Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Sfaturi alegere camere video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
este o unitate de masura....gradul de luminatie al incintei in care poate filma fara probleme (contrast, culori ok). 0 luxi au camerele care pot filma in infrarosu, in intuneric total adica. intervalul descris e suficient totusi, nu-ti fa probleme, atata vreme cat este inclus undeva "EIA standard"

#20
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi. Deci din cite inteleg e bine sa fie 0 (zero). Astfel de camere costa pe la €1,300. Mai astept putin sa ma lamuresc si sa mai apara ceva modele mai noi...  de exemplu Canon MVX2i, sa vad cit costa si daca merita...

#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
e bine...indicat sa zicem...sa fie 0 (zero) limita de jos a intervalului, adica sa-ti permita sa filmezi si pe intuneric. in realitate e o chestie care nu arata  foarte bine (e alb-negru sau alb-verde si detaliul cam sucks, puricii sunt pe imagine orice ai face), dar in cazul in care o sa ai un moment si o sa-ti doresti sa fii putut sa surprinzi ORICE chiar si pe intuneric, prinde f bine.

JVC a anuntat ca au o tehnologie care promite ca ar baga si culori, dar nu am testat si nici citit review, se pare ca este vorba de un efect digital care incearca sa "ghiceasca" saturatia culorii dupa tonurile de gri sau verde si sa prelucreze on-the-fly digital imaginea...habar nu am, cred ca arata aiurea oricum....
nu te ghida prea tare dupa limita asta zero, e totusi o fandoseala si nu o lua ca un capat de pod, adica sa nu-ti iei o camera care iti place si ti-o permiti doar pt ca nu are 0 lux pe ea

succes !

#22
halmiris

halmiris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.11.2003
Salutare la toata lumea.

Vreau sa-mi cumpar o camera digitala si nu prea sunt hotarat ce sa-mi iau.
Oscilez intre JVC GR D30 , Canon MV600 si Sony TRV 250.
JVC si Sony sunt la 31 milioane iar Canon la 27 milioane.
Puteti sa-mi dati un sfat.
Va multumesc.
        Haly

#23
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
asta se cheama camcorder...
si in acest domeniu in general SONY rulez..., asha ca...

#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cred ca in primul rand ar trebui sa faci un studiu comparativ:
Sony TRV 250 digidal 8
Canon MV600 miniDV
JVC GR D30 miniDV

enjoy,
Mtz

#25
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
adica comparatie format Digital8 (proprietar Sony) si MiniDV?

polemica ar putea fi lunga, dar personal cred ca din cele 3 variante sa mergi cu Sony daca iti gasesti cu usurinta casete Digital8! Consider ca la acest nivel (entry level), facilitatile si calitatea lui Sony bate cu usurinta diferenta teoretica dintre cele 2 standarde de inregistrare. Dar dupa cum am spus - este opinia mea personala! Si spun asta ca am fost in aceiasi situatie acum 2 ani - si nici azi nu am de ce sa regret!

#26
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Cred ca nu e cazul sa ridicam atata in slavi pe Sony. O fi el bun, dar nu e singurul.
Digital8 a aparut ca un compromis intre Hi8 si DV25. Foloseste casetele Hi8, insa durata se reduce la 2/3 (o caseta Hi8 de 60 tine 40min in D8). In plus, caseta este de doua ori mai mare, implicit cresc volumul si greutatea aparatului.
Iti recomand JVC GR-D30. Eu am GR-D20, diferenta fiind ca a mea nu are intrari. Si sunt foarte multumit (doar ca ar fi trebuit sa iau una cu intrari...) uite si o mica discutie  (aveam de ales intre MV600  si GR-D20 :))

#27
agemo

agemo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.01.2004
In locul tau as mai strange niste bani.. si mi-as luat macar un Sony VX2000.

#28
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
agemo, e deplasata remarca ta pentru ca vx2000 nu numai ca nu se mai fabrica, dar este intr-o clasa total diferita ca pretentii si bani fata de ce vrea halmiris

jotte_ct : "SONY Rulz" este de asemenea o remarca cat se poate de inutila. daca ai mai fi citit si alte forumuri, pe la noi sau pe afara, ar fi trebuit sa stii ca frazele de asemenea gen au devenit aproape deja interzise mai ales in cadrul discutiilor despre un produs, facut de firma X. se discuta despre un model, nu despre o organizatie/intreprindere/corporatie, asa ca nu hai sa zapacim omul.

maiandrei : casetele Video sau Hi8 pe care se poate inregistra in Digital8 pot fi lejer de durata mai lunga decat un miniDV care este in 99% din cazuri de 60min SP, cu singura exceptie de la Panasonic, cea de 80min SP. Insa casete de 90min SP Digital8 exista de la aparitia formatului, care nu este deloc un compromis fata de DV25 : pe banda informatia este stocata in mod identic cu cea de pe miniDV. Casetele si dimensiunea compartimentului au fost pastrate doar ca o tranzitie mai usoara de la analogic la digital in ce priveste compatibilitatea de play a acestora din urma, deci nici vorba de compromis. Este adevarat ca o camera Digital8 este ceva mai ieftina si de obicei mai slaba calitativ la senzori, optica, etc decat un miniDV, dar asta nu din cauza bandei/casetei


halmiris : in primul rand citeste aritcolul meu "ghidul cumparatorului de camere video" de la ww.hi-fi.ro. o sa te lamureasca putin asupra a ce trebuie sa cauti la o camera video dintr-o asemenea gama. in revista propriu-zisa in numarul 1 chiar poti gasi un review complet despre doua din optiunile tale, si anume JVC-ul GR-D20 si SONY-ul (de fapt SONY-ul testat a fost 350 dar difera cateva functii de intrare si alte optiuni la el, camerele sunt cam aceleasi dpdv video calitativ)

eu in locul tau daca ar fi prima camera care mi-o cumpar as lua SONY-ul ala pentru ca este ceva mai mare si mai grea si te ajuta sa obtii imagini de calitate mai buna fara sa o misti/tremuri in ultimul hal. benzile sunt mai ieftine si mai lungi, marca iata ca este destul de populara si o sa o poti vinde mai usor cand te saturi de ea. daca ai mai avut deja un analogic de 8mm, este iar cea mai buna alegere.
daca insa vrei ceva mai elegant si mai micutz de luat in vacante, canon-ul e cea mai buna varianta. comparativ nu trebuie sa-ti faci prea mari probleme, toate trei nu sunt deloc stralucite si fiind inceput de gama, sunt camerele cele mai slabe pe care ti le poti cumpara noi. daca e sa fim corecti, de banii aia as cauta o ocazie, ceva, un SH de doua trei ori mai bun decat ce-ti poti cumpara din magazin, dar ar inseamna sa si risti un pic pentru a putea obtine ceva mai bun.

#29
halmiris

halmiris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.11.2003
Multumesc foarte mult pentru informatii.
M-am oprit la aceste camere deoarece cam asta este oferta prin magazine la ora si pretul asta.
Sunt cat de cat obisnuit cu camerele video,am un JVC GR-AX327 din `97.
Acum este stricata si am considerat ca este un moment bun sa schimb macazul.
Apropos de camera asta,are un mesaj de eroare "tape end" -la service jvc mi-au spus ca m-ar costa cam mult sa o repar(chiar daca are de shimbat un condensator) .
M-am gandit ca poate o vand in cazul in care gasesc pe cineva interesat -are incarcator,15 casete,adaptor caseta,baterie mica(cam obosita).
Ref la ce-am intrebat la inceput.
La Mv 600 descarcarea in pc se face prin usb?
La pc trebuie o placa de captura?
Din modele enumerate mai sus inclin putin spre GR D 30 din simplul motiv ca am mai avut aceeasi marca(JVC) si sunt destul de multumit(pentru un amator).
              Multumesc inca o data.
                        Haly

#30
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
@halmiris:
- pentru transfer video pe PC iti trebuie un port firewire, sau in cel mai rau caz un USB 2.0 (nicidecum 1.1!); traditional este firewire!
Bafta in decizia si achizitionarea ta!

#31
criztianstation

criztianstation

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2003
@ jotte_ct
Sunt incepator in ale camerelor digitale dar am un laptop cu port firewire. Camerele astea de care tot vorbiti au porturi si cabluri de conectare cu acest port din PC? Softurile de conectare se livreaza odata cu camera? Toate aceste intrebari pentru documentarea mea in eventualitatea achizitiei unei astfel de camere.

#32
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Aceste camere vin cu tot ce trebuie. Nu trebuie dacat sa bagi cablul si sa faci transferul pe PC. Cablul de firewire ti-l iei tu.
INFO.

enjoy,
Mtz

#33
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
@cristianstation:
Nu stiu care e situatia la celelalte camere, dar a mea nu a avut nici cablu firewire, nici softuri.  :(
@jotte_ct:
USB-ul DVC (indiferent daca e 2.0 sau 1.1) nu foloseste decat la transferul imaginilor still (deocamdata). Transferul secventelor video se poate face doar pe firewire ;)
@gunx: Da, ar fi fost mai potrivit sa spun tranzitie, si nu compromis. Sunt de acord ca informatia este stocata in mod identic cu cea de pe miniDV. ;)

#34
halmiris

halmiris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.11.2003
Salutare la toata lumea.
Vreau sa stiu daca acumulatorii de camcorder necesita o formatare speciala?
Ex: BN-V408U Li-ion
La magazin mi-au spus ca pot sa le formatez in felul urmator:
12 ore incarcare-folosire pana la descarcare --ciclu de trei ori!
    Multumesc anticipat pentru raspuns.
                      Haly

#35
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
S-a discutat pe larg aici .
Pe scurt, nu necesita formatare

#36
Willi73

Willi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.01.2004
Doresc o camera video si din ce prezentarile care le-am vazut pe net am ales cateva modele miniDV:
- Canon ZR-65MC
- Panasonic PV-DV203
- JVC GR-D70
Astept pareri despre aceste camere din domeniul home-user. O voi folosi pentru filmari familiare. Nu este ceva profesional.
Ma intereseaza si influenta zoomului optic si a calitatii filmarii la lumina putina. Sa aleg ceva cu zoom optic mai mare? Care are zgomotul cel mai mic la lumina putina?
Si alte pareri sunt binevenite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate