Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Cactusi

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#73
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Majoritatea cactusilor din comert sunt chinuiti in acest fel si de multe ori pacalesc ochiul necunoscatorilor.
Probabil de aceea nici nu s-a ingramadit lumea sa iti spuna ce specie e... Florile galbene nu se potrivesc cu aspectul si forma cactusului.

#74
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
am un cactus. arata asa:

am cayeva intrebari:
- ce sa fac sa infloreasca? il am de peste 10 ani si nu a facut niciodata floare.
- cand sa-i despart puii si sa-i pun in alte ghivece?

- cum se numeste, Mammillaria? sau altfel?

multumesc frumos.

Attached Files



#75
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Dari@, din imaginea postata, cactusul tau pare mai degraba un Echinopsis decat o Mammillaria... nu stiu exact ce specie e, posibil Eyriesii (Echinopsis eyriessi).
De obicei, cactusii Echinopsis infloresc atunci cand sunt tineri. Deci cactusul tau ar fi trebui sa faca flori pana acum.
Daca separi puii, si-i transplantezi in pamant special pentru cactusi, ai sanse mari sa te bucuri de flori.
Respecta-i cerintele in privinta luminiii si a udarii. Are nevoie de soare direct tot timpul anului si nu este setos deloc. Uda-l o data pe saptamana in perioada calda (de la sfarsitul primaverii pana catre mijlocul toamnei), ceva mai rar pana la sosirea iernii iar in timpul iernii deloc.
De obicei se tranplanteaza primavara in martie aprilie, dar poti sa-i separi puii si acum, cat mai repede inainte de racirea vremii.
Pentru puii de cactus, foloseste ghivece mici. Se vor fixa mai repede, vor creste compact 9adica nu se vor etiola inestetic si vor inflori frumos.

#76
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Multumesc mult, mi-am notat. :)
eu il ud ceva mai des... cam la 2-3 zile.
mi s-a spus ca daca vreau sa infloreasca sa-l "pedepsesc", adica sa nu-l ud iarna, o vreme, si sa-l tin mai la intuneric... dar sincer, mi-a fost mila sa nu ud cactusul chiar deloc vreo 2-3 saptamani.

o sa razi, dar eu cred ca si florile au suflet. vegetal, dar au.  :blush:

#77
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
N-o sa rad. ;) Chiar au.
Iarna nu trebuie sa-l uzi deloc, dar neaparat trebuie tinut la lumina. Daca nu are lumina, nu rezista.
E adevarat ca iarna trebuie tinut la racoare. O temperatura aproximativ constanta, cuprinsa intre 5 si 10 Celsius, il va ajuta la inflorire.

#78
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
inseamna ca trebuie sa-l mut. ca in mod normal sta in camera mea, deci... daca ii trebuie racoare, o sa-l mut pe balcon.

multumesc mult de informatii :)

#79
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Am luat si eu unul ieri din Bricostore.Este foarte mic si are un ghiveci foarte mic.De aceea i-am luat si un ghiveci mai mare (cam 1.5L).Denumirea lui este gymnocalcium.Cel putin asa scrie pe eticheta.Mai are cineva "modelul" asta?Imi poate oferi cineva cateva sfaturi practice pentru ingrijirea lui?Ah,si inca ceva : pot sa-i pun pamant obisnuit pe care sa-l combin cu ceva nisip?Attached File  DSC01988.JPG   819.37K   73 downloads

Edited by elaxalien, 23 November 2008 - 09:36.


#80
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
E foarte frumusel, mai ales asa cum e acum altoit.
De preferat este sa nu-i schimbi pamantul si nici ghiveciul cel putin pentru 2-3 saptamani, pana se obisnuieste cu noul  "de locuit".
Dupa aceasta perioada poti sa-i schimbi substratul, dar cauta unul special pentru cacusi. daca nu gasesti, poti folosi si un pamant de gradina obinuit in amestec cu nisip si pietris maruntit. La transplantare nu folosi un ghiveci cu mult mai mare decat cel in care este acum, ci doar un pic mai larg (cu max 2 cm mai mare in diametru).
Ai grija la udare, caci nu suporta excesul de apa la radacini, mai ales iarna (risca sa putrezeasca).

#81
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Asa deci.De udat stiam ca nu trebuie sa-l und des,dar totusi cam la cate zile/saptamani trebuie sa il ud?Presupun ca o sa se faca mult mai mare,nu?Sau specia asta nu e mari dimensiuni?

Edited by elaxalien, 24 November 2008 - 13:06.


#82
Anselmo11

Anselmo11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.01.2009
Am primit cadou acum cateva luni o specie de cactus mic, cu floare, nu stiu cum se numeste si nici cum se ingrijeste, puteti sa ma ajutati sa mi explicati dc e cactus pitic nu trebuia sa mai creasca totusi un pic sau sa se vestejeasca floarea?

#83
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
daca ai pune si o poza ar fi mai usor de discutat subiectul. asa , "pe ne-ve" m-as hazarda sa presupun ca floarea e o floare nemuritoare vopsita si infipta in cactus.

#84
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Planta mea, cea cu "frunze" subtiri, formeaza inele pe tulpina, precum crassulele, nu are nici un fel de tepi. (Ca mie nu-mi prea plac plantele cu tepi, dupa o experienta neplacuta cu un cactus    :rolleyes:   )

#85
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 OanaO8, on Jan 3 2009, 15:57, said:

Criss,merci dar mie cam frica sa o tai si mila in acelasi timp ...nu vreau sa ii fac rau :)

dacă nu îți faci curaj să o tai o să ai un cilindru înalt și atât....
o zi bună,

#86
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Tai-o linistita. Suculentele astea nu mor asa de usor, cu atat mai putin dintr-o taiere. Eventual din prea multa apa poate. Dar iarna bag-o la racoare pana prin martie si ud-o extrem de rar, odata pe luna cat sa nu se crape pamantul si sa se faca bolovan in ghiveci.

#87
OanaO8

OanaO8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2008
Multumesc pentru sfaturi! Stiam ca este un cactus si ca trebuie udat foarte rar iarna. O sa incerc sa il "tai" chiar astazi.

#88
OanaO8

OanaO8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2008
Am prins curaj si am taiat cactusul. O sa atasez o poza si va rog sa imi spune-ti daca l-am taiat bine.

Attached Files

  • Attached File  bun.JPG   296.77K   48 downloads


#89
btecus

btecus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2007
salutare...sant un pasionat de cactusi..mai jos este o poza cu ce am pana la momentul respectiv..nu sant multi sau f spectaculosi..dar m-am hotarat de putin timp sa-mi alimentez pasiunea
am cateva nelamuriri, sper, daca aveti timp si bunavointa sa ma ajutati...
va prezint conditiile mele:
1.fiind iarna am cald in casa (23-24 celsius)...pe balcoane nu pot sa-i tin pt ca este f frig, eu tin geamurile deschise la balcon pt aerisire.e ok daca stau in casa?
2.ei sunt acum plantati in pamant normal de flori in ghivecele care le vedeti(mai putin cel galben cumparat recent cu pamantul lui)..sant ok ca marime? (ghivecele)(am inteles ca daca sant mari nu se dezvolta corpul ci radacinile)..daca nu sant ok ce marime recomandati?
3.s-a vorbit de niste straturi de pamant culminate cu pietris...pamantul pt cactusi din magazin este ok pt ei? sa mai adaug eu pietris?
(interesant este ca de cand ii am(august) in acelasi pamant unii s-au dezvoltat mai repede decat altii(care sant aprope la fel ca atunci cand i-am adus)...)
4.am facut o gafa...am pus unii (pui) in pahare de unica folosinta negaurite..si ii udam cam la o sapt cand consideram ca sa uscat pamantul..mi-au murit....daca pun puii -imediat dupa ce ii desprind - in pamant, prind radacina?
5.uitati-va atent la cel cu ghiveci galben..sant 3 plantati acolo ..cand mai cresc, nu se vor dezvolta nearmonios datorita faptului ca sant inghesuiti? sa-i separ?
6.in cazul in care ma apuc acum(iarna) sa-i replantez in pamant special pt cactusi..credeti ca e vreo posibilitate sa nu mi se prinda si sa se usuce? ultimul lucru pe care il doresc mai ales la cel cu puncte galbene si un puiut micut dragut care creste pe zi ce trece

azi am descoperit forumul....il voi urmari si voi apela la dvs de cate ori am cate o nelamurire...

va multumesc mult

Attached Files


Edited by btecus, 08 January 2009 - 01:29.


#90
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Am si eu o colectie de vreo 40 de bucati,fiecare specie separata!

Am observat ca mai nou in HYPERMARKETURI se gasesc cactusi cu flori lipite cu silicon de trunchiul cactusului.Ce idiotenie!Nici nu poti scapa de asa zisa floare fara sa ranesti cactusul!

Oricum o sa postez imagini cu colectia mea!

Edited by GaiusBaltar, 08 January 2009 - 15:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate