Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Jurnal Skoda Octavia Tour 1.6 102CP

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Omul are dreptate, i-am cam facut praf jurnalul omului :confuzzled: Rog un moderator sa stearga junk-ul de aici cu scuzele de rigoare lui zafycom :worthy:

#38
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ma scuzati, cred ca nu m-am facut bine inteles.
Nu e vorba de offtopic.
E vorba de alte chestii.
Daca vreti vi le spun si le dezbatem.
S-ar putea ca unele sa nu fie tocma aberatii, dar totusi mi se par cel putin ciudate.

#39
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
RedMane, tu esti culmea, tu crezi ca toata lumea vede ca tine, sau mai bine zis trebuie sa vada ca tine ?
Ce este cu aroganta asta pe tine ? ti-am spus ca tu pacalesti lumea cu o figura de nevinovat, cind tu esti lup in piele de oaie. Tu crezi ca toata lumea nu poate sa doarma de liniute ? Nu poate sa-si ia cineva o masina ca sari tu ca nu e buna la liniute, ca e tractor, ca e nu stiu cum.  Sau crezi ca toti isi fac probleme ca tine ca da citva euro in plus la o masina si nu poate sa-i amortizeze ?
O masina o cumperi din placere si motorul il alegi tot din placere, cel mai rau este cind nu poti sa alegi motorul din probleme financiare.
Cineva ti-a spus ca amortizeaza diferenta de pret in doua luni, si ? care este problema ? ii amortizeaza din salariu, dar si-a luat ce a vrut. Urla dieselul ? cum dracu sa urle cind mergi cu 120/h la 2000 rpm ? Ce te consumi tu de financiar ? il platesti tu ? Sau ca este intretinerea mai scumpa, si ? Daca ar fi sa ne calculam ce bagam in oala,  nu am mai minca.
Si vei sa spui ca un diesel are mai multa forta la 2000rpm decit la 2500rpm ? cum ai calculat tu ? sa zicem ca ii scade cuplul, dar nu uita ca totodata ( crescind turatia ) creste puterea, sau de asta nu stiai ?
Mai lasa-ne cu ideile ca ce vrei tu este cel mai bun, si ce vor alti este prost.
Vrea unul benzina ? bravo lui daca isi ia ce vrea.
Vrea altul diesel ? bravo lui daca reuseste sa-si ia ce doreste.
E, acum ia si raspunde cu aroganta bine cunoscuta, si mai pune si niste maimutoi (   :harhar:    ca asta ) sa fi mai convingator.

#40
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Suntem total off-topic, e vorba de jurnalul omului si insist sa nu ne batem joc de el si sa lasam prostiile. In principiu insa, acelasi lucru l-am zis si eu, daca se renteaza si mergi mult, iei diesel, nu inteleg de ce mi-ai pus in spate atatea chestii negative, inclusiv aroganta :huh: . Nu am zis ca daca iti iei diesel est tampit, am zis ca e rentabil la mers excesiv sau daca-ti place diesel, insa daca mergi putin dieselul nu devine asa de rentabil. Nu inteleg de unde ai scos-o cu liniutele. Eu am dat doar un contra-exemplu banal la faza ca omul zicea ca puterea unui diesel si dinamica sunt mai mari decat la benzina, atata tot. Nu am condamnat pe nimeni ca si-a luat diesel. Nici nu m-am consumat ca dieselul e mai scump la achizitionare sau la intretinere, doar incercam sa formez o privire cat mai fidela asupra dieselului, pentru zafycom. Cand unul vine numai cu laude si arunca cu kaka in motorul ales de om, ridicand diesel in slavi, trebuie cumva o balanta care sa arate si punctele negative ale dieselului, la fel cum si benzinarele au puncte negative. Consider ca am fost destul de impartial, intrucat am si recomandat diesel si am aratat si puncte pozitive doar ca in conditiile lui zafycom care merge putin, se amortiza foarte greu.

Sper ca la faza cu ideile cu ce vreau eu este bun si restul e rahat te refereai la nea clausio, pentru ca el a pus diesel-ul in altar in timp ce benzina era o canalie :o Mie asta mi se pare o gandire stramta, deloc obiectiva, specifica indoctrinatilor sau fanilor hardcore si nu e bine. Dupa cum sper ca ai vazut (asta daca mi-ai citit postul in intregime si cu un minim de atentie, care nu se vede) am recomandat si diesel, departe de ce ai scris tu acolo. Sau mai bine zis sa-mi definesti ce intelegi tu prin aroganta, insa pe PM.

Bine zis, fiecare stie ce e mai bine pentru el, nu cred ca mai are rost sa continuam discutia. Scuzele de rigoare si bucura-te de masina asa cum e, ai luat-o cum ai crezut tu ca e mai bine. Bafta si tin sa mentionez ca nu mai raspund la ce e off-topic (am mai zis inca o data, damn) eventual discutia se poate continua pe PM, asa cum i-am scris si lui Goofy :peacefingers:

Rog un moderator sa stearga toate rahaturile astea :nonobad: care nu au legatura cu Jurnalul de bord al omului.

#41
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Da, si eu ii cer scuze lui  zafycom, si rog un moderator sa stearga off topicurile.
Nu continui pe PM, ce-am avut de zis am zis, si eu m-am referit la aroganta ta valabila in multe topicuri, nu numai aici.  Sa stii ca un emotic spune mai multe decit un text, iar unde locuiesti tu acum te obliga la mai multa diplomatie. Nu vreau sa-ti dau eu lectii, dar dupa ultimul text scris de tine se vede ca esti educat, dar mai usor cu impulsurile de moment.    :cheers:

#42
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
Pt. ca oricum se vor sterge anumite posturi, fac precizarea inainte sa se stearga, poate le citeste cine trebuie:

@ RedMan_BZ

Se vede treaba ca tu nu citesti ceea ce scriu eu.

Eu am spus ca diferenta de pret de la 1.6 MPI la 1.9 TDI o castig in 2 luni...nu ca fac 50000km in 2 luni. Deci 'imi bagi' vorbe in gura, nea RedMan. Am spus ca castig acea suma nu ca o amortizez...Deci daca e vorba de banii mei...ii cheltuiesc cum vreau eu si cum imi place.


Eu am numit 'canalie' de motor, acel 1.6 MPI de la VAG (cu 2 supape pe cilindru). Nu am generalizat ca toate benzinarele sunt asa...chiar am dat exemplul 1.8 T de motor performant (desi nu e chiar nou) care e montat pe Octavia Tour.

In rest ce sa zic, ai condus diesel-uri dar din ce ai scris acolo n-ai avut nici unul...ce sa zic...vorbesti din carti, vorba altuia.

Nici nu comentez mai mult, se pare ca altii te cunosc mai bine decat mine si si-au spus punctul de vedere vis-a-vis de tine si ideile tale.

Nu in ultimul rand, tu ai fost acela care a deschis off-topicul...eu doar mi-am postat punctul de vedere asupra parerii de rau a protagonistului topicului ca si-a luat 1.6 MPI in loc de 1.9 TDI pe Skoda Octavia Tour.
Nu am facut decat sa-i dau dreptate pt acest fapt. Dar pe tine te-a deranjat avand 1.6 FSI si atunci ti-ai pus poalele-n cap...cum se spune in Ardeal.

Edited by clausio, 12 November 2006 - 13:43.


#43
zafycom

zafycom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.12.2004
[/quote]Am scris randurile astea pentru ca am observat ca tu iti vezi doar partea plina a paharului, dar vezi ca paharul ala nu e plin. Eu il felicit pe om pentru alegerea facuta, de ce sa astepte inca un an sau sa stea distrus cu alte imprumuturi, pentru ce traim, sa economisim? Sau sa ne simtim bine, sa ne traim viata cu adevarat, ca doar una avem si asta scurta, daca mai si asteptam... ;) Asa e zafycomule?
[/quote]



RedMan_BZ referitor la partea asta cu viatza si economisitul sunt de acord

Cu , consumul m-am acomodat , asta e in scimb imi place ca fuge de rupe , deja am ajuns sa nu ma mai uit la compul de bord sa fie sanatos sa consume cat o vrea :D , cao sa ma stresez tot timpul , tot 10% in oras si 7 afara daca mergi ca bezmeticul , adica cam 130km/h afara.
Daca ii mai pun si alarma si ii skimb si mp3-ul sunt super multumit , asa moare .
Apropo am un mp3 de vanzare nu sare la gropi mere brici dar e argintiu si eu vreau negru :D , mai am si un GPS noi ambele.
Apropo se fac intalniri ceva de skoda-isti?
Intreb ca pe situl oficial nu intru ca ma cam seaca modul lor de abordare.

Edited by zafycom, 15 November 2006 - 00:00.


#44
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
In general se fac intalniri de posesori VAG (si implicit skodisti). Acestea sunt popularizate pe vwforum (.ro), dar daca nu 'calci' pe acolo...nu prea ai cum sa afli de ele. Din ce am citit (inca nu am ajuns) sunt destul de fructuoase  :coolspeak:  ca sa zic asa, aceste intalniri...

#45
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
zafy da tu prin ce oras iti faci veacul ? :) Consumul de 10 nu mi se pare rau pt oras pt un benzinar de 1.6 :) Mie imi cam ia mai mult...

#46
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postzafycom, on Nov 14 2006, 23:58, said:

Apropo se fac intalniri ceva de skoda-isti?
Intreb ca pe situl oficial nu intru ca ma cam seaca modul lor de abordare.
Se fac intalniri si doar de skodari, poti sa intri aici pentur detalii.

#47
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005

View Postzafycom, on Nov 15 2006, 00:58, said:

Cu , consumul m-am acomodat , asta e in scimb imi place ca fuge de rupe , deja am ajuns sa nu ma mai uit la compul de bord sa fie sanatos sa consume cat o vrea :D , cao sa ma stresez tot timpul , tot 10% in oras si 7 afara daca mergi ca bezmeticul , adica cam 130km/h afara.

Hah, ma bucur ca ai desoperit placerea de a merge cu benzina :drac: Lasa ca ai timp de la 65 de ani incolo sa te gandesti la economii & shit. Si ma bucur si ca ai inceput sa fii multumit de masina, ca tare dezamagit erai prima data :console:

#48
spyderro

spyderro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2006
Sunt pe punctul de a lua o decizie privind achizitionarea viitoarei masini. Skoda Octavia "of course". Si acum incep indeciziile:
- capital 17 K EUR (sub nici o forma mai mult):
- variante:
                - Octavia Tour Sport 1,9 TDI 101 CP
                - Octavia II Ambiente 1,6 FSI
                - Octavia II Elegance 1,6 MPI

Motivatii: TDI -15520 EUR
CONTRA TDI-urile imi sunt dragi dar sunt la o varsta cand vreau cat mai multa liniste cand conduc. Citind (aproape) toate topicurile despre Skoda TDI am concluzionat ca sunt destul de zgomotoase. Car conceptul, pe de alta parte, este de generatie veche (ma refer la design) si ma intreb ce valoare de piata va avea peste 4 ani cand voi dori sa o schimb.
PRO Consumul de carburant - parcurg in medie 30 KM zilnic (cu exceptia weekend-urilor) 15 urban 15 extraurban si o data la 2 luni Brasov - Galati si retur. Pretul - foarte convenabil si lasa loc de multe optionale.
              Octavia II Ambiente 1,6 FSI - 16956 EUR
CONTRA Consum mare (9,1 l urban - 7 mediu)
PRO Taxe si impozite cu cel putin 25% mai mici decat TDI-ul, Car concept nou, uzura morala 0, intretinere mai putin costisitoare
              Octavia II Elegance 1,6 MPI - 17010 EUR
Contra Consum si mai mare (10 urban - 7,4 mediu)
PRO Dotarea standard te da pe spate ca diversitate (aproape full option). Confort extraordinar. Mai departe idem Ambiente.
(trebuie sa mentionez ca sper sa obtin culoare metalizata pe barba dealerului - nu mai am bani si de ea)

Acum, fratilor, am nevoie de opiniile voastre. Ajutati-ma sa iau o decizie ca de vreo 3 zile nu mai am nici somn. (sper sa nu fiu offtopic)

Edited by spyderro, 17 November 2006 - 23:07.


#49
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Suntem cam off-topic, dar pe scurt as merge pe O2 1.6 FSi, am mers cu un Golf vreo 10.000 km cu motorizarea asta... cam zgomotos fata de o benzina normala, insa la consum la 90-100 imi lua 4,3 fara clima si 4,7 cu clima si la oras cu aglomeratie medie cam 7,5-8. Insa la mers de pensionar. Daca mergi mai tarisor consuma ca o benzinica normala. La peste 5.000 de ture bubuie bestial si te arunca in scaun. Per ansamblu e un motor reusit, insa nu cum a fost mediatizat (super consumuri, super sportivitate). Ai un filmulet aici sa-l auzi si sa vezi cum se misca.

Poti uita de O1, nu se compara cu cea noua, daca tot ai bani de ea. Si oricum faci maxim 15.000 km pe an deci dieselul nu prea renteaza in cazul tau... cel putin nu se amortizeaza repede. Cu atat mai mult cu cat zici ca vrei liniste :naughty: Bafta, poate iti spune mai multe zafycom despre 1.6 mpi. :peacefingers:

Vrei neaparat Octavia?

Edited by RedMan_BZ, 18 November 2006 - 01:52.


#50
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
FSI - ul necesita am inteles benzina de CO >= 98, adica mai scumpa.

#51
spyderro

spyderro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2006
Deja avem un inceput!
Prin urmare O1 a fost eliminata (sau cel putin am fost ajutat sa iau aceasta hotarare). Au mai ramas in competitie MPI si FSI. D.p.d.v. al motorizarii nu rezulta ca ar fi diferente majore, de aceea cred ca voi decide pe baza liniei de echipare. Deoarece sunt un familist convins "cu mers de pensionar" (schimb vitezele la 2400-2500 rotatii si nu depasesc 120 km/h)confortul primeaza! Multumesc RedMan!
Decizie finala: Skoda Octavia 2 Echipare Elegance motorizare 1,6 MPI.
(Tot sper ca voi convinge dealerul sa ofere culoarea metalizata ca bonus.Cunoaste cineva la Delcar Brasov un agent de vanzari ok, care poate fi convins in acest sens?).
Regrete ramase: consumul urban este monstruos de ridicat.
Ar fi minunat daca un posesor de 1,6 MPI ar impartasi mai multe impresii referitoare la aceasta motorizare.

#52
MarlboroMan

MarlboroMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.10.2005

View Postspyderro, on Nov 18 2006, 12:07, said:

consumul urban este monstruos de ridicat.

e un consum normal pentru un motor de 1.6 pe o masina care nu-i nici mica nici usoara. In conditiile date mi se pare corect.

#53
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
E un consum relativ normal pentru o benzina de 1.6 si masina e grea. Felicitari pentru decizie, daca vrei mai multe optionale atunci ai ales foarte bine. Bafta :peacefingers:

#54
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postspyderro, on Nov 18 2006, 12:07, said:

Deja avem un inceput!
Prin urmare O1 a fost eliminata (sau cel putin am fost ajutat sa iau aceasta hotarare). Au mai ramas in competitie MPI si FSI. D.p.d.v. al motorizarii nu rezulta ca ar fi diferente majore, de aceea cred ca voi decide pe baza liniei de echipare. Deoarece sunt un familist convins "cu mers de pensionar" (schimb vitezele la 2400-2500 rotatii si nu depasesc 120 km/h)confortul primeaza! Multumesc RedMan!
Decizie finala: Skoda Octavia 2 Echipare Elegance motorizare 1,6 MPI.
(Tot sper ca voi convinge dealerul sa ofere culoarea metalizata ca bonus.Cunoaste cineva la Delcar Brasov un agent de vanzari ok, care poate fi convins in acest sens?).
Regrete ramase: consumul urban este monstruos de ridicat.
Ar fi minunat daca un posesor de 1,6 MPI ar impartasi mai multe impresii referitoare la aceasta motorizare.


incearca sa obtii vopseaua (si ceva in plus) prin aratarea pisicii cum ca ai o oferta de la o alta marca de masina (toyota de exemplu) sau de la un alt dealer skoda si vezi ce se intampla :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate