Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Placa de captura firewire. Recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Am o parlita de camera web cu care am facut la un moment dat o captura de vreun minut. Si captura aia am lasat-o asa cum a vrut muschii ei, adica necompesata. A ocupat pe Hdd cam 1 Gb. Acu un prieten este fericitu posesor al unei camere sony MiniDv de aia misto cu Usb si toate alea. Nu a intrat inca pe mana mea dar ce vreau sa stiu este, cum pot trage de pe camera respectiva, fie de pe caseta fie direct de pe camera(fara caseta ca la web cam) si cam ce placa mi-ar trebui (  daca trebe placa de captura ca sa imi faca o conversie sau ceva ) sa nu mai trag atatia Gb ca spatiu asta nu e chiar de ici de colo. Daca e de vreo placa astept sugestii ... preturi ...

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
orice placa firewire este foarte buna si orice diferenta de pret exista intre ele, toate fac acelasi lucru : copieaza banda filmata in calculator (camera fiind digitala si ea stocheaza tot 0 si 1 si nu e necesara nici o conversie)

#3
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Pt GunX:
Iti multumesc ca m-ai bagat si pe mine in seama.
Cat despre problema mea :
Imi mai apare din cand in cand in Xp un mesaj cu 1394 conected 400 Mb sau asa ceva. Presupun ca are treaba cu fire wire da de mufa nu am vazut niciuna.
Pe mine ma intereseaza in special daca in momentul transferului pt o caseta de 1 ora de exemplu, ocupa spatiu (pana in momentul comprimarii ) proportional cu cel ocupat de 1 minut de captura cu web camu???
Mersi.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu, pe banda DV rata este de 3.6MB/sec, adica are deja o compresie de 5:1

pt un minut poti calcula ca prin firewire captura va ocupa la paramterii normali (transfer identic bit cu bit) 3.6MB X 60 sec = 216MB, nicidecum 1GB (aia cred ca era necomprimat deoarece 216 x compresia de 5:1.... face cam pe acolo, 1 GB)

#5
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Adica dupa ce termin de filmat si cand trag pe fire wire obtin pentru o caseta de 60 minute un fisier de 13 Gb???????????????????????
Zi ca nu.
Si daca obtin asa ceva ce fac cu monstru asta? Eu as vrea sa pun cam  o banda de 60 min pe un cd. Este realistic asa ceva? si cu ce compromis de calitate(rezolutie si toate alea....)
Mersi

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Adica dupa ce termin de filmat si cand trag pe fire wire obtin pentru o caseta de 60 minute un fisier de 13 Gb???????????????????????

da

>Zi ca nu.

ba da

>Si daca obtin asa ceva ce fac cu monstru asta? Eu as vrea sa pun cam o banda de 60 min pe un cd. Este realistic asa ceva? si cu ce compromis de calitate(rezolutie si toate alea....)

se poate, trebuie sa stii ce si cum sa faci. compromisul de calitate depinde de gustul tau) e mult de povestit. daca vrei niste "training" (sa vii la mine sa te invat ce si cum), da un mail la [email protected]

#7
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Ce placa de captura I.Link (IEEE-1394) recomandati ?
Ce parere aveti despre Pinnacle Studio DV ? Am citit pe acest forum cateva nemultumiri legate in special de softul acestei placi.
Multumesc anticipat !

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu mi-am luat o placa Pinnacle (versiune OEM) de la Flamingo cu tot cu cablu si Pinnacle Studio SE 8.4 la vreo 3.5 mil. La miniDV-ul meu Sony si la cat ma pricep eu, imi este de ajuns.

enjoy,

Mtz

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu conteaza ce placa firewire iei sau ce soft folosesti, rezultatul (in cazul setarilor corecte) este identic : copierea unori biti de pe banda pe HDD... captura e doar un banal transfer ca de pe CD pe HDD iar placa nu este altceva decat un port (un fel de mufa mai mare sa zic asa :))

restu e marketing, adaos, etc

#10
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Inteleg ca voi putea captura prin Firewire cu VirtualDub, cum fac acum in cazul capturii analogice ?

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu. Ai citit cu atentie ce a zis GunX mai sus? Mai simplu de explica de atat nu cred ca se poate.
Nu e vorba de captura. E vorba de un transfer.
Daca vrei captura in VirtualDub o faci analogic prin tvtuner si cablu SVideo sau RCA.

enjoy,

Mtz

#12
mazaza

mazaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.07.2003
good point gunx ma bucur ca a spus cineve lucrurilor pe nume ...ca aceste placi de captura digitale nu sunt altceva decat convertoare firewire-pci lol
cat despre soft ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate