Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi alegere camere video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
As vrea si eu sa-mi cumpar o camera video si as dori niste sfaturi. Initial vroiam sa imi iau o camera foto digitala, dar m-au sfatuit niste prieteni sa iau camera video mai ieftina. Cica e mai rentabil. Asa ca am nevoie de niste sfaturi.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
O camera video SONY Digital8 mi se pare cea mai buna alegere, un TRV 140 este (dupa parerea mea) cel mai bun raport pret calitate. Desi la ce preturi sunt la noi, mai bine te duci sa le iei de afara, per total cheltui aceeasi bani dar te mai alegi cu o excursie....

#3
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Cam cat costa o astfel de camera? Eu as vrea una ieftina.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pretul se invarte pe la 700$, asta final, cu garantie 3 ani si din Flamingo sau reprezentanta SONY (deci aproape dublu cat valoreaza ea)
dupa aia urmeaza preturi cum ar fi 6 milioane pt un nenorocit de incarcator de baterie, 14 milioane pt o baterie serioasa, 7 milioane pt o lampa sau 4,5 milioane pt o bucata de sticla (lentila).... adica treci lejer cu un set k lumea complet, de 1000$...

ieftina...ce inseamna ieftina ? ieftina e 250$ adica o camera video la mana a doua, analogica (daca ai noroc sa fie si SONY un Hi8 ceva, chiar esti norocos, altfel poate fi Panasonic VHS-C) si cu 2-3 defecte minore la vreun contact sau o mufa de output video cu scurt-circuit...

#5
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
gasesti camere video digitale din gama Sony Digital8 la preturi in jur de 400-500$ le www.okazii.ro sau BURSA PcNet

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, dar fara garantie si la 18 milioane de lei, sa iei o piesa care a doua zi poti infunda ghena cu ea, este un risc mai mare decat 150$ cat economisesti (vezi ca si aia nu le vand de plictiseala, te trezesti acasa ca nu merge exportul DV sau ceva ce nu poti testa cand o cumperi), aia reprezinta 3 ani de dormit linistit chiar daca in service sunt cam magari....oricum eu unul nu te sfatuiesc

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu iti recomand o camera digitala samsung vp-l770.Are zoom digital de 22x si zoom normal de 880x(are pritre cele mai puternice zoom-uri)!
Are interfata de USB,efecte speciale!
Toata lumea te va indruma sa-ti iei o camera Sony!De ce, pentru firma?Daca ai bani mai multi poti sa-ti cumperi ce vrei,dar tu ai spus(sau ai fost sfatuit) ca vrei ceva mai ieftin!Costa in jur de 500 de euro cu toate accesoriile!

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Are zoom digital de 22x si zoom normal de 880x

De fapt, poate e invers...

#9
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ma intereseaza si pe mine o camera video digitala, dar sa fie DV, nu digital8.

Ceva recomandari? Nu vreau una profesionala, ci pentru amatori. Dar sa fie  cit mai buna (zoom optic mare, sa faca si poze, filmari nocturne etc.)

Pretul e ultimul argument luat in calcul.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

Quote

Originally posted by GunX
>Are zoom digital de 22x si zoom normal de 880x

De fapt, poate e invers...

Da,a fost o mica eroare!
Optical zoom 22x!
Se mai intampla!

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
np...daca avea 880x optic se numea telescop :-)

bibicu, si Digital8 tot DV (digital video) este, cifra 8 reprezinta doar latimea in mm a benzii, format proprietar Sony. miniDV este de 6mm...
nu conteaza atat de mult mediul de stocare (tot 0 si 1 este, MPEG2 aprox 3Mb/sec), calitatea este influentata major de fapt de sistemul optic (sticle, lentile) si densitatea CCD-ului sau a CCD-urilor (si mai bine)...
Daca chiar nu conteaza banii, un XL1s Canon (o sa le vezi pe la B1TV) sau un Sony VX2000 (Prima TV) sunt aur curat, desi s-ar putea spune ca sunt semi-profi, prima chiar este de umar si a doua poate fi adaptata pt asa ceva

#12
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
GunX >> alea sint prea profi pentru un amator. Si e pacat sa dau banul pe ele si sa nu le folosesc la capacitate... Mie imi trebuie ceva simplu, dar BUN. Care ar fi o clasificare a lor in functie de caracteristici? Repet, NU cele (semi) profi, ci din alea numite handy. Mersi.

#13
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Digital8 sau miniDV in categoria HandyCam-uri, cel putin cele facute de SONY sunt perfecte.... Doar pt broadcast sau stiu eu ce post-productie foarte pretentioasa e nevoie de altceva (sau de ce ti-am zis eu mai sus)

In general pretul regleaza partea calitativa la sistemul optic (lentile) asa ca undeva pe la 1000$ e raportul optim pret-calitate. Gasesti TRV140 parca pe la 800$ final, dar exista si un TRV900 de 2000$+, tot handycam acest pret avand drept cauza o foarte buna reglare a luminozitatii si claritatii sticlei, CCD imens (vezi caracteristici in documentatie nu le stiu nici eu pe dinafara)...

Deci du-te in SONY (reprezentanta) sau Flamingo (si ei vand SONY), ceri un catalog si vezi ce exista, dupa care, indiferent ce iti iei in aceasta plaja de preturi, o sa fii multumit, crede-ma, in domeniul camerelor digitale calitatea este mai mult decat satisfacatoare pentru un ochi normal, neantrenat cu artefacte care apar la compresii insesizabile de genul 3:1 sau 6:1...O sa vii o sa o pui pe TV acasa si daca nu ai mai vazut camera digitala niciodata o sa zici ca nu se poate mai impecabil, trust me :)

De-abia dupa 2-3 ani de joaca cu ea, cand o sa mai arunci un ochi pe la un profi o sa zici "mda, parca e o diferenta, dar in nici un caz pt mine nu justifica un pret triplu"

Cam atat, succes

#14
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi de raspuns. Ce zici si de alte variante, gen jvc, panasonic etc.?

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
mergi pe SONY, nu am incredere nici in Panasonic nici in JVC la asemenea scule, nu pot sa zic ca am testat tot ce exista (nu pot garanta pt nimeni ca SONY e best of the best si nu exista nimic mai avantajos), ce sa mai zic de cunoscut preturi, dar asa as face eu.....

#16
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
OK, mersi. Dar mai sus mi-ai recomandat si un Canon. La aparate foto sint MULT mai buni ca sony. Cum e cu camerele lor video?

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
foarte posibil...nu am testat insa nici un model handycam Canon

#18
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Inca o intrebare: ce reprezinta luminozitatea (in lucsi)? Am vazut ca ea e cam intre 0 (zero) si 4. Cum trebuie sa fie pentru ca o camera sa fie mai performanta? Cit mare sau zero?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate