Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 

Convectoare gaze, Convector electric, Aeroterme

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#73
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
raman la varianta cu un panou radiant de 650w. camera are 15m2 si inaltime de 2,5 m.  Puteti sa-mi recomandati un magazin de unde as putea cumpara un panou? montajul pot sa-l fac eu?

#74
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postblackbone, on 30th June 2010, 08:18, said:

raman la varianta cu un panou radiant de 650w. camera are 15m2 si inaltime de 2,5 m.  Puteti sa-mi recomandati un magazin de unde as putea cumpara un panou? montajul pot sa-l fac eu?
daca o sa cauti pe google o sa gasesti tot ce te intereseaza despre panouri radiante,inclusiv cum sa alegi panoul fata de necesitatile camerei, mod de montaj,preturi,reprezentante apropiate ,etc

#75
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Trebuie sa achizitionez pentru un unchi un convector de gaze. Am studiat putin piata si am vazut unele Prometheus si altele Lampart. Din informatiile primite se pare ca Prometheus sunt slabe si se deterioreaza repede, iar Lampardt depasesc bugetul, asa ca va trebui achizitionat un Lampart SH . Ce parere aveti? ce ar trebui sa verific?Arzatorul din ce material este?

#76
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010

View Postsacos, on 23rd September 2010, 23:10, said:

Trebuie sa achizitionez pentru un unchi un convector de gaze. Am studiat putin piata si am vazut unele Prometheus si altele Lampart. Din informatiile primite se pare ca Prometheus sunt slabe si se deterioreaza repede, iar Lampardt depasesc bugetul, asa ca va trebui achizitionat un Lampart SH . Ce parere aveti? ce ar trebui sa verific?Arzatorul din ce material este?



  Din cite stiu eu trebuie sa te uiti din ce este arzatorul, asta se deterioreaza cel mai repede din cauza temperaturii. Am sa ma interesez si eu, am un prieten in domeniu.

#77
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
ce e recomandat sau indicat la incalzirea a 2 camere?
chiar nu stiu ce sa iau, convectorul e galagios? usuca aerul?
multumesc

#78
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Oricare din ele sunt la fel de bune si consuma la fel de mult la aceeasi cantitate de caldura degajata!
Lampa cu halogen are cel mai mare risc de incendiu, iar caloriferul pe ulei are inertia termica cea mai mare si usuca cel mai putin aerul, desi usuca si el!
Orice ti-ai lua e bine sa pui o cana cu apa langa aparat sa se regleze umiditatea!

P.S.: Eu mi-as lua calorifer pe ulei!

#79
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Iar uleiul este singurul care curge :)

#80
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Unde curge ma? Tu ai vazut macar o data in viata ta un calorifer pe ulei?

#81
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Are socru-miu un calorifer de vreo 5 ani care nici role nu mai detine, e vai de mama lui. Merge de sparge, nu a ruginit, nu curge gram de ulei. Si chiar face caldura.

#82
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
calorifer pe ulei!e sfant.am acasa unul luat de tata cand eram eu mic (5-6 ani),arata impecabil in ciuda anilor care au trecut peste el,adica vreo 20 la numar,rezistenta i-a fost schimbata doar odata si mai am inca vreo 9-10 bucati pt el prin balcon,n-a uscat de cand ma stiu aerul si face o caldura daca treci cu termostatul de jumatate chiar si cu putin de te da afara din casa.pentru mine ala e sigur,nu lampi,sobe d-alea cu gaz si cuartz,etc.

#83
Kent_ro

Kent_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.01.2006

View Postblackbone, on 30th June 2010, 09:18, said:

raman la varianta cu un panou radiant de 650w. camera are 15m2 si inaltime de 2,5 m.  Puteti sa-mi recomandati un magazin de unde as putea cumpara un panou? montajul pot sa-l fac eu?
da-mi pm si-ti aduc unul pt proba

#84
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
topic este sistem de incalzire IEFTIN, cu ce este ieftin un panou radiant de 1000 lei?
si eu caut o sol  sa incalzesc o camera de 10mp si un hol de 6

#85
Gimsys

Gimsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 17.05.2006
care dintre astea ar fi mai rentabil pt un apartament  cu 3 camere de 46 mp





ar mai fi o optiune non electrica, un convector pe gaz (am planul facut si si convectorul cu acte cu tot trebuie doar verificare si instalatul)

#86
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View PostGimsys, on 28th October 2010, 14:51, said:

care dintre astea ar fi mai rentabil pt un apartament  cu 3 camere de 46 mp
ar mai fi o optiune non electrica, un convector pe gaz (am planul facut si si convectorul cu acte cu tot trebuie doar verificare si instalatul)

ioooi stai bine cu milioanele, daca vrei sa-ti incalzesti locuinta electric. de fapt si convectorul consuma destul de mult.

fa-ti mai nene o teracota ;) macar se mentine caldura

#87
Gimsys

Gimsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 17.05.2006

View Postred-rose, on 28th October 2010, 14:15, said:

ioooi stai bine cu milioanele, daca vrei sa-ti incalzesti locuinta electric. de fapt si convectorul consuma destul de mult.

fa-ti mai nene o teracota ;) macar se mentine caldura
pai din astea care ar fi mai rentabil ?

#88
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
aer conditionat. peste o anumita temperatura (7grade C ???) are randament supraunitar (pe bune). dar sa foloseasca compresorul pentru incalzire, nu sa fie pe rezistente. problema ar fi ca face curnt. desi cald, se simte daca ai unitatea in camera.

#89
b30kdt

b30kdt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.02.2006
calorifer pe ulei,nu usuca aerul cum o face convectorul(radiator/aeroterma) + inertie termica
dpdv al costurilor toate se aseamana

#90
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
o alta solutie care merita studiata este cu un instant electric inline (sa rezista la presiune) pentru apa calda, o pompa de la o centrala stricata, niste calorifere normale si un vas de expansiune.

in camere mici cel mai bine mi se pare ca incalzesc radiatoarele cu quartz(halogen dupa unii).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate