Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

LEGENDE URBANE

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#37
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu e chiar o iluzie optica...mai actioneaza si campurile gravitationale 'mai ciudate'. Sunt sigur ca exista un site care detalia foarte bine problema..dar nu-l mai gasesc :(

#38
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

Quote

The slope of a gravity hill is an optical illusion, and gravity has nothing to do with it . Local guides may claim unexplained natural or even supernatural forces are at work, but the reality is less exotic. The most important factor contributing to the illusion is a completely or mostly obstructed horizon —without a horizon, judging the slope of a surface is difficult, as a reliable reference is missing. Objects one would normally assume to be more-or-less perpendicular to the ground (such as trees) may actually be leaning, offsetting the visual reference.

These "paranormal sites" also tend to have names like "Haunted Hill", "Magnetic Hill", or "Anti-gravity Hill", reflecting attribution by local folklore of the unusual properties of the area to such "mysteries" as the supernatural or magnetism. However, as the names also suggest, these areas are typically found in hill country, suggesting to skeptics that the actual effect being experienced is optical illusion due to mildly sloped ground being interpreted by the eye as horizontal, particularly where no distant horizon is visible as a reference.

While humans also have a sense of balance to determine the inclination of the ground, visual cues can override this sense , especially if the inclination is shallow. Many may try to take advantage of the basic flaws in human perception by claiming unnatural and unexplaned behaviors occurring in that area.
  

http://en.wikipedia....ki/Gravity_Hill

Edited by Fr3ak, 20 September 2006 - 10:31.


#39
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai eu citisem initial chestia asta in revista Stiinta, extras dintr-un studiu, evident mai creditabil decat Wikipedia. On second thought, s-ar putea sa nu fi fost chiar asa.

#40
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 krossfire, on Sep 20 2006, 13:46, said:

Pai eu citisem initial chestia asta in revista Stiinta, extras dintr-un studiu, evident mai creditabil decat Wikipedia. On second thought, s-ar putea sa nu fi fost chiar asa.

Eu am văzut și la teveu și mai știu eu pe unde am citit...și tot așa am auzit că e o iluzie optică. Nu văd cum ar putea acționa un câmp magnetic, sau chiar electromagnetic, asupra unui cărucior de plastic. Care tot în sus ar „coborâ”.

#41
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 raducutzzu, on Sep 19 2006, 22:33, said:

Unde?

Si la Iasi e asa ceva. La iesire, spre padure. Nu e asa, none?


Scuze... am inceput sa scriu mesajul, dar a trebuit sa plec nu stiu cum de s-a postat ca eu am inchis fereastra respectiva!

Revin spre seara cu pozele... :notangel:

#42
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Incaodata imi cer scuze pentru lipsa pozelor....

E si pe la noi un fenomen asemantor, pe langa satul Budesti, Maramures (pe drumul Sighet-Cavnic).
Mitul asta e mai vechi, l-am tot auzit da nu stiam unde se localizeaza, dar la un moment dat a fost un prieten atehnic p-acolo si s-a jurat ca masina urca singura la deal! Pana si apa curge la deal...

I-am explicat ca nu se poate! El, ba si ba... ca-i un fenomem cauzat de minele din zona!
Impreuna cu un prieten bun intr-o duminica am facut un durm pana acolo sa vedem despre ce-i vorba! Intr-adevar fenomenu e foarte puternic... opresti masina, dai drumu la frana si masina o ia incet la deal... te dai jos studiezi soseaua si juri ca-i deal.

e vorba de acest drum.
Attached File  poza_024.jpg   1.01MB   1219 downloads
se vede destul de clar ca e vorba de-o sa (sha)

aici e zona respectiva fotografiata din lateral
Attached File  poza_017.jpg   857.47K   1032 downloads
fara trepied, din picioare cu aparatul orientat dupa cum iti dicteaza creieru linia orizontului in functie de reperele inconjuratoare. Se poate distinge destul de clar saua de care ziceam mai sus

Am facut un dispozitiv improvizat dintr-o nivela si un trepied pe care am montat aparatele foto, pentru a putea face poze la "boloboc"
Attached File  poza_011.jpg   757.44K   765 downloads

Si acum poza care sparge mitu (facuta la "boloboc"), se vede clar si cu ochiu liber... daca vreti importati poza intr-un program de editare si trageti o linie orizntala! Am avut la noi si o nivela electronica, cam peste tot era o inclinatie de 2-3%... dar la denivelarile asfaltului putea fi si 10% pe anumite zone!

Attached File  poza_003.jpg   986.8K   970 downloads

Myth Busted! Vreo intrebare?

Referitor la chestia cu zona pazita de langa Poienari, e foarte plauzibila treaba cu tunelu de fuga! Multam gusteru!

#43
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Auzi...dar de ce nu vii tu cu Fuji S5600-le tau si pe aria foto ;) ?

#44
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
@Berti: fotografia este facuta EXACT perpendicular pe drum, sau in lungul lui?
Ar trebui sa stii si tu ca nu se poate lucrul asta - incalca fizica. N-are nici o legatura cu nici o mina, sau alte lucruri. Nimic de genul asta nu poate produce un camp gravitational mai puternic decat cel al pamantului.
Daca masina o ia la vale, inseamna ca acolo este vale, si ca ce vezi tu si aparatul este un miraj.

Edited by Africanul, 20 September 2006 - 19:38.


#45
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Krossfire: S5600 e al unui prieten, pe vremea aia aveam un A60... am mers cu 2 aparate, pentru ca ne gandeam ca senzoru poate fi instalat gresit in aparat, sa nu fie chiar paralel cu baza... dar cu ambele aparate au iesit pozele la fel!

P.s. Stii ca de-o saptama sunt: the proud owner of a s9500, doar ca-s tare ocupat cu munca zilele astea... da promit ca trec pe la Foto, doar ca-s un pic timid  :huh:


 Africanul, on Sep 20 2006, 20:29, said:

@Berti: fotografia este facuta EXACT perpendicular pe drum, sau in lungul lui?

Pai pozele din lateral sunt facute perpendicular pe axul drumului... iar prima evident ca in lungul lui!

 Africanul, on Sep 20 2006, 20:29, said:

inseamna ca acolo este vale, si ca ce vezi tu si aparatul este un miraj.

Pai asta am demonstrat si eu cu pozele facute la "boloboc", doar ca in relitate datorita reliefului inconjurator juri ca-i deal in zona respectiva!

#46
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Un AUDIcu caroseria facuta in intregime din argint, comanda speciala pentru un sheik din Kuweit. Firma a dezmintit zvonul, spunand ca este vorba de o finisare speciala a caroseriei, da' nu m-ar mira sa fie adevarat.

Attached Files



#47
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

 Berti, on Sep 20 2006, 20:46, said:

Krossfire: S5600 e al unui prieten, pe vremea aia aveam un A60... am mers cu 2 aparate, pentru ca ne gandeam ca senzoru poate fi instalat gresit in aparat, sa nu fie chiar paralel cu baza... dar cu ambele aparate au iesit pozele la fel!

Am un amic cu 9500/9000. Nice cam ;) Daca vrei, imi \ ii poti pune intrebari. (S-a inregistrat recent pe softpedia).

Treci pe la foto...nu fi timid...ca sunt altii "curajosi" care umplu forumul de critica foto...si nu-l umplu neaparat cu poze decente :D

#48
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 wiseguy76, on Sep 20 2006, 21:19, said:

Un AUDIcu caroseria facuta in intregime din argint, comanda speciala pentru un sheik din Kuweit. Firma a dezmintit zvonul, spunand ca este vorba de o finisare speciala a caroseriei, da' nu m-ar mira sa fie adevarat.

edit: mi scuzi... am greșit. Se poate șterge postul...  :confuzzled:

Edited by Fr3ak, 21 September 2006 - 00:21.


#49
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
QUOTE(wiseguy76 @ Sep 20 2006, 21:19) <{POST_SNAPBACK}>
Un AUDIcu caroseria facuta in intregime din argint, comanda speciala pentru un sheik din Kuweit. Firma a dezmintit zvonul, spunand ca este vorba de o finisare speciala a caroseriei, da' nu m-ar mira sa fie adevarat.


Uite aici ce doream să spun...

#50
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
QUOTE(Berti @ Sep 20 2006, 22:10) <{POST_SNAPBACK}>
Incaodata imi cer scuze pentru lipsa pozelor....

E si pe la noi un fenomen asemantor, pe langa satul Budesti, Maramures (pe drumul Sighet-Cavnic).
Mitul asta e mai vechi, l-am tot auzit da nu stiam unde se localizeaza, dar la un moment dat a fost un prieten atehnic p-acolo si s-a jurat ca masina urca singura la deal! Pana si apa curge la deal...

I-am explicat ca nu se poate! El, ba si ba... ca-i un fenomem cauzat de minele din zona!
Impreuna cu un prieten bun intr-o duminica am facut un durm pana acolo sa vedem despre ce-i vorba! Intr-adevar fenomenu e foarte puternic... opresti masina, dai drumu la frana si masina o ia incet la deal... te dai jos studiezi soseaua si juri ca-i deal.

e vorba de acest drum.
Attached File  poza_024.jpg   1.01MB   1219 downloads
se vede destul de clar ca e vorba de-o sa (sha)

aici e zona respectiva fotografiata din lateral
Attached File  poza_017.jpg   857.47K   1032 downloads
fara trepied, din picioare cu aparatul orientat dupa cum iti dicteaza creieru linia orizontului in functie de reperele inconjuratoare. Se poate distinge destul de clar saua de care ziceam mai sus

Am facut un dispozitiv improvizat dintr-o nivela si un trepied pe care am montat aparatele foto, pentru a putea face poze la "boloboc"
Attached File  poza_011.jpg   757.44K   765 downloads

Si acum poza care sparge mitu (facuta la "boloboc"), se vede clar si cu ochiu liber... daca vreti importati poza intr-un program de editare si trageti o linie orizntala! Am avut la noi si o nivela electronica, cam peste tot era o inclinatie de 2-3%... dar la denivelarile asfaltului putea fi si 10% pe anumite zone!

Attached File  poza_003.jpg   986.8K   970 downloads

Myth Busted! Vreo intrebare?

Referitor la chestia cu zona pazita de langa Poienari, e foarte plauzibila treaba cu tunelu de fuga! Multam gusteru!


#51
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Eu am plecat treaz....drumul cobora spre vale.
Cand m-am intors, dupa 10 beri,, era uneori vale, uneori deal, uneori....legile fizicii? Era una tare...gravitatia...m-a invins!

#52
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

 blacatusu, on Sep 19 2006, 18:40, said:

Zona de care zici tu este pe soseaua onesti spre bacau. este un deal in care daca opresti masina si o lasa scoasa din viteza si fara frane cica incepe sa urce. parca a fost ceva si pe la televizor, eu personal n-am incercat niciodata.

mai e una langa combinatul de apă grea Halanga (Dr Tr Severin - Mehedinti) - testata de mine... Adica: masina mere la deal daca o lasi pe liber, iar o minge daca o pui pe sol mere la vale.

#53
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Nu neaparat legende...mai degraba curiozitati:

Daca o statuie reprezentand un erou pe cal prezinta calul cu doua picioare in aer, personajul a murit in batalie. Daca are un picior in aer a murit ranit dupa batalie si daca are patru picioare pe jos a murit de moarte naturala.

Dupa lege autostrazile interstatale din SUA trebuie sa aiba 2 km linii drepte din fiecare 10 km ca sa fie folosite pentru aterizare de avioane in caz de urgenta sau razboi.

Cuvantul JEEP vine din prescurtarea "General Purpose" vehicle -G.P.

Pentagonul are dublu numarul de toalete de care este nevoie. Cand a fost construit legea impunea bai separate pentru albi si negri.

Nu se poate stranuta cu ochii deschisi.

Cuvantul cimitir vine din greceste koimetirion care inseamna "dormitor"

In Anglia medievala era interzis pentru cupluri sa faca sex fara aprobarea regelui. Cand un cuplu vroia copii trebuia sa ceara o aprobare scrisa de la rege si primea o placa pe care o puneau in casa si scria "Fornication Under Consent of the King" ( F.U.C.K.) De acolo vine acel cuvant.....

In razboiul civil din SUA dupa o batalie se afisau ranitii si mortii.
Cand armata nu avea pierderi se afisa "0 killed" (0 morti) de acolo provine expresia O.K.

Cand englezii au ajuns in Australia au vazut un animal ciudat care sarea prin paduri. Au chemat un bastinas si l-au intrebat prin semne ce animal era acela. Cum bastinasul repeta "kan ghu ru" ei au adoptat acel nume pentru animal. Dupa mult timp cercetatorii au constatat ca bastinasul de fapt spunea "nu intleg".

#54
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

 JAWS, on Nov 14 2006, 21:55, said:

In razboiul civil din SUA dupa o batalie se afisau ranitii si mortii.
Cand armata nu avea pierderi se afisa "0 killed" (0 morti) de acolo provine expresia O.K.
asta cu OK... <_<
encarta are alte variante.
1. ceva cu "all correct" și se referea la calcule. era de pe vremea "goanei după aur" cand nu toți americanii știau engleză  :D
2. sau de la nu stiu ce Dallas ranch real - asa insemna Ray realul caii. :D (off topic - ce exprimare.... ma uimesc si pe mine :helpsmilie: )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate