publica despre insemnele de stat, de exemplu despre cum sa fie verificata legimitatea unui politist in civil care se adreseaza unui cetatean cerand ceva.

  Prin lege, un conducator auto are obligatia sa-i cedeze autovehiculul unui politist daca acesta se legitimeaza si cere acest lucru in interes urgent de serviciu.

  Sigur, daca politistul este in uniforma, e credibila treaba ( desii sunt articole in ziare despre politisti falsi in uniforme oprind masini in trafic pentru nereguli in ideea de a lua spaga sau altele ) dar daca este in civil si chiar este o urgenta?

  Ideea e ca nu vad nimic rau in a fi publice imaginile legitimatiilor, plus informatii despre cum sa fie verificate acestea in caz de suspiciune ( ex. holograma, etc )

  Ar fi culmea sa zica cineva "tinem secret cum arata legitimatiile ca sa nu faca nimeni copii dupa ele"  :D Numai Garcea din Vacanta Mare ar putea gandii asa..
  
  Gandirea normala cred ca ar trebui sa fie "punem chestiile de securitate X si Y ca sa fie foarte greu sau imposibil de realizat copii, si facem cunoscuta imaginea insignelor populatiei pentru ca aceasta sa poata recunoaste autoritatea institutiilor statului"

  Populatia din pacate nici macar nu stie bine cum e uniforma de politist, ce sa mai vorbesc despre legitimatie.. :(

  Fac pariu ca daca se duc 2 oameni de la camera ascunsa pe strada imbracati in niste uniforme oarecare ( ex. de politie americana ) , se legitimeaza si le cer oamenilor diferite chestii ( ex. buletinele, sau sa se urce intr-o masina oarecare, etc ) 99% din populatie face asta

Edited by Alex M., 15 October 2006 - 04:12.


#18
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBalthasar, on Oct 13 2006, 16:25, said:

NU e legal sa ai o astfel de legitimatie daca nu faci parte din personalul respectivei institutii. Deobicei, legitimatiile au unele elemente de siguranta si nu sunt afisate pe undeva, in cel mai bun caz se poate gasi o descriere a unor elemente componente sau insigne ( cum este cazul S.P.P ).

De obicei?  :D

Pai ar trebui ca toate, INTODEAUNA sa aiba asemenea elemente de siguranta, atat publice ( cunoscute publicului ) cat si secrete ( cunoscute doar institutiilor statului ), si nu doar "de obicei"  :death:

Cat despre faptul ca nu-s afisate, foarte rau. Aceste legitimatii se folosesc catre civili foarte rar, doar in situatii de exceptie cand nu se poarta uniforma si angajatul institutiei e singur ( daca vine masina politiei cu cativa politisti, sau duba SPP cu mascatii, nu-i nevoie de legitimatie ) si mi se pare foarte necesar pentru credibilitate si autoritate ca legitimatia in aceste rare cazuri cand e folosita sa fie recunoscuta imediat si sa trezeasca respect si supunere ( si in acelasi timp, cel care o vede sa stie imediat ca e autentica, prin elementele de siguranta clare si imposibil de falsificat )

Mai mult, cred ca si ordinele de perchezitie si alte documente de genul asta ar trebui sa aiba "sample-uri" pe siteurile oficiale, ca sa stie norodul...

Edited by Alex M., 15 October 2006 - 04:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate