Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Noul Opel Corsa, Pareri despre Opel Corsa model 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#55
virusbrother

virusbrother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.11.2006
b0rgu`!  Am oglinzi electrice in standard pentru masina comandata pe 30 oct? Varianta Enjoy motor 1.3 90cp, sau nu era schimbat VOG-ul atunci?

#56
virusbrother

virusbrother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.11.2006
Este cineva care a primit masina?

#57
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 virusbrother, on Nov 25 2006, 10:33, said:

b0rgu`!  Am oglinzi electrice in standard pentru masina comandata pe 30 oct? Varianta Enjoy motor 1.3 90cp, sau nu era schimbat VOG-ul atunci?

:))

Corsa_2007A v8 2006.10.30

Depinde cand a comandat-o dealerul, desi luand in considerare ca era sf de luna probabil in aceeasi zi.

Nu bag mana in foc pe ce am spus, nu am apucat sa vb cu colegii mei, dar am sa ma interesez sa vad daca inteleg si ei acelasi lucru din ce scrie acolo!

 virusbrother, on Nov 25 2006, 10:44, said:

Este cineva care a primit masina?

Eu am primit mai multe, le-am condus, m-am jucat cu ele, am facut test drive, spune, care e curiozitatea ta?

#58
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Sincer sa fiu, mi se pare ca seamana izbitor de mult cu Peugeot 207....si a fost lansat dupa acesta deci.... :nonobad:

#59
costin_chiriac

costin_chiriac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.01.2006
Am comandat pe 23 Noiembrie Corsa Enjoy 5 Usi 1.3CDTi 90CP 6 trepte,Pack-7 AC,proiectoare,oglinzi incalzite,Pack tehnic-Comp.bord si tempomat,scut protectie motor,sistem de incalzire ranforsat,radio CD-Mp3 7 difuzoare cu comenzi pe volan si afisaz triplu info.Culoare Negru Sapphire Metallic cu interior Rosu Cable si consola neagra Black Japan.Pret CIP 11900

Dealer Di-Bas Bucuresti:Termen de livrare aproximativ 4 luni :(

Masina am cumparat-o in sistem leasing prin Di-Bas leasing care mi s-a parut super avantajos.(chiar cel mai anatajos de pe piata) Daca vreti sa faceti un calcul online intrati pe www.porscheleasing.ro si calculati-va rata pentru ca sunt 99% aceleasi conditii.In cazul meu,leasingul ma ajunge cam cu 8 euro mai putin decat Porsche Leasing (care oricum nu finanteaza Opel)




PS:NU CUMPARATI Opel DIN CONSTANTA DE LA EXPOCAR


@Vlad01: Sincer,ce asemanare si se pare izbitoare intre cele doua masini.Poti sa zici ca seama cu Opel Astra asa cum seamana izbitor  306 cu 207 dar 207 cu Corsa???


[ http://forum.avtoindex.com/foto/data/media/62/peugeot_207_2007_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.km77.com/marcas/opel/2007/corsa/gama/gra/23.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by costin_chiriac, 25 November 2006 - 19:35.


#60
els

els

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2006

 costin_chiriac, on Nov 25 2006, 19:22, said:



Nu este legat de discutia de mai sus....
doar o intrebare: la masina de mai jos, cu echiparile date am obtinut o reducere de 950 eur. Dupa parerea ta este o rducere ok?
Corsa Enjoy 1.3-90cp, la care am adugat: vopsea metalizata, pachetul tehnic, pachetul 6 (are conditionat, proiectoare, oglinzi incalzite), clima, radio cd mp3, scut, covorase, alarma.

Edited by MAK, 15 June 2007 - 23:10.


#61
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 Vlad01, on Nov 25 2006, 17:12, said:

Sincer sa fiu, mi se pare ca seamana izbitor de mult cu Peugeot 207....si a fost lansat dupa acesta deci.... :nonobad:

Scuza-ma, tu crezi ca o masina se deseneaza si se scoate pe piata intr-o luna sau cum?
N-ai idee cat poate dura pregatirea unei masini pt a fi scoasa pe piata... Sau poate s-a fotografiat 207, au furat platforma, dotarile, n-au mai testat-o pt ca au testat-o tot cei de le peugeot si au copiat si preturile ca deh, de ce sa le mai calculeze si Opelul? Si gata!

#62
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
207 n-a furat nimic....s-a vorbit de demult de lansarea acestuia...l-am si vazut la eurial inainte cu mult de lansare...cand despre corsa nu prea se stia nimic deci nu se pune problema.....

Edited by Vlad01, 26 November 2006 - 18:28.


#63
costin_chiriac

costin_chiriac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.01.2006

 Vlad01, on Nov 26 2006, 18:28, said:

207 n-a furat nimic....s-a vorbit de demult de lansarea acestuia...l-am si vazut la eurial inainte cu mult de lansare...cand despre corsa nu prea se stia nimic deci nu se pune problema.....


Serios Vlad....dupa ce am atasat cele doua poze tu chiar crezi ca au vreo treaba una cu alta?
Daca as face un sondaj pe un esantion de 1000 de persoane nu cred ca ar fi 10 care sa spuna asta.Designul e super diferit.Peugeot urmeaza linia noua deja instalata pe 407 si 307 iar Opel urmeaza linia de design de pe Astra si mai nou Vectra.Am stat si am analizat si nu gasesc nici macar o asemanare.Explica ce ti se pare tie asemanator pentru ca sunt foarte curios.
Din ce spui tu rezulta ca Opel Astra seamana cu 207 lucru care mie personal mi se pare aberant.

 els, on Nov 26 2006, 13:04, said:

Eu am comandat acelasi motor la sf octombrie: Corsa Enjoy 1.3-90cp, la care am adugat: vopsea metalizata, pachetul tehnic, pachetul 6 (are conditionat, proiectoare, oglinzi incalzite), clima, radio cd mp3, scut, covorase, alarma. Am negociat o reducere de cca 950EUR.
Tu ce reduceri ai obtinut?
Cand au zis ca vine masina?Mie mi-au zis prin februarie...
Nu este legat de discutia de mai sus....
doar o intrebare: la masina de mai jos, cu echiparile date am obtinut o reducere de 950 eur. Dupa parerea ta este o rducere ok?
Corsa Enjoy 1.3-90cp, la care am adugat: vopsea metalizata, pachetul tehnic, pachetul 6 (are conditionat, proiectoare, oglinzi incalzite), clima, radio cd mp3, scut, covorase, alarma.


O reducere de 950 Euro.....mi se pare incredibil,mai ales la o masina abia lansata.O reducere de 10% din pretul CIP mi se pare ireala.De la ce dealer ai luat-o?

Edited by costin_chiriac, 26 November 2006 - 19:41.


#64
gabis_gabis

gabis_gabis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.10.2006
Nu este ireala deoarece de la inceput s-au anuntat reduceri pentru anumite pachete. de ex pt pachetul 2 era o reducere de 475E DDP. deci el a mai scos pe langa astea inca ceva.

#65
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
Ideea e ca aceste reduceri discounturi anuntate de diversi useri de pe forum sa fie adevarate...nu doar ca o demonstratie..." ce tare negociator sunt eu....sau  " ca eu vin cu banu jos ..".. :)

#66
costin_chiriac

costin_chiriac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.01.2006
Exact....singurul discount obtinut de mine a fost incalzirea ranforsata care e 166 Euro CIP si pe ala obtinut "fortat" pentru ca o vroiam neaparat si contractul de leasing era deja aprobat la suma stabilita initial.Fratele meu e agent de vanzari la o alta marca si stiu foarte bine cum se obtin discounturile.Tatal meu a obtinut 500 euro discount la o masina de 35.000 Euro achitata cash asa ca o reducere de 950 euro la o masina ieftina abia aparuta mi se pare.............

 gabis_gabis, on Nov 26 2006, 19:44, said:

Nu este ireala deoarece de la inceput s-au anuntat reduceri pentru anumite pachete. de ex pt pachetul 2 era o reducere de 475E DDP. deci el a mai scos pe langa astea inca ceva.

1.Ce spui tu nu are  legatura cu ce spune el.Una e sa obtii un discount si alta e sa cumperi masina cu un pachet promotional de care beneficiaza orice client.(els a spus "am negociat o reducere de 950 euro")

2.Reducerile la anumite pachete comandate pana la 31 Octombrie au fost facute astfel incat fiecare client sa benefiecieze de reducere la un singur pachet pentru ca nu puteai pune doua pachete cu discount pe aceeasi masina ex.pack 7 si pack 2 deoarece contin dotari comune.

Edited by costin_chiriac, 26 November 2006 - 20:23.


#67
ionelu

ionelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2006
Salut.

Nu, 10% pentru Corsa D nu este exagerat. Atat am obtinut eu acum 2 saptamani. Trebuie facute cateva precizari: masina este in leasing pe firma, nu am comentat la timpul de asteptare de 3 luni si un pic (dar a fost amintit in cursul negocierilor), am fost de mai multe ori pe la toti dealerii. Nu lucrez in domeniul financiar, este prima masina pe care o negociez, deci pot spune ca experienta mea este minima la acest capitol. Oricum, cu o documentare serioasa inainte (citit forumuri, intrebat oameni din domeniu, etc) si cu multa rabdare se poate. Am invatat multe pe masura ce mergeam de la un dealer la altul. Inca ceva: cei 10% sunt pentru pretul de lista, nu peste discounturile oferita de Opel. Pe langa cei 10% mi s-au mai promis covorase, triunghi, trusa si extinctor, dar ramane de vazut.
Concluzia: nu va descurajati, se poate.

PS: la GTT mi s-a oferit 12% discount de la prima discutie pe Astra Classic, dar am preferat Corsa.

#68
virusbrother

virusbrother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.11.2006
[Eu am primit mai multe, le-am condus, m-am jucat cu ele, am facut test drive, spune, care e curiozitatea ta?
[/quote]


Se simte diferenta la condus intre 1.3 75cp si 1.3 90cp?

#69
ionelu

ionelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.11.2006
Da, se simte. Nu as putea sa spun daca se si merita diferenta. :) Totusi trage mai bine in primele 3 trepte (atat am apucat eu sa testez cu ambele variante).
Daca ar fi sa-mi iau eu una pt mine mi-as lua cutia cu 6 trepte pentru ca fac 600-700km lunar extra-urban si cred ca ar merita. Din cate stiam eu (discutii cu posesori de Astra diesel cu 6 trepe) vitezele 4 si 5 sunt etajate pe 4,5 si 6, deci in oras nu simti diferenta de cutie (o treapta in plus), mai degraba diferenta de cai. Oricum daca nu ai bani acum si nu-ti trebuie 6 trepte poti sa faci remap dupa 8-10mii km. Probabil iesi si ceva mai ieftin.

#70
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 gabis_gabis, on Nov 26 2006, 19:44, said:

Nu este ireala deoarece de la inceput s-au anuntat reduceri pentru anumite pachete. de ex pt pachetul 2 era o reducere de 475E DDP. deci el a mai scos pe langa astea inca ceva.

ERA...corect spus... pachetul 2 a fost la promotie doar in perioada de pre-lansare, si oricum campania pt acest pachet era cam najpa...

 eb2e2, on Nov 26 2006, 19:48, said:

Ideea e ca aceste reduceri discounturi anuntate de diversi useri de pe forum sa fie adevarate...nu doar ca o demonstratie..." ce tare negociator sunt eu....sau  " ca eu vin cu banu jos ..".. :)

Astfel de reduceri se dau doar in cazuri exceptionale... cand se greseste masina, apar optiuni in plus sau in minus, dureaza foarte mult livrarea, nu este ceea ce vrea clientul dar ii dai discount sa nu-l pierzi, etc... oricum, toate aceste reduceri sunt tinute de dealer, nu de GM. GM nu tine decat 50% din reducerea pe care o acordam la pachetul 5. Sincer, nu cred ca sunt chiar atat de multi dealeri care "scapa" astfel de reduceri pentru ca nu este in avantajul lor. Si nu multi sunt chiar atat de costumer-oriented.

#71
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006

 ionelu, on Nov 28 2006, 21:20, said:

Oricum daca nu ai bani acum si nu-ti trebuie 6 trepte poti sa faci remap dupa 8-10mii km. Probabil iesi si ceva mai ieftin.
                 Ce inseamna "remap"?....la ce te referi?

#72
b0rgu`

b0rgu`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.09.2005

 ionelu, on Nov 26 2006, 20:41, said:

Salut.

Nu, 10% pentru Corsa D nu este exagerat. Atat am obtinut eu acum 2 saptamani. Trebuie facute cateva precizari: masina este in leasing pe firma, nu am comentat la timpul de asteptare de 3 luni si un pic (dar a fost amintit in cursul negocierilor), am fost de mai multe ori pe la toti dealerii. Nu lucrez in domeniul financiar, este prima masina pe care o negociez, deci pot spune ca experienta mea este minima la acest capitol. Oricum, cu o documentare serioasa inainte (citit forumuri, intrebat oameni din domeniu, etc) si cu multa rabdare se poate. Am invatat multe pe masura ce mergeam de la un dealer la altul. Inca ceva: cei 10% sunt pentru pretul de lista, nu peste discounturile oferita de Opel. Pe langa cei 10% mi s-au mai promis covorase, triunghi, trusa si extinctor, dar ramane de vazut.
Concluzia: nu va descurajati, se poate.

PS: la GTT mi s-a oferit 12% discount de la prima discutie pe Astra Classic, dar am preferat Corsa.

Atunci cand se cumpara masina pe firma (persoana juridica) se pot oferi alte discounturi, insa nu sunt compatibile cu campaniile standard care se prezinta clientilor si daca dealerul nu "lasa de la el" mai mult aceste discounturi ajung sa fie mai proaste decat campaniile. Spre exemplu, din 10% pt Corsa, dealerul tine 6%, pentru Classic la un discount de 12% dealerul tine 5,5%. Depinde de masina.

 virusbrother, on Nov 27 2006, 17:16, said:

[Eu am primit mai multe, le-am condus, m-am jucat cu ele, am facut test drive, spune, care e curiozitatea ta?
Se simte diferenta la condus intre 1.3 75cp si 1.3 90cp?

DA. Eu sincer mi-as cumpara 90 CP, desi si 75 CP este un motor suficient pt oras.
Parerea mea...





Apropo celor care vroiau EASYTRONIC:

De saptamana asta se reincepe productia de 1.2 Easytronic si se lanseaza si productia de 1.4 Easytronic.

Termen aporoximativ de livrare: luna aprile pt comenzile in fabrica date saptamana asta.

Edited by b0rgu`, 28 November 2006 - 23:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate