Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

SIEMENS A55 vs. NOKIA 3410

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
silent lunatic

silent lunatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2003
Am o mare dilema.
Nu stiu ce telefon sa aleg intre SIEMENS A55 si NOKIA 3410.
Initial as fi optat pt. NOKIA, dar am vazut ca unii dintre voi au avut ceva probleme cu el. Totusi nu m-am hotarat inca.
Poate ca ar mai trebui precizat ca telefonul il voi cumpara de la ORANGE!
Chiar m-ar interesa parerile celor care au achizitionat Siemens A55 de la Orange...

Thanks!!! :)

#2
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
A55. Clar.

#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
A55 all the way.

#4
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Fara sens acest thread!!!

A55 :OK:  din oficiu manevrat!!!

#5
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Normal si logic nu putem compara aceste terminale pentru ca 3410 este din 2001 si A55 este din 2003.

Eu as alege....as alege...A55!  :P

#6
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
sunt fan NOKIA dar in cazul asta e clar ca a55 e de preferat! mentionez ca sunt un "antisiemens" dar aici e clar! 3310 e depashit! bafta cu siemensu'

#7
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
A55

#8
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
add era vorba de 3410.
Daca ar fi sa ma uit la dimensiuni ar trebui sa iau A55.
Daca ar trebui sa ma gandesc la baterie as lua clar 3410.
Daca ar fi sa ma gandesc la facilitati as lua 3410.
Cum nu ma intereseaza sa fie supermic dar ma intereseaza sa ma tina bateria mai mult si sa am si niste facilitati in plus, mi-as lua 3410 (de fapt asta o sa si fac). A55 iti ia ochii dar nu e asa bun precum credeti. Trust me!

#9
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Ambele telefoanele sunt din clasa low a celor doi producatori asa incat nu vor multumi cumparatorul pe toate planurile.
Pentru Intel: Daca te gandesti la baterie va trebui sa alegi tot A55 pentru ca 3410 nu e chiar asa de tare la baterie. Pe site-ul oficial Nokia scrie pentru 3410 Standby time 55h - 260h. Si iti spun sigur ca nu e foarte tare bateria. Adica se apropie mai mult de limita inferioara decat de cea superioara.
3410 are singurul avantaj ca are meniuri Nokia (adica simple si usor accesibile) dar la capitolul "facilitati in plus" cred ca tot A55 e mai bun.

A55 are un minus la transferul de date (9600 bps fata de cei 14400 bps ai lui 3410) dar nu stiu cat te intereseaza amanuntul asta.

In concluzie, eu aleg A55 desi sunt fan Nokia (iar acum am un Siemens  ;)  ). Nokia face telefoane care te cuceresc dar pe acelea nu le vei gasi in clasa low.

#10
silent lunatic

silent lunatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2003
Sunt chiar ghinionist!
V-am urmat sfatul si m-am dus la Orange pentru a-mi cumpara A55. Din "fericire" nu au nici la Ploiesti nici in Bucuresti, si spun ca nici nu vor mai aduce prea curand. Those bastards!!!!!!!!!!!!
In schimb, Nokia 3410 poti sa-ti torni si-n cap.
Life sucks!!! :mad:  :mad:  :mad:

#11
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Aaa, tu vroiai la oferta ...
Ar fi o varianta sa cumperi ce au ei la oferta, sa-l vinzi si apoi sa cumperi ce vrei tu.
Stiu ca e mai complicat dar uneori merita sportul asta.

#12
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Raccoon sunt mai aproape de Siemensuri decat ai crede tu si....altfel se vede treaba de aici ;)
silent lunatic ia-ti A55 si mai vorbim. Posteaza tot aici cand o sa ai probleme cu el. Problemele tale vor veni mai repede decat te astepti.  ;)

#13
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by silent lunatic
Sunt chiar ghinionist!
V-am urmat sfatul si m-am dus la Orange pentru a-mi cumpara A55. Din "fericire" nu au nici la Ploiesti nici in Bucuresti, si spun ca nici nu vor mai aduce prea curand. Those bastards!!!!!!!!!!!!
In schimb, Nokia 3410 poti sa-ti torni si-n cap.
Life sucks!!! :mad:  :mad:  :mad:

Nu exista sa nu gasesti A55 la oferta in Bucuresti. Ziele trecute am fost in Metro si aveau A55 acolo.

#14
silent lunatic

silent lunatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.09.2003

Quote

Originally posted by Zvastrici
Nu exista sa nu gasesti A55 la oferta in Bucuresti. Ziele trecute am fost in Metro si aveau A55 acolo.

Vroiam sa iau la oferta Orange Thank You, nu la conectare...
Ce ziceti de Sagem mix-3d?????? (check out the thread). :D

#15
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
# Off topic #
Intel nu e cazul sa te simti atat de ofensat. Nu am insinuat ca nu  cunosti Siemensul. Am spus doar o parere. Parerea mea.

#16
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi in continuare pe A55, suna la Orange la Bucuresti, intreaba daca au si daca da pune-i sa ti-l trimita prin posta, fac ei chestia asta.

Intel, ce probleme crezi tu ca ar avea A55, ca alea soft se rezolva, you know...

Greets,
Speedo

#17
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
am nokia 3410 de 4 luni si bateria ma tine intre 4 si 7 zile (media e putin peste 5 zile)

#18
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Dizzy.exe
am nokia 3410 de 4 luni si bateria ma tine intre 4 si 7 zile (media e putin peste 5 zile)
Asa ceva n-o sa vezi la A55 ;)
Speedo ma referam la problemele care le au Siemens-urile in general. Uite, de ex. la Siemens-uri daca a intrat o picatura de apa inauntru (nu neaparat turnata de tine) e cam nasol. Cine are Siemens, poate sa incerce ;)  ; pe pielea lui, bineinteles.
La Nokia nu e chiar asa.
Probabil ca, daca lucram la Nokia  gandeam exact pe dos.
Raccoon nu m-am simtit ofensat; incercam sa-ti spun ca sunt mai aproape de fenomen si incercam sa spun ceva mai obiectiv (parerea ta poate fi subiectiva;)  )
Eu am Siemens de la servici dar nu mi-as cumpara Siemens (cel pun din clasa low)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate