Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Nikon D50 - Pentax K100D?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#127
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
O fi ca la 18-55-ul Canon, care de asemenea nu are un inel de focalizare propriu-zis - invarti de capatul barrel-ului. Plastic junk... insa poti focaliza manual cu el (teoretic).

Te ajuta cu ceva daca-ti facem un grafic cu viteza de focalizare a K100D-ului? Iti recomand sa pui mana pe unul (daca se ofera un forumist inimos) si sa vezi personal cum se misca. Dar sa stii, nici D50-ul nu e "foarte rapid" - ba uneori poate fi chiar lent (depinde si de obiectiv).
D40-ul l-as ocoli din simplul motiv ca nu focalizeaza cu obiectivele AF (cele fara motor incorporat, adica). Pentru altii acest lucru nu-i o problema.

#128
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Postrusandus, on Feb 10 2007, 20:37, said:

si eu am acum aceeasi dilema, dupa ceva timp de strans bani (ca de mult mi-am dorit un DSLR) am adunat 650Euro de care pot sa cumpar D50, D40 sau k100d. Le-am tinut pe toate in mana (D40 e cam mic) pentru cateva minute in magazin si sunt si mai nehotarat. Argumente in topicul acesta tin in special de obiective de schimbat, compatibilitate, etc... eu nu am bani de asa ceva si nici nu cred ca am sa am in viitorul apropiat, deci voi folosi obiectivul din kit si blit incorporat. Sunt un amator si nu o sa-mi fac o profesie din fotografie dar imi plac fotografii de calitate (de orice gen) si vreau sa invat arta aceasta. D50 (525E) e cu 75Euro mai ieftin decat k100d (600E) si nu stiu daca merita diferenta.

Am observat ca D50 nu are inel de manual focus pe obietiv si as vrea sa intreb pe acei care il au (pe alte obiective) daca intradevar este asa de util din momentul in care stiu ca D50 are un autofocus foarte rapid.

Un avantaj al k100d e ca are SR dar intrebarea e: daca folosesc timp de expunere mai mic si ISO mai mare, mai am asa nevoie de SR? Iar dezavantajul e ca e incet, nu imi dau seama cat de incet. Am folosit un Fuji A200 parca (nu mai tin minte, era demult) si era infernal de incet la autofocus, nu am putut sa fac nici un cadru spontan (nu mai vreau sa repet experienta), asa ca va rog sa imi spuneti in (mili)secunde cat dureaza un autofocus pe lumina normala si pe lumina slaba la k100d (din review nu e relevant, vreau sa aud o parere unui utilizator).

Si spre final, daca este cineva care a avut sau are ambele aparate sa imi spuna o parere in conditile de mai sus, as fi foarte recunoscator.


Uite ce zice imaging-resource:
K100D: http://www.imaging-r...100D/K100DA.HTM
Full Autofocus  0.182 s
respectiv
D50: http://www.imaging-r.../D50/D50A11.HTM
Shutter lag, full autofocus 0.265 s

Nu vreau sa spun ca Pentax-ul e mai rapid decit D50-ul. Cind am testat cele doua aparate, in aceleasi conditii de iluminare, nu am simtit diferente notabile la viteza de focalizare; iti spun sincer ca eu nu pot masura "cu ochiul liber" diferente temporale de ordinul zecilor de milisecunde, oricit de binevoitor as fi. Probabil (impresie formata dupa ce am citit mai multe review-uri) ca in conditii de iluminare scazuta D50 sta ceva mai bine, dar mie si K100D (pe care il am de vreo doua luni) mi se pare acceptabil; mult mai rapid decit aparatele P&S gen Fuji A200. De SR poti avea nevoie chiar daca folosesti ISO mare; desigur, depinde de situatie. Spre exemplu daca folosesti un obiectiv cu distanta focala mare, SR ajuta destul de mult. Nu este totusi o necesitate absoluta; daca nu iti trebuie poti opta pentru K110D, care este mai ieftin. Daca nu vrei sa investesti prea mult in obiective, ar fi un motiv in plus pentru a alege Pentax, care are un obiectiv de kit destul de bun.

#129
rusandus

rusandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.03.2006
ms pentru raspunsuri, cred  ca maine merg la magazin sa mai testez Pentaxul dar.... azi am vazut intr-un alt magazin un D50 ma ieftin cu 50 E decat in alte parti dar avea un obiectiv Nikon AF Nikor 28-80 1:3.3-5.6 G. Daca puteti sa imi spuneti care e diferenta (in bine sau in rau) dintre acesta si obietivul obisnuit de kit (AFS 18-55). Nu stiu daca sunt aproximativ la fel caci 18-55 ori 1.5 crop va fi 28-80 sau nu e chiar asa? :huh:

Edited by rusandus, 11 February 2007 - 23:46.


#130
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Ca unghi de cuprindere (caci focala ramane neschimbata), un 18-55 pus pe un DSLR Nikon/Pentax (cu factor de crop de 1.5) e intr-adevar aproximativ echivalentul unui 28-80 pe un SLR pe film (cadru format 135). De fapt un soi de 27-82 :)
Insa acelasi lucru se aplica si pentru 28-80. Acesta, montat pe un DSLR cu factor de crop de 1.5, are un unghi de cuprindere similar cu un 42-120 pus pe un SLR pe film.
Cu alte cuvinte, daca iei acel 28-80 nu vei avea deloc wide, in plus calitatea nu-i grozava.

#131
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
Prin vizorul ambelor aparate te-ai uitat?
Pentru mine s-au cam incheiat "cercetarile" dupa ce am facut acest lucru. :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate