Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Noutati / Stiri placi video

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5235 răspunsuri în acest subiect

#1531
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostArthos, on 09 februarie 2019 - 18:10, said:

Avem si niste teste pentru productivitate in single si double-precision :
Dupa cum spuneam ... productivitate si atat .... gaming mai incolo.

#1532
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu-i adevarat.
In gaming are performante la fel ca RTX 2080, dar cu consum de 300w in full load, iar RTX 2080 are 225w in full load

Testarea s-a facut cu un driver instabil...

#1533
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
E vorbeam de ținta dezvoltării hardware.
Asta e flagship... nava amiral a flotei AMD... și e intre 2070 și 2080 la performante comparativ cu ce are concurenta. Asta pe gaming.

Parca pe alte topicuri de produse amd se ridica în slăvi eficienta, celebrul raport preț/performanta... s-a terminat cu asta pe domeniul grafic vad.

Da, are competente de gaming dar nu ia decât locul 3 pe podium, prin urmare mai trebuie băgați carbuni în departamentul R&D.
Da-mi un motiv (altul decât fanboism) de ce ar cumpăra un gamer radeonul asta în defavoarea unui rtx 2080? Repet, gamer, nu altceva.

#1534
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postro_explorer, on 09 februarie 2019 - 00:01, said:

Oricar ar cauta fanii verzi/albastri nod in papura rosie, adevarul este ca AMD s-a orientat bine cu CPU/GPU axape pe productivitate. Au eficienta mult mai buna (si performante mult mai bune in anumite scenarii) pentru productivitate.
Faptul ca reutilizeaza produse profesionale mai putin reusite dpdv al constructiei pietei de gaming nu inseamna ca gata, sunt la furat. Pur si simplu au ca tinta o piata deasupra gamerilor ... intr-o zi o sa invete sa se adreseze si acestora.
Offf, Doamne, mor cand iti citesc dicursurile acestea politice. Posted Image
Aceeasi placa a fost folosita si la lansarea Vega, ca nu-i de gaming, ca e data dracului in productivitate, bla bla bla.
Care productivitate?
Ia, poftim productivitate.
Mai vrei? Poftim inca o portie.
Hai ca mi s-a deschis pofta. Inca un rand, ospatar.
Pot s-o tin asa pana dimineata, dat mi-e ca ma imbat de la atatea pahare. Inca unul si ma duc.
Pai rade de ea si un GTX din clasa de mijloc,zau. Pentru analiza neuronilor prim-ministrului de Videle iti trebuie calculatorul dintr-un ceas de 20 lei, iar pentru calcule complexe avem Tesla, Quadro... chestii d'astea, dedicate.

Productivitatea amede a fost demonstrata in minerit, dar si-asa a fost la "altii" in raport cu vanzarile inVidiei. Cand au obosit astia cu mineritul, amede a raportat pierderi pe segmentul placi video, ce orientare sugubeata vezi tu la ei? Atata pot!

PS. Titanul e un brand. Cine o cumpara? Pai cam aceeasi categorie de oameni care cumpara masini sport de la suta de mii de dolari in sus, sunt interesati de raportul pret/performanta la fel cum e interesat Dragnea de bunul mers al tarii.

View PostArthos, on 09 februarie 2019 - 14:39, said:

Presupun ca ne referim la consum de la priza si nu la TDP , ca si caloriferul meu produce 3000W de caldura ;> si nu consuma 3 tone de apa sau 3000W / ora :>
Tom's zice "nu la priza, bre."
297,76W average in Metro: Last Light si cred ca discutia pe tema consumului nu isi are rostul.

Fișier atașat  222332.png   134,74K   4 download-uri

Editat de xvmhunt, 09 februarie 2019 - 22:26.


#1535
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostArthos, on 09 februarie 2019 - 14:39, said:

Presupun ca ne referim la consum de la priza si nu la TDP , ca si caloriferul meu produce 3000W de caldura ;> si nu consuma 3 tone de apa sau 3000W / ora :>
2080 TI shunt mod + 8700K @ 5Ghz - consum la priza:

Fișier atașat  900W.jpg   89,39K   11 download-uri


da, 885W consum la priza, doar unitatea.

#1536
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postro_explorer, on 09 februarie 2019 - 22:14, said:

E vorbeam de ținta dezvoltării hardware.
Asta e flagship... nava amiral a flotei AMD... și e intre 2070 și 2080 la performante comparativ cu ce are concurenta. Asta pe gaming.

Parca pe alte topicuri de produse amd se ridica în slăvi eficienta, celebrul raport preț/performanta... s-a terminat cu asta pe domeniul grafic vad.

Da, are competente de gaming dar nu ia decât locul 3 pe podium, prin urmare mai trebuie băgați carbuni în departamentul R&D.
Da-mi un motiv (altul decât fanboism) de ce ar cumpăra un gamer radeonul asta în defavoarea unui rtx 2080? Repet, gamer, nu altceva.
Daca as impinge bugetul spre o placa video performanta l-as impinge pe RTX 2060, sau pe asta noua de la AMD, dar cum eu arunc odata la doua generatii maxim 1.300 lei pe o placa video noua, deci nu sunt pentru mine, nici RTX 2080, nici acesta RADEON VII, eu doar am scris ce am vazut la tipul de pe zona I.T., daca dadeai click pe link vedeai ce spune omul ala.
Desi nu se declara fan la vreun producator, eu am vazut foarte multe emisiuni si vloguri de ale lui si stiu ca-i fan AMD...
Eu nu sunt fan nici unii, dar trebuie sa recunoastem doua aspecte:
1. INTEL cat AMD n-a existat pe piata si-a batut joc de tehnologie si bani. (de aia acum a primit un croseu de la AMD cu RYZEN de inca nu se aduna de pe jos).
2. nVIDIA iti dau drivere decente pentru o placa video noua maxim 24 de luni, dupaia ti-o "omoara" cu seriile noi de drivere, iar la AMD este fix invers, performanta creste odata cu trecerea timpului.

Eu am avut intel de la Pentium 75 pana la Pentium III 800Mhz, si am continuat cu AMD pe socket A si 754, dupaia am avut iar INTEL de la 775 pana la 1151, acum astept sa vad viitorul, desi in 2019 AMD o sa castige clar pe piata procesoarelor, deja in 2018 au vandut mult peste INTEL in tarile civilizate...

Editat de notrust, 10 februarie 2019 - 00:42.


#1537
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.965
  • Înscris: 27.03.2010

View Postnotrust, on 10 februarie 2019 - 00:41, said:

...in 2019 AMD o sa castige clar pe piata procesoarelor, deja in 2018 au vandut mult peste INTEL in tarile civilizate...
Te rog frumos, termina cu aberatiile. Intel detine 82% din piata si AMD 17%.
https://store.steamp...y/processormfg/

Editat de sys, 10 februarie 2019 - 12:24.


#1538
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Tu vii cu Steam ?
Ia vezi tu overall.
Si inc-o chestie am spus ca AMD a vandut mai bine decat intel in 2018, asta nu inseamna ca sunt mai multe procesoare AMD pe piata in acest moment.
Dar e greu cu cititul...

ITI REPET AMD A VANDUT MAI BINE DECAT INTEL IN 2018.
ASTA NU INSEAMNA CA SUNT MAI MULTE PROCESOARE AMD PE PIATA.

Iar STEAM nu reprezinta un esantion pentru toata planeta.

#1539
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.965
  • Înscris: 27.03.2010
Tu nu esti in stare sa citesti ce ai scris? Ai spus ca "deja in 2018 au vandut mult peste INTEL in tarile civilizate". O statistica din care sa rezulte aberatia asta ai?

#1540
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Da, am spus ca a vandut mult peste INTEl, nu am spus ca sunt mai multe procesoare AMD pe piata.
M-am referit la vanzarile de procesoare din 2018, nu la cele detinute de utilizatori de 10 ani incoace.
E greu cu intelesul expresiilor.

Iti fac o schema poate intelegi, daca nici asa nu poti, mai treci pe la scoala.
Ipotetic zicem asa:
Pe piata de procesoare din 2010  pana-n 2018 sunt 10.000 de procesoare intel detinute de utilizatori si 1.000 de procesoare AMD.
Insa in 2018 Intel vinde 50 de procesoare, iar AMD 100.
Cine a vandut mai multe procesoare in 2018 ?
(asa ca la clasa I-a - Ana are mere).

Uite citeste aici:
https://wccftech.com...september-2018/

INTEL a luat un croseu... de nici acum nu-si gaseste linistea...
Si-n 2019 vine Ryzen ZEN2 (3000), care o sa mai dea o bucata sanatoasa celor de la INTEL.
Pentru ca , poate n-ai aflat dar INTEL a zis ca pana-n 2020 nu are pregatit nimic nou.

Dar sa revenim la placile video.
La capitolul asta, AMD e in cap, nu-si gaseste linia.
Poate cu banii adusi din vanzarile de procesoare sa gaseasca o solutie si sa faca placi performante cum faceau cei de la ATi.

Editat de notrust, 10 februarie 2019 - 13:17.


#1541
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.965
  • Înscris: 27.03.2010
Tu crezi ca degeaba am dat exemplu statistica aia Steam? Ia vezi tu acolo situatia pe luni. In Septembrie AMD a avut 16.8% iar in Octombrie 15.65%. Practic, AMD era in cadere libera cu rayzen-ul lor si doar criza Intel le-a oprit din caderea. Acelas lucru spune si articolul pe care tu ma inviti sa-l citesc: "Intel’s 14nm Production Woes and Price Hikes Resulted in AMD Dominating CPU Market Share in September at Major Retailer". De unde rezulta ca AMDa vandut mult peste Intel in 2018?

#1542
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Chiar aici:
One of the largest retailers at Germany, Mindfactory (via Ingebor at Reddit), has revealed that the Intel’s direct competitor, AMD, has seen their market share almost doubled since August.
AMD Ryzen CPU Market Share Doubled Versus Intel Core CPU Family in September Due To 14nm

Dar sa revenim la placile video.
La capitolul asta, AMD e in cap, nu-si gaseste linia.
Poate cu banii adusi din vanzarile de procesoare sa gaseasca o solutie si sa faca placi performante cum faceau cei de la ATi.

Fișiere atașate


Editat de notrust, 10 februarie 2019 - 13:25.


#1543
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
@sys - Eu cred ca tu nu intelegi ce scrie omul.

Sa luam urmatoarea ipoteza: pe piata exista deja 1 miliard de procesoare (de exemplu), din care Intel are 70% si AMD 30%. In 2018 AMD vinde 20 milioane de procesoare, Intel 18 milioane. Rezulta ca acum sunt 1, 04 miliarde de procesoare pe piata, iar tu vezi ca Intel are 69% si AMD 31%. Iar tu spui ca tinand cont ca astea sunt procentele, nu rezulta ca AMD ar fi vandut mai mult...duh

https://hothardware....cpu-sales-again

Uite un articol din care reiese indirect ce vrei tu. Cifre reale inca nu au aparut.

Editat de MembruAnonim, 10 februarie 2019 - 13:30.


#1544
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016
Tocmai i-am facut si eu o schema, dar e greu...

Ipotetic zicem asa:
Pe piata de procesoare din 2010  pana-n 2018 sunt 10.000 de procesoare intel detinute de utilizatori si 1.000 de procesoare AMD.
Insa in 2018 Intel vinde 50 de procesoare, iar AMD 100.
Cine a vandut mai multe procesoare in 2018 ?
(asa ca la clasa I-a - Ana are mere).

Editat de notrust, 10 februarie 2019 - 13:44.


#1545
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.416
  • Înscris: 01.11.2004
Nu inteleg ce tot dati Steam ca exemplu de statistica cand e exclusiv OPTIN si random. In 9 ani am primit pop-ul hardware survey de 2 ori.

#1546
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.965
  • Înscris: 27.03.2010

View Postnotrust, on 10 februarie 2019 - 13:31, said:

Tocmai i-am facut si eu o schema, dar e greu...
...
E greu pentru ca este imposibil sa-ti demonstrezi aberatiile. Faptul ca le-au crescut vanzarile in Septembrie cand procesoarele Intel disparusera din magazine nu inseamna ca ."..in 2019 AMD o sa castige clar pe piata procesoarelor, deja in 2018 au vandut mult peste INTEL in tarile civilizate...".

Hai ca am citit o aberatie:

View Postnotrust, on 10 februarie 2019 - 00:41, said:

...
2. nVIDIA iti dau drivere decente pentru o placa video noua maxim 24 de luni, dupaia ti-o "omoara" cu seriile noi de drivere, iar la AMD este fix invers, performanta creste odata cu trecerea timpului.
...
Nividia continua sa ofere suport pentru o gama larga de placi grafice. Ei au venit cu suport DirectX12 pentru placile grafice DirectX11 incepand cu generatia 4xx. Recent au venit cu emulare G-Sync pentru monitoarele care suporta tehnologia AMD FreeSync. Ultimele drivere aduc sporuri semnificative de performanta in AC Odyssey. Deci, de unde le scoti?

View PostArthos, on 10 februarie 2019 - 15:16, said:

Nu inteleg ce tot dati Steam ca exemplu de statistica cand e exclusiv OPTIN si random. In 9 ani am primit pop-ul hardware survey de 2 ori.
Ai tu alte statistici mai credibile?

Editat de sys, 10 februarie 2019 - 16:38.


#1547
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 08.01.2019
Lasa-l in suferinta lui. Ti-a pus un link in care a citit doar pozele, altfel exact acel sait ii contrazic aberatiile.

Albastri vand de li s-au inrosit fabricile de productie, cererea depaseste cu mult oferta, logic ca preturile cresc si in acest context a vandut amede mai mult.

#1548
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postsys, on 10 februarie 2019 - 16:18, said:

E greu pentru ca este imposibil sa-ti demonstrezi aberatiile. Faptul ca le-au crescut vanzarile in Septembrie cand procesoarele Intel disparusera din magazine nu inseamna ca ."..in 2019 AMD o sa castige clar pe piata procesoarelor, deja in 2018 au vandut mult peste INTEL in tarile civilizate...".

Hai ca am citit o aberatie:

Nividia continua sa ofere suport pentru o gama larga de placi grafice. Ei au venit cu suport DirectX12 pentru placile grafice DirectX11 incepand cu generatia 4xx. Recent au venit cu emulare G-Sync pentru monitoarele care suporta tehnologia AMD FreeSync. Ultimele drivere aduc sporuri semnificative de performanta in AC Odyssey. Deci, de unde le scoti?


Ai tu alte statistici mai credibile?
Vanzarile AMD le-au crescut odata cu ZEN+ si au continuat sa creasca.
Intel muta doua fabrici, si nu poate sa-si onoreze contractele nici fata de DELL, ASUS, ACER si alti producatori de sisteme.
Spun foarte multi vloggeri mari de afara ca INTEL a fost luat prin surprindere de RYZEN si au pierdut multe vanzari in 2018, pentru ca cei care au schimbat procesoarele din generatiile sandy sau mai vechi majoritatea au trecut la AMD ZEN+.
INTEL are probleme inclusiv cu coborarea sub 14nm si pana-n 2020 au anuntat ca nu pot face nimic nou...
Intre timp AMD aduce si ZEN 2 si le mai da o palma, si sunt sanse mare ca 2019 sa fie total anul AMD la capitolul procesoare.
nVIDIA daca a extins suportul la placile vechi nu inseamna ca le-a adus si performanta, si cam toata lumea stie ca nVIDIA isi omora placile video prin drivere...
Sa nu mai spunem ca de la 388.xx pana acum nu prea au scos drivere stabile.
Chiar si cei de la PCG folosesc un 398.xx pentru GTX 1080.... desi nVIDIA a ajuns la 417.., eu am cele mai bune performante pe 388.31, pe GTX 950, GTX 1060 si GTX 1050 / ti.
Iar Steam reprezinta comunitatea de gameri, cam cate P.C.uri de pe planeta sunt inregistrate pe STEAM ?
De aia STEAM nu reprezinta o sursa general valabila....
Eu n-am calculatoarele inregistrate pe STEAM cati or mai fi ca mine ?
Ce rahat ti-e greu sa accepti realitatea.
Asa si fanii cretini ai SAMSUNG si APPLE isi laudau gunoaiele, care 40% din pret il reprezinta costul reclamelor, si au fost prinsi si amendati ca-si ingreunau telefoanele producatorii prin updateuri ca sa forteze clientii sa cumpere produsele noi...
Si despre nVIDIA se vorbeste la fel, doar ca pana acum nu a fost amendat producatorul, dar nu se stie niciodata.

Pana atunci sa revenim la subiect:
Alte teste cu noua placa video de la AMD comparata cu RTX 2080
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ozxjg8QDYYE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5IerpF8rfKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6m9MtXEjN3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de notrust, 10 februarie 2019 - 18:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate