Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
808 răspunsuri în acest subiect

#559
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 21.11.2004
In general, m-am ferit de a face rezervari si de a da avans inainte. Nu m-am bazat pe pozele de pe site sau pe parerile forumistilor. Am incercat sa ajung cit mai devreme la ,,fata locului'' sa am timp sa vad pensiuni, oameni, camere, ambianta, asezare ,etc. Si pot spune ca de fiecare data mi-a iesit, evitind locatii care pe site erau intr-un anume fel si in realitate ,,inauntru leopardul'' . Fiti siguri ca tot timpul se vor gasi cazari decente si avantajoase. Nu va panicati sa ajungeti undeva si sa va ginditi ca nu veti gasi. Asta bineinteles daca nu ajungeti seara tirziu. Cu rabdare veti rezolva.

#560
celalalt_flo

celalalt_flo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 27.06.2010
Daca aveti vredoata drum in Bucuresti recomand calduros sa NU va faceti rezervare la HOTEL HELLO (DE LANGA GARA DE NORD) daca nu vreti sa aveti surpriza sa ramaneti in drum.
    Ce mi s-a intamplat mie : Am facut o rezervare cu o luna inainte de cazare (telefonic) unde am dat adresa de mail pentru a primi confirmarea rezervarii.
In doua ore am primit pe mail confirmarea. Dupa o luna ( mai exact in data de 20.11.2010) am ajuns dimineata (ora 9:00) rupti dupa o calatorie cu trenul din Cluj, si am confirmat camera la receptie, am si vrut sa si platim dar nu au acceptat, mai mult au zis sa revenim dupa masa sa ridicam cheia si atunci sa facem si plata deoarce camera ii confirmata.
    Am revenit la ora 15:30, am stat la recepetie aproape doua ore ca intr-un final sa ni se comunice ca nu mai sunt locuri pe motiv ca la nu stiu cine i s-a anulat zborul si nu putea sa il trimita la alt hotel.
    In situatia noastra au fost alte 20 de persoane in dupamasa aceea. Binenteles caci fiecare a reactionat in felul lui, ca urmare cica ne-au trimis la alt hotel mai scump, receptionerul de la celalalt hotel zicandu-ne ca hotelul HELLO a vrut sa le ia comision deoarce ne trimite pe noi ca clienti. Binenteles ca nu s-a ajuns la nici un contract de colaborare intre cele doua hoteluri noi ramanand sa platim cu 12 euro mai mult la celalalt hotel unde ne-am cazat.
  Mi se pare de toata jena, atat politica hotelului cat si cum s-a comportat cu noi seful de la receptie, dupa niste schimburi de vorbe ajungandu-se la concluzia ca traim in Romania si ca daca am fi fost "VIPiuri" normal ca am fi avut loc in "prearenumitul" hotel HELLO.

CONCLUZIE: NU VA FACETI REZERVARE LA HOTELUL HELLO (BUCURESTI LANGA GARA DE NORD) DACA NU VRETI SA AVETI SURPRIZA SA RAMANETI PE DINAFARA.

#561
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.095
  • Înscris: 25.04.2005
Probabil a fost un caz izolat. Am un prieten care a stat la Hello si a nu a avut nici o problema cu rezervarea/cazarea. Daca ai rezervarea confirmata in scris poti sa faci o plangere la ANPC.Ei ar fi trebuit sa va cazeze la un hotel similar fara plata unei diferente.

#562
Gabi_ela

Gabi_ela

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.11.2010

View Postvallach, on 7th January 2008, 10:36, said:

Revelion 2008:
Daca te-ai gadit sa petreci Revelionul in Sadova, NU apela la numita Maxim Gabriela sau la pensiunea dor-de-bucovina din Campulung Moldovenesc - Sadova, jud. Suceava, deoarece iti iei o mare TEAPA.
Ti-o spun 26 de oameni care au petrecut revelionul 2008 in frig si cu mancare pe sponci. Unde mai pui ca am fost tratati ca niste fraieri.
Conditii mizere, banii luati inainte ca la curve.
Intelegerea a fost de doua mese pe zi. In acceptiunea lor, masa inseamna un rahat de omleta uleioasa din doua oua si o felie de parizer. A doua masa n-a mai fost deloc. Bucataria este INFECTA, de asta multi au preferat sa nici nu manance, de frica imbolnavirii.
Masa de revelion a constat in salam cu salam, o salata beouf ciudata RAU (un curajos care a mancat a vomitat spre dimineata) si o zoaie din carnati denumita pompos tochitura. Cost: 70 lei/persoana, numai "masa" de revelion.
Am fost cazati 26 de oameni in 5 camere, claie gramada. Caldura au dat numai in prima zi, apoi au inchis centrala.
Baie aveau doar 3 camere, dusul mergea doar in 2!! Doua camere aveau drept perete doar o placa de gips carton!
Baile: INFECTE!
Ni s-au aratat poze inainte de a veni, poze care erau din alta parte.
Cand am vorbit cu madam Maxim, mi-a spus "o sa fie mancare buna, domneasca; in Bucovina se mananca bine". Asa sa manance ea!
De fapt, "pensiunea" era o bomba denumita Club ZENOV, patronata de un umflat prost ca noaptea si nesimtit (Cornel pe numele lui) (care a motivat frigul si vantul ce batea prin crapaturile usilor si ferestrelor - E MAI RUSTIC)
Ni s-a spus ca pensiunea e in Sadova. "pensiunea" e situata de fapt la iesirea din Campulung spre Vatra Dornei, LA STRADA!!! Dimineata auzeam tirurile cum trec pe sosea... Noi stiind ca vom fi in zona pitoreasca, in Sadova, cu zapada, munte, etc...
Neomul ala de neam-prost-cornel si-a chemat manelistii, cu care chefuia pana la ziua, ca apoi sa ne incuie, legand usile cu sarma!!!
Stiu, trebuia sa chemam OPC, trebuia sa plecam imediat (unde sa pleci pe 31?)
Madam Maxim Gabriela ne-a dus cu zaharelul si nu a vrut sa vina sa discutam, avand un adaos baban.
Unde e ospitalitatea bucovineana???
Apeleaza la dor-de-bucovina NUMAI daca vrei sa te enervezi, sa isi bata joc de tine si ai bani de aruncat.
Total distractie: 10.000 ron (da, ai citit bine!).
Speram macar sa dea faliment.

NU APELATI LA DOR de Bucovina, ZENOV sau Maxim !!!

Din greseala am descoperit ca Maxim Gabriela este angajata OPC (sau cel putin era in 2009). Noi am facut reclamatie la OPC referitor la alta pensiune cu aproximativ acelasi mod de operare : promisiuni agro turistice de "vis", avand gras, conditii reale zero, nesimtire cu nemiluita - Mica Bucovina din Moldovita. In urma reclamatiei am fost contactata de Dna Maxim care mi-a zis sa ii dau mai multe detalii si dovada platii avansului pe e-mailul personal (?!?!?!?!). Cel mai probabil sa incaseze o spaga, altfel nu ne explicam... Bineinteles ca i-am dat masaj cu datele cerute pe e-mailul personal dar cu adresa OPC in cc. Din pacate raspuns am primit peste un secol (reclamatie trimisa in aprilie 2009, raspuns evaziv primit in august 2009.. vezi pag 31 a topicului).
Cam tot ce e postat despre pensiuni din Bucovina suna la fel "ne-au promis marea cu sarea, am gasit mult jeg si nesimtire". Zona este intr-adevar de vis, pacat ca-i locuita....

Editat de Gabi_ela, 14 decembrie 2010 - 15:26.


#563
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Am sa incep eu prin a descrie o pensiune din aceasta statiune.

Pensiunea Andreea -

Aceasta pensiune asa cum este prezentata pe site-ul personal este o mare minciuna. La 4 margarete nu are mini frigider in camere, nu are uscator de par la baie, nu au cablu tv (doar antena la care se prinde doar TVR1), usile si geamurile nu se inchid ermetic (perdeaua de la geam se ridica cand bate vantul afara) - desi pensiunea este terminata in 2009.
Am petrecut revelionul 2010-2011 aici cu pensiune completa.
In timpul vacantei am avut parte de o groaza de situatii jenante cu chelnerii si chiar cu patroana, numita Nicula Dana. Am gasit fire de par in mancare, unt mucegait la micul dejun, salamul se servea la micul dejun desi era taiat de 3 zile - pur si simplu era uscat.
Surpriza afost chiar in seara de revelion cand pe langa turistii cazati in pensiune au mai fost prezenti vreo 30 persoane externe - astfel ca turistii au stat inghesuiti ca in autobuz. Meniul pt turisti era alcatuit din produse de cea mai proasta calitate, iar pt neamurile respectivei se servea cu totul altceva.
Atentie ca aceasta pensiune se lauda ca are 4 margarete, dar acestea nu apar nicaieri, nici pe sigla de la drum - este si normal pt ca de fapt ea are 2 margarete.
Tot pe site se lauda ca au sala de fitness si sauna, insa acestea nu exista deloc. Au doar o masa de biliard care este atata de veche incat oricum lovesti bila intra intr-o gaura din cauza inclinatiilor.
Nu recomand deloc aceasta locatie, mai ales celor cu copii mici - daca tineti la sanatatea lor evitati aceasta locatie.

Editat de ferrellroo, 02 ianuarie 2011 - 20:55.


#564
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.980
  • Înscris: 15.05.2009
[/quote]
Am ajuns la Pensiunea Emma pt sejurul de revelion. 3 nopti cu pensiune completa la pretul de 800 lei/pers

Lucrul cel mai bun de la pensiune este camera, cu un pat destul de mare, lenjerie curata, mobilier acceptabil. Baia ar fi fost si ea ok, daca nu ar fi fost stricata scurgerea si nu s-ar fi facut inundatie si de la chiuveta si de la cabina de dus. Mentionez ca desi au fost minus 10-12 grade noaptea, in camera duduiau caloriferele, era chiar mai cald decat ar fi trebuit.

Masa a fost unul din punctele slabe. Cantitativ relativ ok, insa o lipsa de idei teribila, mereu aceleasi aperitive si deserturi, iar cafeaua era apa chioara. Masa de revelion in nota obisnuita, adica whisky ieftin, vin acceptabil, cafea dezastru, mancare relativ ok. Muzica populara la greu, cu toate ca media de varsta era in jur de 30 ani. Mare problema cu fumul, nu exista un coltisor pt nefumatori.

Ospatarii si fiica patroanei au fost ok, incercand sa-si faca treaba. Insa atitudinea doamnei patron a fost una jenanta, ca sa nu zic bataie de joc. La plangerea celor cazati ca nu au apa calda in seara de revelion, raspunsul a fost: ce sa va fac daca va spalati toti in acelasi timp?

Una peste alta, serviciile nu s-au ridicat la cele 3* pe care le afiseaza pensiunea. Adaugand si problemele de atitudine, va recomand sa nu luati in calcul Pensiunea Emma ca o optiune serioasa daca doriti sa mergeti la Sambata de Sus.

#565
alinaamdries

alinaamdries

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 17.01.2011

View Postsergiu_psc, on 5th October 2010, 21:56, said:

Mie mi se pare incalificabil gestul proprietarului pensiunii, faptul ca a dat afara un turist venit cu rezervare spune multe despre caracterul lui. Pur si simplu asa ceva nu se face, indiferent de pretentiile clientilor.
Am intrat pe site-ul cu pricina si mi se pare ciudat ca acolo apar cateva pagini cu osanale la adresa gazdelor... si ma intreb oare de cine or fi scrise? Ca totusi respectivii isi mai dau afara clientii din cand in cand.
Hai sa-ti spun eu ceva despre caracterul lui Radu de la Cabana Frasin. L-am intalnit in octombrie  sus in Saua Prislopului, de Sfantul Dumitru unde aduna singur gunoaiele lasate de turistii necivilizati. Nu avea nimic de castigat din treaba asta dar o facea voluntar. L-am ajutat si noi ( ma rog fac parte dintr-o asociatie ecologica ce protejeaza Parcul National Piatra Craiului) sa coboare sacii ( si nu erau putini). Am mers apoi cu el la Cabana Frasin. Prietene , eu am fost cam in toate cabanele din tara asta + in ceva mai multe din strainatate. Cabana aia ar trebui sa fi cumva etalon pentru constructori si pentru alti cabanieri. Trebuie postata pe acest forum la pagina de "Locuri unde sa mergi". Pacat ca se poate denigra niste oameni care chiar stiu sa-ti ofere altceva decat mici si bere. Florin vorbea de camera mica. Cred ca n-a stat in viata lui la o cabana, unde cu copil sau fara ai doar un pat intr-o camaruta si baia cu dusul din chiuveta. Iti dau un sfat , mergi pana acolo , cunoste-i pe oamenii aia si pe urma da-ti cu parerea despre caractere. Eu am fost, am stat acolo , am intalnit oameni de buna calitate ( Alifantis, Andries etc)si pot avea o opinie. Ba mai mult, n-am vazut atata copilaret la o cabana ca aici cam demult.  Sunt niste tineri care au plecat din Bucuresti sa faca ceva frumos. Gestul de al da afara pe Florinel nu-l pot comenta prea mult dar din cate l-am cunoscut pe Radu ( va spun eu este un om calm ) trebuie sa-l fi calcat pe coada rau de tot. Ce n-am inteles, de ce Florinell nu a plecat de bunavoie daca nu-i placeau conditiile? Vreau sa intelegi ca nu vreau sa aduc "osanale gazdelor " dar chiar m-a deranjat presupunerea si acuza neintemeiata . Daca vrei mai multe informatii cauta-i pe Facebook unde aprecierile si cunoaste-i mai bine.  Atasez niste imagini luate de pe alte site-uri cu cabana si  cu tipul de camera in care am stat ,  aceiasi camera care a stat si Florin. Judeca singur.

Fișiere atașate



#566
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 18.11.2006

View PostGabi_ela, on 19th November 2010, 16:54, said:

La pensiunea Mica Bucovina din Moldovita.
Noi (16 persoane) am petrecut 1 zi jumatate de cosmar acolo. Pentru ca ne-au dat afara pe 30 Dec 2008..
Rezervarea fusese facuta din noiembrie, avansul dat (400 lei de persoana) urmand a plati la fata locului restul pana la 1200 lei de pers, bani pt care ne promisesera super agroturism si sarbatori de neuitat...
buna,adica trebuia sa platiti 1600 x 16 =25600 lei (douasutecincizeci si sase de milioane?) sau ai pus un 0 in plus:D?

Editat de rusty_hawk, 17 ianuarie 2011 - 11:13.


#567
radianul

radianul

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 29.09.2009

View Postalinaamdries, on 17th January 2011, 09:13, said:

Hai sa-ti spun eu ceva despre caracterul lui Radu de la Cabana Frasin. L-am intalnit in octombrie  sus in Saua Prislopului, de Sfantul Dumitru unde aduna singur gunoaiele lasate de turistii necivilizati. Nu avea nimic de castigat din treaba asta dar o facea voluntar. L-am ajutat si noi ( ma rog fac parte dintr-o asociatie ecologica ce protejeaza Parcul National Piatra Craiului) sa coboare sacii ( si nu erau putini). Am mers apoi cu el la Cabana Frasin. Prietene , eu am fost cam in toate cabanele din tara asta + in ceva mai multe din strainatate. Cabana aia ar trebui sa fi cumva etalon pentru constructori si pentru alti cabanieri. Trebuie postata pe acest forum la pagina de "Locuri unde sa mergi". Pacat ca se poate denigra niste oameni care chiar stiu sa-ti ofere altceva decat mici si bere. Florin vorbea de camera mica. Cred ca n-a stat in viata lui la o cabana, unde cu copil sau fara ai doar un pat intr-o camaruta si baia cu dusul din chiuveta. Iti dau un sfat , mergi pana acolo , cunoste-i pe oamenii aia si pe urma da-ti cu parerea despre caractere. Eu am fost, am stat acolo , am intalnit oameni de buna calitate ( Alifantis, Andries etc)si pot avea o opinie. Ba mai mult, n-am vazut atata copilaret la o cabana ca aici cam demult.  Sunt niste tineri care au plecat din Bucuresti sa faca ceva frumos. Gestul de al da afara pe Florinel nu-l pot comenta prea mult dar din cate l-am cunoscut pe Radu ( va spun eu este un om calm ) trebuie sa-l fi calcat pe coada rau de tot. Ce n-am inteles, de ce Florinell nu a plecat de bunavoie daca nu-i placeau conditiile? Vreau sa intelegi ca nu vreau sa aduc "osanale gazdelor " dar chiar m-a deranjat presupunerea si acuza neintemeiata . Daca vrei mai multe informatii cauta-i pe Facebook unde aprecierile si cunoaste-i mai bine.  Atasez niste imagini luate de pe alte site-uri cu cabana si  cu tipul de camera in care am stat ,  aceiasi camera care a stat si Florin. Judeca singur.
Multumesc Alina pt apreciere dar chiar nu mai era cazul .Inteleg ca ti-ai facut cont pe forum doar ca sa ma aperi . Este o copilarie. Eu m-am consolat cu ideea ca orice ai face nu multumesti pe toata lumea. Pe Florin nu mai  sunt suparat,din contra; m-a amuzat remarca lui privind papucii. Sunt convins ca el n-a avut nimic de spus. Din ce am inteles, e ca oricum vroiau sa plece dupa masa pustiului. Dar una e sa pleci tu alta sa te dea gazda afara , tine de orgoliu. S-au tinut de promisiune "o sa va fac praf pe forum ".  Nu am vrut sa-l jignesc cu aparatul video pt copii. Pur si simplu habar-nu aveam ca sunt mai multe variante. Te rog sa nu mai pui poze cu cabana , eventual daca ai cum, sterge-le pe cele postate . Sa-ti spun o ironie. Am avut  turisti care, la plecare , mi-au spus ca au gasit cabana pe forumul asta ; vorba lui Dinica " Tara mica monser, doua-trei mese"

#568
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 22.03.2005

View Postalinaamdries, on 17th January 2011, 09:13, said:

Florin vorbea de camera mica. Cred ca n-a stat in viata lui la o cabana, unde cu copil sau fara ai doar un pat intr-o camaruta si baia cu dusul din chiuveta.

Fii serioasa. Aia din poza e camera mica?! E lux pe langa multe pensiuni de prin tara pe unde am umblat eu. :)

#569
Gabi_ela

Gabi_ela

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.11.2010

View Postrusty_hawk, on 17th January 2011, 11:06, said:

buna,adica trebuia sa platiti 1600 x 16 =25600 lei (douasutecincizeci si sase de milioane?) sau ai pus un 0 in plus:D?

ai citit foarte bine... numai avansul cerut a fost 4 milioane de persoana (platit in noiembrie 2008 - am pastrat inca extrasul dc intereseaza pe cineva).
probabil ca ne-au citit.. fraieri de la capatul celalat al tarii, nu vor avea ce face cand se vad in fata faptului implinit.
cand am discutat cu ei telefonic am insistat pe conditii umane (curatenie, caldura si 3 mese pe zi). ei au venit in plus (inainte de a ne comunica pretul) cu promisiuni de agroturism, au zis ca taie vitel si purcel pt noi (suna amuzant acum dar chiar asa au zis), ca ne organizeaza sarbatorile in stil bucovinean, ca ne plimba cu sania, ca ne duc sa vizitam nu stiu ce, ca tragem cu pusca si facem calarie de banii astia.....
noi am mai pus si conditia cu livingul mare pentru petrecerea revelionului si ne-au asigurat ca incap o gramada de persoane in "livingul de sus"....
dupa aceste dicutii am dat avansul...

ce am gasit, am scris in postul trecut... in nici un caz vitel, purcel, curatenie, living mare si mai ales ospitalitate.
bonus (ce nu am mai mentionat): doi din grup au dormit "in casa primita la nunta de la parinti" adica un fost grajd semi-amenajat, si au indurat un frig groaznic intrucat aveau tevile inghetate si soba nu facea fata pt ca erau camerele .. mari cat un grajd..

chiar daca nu aveau conditii de cazare luxoase, daca si-ar fi respectat promisiunile am fi ramas si le-am fi platit tot. Dar din usa ne-au intampinat cu un aer de "va dam tzeapa, stati sa vedeti" si o atitudine execrabila. Nici nu am intrat bine si ne-au certat ca de ce am ajuns mai devreme de ora doua, sa asteptam afara sa se curete camerele dupa cei ce petrecusera craciunul inaintea noastra!!???? pai tu stii ca venim din noiembrie si iti mai trebuie inca 2 ore sa faci curat???

ma opresc aici desi pot umple pagini cu povestiri din "minunatul" sejur petrecut acolo....
PS:acum au oferte de revelion cu 4 milioane tot sejurul.. mie imi place sa cred ca din cauza comentariilor si reclamatiilor noastre dar s-ar putea totusi sa fie de vina criza..

#570
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 02.02.2006

View Postalinaamdries, on 17th January 2011, 09:13, said:

Atasez niste imagini luate de pe alte site-uri cu cabana si  cu tipul de camera in care am stat ,  aceiasi camera care a stat si Florin. Judeca singur.


#571
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Nu stiu daca s-a mai zis, dar va zic si eu.

Am fast saptamana trecuta la lacul bolboci si implicit la cabana bolboci situata langa lac. Nu m-am cazat acolo dar mi-am facut o impresie despre interior, servicii si mancare, iar parerea este cat se poate de proasta. Mancarea infecta si relativ scumpa pt cum se prezenta cabana. Ex: cirba de burta - 9 ron (nepunand la socoteala si smantana care defapt era un iaurt infect), cafeaua 5 sau 6 lei (si din zat daca era facuta tot era mai buna decat ce am primit). In fine, ca aspect interior, se prezenta ca o bodega ordinra.

Cel mai probabil sunt subiectiv, dar dupa ce am plecat de la cabana bolboci (unde nu am terminat nimic de mancat si de baut, ma oprisem dupa primele 2-3 linguri), am fost la un restaurant la intrarea in sinaia (in locul in care a fost o benzinarie) unde conditiile, serviciile si mancarea erau ca de la cer la pamant. Preturile fiind aproape identice.

Cu alte cuvinte, mergeti la cabana bolboci sa mancati sau sa va cazati doar in caz de maxima necesitate.

Peisajul de pe drumul pana la cabana (mai ales cel forestier, care de altfel este inchis in sezonul rece) este mrific iarna, dar nu va aventurati fara un 4x4 veritabil.

Sunt curios daca au mai fost dintre voi acolo si ce parere aveti.

#572
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 24.10.2008

View Postawss, on 19th January 2011, 16:32, said:

Nu stiu daca s-a mai zis, dar va zic si eu.

Am fast saptamana trecuta la lacul bolboci si implicit la cabana bolboci situata langa lac. Nu m-am cazat acolo dar mi-am facut o impresie despre interior, servicii si mancare, iar parerea este cat se poate de proasta. Mancarea infecta si relativ scumpa pt cum se prezenta cabana. Ex: cirba de burta - 9 ron (nepunand la socoteala si smantana care defapt era un iaurt infect), cafeaua 5 sau 6 lei (si din zat daca era facuta tot era mai buna decat ce am primit). In fine, ca aspect interior, se prezenta ca o bodega ordinra.

Cel mai probabil sunt subiectiv, dar dupa ce am plecat de la cabana bolboci (unde nu am terminat nimic de mancat si de baut, ma oprisem dupa primele 2-3 linguri), am fost la un restaurant la intrarea in sinaia (in locul in care a fost o benzinarie) unde conditiile, serviciile si mancarea erau ca de la cer la pamant. Preturile fiind aproape identice.

Cu alte cuvinte, mergeti la cabana bolboci sa mancati sau sa va cazati doar in caz de maxima necesitate.

Peisajul de pe drumul pana la cabana (mai ales cel forestier, care de altfel este inchis in sezonul rece) este mrific iarna, dar nu va aventurati fara un 4x4 veritabil.

Sunt curios daca au mai fost dintre voi acolo si ce parere aveti.

dar unde este acest bolboci, ca nici n-am auzit de el pana acuma ???

#573
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 595
  • Înscris: 02.11.2009

View Postarizona_dreaming, on 25th January 2011, 20:33, said:

dar unde este acest bolboci, ca nici n-am auzit de el pana acuma ???
Este o cabana veche si un lac de acumulare mai nou pe valea Ialomitei in Muntii Bucegi.

#574
roxxie

roxxie

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 04.05.2008

View Postalinaamdries, on 17th January 2011, 10:13, said:

Hai sa-ti spun eu ceva despre caracterul lui Radu de la Cabana Frasin. L-am intalnit in octombrie  sus in Saua Prislopului, de Sfantul Dumitru unde aduna singur gunoaiele lasate de turistii necivilizati. Nu avea nimic de castigat din treaba asta dar o facea voluntar. L-am ajutat si noi ( ma rog fac parte dintr-o asociatie ecologica ce protejeaza Parcul National Piatra Craiului) sa coboare sacii ( si nu erau putini). Am mers apoi cu el la Cabana Frasin. Prietene , eu am fost cam in toate cabanele din tara asta + in ceva mai multe din strainatate. Cabana aia ar trebui sa fi cumva etalon pentru constructori si pentru alti cabanieri. Trebuie postata pe acest forum la pagina de "Locuri unde sa mergi". Pacat ca se poate denigra niste oameni care chiar stiu sa-ti ofere altceva decat mici si bere. Florin vorbea de camera mica. Cred ca n-a stat in viata lui la o cabana, unde cu copil sau fara ai doar un pat intr-o camaruta si baia cu dusul din chiuveta. Iti dau un sfat , mergi pana acolo , cunoste-i pe oamenii aia si pe urma da-ti cu parerea despre caractere. Eu am fost, am stat acolo , am intalnit oameni de buna calitate ( Alifantis, Andries etc)si pot avea o opinie. Ba mai mult, n-am vazut atata copilaret la o cabana ca aici cam demult.  Sunt niste tineri care au plecat din Bucuresti sa faca ceva frumos. Gestul de al da afara pe Florinel nu-l pot comenta prea mult dar din cate l-am cunoscut pe Radu ( va spun eu este un om calm ) trebuie sa-l fi calcat pe coada rau de tot. Ce n-am inteles, de ce Florinell nu a plecat de bunavoie daca nu-i placeau conditiile? Vreau sa intelegi ca nu vreau sa aduc "osanale gazdelor " dar chiar m-a deranjat presupunerea si acuza neintemeiata . Daca vrei mai multe informatii cauta-i pe Facebook unde aprecierile si cunoaste-i mai bine.  Atasez niste imagini luate de pe alte site-uri cu cabana si  cu tipul de camera in care am stat ,  aceiasi camera care a stat si Florin. Judeca singur.


Da, Da sigur. La un singur mesaj pe forum impresia ta e cat se poate de 'obiectiva'. Reclamaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!

#575
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Pensiunea Nicolina din Iasi. Am fost acolo pe 2-3 martie 2011 si iata impresiile mele.

La 180 lei pe noapte pentru o camera double, ar fi putut sa ne dea caldura toata noaptea, nu doar pana la 3 dimineata. Ne-am sculat inghetati si ragusiti :)

In cele de mai jos o sa incerc sa fac un review cat mai echilibrat si obiectiv:

Impresii pozitive:
- Camera e curata, paharele au pungi din plastic pe ele, sapuniera e plina cu sapun lichid, este hartie igienica cu capatul impaturit, exista plicuri cu gel de dus, oglinda din baie cu curata si fara urme pe ea
- TV cablu este bogat in programe (ProTv, Antenele X, Prima TVA, Discovery, Animal Planet, Travel & living etc)


Impresii negative:
- Camerele cam mici ca suprafata. Camera noastra avea maxim 3 x 4 metri, cu tot cu paturi si cu dulapul de haine.
- Baia este oarecum meschina (1.5 x 2 metri), cu cadita de dus, fara calorifer vertical, fara cuier de haine
- Peretii camerelor sunt foarte subtiri si se aud zgomotele facute de vecini - le multumim pentru decenta :)
- Becurile "economice" din camera ne-au chinuit cu flash-uri toata noaptea desi le-am oprit de la intrerupator
- Nu exista minibar, Internet, nu exista perie de pantofi in toata pensiunea.
- Personalul nu vorbeste engleza sau franceza, nici macar la nivel basic (colegul meu francez a avut probleme de comunicare atat la receptie, cat si la masa, la chemarea unui taxi)
- Micul dejun se plateste suplimentar (20 lei/pers) si este fix. Noi am primit o cafea rece si slaba, 3 felii de salam de vara, 1-2 felii de bacon, 1 felie de branza, 1 lingura de zacusca, 1 cub de unt, 1/2 rosie, 1/4 castravete, 2-3 masline, 2 chifle de persoana. Nu exista lapte, cereale, ceai, suc natural, miere, omleta (nici macar contra cost).
- Seara nu se poate manca nimic la pensiune
- Se da factura (dupa cereri repetate, dar se da)

Editat de kmailand, 20 martie 2011 - 14:05.


#576
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postroxxie, on 17th March 2011, 19:44, said:

Da, Da sigur. La un singur mesaj pe forum impresia ta e cat se poate de 'obiectiva'. Reclamaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cam multa agitatie pe seama acestei Cabane Frasin. Si mie imi miroase a reclama. Alina e cam proactiva in cautari pe alte site-uri pentru a spala imaginea sifonata a respectivului domn. Nu ramane decat ca fiecare turist sa incerce vada cu proprii ochi cum sunt serviciile cabanei. Dintre aceia care fac experimente pe banii lor. Exista si varianta ca domnul nemultumit sa fi fost prea exigent, fiind exceptia care confirma regula. Veni, vidi, vici!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate