Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#235
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
si tu rossi46 ce asistent si profesor recomanzi ?

Edited by hwa, 10 April 2013 - 15:49.


#236
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar tu alegi sau cum pica la grupa ?!

View Postrossi46, on 09 aprilie 2013 - 19:11, said:

Nu va ganditi la faptul ca o sa invatati prea multe de la cursuri sau seminare.
Asta-i peste tot, nu doar acolo.

#237
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
...

Edited by hwa, 10 April 2013 - 16:03.


#238
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postrossi46, on 09 aprilie 2013 - 19:11, said:

Financiar-vi se da o lista cu 32 de subiecte,le invatati papagaliceste si luati 10 destul de usor
Sau aveti ghinionul sa fiti seria 3 si va da Gherghina 24 grile deschise unde exista probabilitate maxima sa picati. :)\

View Postrossi46, on 09 aprilie 2013 - 19:11, said:

Administrativ II-8 subiecte,1 pct fiecare.O sa aveti 2 pct din oficiu
Vi se dau 8 propozitii.Spuneti daca sunt adevarate sau false si argumentati.
Sau aveti ghinionul sa fiti seria 3 si va da Ciobanu 18 subiecte pe acelasi sistem. :lol:

#239
rossi46

rossi46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2007
Hai ca ati scapat de Gherghina pe semestrul asta.O sa faceti tot cu Saguna.
Ca seminaristi:
Anul 1
Drept Roman si ISDR,Silviu Adascalitei.E avocat si e super de treaba.Nu o sa aveti batai de cap cu el.
TGD-profa cu care am facut noi,Carolina Pletniuc a plecat in Austria.
Au ramas altii,intre care si Virginia Dobre.E amuzanta,nimeni nu o baga in seama,nu invatati nimic.
Constitutional-eu am facut cu Ramona Popescu.Daca ii intrii in gratii,primesti punctaj bun.E seminarista si pe sem 2,la Institutii.Cum spuneam,nu a vrut sa imi dea 5 sutimi la examen.
Pentru aia 5 sutimi era sa pierd Ajutorul Stoicescu.
Pe sem 2:
Roman-Adascalitei
Doctrine-Virginia Dobre(vedeti mai sus)
Administrativ-Bogdan Dima
E mai sever,dar e ok ca si seminarist.Va asculta si da note super mici daca nu stiti.
Civil-eu am facut cu George Ilie
Multa caterinca,omul stie civil,e avocat insa nu prea venea pe la noi pe la seminare.
Din cate am inteles,Vasile Bicu era un seminarist foarte bun.Cei care au facut cu el,invatasera Civil.
Ca profesori:
Cea mai importanta materie,Civilul,o sa il faceti toti cu Marian Nicolae.N-am nimic cu el,dar om mai plictistor eu nu am vazut.
Anul trecut la seria II,era Gabriel Boroi.Multi din seria noastra(I) se duceau la cursurile dumnealui.

Edited by rossi46, 17 April 2013 - 22:35.


#240
CatalinaVanghelie

CatalinaVanghelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2013
Salut!

Anul viitor urmeaza sa ma inscriu la Facultatea de Drept din Bucuresti si la Colegiul Juridic Franco-Roman. Este cineva care urmeaza cursurile colegiului si poate sa adauge cateva pareri?

Multumesc frumos.

#241
CatalinaVanghelie

CatalinaVanghelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2013

View Post_kali_, on 10 februarie 2008 - 20:06, said:

Sunt la drept la UB, la buget, si sunt si la colegiu. Cateva impresii asadar...

Prima sesiune a trecut cu bine, chiar daca nu am pus mana pe nimic altceva decat Dr. civil in timpul semestrului. Bottom line, desi am invatat exclusiv in sesiune, chiar imi pun sperante mari ca voi reusi sa iau bursa.

Dreptul roman este o sperietoare, dar, dat fiind faptul ca am trecut prin asa ceva, va spun ca nu aveti de ce sa va temeti. Aveam 2 de 3 la seminar si o caruta de absente, am invatat in sesiune 5 zile, si am reusit sa iau 10. Molcut este foarte corect in privinta notelor, si Jean Andrei nu este chiar de temut.  Chiar punea vorbe bune pentru anumiti studenti care aveau note decente la seminar si o prezenta acceptabila.

TGD-ul a fost groaznic, cartea e plina de baliverne, trebuie sa ai o capacitate fantastica de sinteza si o rabdare de fier. Pentru cei de la colegiu este o dubla provocare, pentru ca nota de la TGD se echivaleaza la colegiu, si daca iei 10, te poate scapa din rahat la colegiu.

Cate ceva despre colegiu acum. Programul este haotic: ore puse tarziu (6-8), mai ca nu-ti cer sa neglijezi dreptul romanesc pentru a merge la colegiu, cursuri plictisitoare, seminarii la fel. Foarte drastici in privinta absentelor. Examenele nu sunt usoare deloc. In primul semestru avem examenul de franceza juridica (disertatie, foarte dificil), apoi strategii de relatii internationale (banal) si institutii si organizatii europene (oral).

Ce nu mi-a convenit este ca mi-au programat oralul la ioe joia, in vacanta...deci daca esti la colegiu, nu te astepta la vacante intre semestre, si nici nu-ti face planuri in aceste vacante!

Bottom line, deocamdata nu vad avantajele colegiului. Pana sa ajung in sesiune, am fost hotarata sa pun accent pe el, dar vazand ca si dreptul apreciaza ceva mai mult decat tocilarii, am schimbat macazul.
Voi continua cu colegiul, dar sunt sigura de o chestie: daca o sa am vreo ocazie sa ma angajez, daca vad vreo varianta de a face ceva mai util cu timpul alocat colegiului, fara remuscari voi renunta. Si nu cred ca sunt singura...


Sper sa va fie de folos! Pentru orice alte informatii despre cum e in primul an la drept, aveti id-ul meu de messenger Posted Image




Subscriu! E adevarat, daca esti un tocilar inrait nu trebuie sa-ti faci griji in privinta examenelor. Vei lua 10 daca scrii cuvant cu cuvant din curs. Dar, din fericire, si daca sintetizezi si esti un copil destept iei 10, iar profii batran recunosc cand vad asa ceva. Asa ca...either way, nu este o misiune imposibila, orice cale ai alege. Succese!

EDIT:FOLOSESTE FUNCTIA EDIT POST PE CAT POSIBIL
La colegiu ti s-a parut mai greu decat la Facultatea de Drept? Poti face fata invatand la ambele? Sesiunea de la facultate este in acelasi timp cu sesiunea de la colegiu?

#242
adrianarus

adrianarus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2013
S-au obtinut vreodata 100 de puncte din 100 la admiterea in fac. de Drept?

Edited by adrianarus, 03 September 2013 - 18:53.


#243
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Cam ce invatati voi la drept?Ca va plangeti ca aveti mai mult si mai greu de invatat decat medicinistii...hai mai,chiar asa de nasol e?Ia aratati-mi si mie niste carti/cursuri.

#244
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
N-a zis nimeni ca ar fi mai mult si mai greu ca la medicina. Carti sunt la librarii. Materii? Incerc sa le expun in ordine: civil (partea generala, drepturi reale, obligatii, contracte, succesiuni, familia, comercial, comert international, transporturi, procedura, institutii de drept civil); penal (parte generala, speciala, criminalistica si criminologie, procedura), drept constitutional, fiscal, financiar, administrativ,international public si privat, dreptul UE plus muuuulte materii 'de umplutura' (baza e civil si penal). In 4 ani citesti si inveti din vreo 50 de carti (cantitativ variaza intre 200 si 800 de pagini - sunt tratate si de 1500 insa), dar daca vrei sa ai baza solida mai adaugi cateva zeci (cati juristi sunt, atatea opinii, mai ales in dreptul civil). Mie imi place sa cred si sa spun ca orice facultate e grea, insa la Drept nu e chiar usor. ;)

#245
CatalinaVanghelie

CatalinaVanghelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2013

View Postadrianarus, on 03 septembrie 2013 - 18:25, said:

S-au obtinut vreodata 100 de puncte din 100 la admiterea in fac. de Drept?
Din cate stiu eu, nu. La gramatica se pare ca e problema. La economie multi au rezolvat corect toate cele 40 de grile, insa la gramatica nu s-a luat niciodata punctaj maxim.

#246
adrianarus

adrianarus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2013
Tu din ce carti/materiale te-ai pregatit pentru admiterea la fac. de Drept la gramatica, Catalina?

Edited by adrianarus, 04 September 2013 - 10:22.


#247
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013

View PostLoox, on 03 septembrie 2013 - 22:14, said:

N-a zis nimeni ca ar fi mai mult si mai greu ca la medicina. Carti sunt la librarii. Materii? Incerc sa le expun in ordine: civil (partea generala, drepturi reale, obligatii, contracte, succesiuni, familia, comercial, comert international, transporturi, procedura, institutii de drept civil); penal (parte generala, speciala, criminalistica si criminologie, procedura), drept constitutional, fiscal, financiar, administrativ,international public si privat, dreptul UE plus muuuulte materii 'de umplutura' (baza e civil si penal). In 4 ani citesti si inveti din vreo 50 de carti (cantitativ variaza intre 200 si 800 de pagini - sunt tratate si de 1500 insa), dar daca vrei sa ai baza solida mai adaugi cateva zeci (cati juristi sunt, atatea opinii, mai ales in dreptul civil). Mie imi place sa cred si sa spun ca orice facultate e grea, insa la Drept nu e chiar usor. Posted Image
Ohooo!O gramada de materii...Si cum se desfasoara la voi orele?Aveti numai cursuri?

#248
CatalinaVanghelie

CatalinaVanghelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2013

View Postadrianarus, on 04 septembrie 2013 - 10:16, said:

Tu din ce carti/materiale te-ai pregatit pentru admiterea la fac. de Drept la gramatica, Catalina?
Eu sunt inca in "curs de pregatire", pentru ca sunt in clasa a XII-a. Posted Image Am facut meditatie la gramatica anul trecut, in semestrul II si invatam dintr-o carte de Alexandru Petricica, iar grile imi dadea profa, avea o gramada, nu stiu exact de unde, pentru ca mi le dadea pe foi. Anul acesta o sa ma meditez cu altcineva si din cate am inteles, obisnuieste sa predea chiar ea anumite lucruri mai dificile, iar restul urmeaza sa le invat eu ori din cartea de care am vorbit mai sus ori din alte materiale pe care mi le va da profa cea noua. Inca nu stiu, nu am inceput inca meditatiile.

#249
adrianarus

adrianarus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2013
f bine ai facut, subiectele cine le face, banuiesc ca cineva din Bucuresti de la Litere?

#250
CatalinaVanghelie

CatalinaVanghelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.08.2013

View Postadrianarus, on 04 septembrie 2013 - 16:49, said:

f bine ai facut, subiectele cine le face, banuiesc ca cineva din Bucuresti de la Litere?
Asta nu stiu. Posted Image  Tu esti tot intr-a XII-a? Posted Image

#251
adrianarus

adrianarus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2013
Nu, eu am terminat deja o facultate facuta sub presiunea familiei; acum vreau sa-mi urmez pasiunea si anume Dreptul.

Poate vom fi colege Posted Image

#252
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postmichael-myers, on 04 septembrie 2013 - 14:52, said:

Ohooo!O gramada de materii...Si cum se desfasoara la voi orele?Aveti numai cursuri?
Cursuri si seminarii, cu durata de doua ore. In general, pentru fiecare curs (materie) ai cate un seminar practic, adica in fiecare saptamana dupa ce s-a predat cursul, ai un seminar in care discuti si dezbati materia de la curs. Asa e la orice facultate.

Edited by Loox, 05 September 2013 - 14:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate