Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Noutati / Stiri placi video

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5235 replies to this topic

#4753
sandu635

sandu635

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.10.2006
Vad ca 6900xt s-a oprit din scadere pe la 4500 cu mai multe modele care au ajuns prin zona.  Vad chiar si jucarii exotice pe care n-am cu ce sa le racesc https://www.pcgarage...-gddr6-256-bit/ (4.618).

Cat credeti ca o sa mai cobaore ? Ar putea lovi 3500 anul asta ?

#4754
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsandu635, on 21 iulie 2022 - 17:19, said:

Ar putea lovi 3500 anul asta ?

Hahaha. Nu.

Acum e probabil cel mai bun moment sa cumperi, pentru ca ceva imi zice ca atunci cand se anunta exact lansare + preturi din seria noua o sa inceapa sa le creasca preturile seriei vechi. Pentru ca nu se vor mai produce si sunt foarte multi care asteapta seria noua ca sa scada pretul la seria veche, deci efectul o sa fie fix cel opus. Asa s-a intamplat si in trecut, cand cele noi nu dispareau instant de pe rafturi cum s-a intamplat acum 2 ani si cum, cel mai probabil, o sa se intample si anul asta.
Poate, cu ceva noroc, o sa se lanseze seriile noi spre sfarsit de 2022/inceput de 2023, si atunci sunt sanse sa mai scada, dar nu cred ca atat de mult oricum.

#4755
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Spre deosebire de 2020 eu nu vad prea mare inghesuiala la cumparat, mai ales ca acum piata e invadata si de 2nd handuri dupa marea minereala.

Asa ca daca magazinele vor sa steie cu ele in vitrina nu au decat sa le mareasca pretul.

6900 XT e deja sub MSRP, dar dupa 2 ani de la lansare pretul ar trebui sa fie undeva pe la 600-700 euro.

#4756
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View PostArthos, on 21 iulie 2022 - 21:30, said:

Spre deosebire de 2020 eu nu vad prea mare inghesuiala la cumparat, mai ales ca acum piata e invadata si de 2nd handuri dupa marea minereala.

Simplul fapt ca au disparut toate instant in 2020 si scalperii au facut o galagie de bani e destul ca sa cauzeze acelasi efect si acum. Mai adauga si faptul ca sunt multi care nu au prins seria 3xxx si au zis "las ca iau 4xxx" ca pana curand majoritatea erau peste MSRP la 2 ani dupa aparitie, cum zici si tu.
Eu as pune pariu ca iar dispare tot, cel putin primele saptamani. Posibil ca de data asta stocurile sa revina mai repede, in functie de cat de cautate sunt cele de la scalperi. Dar daca si acum vor iesi bani din asta, iar nu vedem placi deloc cateva luni bune. Garantat.

#4757
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Fara nebuneala cu mineritul nu o sa le cumpere nimeni nici de la scalperi mai ales ca piata o sa fie inundata din nou cu 2nd handuri de la cei care doresc upgrade la noile placi grafice.

Dar pana le anunta mai sunt cateva luni bune, e timp berechet sa iti cumperi ce vrei la pret corect nu umflat.

De exemplu la momentul postari 6600le care la noi e 1650 lei se vinde cu 1400 lei pe extern



#4758
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu tot stau cu ochii pe un RTX 3060, care acum este 2137 lei.
Dar tot este peste PRP.

#4759
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009

View PostTehCube, on 22 iulie 2022 - 14:30, said:

Posibil ca de data asta stocurile sa revina mai repede, in functie de cat de cautate sunt cele de la scalperi. Dar daca si acum vor iesi bani din asta, iar nu vedem placi deloc cateva luni bune. Garantat.

Fara mining nu o sa fie niciun mare shortage, doar ca la fel ca la fiecare generatie, daca ai preferinte pentru o anumita racire s-ar putea sa trebuiasca sa astepti, la ce e sub 4080 oricum nu ai de ce sa ai pretentii prea mari.

#4760
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Vom vedea. Eu sunt convins ca cel putin in prima luna o sa fie la fel de grav ca la seria 3xxx. Si am explicat de ce, sunt multi care au sarit peste 3xxx din cauza preturilor si asteapta 4xxx.
Si sunt multi scalperi care au scripturile pregatite de data trecuta si vor sa profite de cei mentionati anterior.

#4761
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Vreau sa imi fac un desktop nou pe componente dar nu stiu daca are rost sa astept 4070-ul sau sa fac unul cu 3080.
Ce ma ingrijoreaza la noua generatie e consulmul de curent care e mult mai mare plus lipsa stocurilor si a preturilor umflate.

#4762
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Probabil raportul real de consum/performanta e similar cu seria 3xxx deci nu cred ca va fi mare diferenta din punctul asta de vedere. Si 3080 consuma destul de mult, dar daca te deranjeaza asta poti sa faci underclock, si mai castigi si de-acolo, cu diferente de performanta aproape insesizabile.

Intr-o lume ideala as zice ca probabil merita sa astepti dupa 4070, ca probabil o sa fie ~3080 cu mici plusuri aduse de arhitectura noua. Dar naiba stie cand/cat va fi disponibila, la ce preturi, etc. Grea decizie, recunosc.

#4763
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Daca astept dupa 4070 cred ca o sa fac desktopul la anul pe vremea asta.Posted Image  Ma gandeam ca odata cu crashul de pe cripto, cererea mai slaba si noile lansari sunt sanse sa prind 3080-ul la un pret bun.

Edited by Papillon_, 28 July 2022 - 14:20.


#4764
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Pai cam este cel mai bun pret de la lansare acum. Posibil sa mai scada pana apar cele noi, dar nu cred ca foarte mult.

#4765
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
4070 o sa fie cel putin la nivelul unui 3080 Ti la lansare si dupa 1-2 luni de drivere il va depasi in special in jocurile noi va domina clar, iar pretul va fi semnificativ sub cat e 3080 acum, asa isi planuieste Nvidia mereu lansarile si nu e ceva intamplator deloc, de aia de multe ori ies cat de cat 'leakurile' unor randomi pe net care se dau ca au relatii, totul e calculat sa iasa intr-un mod deci prea departe nu pot paria. Nici raciri custom pretentioase nu te intereseaza la un mainstream, un 10% la inflatie pe MSRP e nimic, deci daca Asus, Giga sau MSI vor dori sa ceara mult pe ale lor le poti uita linistit, decat sa dai 150-200$ pe un cooling cu pretentii mai bine sari la urmatoarul chip si acolo chiar ai castig chiar si cu o racire oarecare.

Edited by PaulFCB, 28 July 2022 - 15:57.


#4766
sandu635

sandu635

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.10.2006
Eu cred ca Nvidia va fi obligata sa aduca pe piata si 4070 mult mai devreme generatia asta ca e clar ca au cumparat suficienta capacitate. Daca se confirma ca cipurile AMD sunt asa de mici la 5nm pentru 7900xt (putin mai mare decat cipul din 4070) nu vor avea probleme cu stocurile generatia asta. Chiar daca Nvidia ramane fara stocuri in prima luna ca deobicei AMD s-ar putea sa aiba volum suficient pentru toata lumea si sa aduca devreme pe piata si cipurile mai mici la concurenta cu 4070.

Daca incepe lupta pe market share ideea aia ca preturile vor ramane sus devine penibila. Eu zic clar ca e o greseala acum sa nu asteptam macar lansarile.

#4767
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
M-ati pus pe ganduri, inclin mai mult spre noile lansari(4070) chiar daca asta inseamna sa cumpar PC-ul mult mai tarziu.
In momentul de fata pot sa astept pentru ca am pe ce sa ma joc PS5/XSX, deci nu ar fi o urgenta.

Edited by Papillon_, 29 July 2022 - 11:03.


#4768
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu ma gandesc sa astept Black Fraierday.

#4769
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004

View Postlost_in_a_dream, on 20 noiembrie 2020 - 17:39, said:

Tot la 3050 visez si eu, avand in vedere ca preturile care se anunta pt. 3060 sunt inacceptabile.
Ramane sa vedem, in 2021.

Tu tot astepti si visezi de la Adam si Eva incoace :>

#4770
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Adam si Lilith, vrei sa spui.
Hai sa revenim la topic!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate