Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cactusi

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#37
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostDex., on Nov 25 2006, 16:47, said:

Atentie sa nu fie vorba de un parazit extrem de periculos pentru cactusi, PAIANJENUL ROSU.

Cauta pe net, vezi ca e "nemernic" si ataca planta de la radacina.

Pentru paianjenul rosu (acarianul rosu) recomand Mitac...

#38
piton89

piton89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.12.2006
au crescut pe cactusul mare....... :naughty: .................au niste firicele mici de radacina dar am o intrebare ;:)daka au varfurile acelea de radacini.......ii pun direct in ghiveci sau ii pun in apa sa le mai cresca radacinile?help! <_<

#39
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Direct in ghiveci.... nici daca nu au varfuri de radacina nu trebuie pusi in apa.... daca nu au deloc radacina pur si simplu ii pui deasupra pamantului si isi fac singuri radacini.....

#40
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postpiton89, on Feb 18 2007, 00:04, said:

au crescut pe cactusul mare....... :naughty: .................au niste firicele mici de radacina dar am o intrebare ;:)daka au varfurile acelea de radacini.......ii pun direct in ghiveci sau ii pun in apa sa le mai cresca radacinile?help! <_<

Direct in pamant sau nisip. In apa ar putrezi.

#41
alexia1978

alexia1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2007

View PostAngela_Varzaru, on Nov 24 2006, 11:39, said:

Buna, sunt Angela si am acasa foarte multi cactusi de diferite specii.
Din pacate nu stiu prea multe despre ei. Mi-as dori sa pot gasi informatii despre bolile lor si tratarea acestora.
De ceva timp cactusii mei au inceput sa fie acoperiti de mici puncte ( 2-3 milimetri) albe ca de mucegai.
Se pare ca aceste puncte se inmultesc si trec usor de la o specie la alta.
Puteti sa-mi spuneti ceva despre aceasta boala si cum se poate trata?
Acesti cactusi i-am adus tocmai din Olanda si Austria si imi sunt foarte dragi. Ba chiar mi-au inflorit cativa.
Multumesc mult

Editat de catre moderator: Nu mai posta in doua locuri acelasi lucru. Iar forumul nu este sorcova. Posturile tale se vad la fel de bine scrise cu negru. Incearca sa urmezi linia caracteristica acestui forum.

Si eu a aceeasi problema, niste daunatori de culoare gri deschis, care fac niste gramajoare mici, lipicioase, ca de vata. Stiu ca se numesc paduchi lanosi si se combat cu solutie de alcool si apa 1/1. Eu am acum la cactusi acesti paduchi, anul trecut am scapat un palmier de aceasta problema, cu solutia de alcool. Multa bafta!

#42
cornel2you

cornel2you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.03.2006
Niste cactusi

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   108.92K   40 downloads
  • Attached File  2.JPG   110.32K   30 downloads
  • Attached File  3.JPG   107.47K   35 downloads
  • Attached File  4.JPG   110.32K   55 downloads
  • Attached File  5.JPG   109.28K   33 downloads
  • Attached File  6.JPG   111.24K   32 downloads
  • Attached File  7.JPG   108.27K   40 downloads


#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmadradu, on Sep 7 2006, 13:30, said:

La cactus in ce fel de ghiveci ii place si cum se uda? La cat timp?
pe flori de vis.ro exista o Biblioteca florala foarte mare unde poti afla informatiile dorite


wertyck

#44
cooki

cooki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
va rog , ajutati-ma  :(
mai pot salva ceva din cactusul asta.....este uscat in pareta de jos
am pus si o poza poate va ajuta sa imi dati sfaturi (petele negre este pamant)
Attached File  Photo_0008.jpg   232.22K   94 downloads

#45
dan.catalin

dan.catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2007
Multa vreme am crezut ca este limba soacrei, pana am aflat ca nu se cheama asa (intamplator am si limba soacrei).  Am cautat si pe net, dar ce am gasit este doar: "red cactus flower" - si nu cred ca asta este numele plantei  :P

Ce pot sa spun este ca infloreste in fiecare an, primavara pe la sfarsitul lui martie, au o multime de boboci si rezista destul de mult (pana in iunie-iulie cred).

Poate cineva sa ma ajute cu un nume pentru ea?

Cu multumiri anticipate

Attached Files



#46
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postdan.catalin, on Apr 10 2007, 15:00, said:

Multa vreme am crezut ca este limba soacrei, pana am aflat ca nu se cheama asa (intamplator am si limba soacrei).  Am cautat si pe net, dar ce am gasit este doar: "red cactus flower" - si nu cred ca asta este numele plantei  :P

Ce pot sa spun este ca infloreste in fiecare an, primavara pe la sfarsitul lui martie, au o multime de boboci si rezista destul de mult (pana in iunie-iulie cred).

Poate cineva sa ma ajute cu un nume pentru ea?

Cu multumiri anticipate


Limba soacrei sn in latina de fapt Opuntia.
Iar pentru ce aveti dvs in imagini va las aici o fisa.

O zi buna

#47
stumf

stumf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.03.2007

View Postdan.catalin, on Apr 10 2007, 15:00, said:

Multa vreme am crezut ca este limba soacrei, pana am aflat ca nu se cheama asa (intamplator am si limba soacrei).  Am cautat si pe net, dar ce am gasit este doar: "red cactus flower" - si nu cred ca asta este numele plantei  :P

Ce pot sa spun este ca infloreste in fiecare an, primavara pe la sfarsitul lui martie, au o multime de boboci si rezista destul de mult (pana in iunie-iulie cred).

Poate cineva sa ma ajute cu un nume pentru ea?

Cu multumiri anticipate


pentru pasionati:
http://www.desert-tr...ants/Cactaceae/

#48
dan.catalin

dan.catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2007

View Postbaxyy77, on Apr 10 2007, 17:30, said:

Limba soacrei sn in latina de fapt Opuntia.
Iar pentru ce aveti dvs in imagini va las aici o fisa.
Multumesc mult.

#49
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Gresit! Planta ta este Epiphyllum, nicidecum o Opuntia.
http://www.plante-in.../epiphyllum.php
Este un cactus usor de ingrijit....trebuie sa ii asiguri o perioada de repaos (adica sa nu il uzi) din octombrie pina in martie. Si ii place soarele...

#50
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postmateu, on Apr 14 2007, 14:28, said:

Gresit! Planta ta este Epiphyllum, nicidecum o Opuntia.
http://www.plante-in.../epiphyllum.php
Este un cactus usor de ingrijit....trebuie sa ii asiguri o perioada de repaos (adica sa nu il uzi) din octombrie pina in martie. Si ii place soarele...

:)
V-ati grabit si nu ati citit intreg textul: "Limba soacrei sn in latina de fapt Opuntia.

Iar pentru ce aveti dvs in imagini va las aici o fisa". Iar daca deschideati link-ul cu fisa ajungeati si la Epiphyllum sau Disocactus (mai nou).

Numai bine

#51
dan.catalin

dan.catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2007

Quote

trebuie sa ii asiguri o perioada de repaos (adica sa nu il uzi) din octombrie pina in martie

le-am udat cam de 2 ori pe saptamana toamna si iarna, si acum 2 ani si anul trecut si am avut de fiecare data balconul plin de flori primavara

#52
aleca88

aleca88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.07.2007

View Postcornel2you, on Mar 3 2007, 13:52, said:

Niste cactusi



superbi! :proud:

#53
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Asa mai aflu si eu lucruri noi.
Am un cactus, sincer nu stiu de care, (destul de comun) de vreo 3-4 ani. L-am tinut 2 ani in camera, la lumina medie, langa calculator, deoarece citisem ca are capacitatea de a absorbi o anumita cantitate de radiatie electromagnetica. Il udam la 2-3 saptamani indiferent de anotimp, deoarece asa imi recomandase florareasa de unde l-am cumparat. Pamantul utilizat este tipic de flori cumparat de la florarie. Cactusul a ramas identic toti acesti ani, inclusiv dupa stat 1 an pe balcon la lumina mult mai multa. Nu a inflorit niciodata.
Din cate am inteles pe aici, ar trebui sa il ud mai rar si sa ii mai adaug ceva pietris peste pamantul de flori. iar la iarna, mai usor cu udatul. E corect?

#54
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
Am primit si eu un cactus :D foarte frumos,imi place foarte mult. pun si eu o poza sa-l vedeti :P poza e facuta dimineata de tot de asta lumina nu e suficient de puternica :)

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate