Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Convectoare gaze, Convector electric, Aeroterme

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
Stau la casa , si ca majoritatea celor ce stau la casa am soba de teracota ....... M`am cam plictisit sa fac focul toata iarna .... sa fie fum in casa ... sa ma duc afara sa iau lemne..... si multe alte inconveniente   ....... si ma gandesc sa imi iau un calorifer electric .
    Vreau sa stiu daca sa ma risc ..... c`am cat de mult umfla factura de la curent un calorifer electric  ?

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ai bani si loc pentru o centrala pe lemne? Asa scapi de mizeria in casa (da stiu cum e) , ai radiatoare in toata casa , caldura constanta , pui lemne destul de rar (si nici nu trebuiesc sparte in dimensiuni mici ca pentru soba) si parca e mai eficient asa..

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
exact :)...centrala termica pe lemne este o idee buna!, chiar excelenta. Apar aici cheltuieli destul de piperate. Centrala, reteaua de radiatoare (calorifere), cos de fum, un boiler...si cred ca mai sunt citeva detalii!

#4
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006

View Postromaximusro, on Oct 8 2006, 10:34, said:

ai bani si loc pentru o centrala pe lemne? Asa scapi de mizeria in casa (da stiu cum e) , ai radiatoare in toata casa , caldura constanta , pui lemne destul de rar (si nici nu trebuiesc sparte in dimensiuni mici ca pentru soba) si parca e mai eficient asa..
  M`am gandit si la o centrala pe lemne dar nu am resursele financiare necesare .... asa ca un caorifer electric ramane cea mai buna solutie .
   Ce vreau sa aflu eu este cat voi plati in plus la curent daca il voi lua  ???
    Mentionez ca ma la boie boiler electric cu termostat care este in priza non`stop si nu platesc prea mult la curent  ( vro` 300-400 de mii in plus ) ...

#5
VYL25

VYL25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.07.2006

Quote

[u][z][z][y]' date='Oct 8 2006, 11:00' post='1968999']
M`am gandit si la o centrala pe lemne dar nu am resursele financiare necesare .... asa ca un caorifer electric ramane cea mai buna solutie .
   Ce vreau sa aflu eu este cat voi plati in plus la curent daca il voi lua  ???
    Mentionez ca ma la boie boiler electric cu termostat care este in priza non`stop si nu platesc prea mult la curent  ( vro` 300-400 de mii in plus ) ...

Depinde cat folosesti caloriferul si ce putere are! Daca are 2 kW si-l folosesti 4 h/zi, asta insemna peste 200 kW/luna! Depinde si ce tarif ai la Electrica ! E simplu, nu?
Parerea mea e ca nu se compara o soba de teracota cu un calorifer! Soba incalzeste altfel si e si mai ieftina decat caloriferul! Sunt si dejavantaje(mizerie, fum, manipularea lemnelor) Dar nu se compara!

Edited by VYL25, 08 October 2006 - 10:21.


#6
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006

View PostVYL25, on Oct 8 2006, 11:20, said:

Depinde cat folosesti caloriferul si ce putere are! Daca are 2 kW si-l folosesti 4 h/zi, asta insemna peste 200 kW/luna! Depinde si ce tarif ai la Electrica ! E simplu, nu?
Parerea mea e ca nu se compara o soba de teracota cu un calorifer! Soba incalzeste altfel si e si mai ieftina decat caloriferul! Sunt si dejavantaje(mizerie, fum, manipularea lemnelor) Dar nu se compara!
Aham da chiar asa de mult consuma un calorifer electric ??? Nu are termostat sa nu mearga in continuu ???

#7
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
Spune`ti mei care aveti calorifer electric cat platiti la curent pe luna ??!!

P.s. Daca cosuma kam 200 de kw pe luna (echivalentul a 1 million de lei ) este mai rentabil decat sa dau 4-5 mil pe lemne si sa ma chinui toata iarna pe ger sa sparg lemne ....sa aprind focu .... fum ....mizerie .. s.a.m.d.

#8
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
imi bag nasu'

daca soba aia produce caldura mai multa decat acel "caldorifer" si o folosesti mai mult de 4 ore (si aici tb sa ti cont si de timpul in care teracota mai emana caldura dupa ce tu ai incetat alimentarea cu lemne), poate o sa te duca mai ieftin caloriferul, dar va fi si mai friguletz.
ori, poate, la fel de cald, dar mai multe ore in priza=mai multi bani.
in pp "caldura electrica" este o caldura scumpa, daca nu vorbim de o tara mare producatoare de energie, unde curentul e ieftin. ceea ce nu e cazul in romania.

#9
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
cea mai ieftina solutie e soba, cea mai comoda caloriferul electric. ce-ti ingheata mainile pe topor iarna!!! daca ai bani si n-ai ce face cu ei ia-ti calorifer.
PS: daca iti faci soba si mai ai si la ea o plita te-ai scos.

#10
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
depinde.
soba caldura mare costuri mici
calorifer electric caldura mare costuri ridicate (depinde si de zona in care stai biggrin.gif )

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
QUOTE
[u][z][z][y]' date='Oct 12 2006, 18:41' post='1985224']
Spune`ti mei care aveti calorifer electric cat platiti la curent pe luna ??!!

P.s. Daca cosuma kam 200 de kw pe luna (echivalentul a 1 million de lei ) este mai rentabil decat sa dau 4-5 mil pe lemne si sa ma chinui toata iarna pe ger sa sparg lemne ....sa aprind focu .... fum ....mizerie .. s.a.m.d.



1. Fara limbaj MIRC pe forum.

2. O soba de teracota e mult mai eficienta decat un calorifer. Se incalzeste mai repede si se raceste mai incet. E neplacut, totusi, de facut focul, taiat lemne si bagat pe foc... O centrala pe lemne ar fi solutia ideala si de lunga durata.

#12
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006
Si daca nu ai curent cateva ore, o juma de zi, o zi doua. ce faci?
Caloriferul il pui sa mai ajuti soba de teracota, il pui langa soba, o incalzeste, si caldura tine mai mult, nu incalzesti aerul cum faci numai cu un calorifer.
E bine sa le ai pe amandoua

#13
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
QUOTE(laurentcauia @ Oct 16 2006, 19:16) <{POST_SNAPBACK}>
Si daca nu ai curent cateva ore, o juma de zi, o zi doua. ce faci?


turturi death.gif

nu s-a pus problema izolatiei...

#14
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
Deci in concluzie ar fi mai bine sa raman cu soba .....
Ms pt opinii

#15
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Poate si mie sa-mi spuna cineva cum sa fac cel mai usor focul in soba (aprind) si cum sa pun lemnele pentru a incalzii efectiv?
E ceva la care nu sunt prea in tima si as vrea sa stiu mai multe pentru a-mi face iernile mai usoare.

Ms mult :)

#16
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdiabloasd, on Oct 31 2006, 15:05, said:

Poate si mie sa-mi spuna cineva cum sa fac cel mai usor focul in soba (aprind) si cum sa pun lemnele pentru a incalzii efectiv?
E ceva la care nu sunt prea in tima si as vrea sa stiu mai multe pentru a-mi face iernile mai usoare.

Ms mult :)

Poti sa pui lemnele cum vrei tu, depinde cum a pus 'fumurile' cel care ti-a facut soba!

#17
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
N-are impmortanta cum sunt fumarele, principiul e acelasi, pui lemne cat incape, soba sa reziste. Iar ca sa maresti autonomia ptr noapte ptr a nu te trezi in noapte sa realimentezi, tre sa ai jar nu gluma,seara inainte de nani, si faci plinul full, iar portita de la cenusar o inchizi, nu ermetic , probabil ramane o mica crapatura chiar daca inchizatoful este pe inchis (in jos).

Sa va intre bine in cap: o soba cu lemne nu se compara niciodata cu un calorifer electric sau altfel de calorifer, in vecii vecilor.   :nonobad:
Eu am avut soba si am daramat-o, ptr a instala o tehnologie noua.. la moda..in locul celei vechi de mii de ani.
Acum 'bat cuie de frig' , aeroterma merge permanent.. ma rog... bine casae din caramida si neizolata.. inca.
Intradevar motivuil schimbarii a fost acelasi..mizerie de la lemne oricat le-ai scutura, (nu am incercat sa le spal..  :D ) , de la cenusa..etc, DAR ... caldura de la soba nu se compara cu cea de la lemne. precum si nici casa din pamant nu se compara cu mama boltarior, izolatiei sau ce vreti voi.. !!!

Astfel intentionez sa-mi fac casa, cu centrrala pe gazeificare, lemne, dar.. si cu sobe, bineinteles cu gura de alimentare pe un hol, sau intr-o anticamera ptr a elimina mizeria din dormitor..etc. oricum vor fi si sobe. Sobele reprezinta solutia sigura 100% in caz de pana de curent.

Ptr  FUZZY .. decat sa dai banu pe calorifer mai bine refaci soba si-i muti gura de alimentare si cenusar inalta camera, daca iti permite ..configuratia cladirii, insa o sa te deranjeze deplasarea mai lunga...  :P

Multa caldura tututror !

Edited by IONUT_ONILL, 01 November 2006 - 22:08.


#18
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
este si varianta mult mai buna dintre toate-SOBA CONVECTOR-foarte comun la toti pt ca este o soba usoara la greutate, CONSUM FOARTE MIC DE GAZ(!!!!), incalzire rapida in cateva minute....

cat despre soba cu lemne, se pare ca s-a demodat dar face multa mizerie, fum, cenusa, carat lemne.....de aceea mai am o sursa de soba-cazan pt apa cu lemne-este bun, rentabil(lemne gratuit de acasa), dar aduce mizerie in jurul cazanului ba si caldura placuta in baie....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate