Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Overclock procesoare AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
970 replies to this topic

#955
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostCodulRoz, on 05 noiembrie 2017 - 00:04, said:

Nu conteaza cat suporta, ci cat rezista.
Am vazut pe celalalt forum cum un baiat a "stors" 4.2GHz dintr-un 1700x cu 1.65V. Sper ca a facut-o doar pentru poza.

amd recomanda pana in 1,45 volti pt ryzen. deci 1,4 nu e problema.

#956
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Iar eu sunt cel mereu banat! Posted Image

Default voltage for manual tuning should start at around 1.3625V, according to AMD. Users should be fine pushing to 1.40V with a decent CPU cooler and up to 1.45V with a high-end dual-tower heatsink or dual-fan AIO radiator. At 1.45V, however, AMD suggests that processor longevity could be affected according to their models.

AMD predicts that most customers should see somewhere between 3.9 and 4.1 GHz across all cores, and suggests you stick with a 1.35V ceiling if you want your chip to last. Although core voltages in excess of 1.45V are considered sustainable, they'll have a more pronounced effect on longevity.

Racitoare de top si forjat cel mult un an, apoi vandut unui fraier ("fraier" cu ghilimele de rigoare). Daca nu fasaie pana il vinzi si nici la frecventa stock nu mai lucreaza daca nu-i cuplezi o centrala nucleara ca auxiliar la alimentare.

Edited by CodulRoz, 11 November 2017 - 13:08.


#957
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCodulRoz, on 11 noiembrie 2017 - 12:52, said:

Iar eu sunt cel mereu banat! Posted Image
Poate ca nu ar fi rau sa te uiti de ce esti banat (la motivul real adica), ca esti mereu banat nu e o noutate ;) ... zic si eu ...

#958
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Mda, ultima data am luat 5 zile pentru un link pe care l-au interpretat cum au vrut ei, nu pe subiectul discutiei. Ah, si cica era offtopic sa discut despre un procesor pe un topic legat de acel procesor.
Au fost si cateva pe motiv "ca asa vreau eu", deci suficiente motive sa tratezi si tu aria asa cum esti tratat.
Ah, si au mai fost unele pentru ca am acuzat de fanboism, dar nu se pun cele unde eu sunt acuzat de fanboism, nici nu ai voie sa ii dai peste nas numaratorului de nuclee ryzen.

Edited by CodulRoz, 11 November 2017 - 14:54.


#959
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
//off-topic

Eu cred ca esti banat pentru postari de genul asteia ... dar tu poti crede ce vrei. E ca atunci cand iei amenda pentru un far ars dar de fapt tu ai injurat politistul si acesta, iritat fiind, te-a ars cum a putut. Eu in locul tau as lucra la atitudine sau mi-as face multe alte conturi ca sa le am de backup ... just sayin'

off-topic//

#960
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View Postro_explorer, on 11 noiembrie 2017 - 15:26, said:

E ca atunci cand iei amenda pentru un far ars dar de fapt tu ai injurat politistul si acesta,
Nu prea tine. Politistii sunt politicosi, nu start flamer precum... individul pe care l-am pus la punct. Pe langa faptul ca minte si se comporta ca un meltean, are si un offtopic cat roata carului. Si nici macar nu l-am provocat. Baietelul isi plateste politele vechi pe unde are ocazia, suparat fiind ca eu unul nu il cred ca are ce tot tipa pe aici ca are.
Stii pentru ca ce am luat 5 zile ban? Pentru ca am pus un link in care erau prinse 15 jocuri unde puteai vedea exact puterea unui FX in jocuri. L-am pus pentru ca cineva recomandase "o placa video buna" langa acel FX, iar eu l-am avut si stiu ce-i poate pielea.
In alta ordine de idei, sa te vad pe tine cum reactionezi cand te vei trezi cu un politist soptidu-ti suav: "bai, individule, actele la control!"

On: M-am dat in barci cu procul la 5.25 GHz. Din pacate, resigiliatul meu are limitele lui si doar in joace am putut proba. La 1800RPM, tare ma tem ca madam Firea a emis un nou cod rosu de furtuna, dar nu o luati in seama, e de la mine. Important e ca se comporta excelent (sub 1100 RPM) cu procul la 4.5Ghz, de aceea nu ma grabesc sa il schimb. Asa, ca fapt divers, huruiala nu o aud in jocuri pentru ca ori am castile pe sonare, ori bubuie difuzoarele boxelor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DsFIEaB5jnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CodulRoz, 11 November 2017 - 18:08.


#961
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Am cam fost pus în stand by cu accesul la computerul propriu și m-am apucat să fac altul de rezerva. Un Ryzen 2700x pe o placa ROG Hero VI Crosshair ok, DDR4 3200 CL14, răcire apa tot un Kraken 62 de 280mm.
Cam fierbinte Ryzen-ul asta, in idle tot joacă între 30 și 40 grade (cam curios), e stabil la (8x)4200GHz dar se duce in full load la 80 grade și nu prea imi place. Ce nu prea inteleg e de ce frecventa maxima e păstrată tot timpul, nu gasesc nicăieri ceva s-o fac sa scadă când procesorul nu e in load.

Edited by SIR, 26 October 2018 - 12:36.


#962
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View PostSIR, on 26 octombrie 2018 - 12:07, said:

...(8x)4200MHz bineinteles...


#963
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Trimis Kraken-ul 62 inapoi in ultima zi din cele 30 permise de Amazon, chiar sunt curios dacă îmi dau si banii înapoi Posted Image Pus un ekwb EK-XLC Predator 280 mai serios, care si-a făcut loc cu flex-ul in carcasa.  (8x)4300MHz, tot joaca temperatura CPU intre 25° si 35° in idle ?!; Kraken-ul 62 pus pe intel tine procesorul la 29-30 aproape fix. O fi ceva specific cu Ryzen-urile astea...

btw, Predator-ul asta baga și el aerul în carcasa, fără opțiune de montare inversa.

Acum ca am un AIO expandabil si potent caut ca opțiune o placa video cu răcire cu apa - ma mai uit pe ebay la vreun 1080ti dacă găsesc ceva decent ca preț, daca nu ma atrage si https://www.msi.com/...0-SEA-HAWK-EK-X

Attached File  20181125_135951.jpg   551.41K   38 downloads

#964
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

View PostSIR, on 25 noiembrie 2018 - 21:43, said:

Trimis Kraken-ul 62 inapoi in ultima zi din cele 30 permise de Amazon, chiar sunt curios dacă îmi dau si banii înapoi Posted Image Pus un ekwb EK-XLC Predator 280 mai serios, care si-a făcut loc cu flex-ul in carcasa.  (8x)4300MHz, tot joaca temperatura CPU intre 25° si 35° in idle ?!; Kraken-ul 62 pus pe intel tine procesorul la 29-30 aproape fix. O fi ceva specific cu Ryzen-urile astea...

btw, Predator-ul asta baga și el aerul în carcasa, fără opțiune de montare inversa.

Acum ca am un AIO expandabil si potent caut ca opțiune o placa video cu răcire cu apa - ma mai uit pe ebay la vreun 1080ti dacă găsesc ceva decent ca preț, daca nu ma atrage si https://www.msi.com/...0-SEA-HAWK-EK-X

Attachment 20181125_135951.jpg

maine e cyber monday

#965
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
De  clatit ochii:

Attached File  s-l1600.jpg   147.9K   63 downloads

Daca nu-mi iau vreo teapa, una din ele ajunge in carcasa de mai sus :)

#966
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Aproape gata Posted Image mai trebuie sa fixez cumva furtunele si sa mai aerisesc circuitul. A fost distractiva modificarea, a meritat Posted Image

Attached File  20181205_222211.jpg   437.54K   69 downloads

#967
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Probabil este cantecul de lebada pentru Phenom X6 1090T din dotare: http://www.cpu-world... (HDT90ZFBGRBOX).html
Totul a plecat de la imposibilitatea de a juca urmatorul titlu din seria Wolfenstein si anume Youngblood, toate pana la acesta au mers ok.
Joc 2-3 titluri pe an cand am timp.
Ei bine, daca as face overclock acestui procesor pe la 4GHz, as putea juca acest titlu sau conditiile nu tin numai de frecventa ci mai degraba de setul de instuctiuni si nivelele de cahe L1/L2/L3?

#968
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Se poate sterge aceasta postare.

Edited by danghetau, 03 November 2019 - 11:57.


#969
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Dupa atatea Ryzen , sparg plictiseala cu un oldie , Sempron 3000+ pe socket 754 . Am o placa de baza Asrock K8nf6g-Vsta  ce permite cateva optiuni de overclock , se pot vedea aici https://www.manualsl...?page=29#manual .
Ce am facut eu .. la optiunea Overclock Mode am selectat CPU, PCIE, Async , am modificat Cpu Frequency, adica FSB de la 200 la 230 . LA PCI-Express ,mfrecventa a ramas la 100Mhz deoarece am selectat Async . Este ok asa Async ? De asemenea , am coborat frecventa memoriilor la 133 mhz .

Rezultatul indicat in ClockGen

CPU 2072 Mhz ( de la 1800 )
FSB 230
RAM 148

Am mai citit faptul ca frecventa la RAM trebuie sa fie direct proportianala cu FSB-ul procesorului dar nu am inteles exact ce trebuie facut .
In concluzie, am facut bine ?

#970
carbon_based_lifeforms

carbon_based_lifeforms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2019
In 2020 am facut OC la un Ryzen 5 3600 pe 7 nm (de la 4,2 GHz la 4,3 GHz pe toate nucleele), a rezistat 3 luni, dupa care ecran albastru din minut  in minut. Schimbat in garantie. Nu am mai indraznit sa fac OC.
Nu am urmarit intreg topicul, este posibil ca procesoarele pe 7nm sa fie mai sensibile sau chiar inapte pentru OC?
Pe de alta parte OC la generatia pe 7nm mi se pare chiar inutil. Pe langa ca suporta o crestere foarte mica de MHz, este posibil sa si moara repede.

#971
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Salutare, se da un laptop Asus cu placa de baza x55u și win 10 home.
4 Giga ram și procesor dualcore AMD e2-1800 la 1700 MHz.
Multiplicatorul este blocat original la 17 (17x100), dar in AIDA64îmi zice minim 4 și maxim 34.
Am găsit un program, brazos tweaker unde pot modifica frecventa pentru overclock.
As vrea sa îl duc măcar pana la 2-2,4 MHz, oare credeți ca afectează în vreun fel?
Am urmărit temperatura la proc, urca cu vreo 2-3 grade peste decât la frecventa originala.
E posibil sa cedeze altceva?
Oricum vreau sa îl duc la curățat de praf și schimbat pasta la proc.
Va fi folosit doar la vizionare tv online și poate un pic de browsing, email, lucruri mărunte.
Mulțumesc.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate