Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Albume / carti foto...

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
theLawGiver

theLawGiver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.08.2009
sau puteti incerca plum.ro
nu sunt fotografii lipite pe carton, arata exact ca niste "carti". tipar digital cu mai multe optiuni pentru coperti.
cred ca exemplele sunt edificatoare.

Edited by theLawGiver, 09 December 2009 - 13:06.


#38
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

View PosttheLawGiver, on 9th December 2009, 13:05, said:

sau puteti incerca plum.ro
nu sunt fotografii lipite pe carton, arata exact ca niste "carti". tipar digital cu mai multe optiuni pentru coperti.
cred ca exemplele sunt edificatoare.

Alea sunt niste jeguri foarte supraestimate. La banii aia se pot face albume cu pagini mai groase decat copertile voastre si tiparite pe hartie foto adevarata, nu printuri de 2 lei facute pe hartie "de revista".

#39
mimamim

mimamim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2010
da de ce vrei album din ala clasic? au aparut acum unele super meseriase... ca o carte..
nu mai e nevoie sa printezi pozele..le asezi intr-un soft, le asezi cum vrei, si apoi se face un pdf care s eprinteaza... eu mi-am facut cateva Albook-uri din astea cu poze din vacanta... sunt foarte mishto..toti prietenii au vrut si ei. ;)
sunt mai subtiri si mai usor de manevrat si de carat cu tine..

#40
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
In sfarsit mi-am permis si eu sa scot albumele la Blurb. Dupa cum am promis dau aci detalii.
Ce sa zic.. per ansamblu dezamagitor (depinde si de exigentele personale, unii le considera ok, eu gasesc in primul rand defectele). Pentru 230 euroi...
1. Colorile sunt varza - nu seamana cu ce am au pe monitor sau ce scot eu la imprimanta mea (calibrat/proofing/tot tacamu)
2. O carte e belita la un colt (de la transport.. neglijenta!). Destul de finut dar de ajuns de vizilbil pt simturile mele... culoarea e stearsa pe cca 6mm patrati.
3. Pe coperta imbracaminte (jacket) se vede banding de imprimanta.
4 (CEL MAI GRAV! am lasat la urma) imaginile care sunt intinse pe 2 pagini alaturate sunt complet compromise... cam 1cm de fiecare parte. Eu am lasat marja cam cat au recomandat ei "1/16 of an inch".

Nu se merita daca esti chichicios  si paranoic la detalii.
Am vazut un album de nunta scos la o tiparnita obscura de garsoniera in Tim, cu 2 milioane si arata mai bine (adica avea mai putine defecte)

#41
adrianha

adrianha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.06.2009
kitabu.ro - mi-am facut un album si calitatea e ok ptr mine

@qudatheo: referitor la blurb, mi-am facut si eu niste albume la ei, si din punctul meu de vedere au fost bune.
eu mi-am pus poze din vacante si overall raportul pret/calitate a fost bun spre f bun.
sigur nu sunt asa pretentions si chitibusar ca tine :)

#42
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postadrianha, on 31st August 2010, 21:07, said:

kitabu.ro - mi-am facut un album si calitatea e ok ptr mine
Atentie la titlul topicului. Postul tau nu-si are locul aici. "Albumele" respective sunt niste infectii ca sa ma exprim elegant.

#43
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
anakin28 - Tu nu vezi că adrianha și-a făcut cont tocmai ca să ne lumineze că există kiciosu.ro?!?

Attached File  kiciosro.jpg   68.98K   83 downloads

P.S. Rog un moderator să ne șteargă ultimele 3 posturi din topicul acesta.

Edited by Semper Pri, 01 September 2010 - 17:46.


#44
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostSemper Pri, on 1st September 2010, 18:44, said:

...adrianha și-a făcut cont tocmai ca să ne lumineze că există kiciosu.ro?!?
Pai si a asteptat un an ptr asta? :D

#45
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Doresc sa stiu, din experientele proprii, despre oferta de albume foto printate direct. Zic din experientele proprii, pentru ca nu ma ajuta cu nimic tipicele "... am auzit/vazut ... mi s-a zis ca .. " Deci, faci apel in primul rand la fotografii de nunta;

Format A4 / A3 . Zona - Bucuresti, desi daca e de incredere nu e vreo problema sa fie livrate din alta localitate.

Multumesc

PS: de preferat mat, nu glossy, daca nu chiar satinat.

Edited by Histrion, 15 December 2010 - 14:39.


#46
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Se poate sterge topicul daca tot e prea concret pentru plebea majoritara care doar citeste pe net.

#47
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Colegu', la asa prim post intr-un nou topic, ai primit raspunsul pe masura. :) Vrei cumva preturi, nume de firme, layouturi.... sau ce mai exact ?

#48
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Nume de firme locale sau din tara care se ocupa cu asa ceva. Nu layout-urile ma intereseaza.

Un link de genul http://www.foto-carte.ro/, dar nu ei pentru ca nu imi place calitatea.

#49
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Plebea minoritara este incapabila sa puna o intrebare "scurta si la obiect".
Vrea linkuri, dar nu vrea google. Vrea pareri, dar nu stim ce asteptari are.
Vrea bun simt, dar dovedeste nesimtire.

#50
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Prietene, daca tu esti incapabil sa citesti, asta nu mai e problema mea. Poate am gresit eu forumul, si am dat peste aria de filozofare. (ca n-as vrea sa jignesc termenul de filozofie)

Asteptarile le-am insirat de la bun inceput:

O carte foto minim A4, daca se poate chiar A3; preferabil cu recomandari bazate pe experienta proprie, daca a printat cineva, pentru vreun client. ( de aici facusem referire la fotografii de nunta, care ar avea cui sa ofere asa ceva)

Daca nu, merge si doar lamurit - ca eu unul n-am reusit sa gasesc in .ro vreo firma sa printeze carti foto asa mari.

Edited by Histrion, 21 December 2010 - 12:31.


#51
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Prieteni nu suntem. Daca doi iti spun ca esti beat, nu-l astepta si pe al treilea.

Inca nu ai cerut ceva concret. Ce vrei, recomandari bazate pe subiectivism, fara sa iei in considerare cerintele si lucrurile pe care unii pun accent sau nu, in bugetul 0 - plus infinit etc ?

Invata sa te exprimi, in doua picioare te-ai ridicat deja.

#52
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
Cu tot respectul, exista pe net cu gramada:

http://www.myphotobo...383650015560704
http://www.fotokaste...amp;category=19
http://www.cewe-foto...le-hochzeit.php
http://www.mymoments...h-hochzeit.html
http://s194541075.e-...cle...D4&aid=4
http://fotovideobeck..... Italien.html

Daca nu intelegi ce scrie te ajuta linkul asta:
http://translate.goo...o&tab=wT#de|ro|

#53
Histrion

Histrion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Exact. Vreau recomandari bazate pe subiectivism; subiectivismul alora care chiar au comandat, sau au vazut personal calitatea printului oferita de ... [cutare.firma/cutare.website], ca de "am auzit ca... mi-a spus un prieten de-al unui prieten .. " e plin internetul. Cum de altfel este plin si de bagatori de seama tipic romanasi, care tin musai sa posteze inutil despre chestii de care habar nu au sau cu care nu au avut contact.

Repet si a treia oara, si mentionez si in centimetri daca era prea greu pentru tine vladimirchira.

Caut un prestator de servicii print, sub format de carte/album, cu coperta tare, care ofera o calitate buna a printului si care sa aibe in oferta dimensiunea de 297 Ś 420mm pentru pagina cartii foto; adica lungimea albumului deschis sa fie 2 x 297, respectiv 2 x 420 conform formatului (portret sau panoramic).

@odinro, cu tot respectul. cerusem ceva local [bucuresti] sau din tara [.ro], nu din afara romaniei. Lasand deoparte acest (mic) detaliu inobservabil se pare, ai comandat de pe vreunul din site-urile mentionate?

PS: mai bine lasati topicul sa apuna decat sa mai intrebati "da nu tii cont si de vremea de afara?"

Edited by Histrion, 22 December 2010 - 07:32.


#54
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004

View PostHistrion, on 22nd December 2010, 07:06, said:

Exact. Vreau recomandari bazate pe subiectivism; subiectivismul alora care chiar au comandat, sau au vazut personal calitatea printului oferita de ... [cutare.firma/cutare.website], ca de "am auzit ca... mi-a spus un prieten de-al unui prieten .. " e plin internetul. Cum de altfel este plin si de bagatori de seama tipic romanasi, care tin musai sa posteze inutil despre chestii de care habar nu au sau cu care nu au avut contact.

Repet si a treia oara, si mentionez si in centimetri daca era prea greu pentru tine vladimirchira.

Caut un prestator de servicii print, sub format de carte/album, cu coperta tare, care ofera o calitate buna a printului si care sa aibe in oferta dimensiunea de 297 Ś 420mm pentru pagina cartii foto; adica lungimea albumului deschis sa fie 2 x 297, respectiv 2 x 420 conform formatului (portret sau panoramic).

@odinro, cu tot respectul. cerusem ceva local [bucuresti] sau din tara [.ro], nu din afara romaniei. Lasand deoparte acest (mic) detaliu inobservabil se pare, ai comandat de pe vreunul din site-urile mentionate?

PS: mai bine lasati topicul sa apuna decat sa mai intrebati "da nu tii cont si de vremea de afara?"


in Bucuresti: Albumulmeu.ro
in tara: aden-albums.ro
cine mai stie sa mai puna. Cauti albue digitale (hartie fotografica sandwitch, pagina tare) sau fotocarti (gen cewe, de exemplu, printate laser, hartie subtire, pret mic)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate