Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

LEGENDE URBANE

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#55
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006

 Semper Pri, on Nov 11 2006, 21:48, said:

mai e una langa combinatul de apă grea Halanga (Dr Tr Severin - Mehedinti) - testata de mine... Adica: masina mere la deal daca o lasi pe liber, iar o minge daca o pui pe sol mere la vale.
Nu știam unde s-a filmat reclama la suvu toyota. Mersi.  :roflmaofast:

#56
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

 ceramius, on Sep 16 2006, 00:33, said:

da,circula o legenda sinistra:ceaushescu a mutat totzi deviantii sexuali intr.un bloc in bucuresti! :worthy:
sa inteleg ca in blocul cu pricina stai si tu  ? :huh:

#57
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Mai nou aparuse una data de francezi : a murit Ben Laden de febra tifoida.

Nu spun si unde e ingropat. Probabil langa Elvis, care traieste :death:

#58
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
inca o legenda urbana: AUTOBUZISTU' I  :D

Edited by Semper Pri, 15 November 2006 - 04:10.


#59
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Am una tare: daca vorbesti la mobil cand e la incarcat, poti sa te electrocutezi. TRUE.

Cred ca nu exista fost sau actual posesor de Dacie, care sa nu fi auzit de ciorapul de dama care poate fi folosit drept curea la alternator. FALSE. Singurul rezultat pe care l-am obtinut a fost erxpresia de uimire de pe fata vanzatoarei de la non-stop, cand m-am dus la trei dimineata sa cer trei perechi de dressuri de diferite grosimi. Si nu era nici o femeie cu mine.  :death:

#60
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 wiseguy76, on Sep 19 2006, 20:32, said:

Apropo de legende urbane, de pe vremea lu' Ceausescu, legate de occident: strazile care se spalau cu detergent in fiecare dimineata,

Asta nu e legenda, chiar se spala cu detergent!

#61
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 wiseguy76, on Nov 15 2006, 19:48, said:

Am una tare: daca vorbesti la mobil cand e la incarcat, poti sa te electrocutezi. TRUE.

Cred ca nu exista fost sau actual posesor de Dacie, care sa nu fi auzit de ciorapul de dama care poate fi folosit drept curea la alternator. FALSE. Singurul rezultat pe care l-am obtinut a fost erxpresia de uimire de pe fata vanzatoarei de la non-stop, cand m-am dus la trei dimineata sa cer trei perechi de dressuri de diferite grosimi. Si nu era nici o femeie cu mine.  :death:
ciorapii de dama merg perfect dar nu pentru mult timp. am verificat personal si nu o data.

#62
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,093
  • Înscris: 10.04.2006

 JAWS, on Nov 14 2006, 21:55, said:

Nu neaparat legende...mai degraba curiozitati:

Nu se poate stranuta cu ochii deschisi.

Ba se poate, insa risti sa-ti iasa ochii din orbite !

 JAWS, on Nov 14 2006, 21:55, said:

In Anglia medievala era interzis pentru cupluri sa faca sex fara aprobarea regelui. Cand un cuplu vroia copii trebuia sa ceara o aprobare scrisa de la rege si primea o placa pe care o puneau in casa si scria "Fornication Under Consent of the King" ( F.U.C.K.) De acolo vine acel cuvant.....

True

#63
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005

 blacatusu, on Sep 19 2006, 18:40, said:

Zona de care zici tu este pe soseaua onesti spre bacau. este un deal in care daca opresti masina si o lasa scoasa din viteza si fara frane cica incepe sa urce. parca a fost ceva si pe la televizor, eu personal n-am incercat niciodata.

Exista o astfel de zona la intrarea in Iasi dinspre Vaslui. Undeva in padure... nu cunosc pozitia locului, dar am auzit acest de la atat de multi incat incep sa ma intreb daca e ceva real ...

#64
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005

 krossfire, on Sep 19 2006, 18:01, said:

Nu e o legenda. In multe carti de istorie e consfintita ca fapt, si un profesor de istorie mai desteptel ar putea sa-ti spuna ca asa a fost. Dovada : Am primit mai tarziu o amenda pentru folosirea de arme nedeclarate.

Cu arma sonica .... zidurile Erihonului nu au fost daramate conform Bibliei de strigatele soldatilor?

revenind mai la zilele noastre> un inginer roman (din pacate nu am o memorie de elefant sa tin minte si numele) a inventat un "ciocan cu ultrasunete" pe la inceputul secolului. Daca la nivelul lui 1900 si un pic putea "modela" metale cu ajutorul unui astfel de dispozitiv, de ce nu s-ar putea construi si ceva mai puternic mai aproape de zilele noastre.

#65
mistyk

mistyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.08.2006

 hhcip, on Nov 17 2006, 06:27, said:

Exista o astfel de zona la intrarea in Iasi dinspre Vaslui. Undeva in padure... nu cunosc pozitia locului, dar am auzit acest de la atat de multi incat incep sa ma intreb daca e ceva real ...
e pura imaginatie!

forta de atractie care impinge masina pe drum la deal ar trebui sa fie situata in fata masinii si mai mare decat forta de atractie a pamantului. asa ceva nu e posibil.


ca sa nu mai vorbim de aberatia conform careia masina o ia in sus si mingea in jos. get real!

(pt cei ce vor sa ma contrazica: sunt profesor de fizica si am trecut si pe acolo cu masina)

#66
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Acolo e iluzie optica, ca de fapt in toate situatiile de acest gen. E chiar mai jos de Motel Bucium, dupa ultimul viraj mai strins, la vrao 2 curbe mai jos de motel, pe un pod.

#67
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
nu stiu daca e legenda sau adevar: tipul care a filmat reclamele la Marlboro country a murit de emfizem pulmonar. Tare faza, oricum. Oare daca facea reclama la prezervative, murea de SIDA?

Attached Files



#68
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
abancor ai dreptate...e o iluzie optica...e faina chestia...culmea ca vorbeam cu un coleg de serviciu despre chestia asta acu vreo luna de zile...si-mi zice ca ma duce el...eram in timpul serviciului...si ma suna seful in timp ce eram prin Bucium si ma intreaba ce facem ...lka care i-am raspuns...tocmai am studiat legile fizicii...numai nu ne-a zis...WTF ?    domeniul de activitate al firmei..publicitate

Edited by claudelb, 17 November 2006 - 15:20.


#69
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005

 mistyk, on Nov 17 2006, 09:32, said:

e pura imaginatie!

forta de atractie care impinge masina pe drum la deal ar trebui sa fie situata in fata masinii si mai mare decat forta de atractie a pamantului. asa ceva nu e posibil.
ca sa nu mai vorbim de aberatia conform careia masina o ia in sus si mingea in jos. get real!

(pt cei ce vor sa ma contrazica: sunt profesor de fizica si am trecut si pe acolo cu masina)

forta de atractie care trage masina pe drum ar trebui situata in fata masinii si mai mare decat fosrta de atractie a pamantului * sinusul unghiului pantei. unghiul fiind oricum mic, si forta e foarte mica.

in alta ordine de idei, din cate mai tin eu minte exista 4 tipuri de forte> nucleare tari, nucleare slabe, electomagnetice si gravitationale. Primele trei sunt descrise de modelele matematice actuale, si exista teorii care sustin unificarea lor intr-un singur model matematic, insa in privinta fortei gravitationale lucrurile nu sunt foarte clare, nici macar nu se stie sigur daca e proportionala cu patratul distantei sau cu distanta la puterea 1.99999999999999999.. (am citit ca se fac experimente pe aceasta tema)... deci e bine de lasat un pic de spatiu pentru un "daca"...  (apropo matematicianul care a calculat ca un corp mai greu decat aerul nu se poate ridica de la sol era o somitate la vremea lui, noroc ca Vuia nu l-a crezut  : :P )

pt cei ce vor sa ma contrazica: sunt LIBERI!!   I'm nobody  :naughty:

#70
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

 mistyk, on Nov 17 2006, 09:32, said:

...
ca sa nu mai vorbim de aberatia conform careia masina o ia in sus si mingea in jos. get real!

(pt cei ce vor sa ma contrazica: sunt profesor de fizica si am trecut si pe acolo cu masina)

ai fost acolo? ai testat? ai vazut ce este in apropiere? stii cat produce măgăoaia aia pe lună? ai... urea

#71
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Asta chiar vreau sa incerc...
cica daca combini coca-cola cu mentos iese ceva de genul asta
"Last week a little boy died in Brazil after eating MENTOS and drinking COCA COLA together.
One year before the same accident happened with another boy in Brazil . "

Attached Files



#72
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006
Am vazut asta si la Mythbusters. E misto de tot faza. am sa incerc si eu cat de curand. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate