Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

change IRQ in XP

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
eu am o mica problema: pun eu ce intreruperi vreau din BIOS si XP-ul nu e deloc "miscat" sa zic asa,de chestia asta....el isi aseaza tot cum vrea el placile pe intreruperi ca in imaginea de mai jos(sper sa apara).oricum toate device-urile stau saracele pe irq 11
am incercat din safe mode dar nu se poate,...stie cineva cum se schimba?

Attached Files

  • Attached File  irq.jpg   27.83K   31 downloads


#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Sistemul merge ??? Daca merge ce iti pasa ?

Windows-ul nu prea tine cont de bios.

Exista o tabela de rutare a IRQ-urilor (care vorba fie, nu ajung pentru toate dispozitivele), rutare care se face dinamic, in functie de necesitati

Daca mai scobesti pe acolo, o sa gasesti IRQ Routing, si o sa vezi ca setarile din BIOS sunt ultimele pe care le ia in consideratie.

EP

#3
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
am cautat prin computer management si prin Services si nu am gasit o sa mai incerc astept ajutor,...

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
In momentul asta nu mai am XP-ul instalat asa ca iti spun pe scurt facand analogie cu 98, dar am vazut si in XP la fel, desi parca un pic diferite ca denumire

Dai click dreapta pe My Computer si cauti Device Manager

Acolo sunt listate toate device-urile (placi, hdd, ....), si mai ai o categorie generala, System Devices parca.

Acolo o sa descoperi Programmable intrerupt controller (ghici cu ce se ocupa ?) si PCI Bus.

Deschizi PCI Bus-ul , unul dintre tab-uri se numeste Settings si de acolo o sa vezi ca Windows-ul "studiaza" direct configuratia hardware, fara a tine cont de bios, iar un alt tab IRQ Steering unde iti da detalii despre incarcarea tabelei de rutare a IRQ-urilor, optiunile de incarcare (in care bios-ul este primul pe lista), dar se incarca o tabela conform specificatiilor MS ... si tot asa.

NU TE APUCA SA MODIFICI PE ACOLO .... ESTE PERICULOS.

EP

#5
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Mai e o chestie: scoate PNP OS din BIOS. In felul acesta asignarea de IRQ cade in sarcina BIOS-ului, iar XP-ul ar trebui sa taca.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
He, he ... sa crezi tu asta ..... indiferent de PNP OS sau nu, Windows-ul isi preia singur toate informatiile.

EP

#7
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
EndLess_Point la mine in acele meniuri de care mi-ai spus nu are absoolut nimik de genu Settings sau IRQ Stereeng

#8
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
EndLess_Point  nu sunt de acord.
Nu e vorba de ce informatii culege Windozele ci de ceea ce poate seta OS-ul sau nu.

Pune NonPNP OS in BIOS SI asigneaza un IRQ pe un anumit slot tot din BIOS (asta daca ai optiunea asta, la placile mai noi incepe sa dispara).

Placa infipta pe slot-ul acela va functiona pe IRQ-ul setat din BIOS.

#9
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
In BIOS pot sa dau la un anumit IRQ reserved el fiind pus default pe PCI Device si cand dau reserved se muta toate care erau pe acel IRQ de ex in desenu e sus erau toate pe 11 cand l-am dat pe reserved sau mutat pe 10 si tot la fel toate sau asezat,...am incercat

#10
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
Pana la urma am reusit sa rezolv,sa inteleg sistemul pe care isi seteaza WIN XP sau 2000 intreruperile:problema e ca ACPI (Advanced Computer Power Interface) se ocupa si de sistemul de intreruperi,...asa ca la instalarea sistemului de operare cand apare pe ecran searching for hardware - trebuie apasat F5 si va apare un meniu de alegere intre ACPI si Standar PC si pt a putea umbla la irq trebuie ales Standard PC
Va Multumesc

#11
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Apropo de ACPI. In noile placi MSI veti observa ca apar device-uri cu IRQ 17, IRQ18 in Device Manager. La aceste placi puteti gasi in BIOS in loc de ACPI trecut IPCA.

Andrei, imi cer scuze, am uitat sa-ti spun ca trebuia sa dezactivezi ACPI-ul (mea culpa).
Dar chestia cu setarea IRQ-ului pe un slot ramane valabila.

#12
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
la mine in BIOS nu se poate dezactiva are 2 pozitii S1 si STR3 dar in ni un caz disable,mersi oricum

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Revin cu acel IRQ Routing in XP.

Il gasesti in Device Manager - Computer - my computer

Daca il deschizi, al doilea tab este IRQ Routing, si o sa vezi ca intai se incarca specificatiile MS si abia apoi ACPI/BIOS

EP

p.s. toate mesajele de acolo trebuie sa raporteze executii terminate cu succes.

#14
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
Sa fiu sincer la mine acolo deja este pus Advanced configuration and power interface (vezi imaginea de mai jos) asa ca nu are IRQ routing

Attached Files

  • Attached File  lulu.jpg   71.23K   29 downloads


#15
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Rezuma cineva toate informatziile din postu' asta? Ca singurul lucru concret e chestia cu F5 la instalare, shi parca nu-mi vine sa pun XP-u din nou. Ce trebuie facut concret cu IRQ-urile astea?  :confused:

#16
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by eXecu7or
Rezuma cineva toate informatziile din postu' asta? Ca singurul lucru concret e chestia cu F5 la instalare, shi parca nu-mi vine sa pun XP-u din nou. Ce trebuie facut concret cu IRQ-urile astea?  :confused:

Ce vrei sa faci exact prin schimbarea irq-urilor?  :confused: Tot nu am reusit sa pricep la ce iti trebuie. Doar ca sa vezi ca se poate??? :confused:

Daca nu ai vreo placa isa care nu e pnp, lasa irq-urile asa cum sint. Mai tirziu, daca din diverse motive ti se blocheaza calculatorul sau nu merge cum ar trebui, sint sigur ca vei da vina pe... Microsoft :drac:

#17
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Pai vreau sa le schim pt. simplul motiva ca mi se tot blocheaza cand folosesc mai multe dev-uri care au acelasi irq (modemu odata cu soundul, modemu odata cu tuneru, captura la tuner). Vreau sa ii pun eu irq-urile la fiecare in parte. Cer prea mult? :)

#18
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Da, ceri prea mult. Dupa cum ti-am zis si in celalalt post, daca ai placa video agp, PRIMUL SLOT PCI DE SUB CEL AGP TREBUIE SA FIE LIBER!

De aia iti tot da eroare. Nu din cauza pci-urilor... Asa ca lasa-le in pace (oricum tot nu rezolvi problema, chiar daca le pui cum vrei) si elibereaza primul slot pci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate