Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

Rolul hainelor in ziua de azi

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Sper din nou sa fi cautat suficient un topic asemanator.
Sincer, am avut o tema la engleza cu subiectul aceasta, am facut si o dezbatere in clasa. Ne-am axat mai mult pe vestimentatia fetelor, la scoala, pentru faptul ca apar in tinute mai putin decente(pantaloni talie joasa, bluze, tricouri cu buricul/burtica la vedere etc) si ne intrebam(de fapt profesoara :P ) de ce se imbraca tinerele asa? Pentru ca sunt si fete cu putina burtica si pe care nu le avantajeaza hainele mulate si totusi numai cu haine mulate le vezi! In loc sa acopere defectele le fac tot mai evidente. De ce? Fiindca este trendy, sunt la moda, ca sa atraga atentia baietilor, ca sa sfideze profesorii, ca sa incalce regulile etc. Asta e un subiect.
Al II-lea ar fi: cata atentia acordati voi imbracamintei? Fiindca sunt persoane care deschid dulapul si stau 1 ora gandindu-se la ce haine pot purta in ziua respectiva si inca o ora sa probeze si alte persoane care in 5 minute s-au hotarat si imbracat(care de obicei aleg vestimentatie cat mai comoda, casual). Sau alte persoane care intr-o anume zi se simt minunat si increzatoare in propriile forte si se imbraca f. elegant(sau hainele elegante le ofera o anumita incredere in sine), sau altele carora hainele elegante le provoaca o stare de incomoditate.
Deci, pareri? :D

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai...de ce ne imbracam? ca sa avem ce da jos!
eu nu ma gandesc o ora in fata sifonierului cu ce sa ma imbrac, pur si simplu stiu, ma gandesc in cursul noptii... :notangel:
bine, cateodata profit, si in functie de situatie, am niste haine in care stiu ca arat BINE   si INTAMPLATOR ma imbrac cu ele in ziua respectiva... :hypocrite:

#3
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Haina face pe om...până deschide gura...era o vorbă....
Simetria şi simplitatea va atrage, indiferent de secol.

#4
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrox, on Sep 28 2006, 23:51, said:

pai...de ce ne imbracam? ca sa avem ce da jos!
eu nu ma gandesc o ora in fata sifonierului cu ce sa ma imbrac, pur si simplu stiu, ma gandesc in cursul noptii... :notangel:
bine, cateodata profit, si in functie de situatie, am niste haine in care stiu ca arat BINE   si INTAMPLATOR ma imbrac cu ele in ziua respectiva... :hypocrite:
Same here :lol:

#5
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Eu ma imbrac asa ca un bagabond homeless, nu dau 2 bani pe haine.:D (de zi cu zi, pt echipamentul moto platesc o avere :P)

Edited by tau_xxx, 30 September 2006 - 23:05.


#6
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Face haina pe om?

Destul de grea intrebarea :) Prima impresie conteaza ;) Deci automat conteaza si imbracamintea da nu pot zice ca haina face omu :D am vazut foarte multe pers bine imbracate chiar f bine imbracate da cand ii auzeam ce scot pe gura ma cruceam nu alta
Pentru mine conteaza si f mult sa ma simt io bine adica nu ma imbrac intr-un anumit fel pentru simplu fapt ca asa ii la moda sau cine mai stie ce tre sa ma simt io bine in hainele alea

@Dida

Cat despre statu in fata dulapului o ora mi-as dori sa fie asa asta ar insemna sa am vreo 10 perechi de pantofi vreo 15 de adidasi vreo 20-30 jeansi vreo 10 costume etc etc da din pacate nu ii cazu :) mie imi ajung si 5 min sa ma imbrac cand tre sa imi mai fac si paru si alte prosti dureaza maxim 30 de min :)

Edited by ImDrunk, 01 October 2006 - 22:44.


#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Posttau_xxx, on Oct 1 2006, 00:04, said:

Eu ma imbrac asa ca un bagabond homeless, nu dau 2 bani pe haine. :D (de zi cu zi, pt echipamentul moto platesc o avere :P )


Nu conteaza, vei avea oricum succes la femei cu motocicleta. :lol:

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oh god. Nu-mi aduceti aminte. Totdeauna prietena imi reproseaza ca nu vreau/nu stiu/nu imi pasa de cum ma imbrac. Ca nu stiu sa asortez lucrurile (yeah right de parca un tricou si un blug trebe sa se asorteze) , ca nu imi plac adidasii etc.

Cat stau in fata oglinzii? Care oglinda? :D ca de obicei ma uit in dulap, iau pe mine ce gasesc si .. da-i batai :)

#9
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Postromaximusro, on Oct 2 2006, 00:07, said:

oh god. Nu-mi aduceti aminte. Totdeauna prietena imi reproseaza ca nu vreau/nu stiu/nu imi pasa de cum ma imbrac. Ca nu stiu sa asortez lucrurile (yeah right de parca un tricou si un blug trebe sa se asorteze) , ca nu imi plac adidasii etc.

Cat stau in fata oglinzii? Care oglinda? :D ca de obicei ma uit in dulap, iau pe mine ce gasesc si .. da-i batai :)
:lol:
Voi de obicei asa faceti. Fetele stau mai mult sa se gandeasca, sa probeze, sa se simta bine bine cu hainele respective in acea zi etc.
@ImDrunk esti baiat sau fata?

#10
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Baiat  :coolspeak:

#11
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostImDrunk, on Oct 2 2006, 00:20, said:

Baiat  :coolspeak:
Acum inteleg de ce nu ai 20 de perechi de adidasi and all stuff :P
Noi de obicei suntem obsedate de cantitatea(ca sa nu purtam aceleasi haine si a doua zi), calitatea, asortarea, starea de spirit and so on. De ce complic asa mult lucrurile?!
Sunt zile in care iau orice pe mine(casual de obicei) si alte zile in care stau 2 ore in fata dulapului :cursing:

#12
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostDida, on Oct 2 2006, 00:24, said:

Acum inteleg de ce nu ai 20 de perechi de adidasi and all stuff :P
Noi de obicei suntem obsedate de cantitatea(ca sa nu purtam aceleasi haine si a doua zi), calitatea, asortarea, starea de spirit and so on. De ce complic asa mult lucrurile?!
Sunt zile in care iau orice pe mine(casual de obicei) si alte zile in care stau 2 ore in fata dulapului :cursing:

Pai daca mi-ar permite bugetu as avea si io vreo 5-6 perechi de adidasi si toate chestile ce le-am zis da din pacate pentru asa ceva iti trebe o caruta de $$$ la mine conteaza mai mult calitatea decat cantitatea :P cu asortatu nu imi bat prea mult capu :) si nici cu starea de spirit :) adica daca nu-s in apele mele prefer sa stau acasa decat sa ies si sa nu ma simt prea bine :D

#13
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostImDrunk, on Oct 2 2006, 00:38, said:

Pai daca mi-ar permite bugetu as avea si io vreo 5-6 perechi de adidasi si toate chestile ce le-am zis da din pacate pentru asa ceva iti trebe o caruta de $$$ la mine conteaza mai mult calitatea decat cantitatea :P cu asortatu nu imi bat prea mult capu :) si nici cu starea de spirit :) adica daca nu-s in apele mele prefer sa stau acasa decat sa ies si sa nu ma simt prea bine :D
Ma refeream la starea de spirit cand porti ceva anume. Adica sunt zile in care ma simt extrem de incomod, impopotonata, deloc "eu" in haine foarte elegante si prefer de 1000 de ori adidasii si o pereche de blugi. Sometimes, pur si simplu ador sa imi iau pantofi cu toc si fusta si sacou de exemplu..

#14
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Un exemplu despre rolul hainelor, intamplat anul trecut in Iasi (la o firma de net, care toata lumea o stie, si nu ii zic numele).
M-am dus sa fac aboanment pentru DiGi Tv si sa cumpar receiverul. Eram imbracat in adidasi, blugi, tricou si nebarbierit (asta era un fel de bonus). Mi-au zis ca nu au in stoc, si tre sa fac cerere... m-au dus cu vorba, ma grabeam asa ca n-am insistat.
A doua zi, din alte motive eram aranjat si in costum, si am ajuns si pe la baieti... mi-au facut ei copie la buletin si mi-au completat cererea. Ca sa vezi...


Referitor la cat imi ia sa ma imbrac, nu prea am idee. Cert este ca de cand ma trezesc, adaugand dusul, spalatul pe dinti, si imbracatul, in 15 minute is deja plecat de-acasa, si nu plec in ultimul hal  :P Nu stau prea mult sa ma gandesc care e starea de spirit pe ziua respectiva, oricum e naspa ca in fiecare zi  :rolleyes:

#15
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
eu consider ca trebuie sa te imbraci in functie de situatie. Ma refer la faptul de a adapta tinuta vestimentara  locului unde pleci de acasa: birou, excursie, cumparaturi etc. Altfel risti sa fii penibil. Ex. am o colega de serviciu care se imbraca aproape zilnic de parca era dansatoare de club - considera ca asa e foarte sexi; de la un timp si-a schimbat stilul adoptandu-l pe cel de "birou" si a observat ca s-a schimbat si atitudinea colegilor fata de ea

#16
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Haina face pe om in masura in care acestea rimeaza cu forul interior.

#17
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postamma, on Oct 3 2006, 11:00, said:

Haina face pe om in masura in care acestea rimeaza cu forul interior.
sunt oarecum de acord cu tine, numai ca trebuie cateodata sa te imbraci si dupa situatie

#18
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
In afara de obligativitatea uniformei ce te-ar impiedica sa te imbraci sau cel putin sa adaptezi o tinuta standard personalitatii tale?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate