Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#37
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postbiloiu, on Jan 2 2007, 20:56, said:

Oameni buni tocmai m-am intors de la Breaza unde mi-am petrecut Revelionul la PENSIUNEA TUDOR unde v-as sfatui sa nu va duceti.
Pe la inceputul lui Noiembrie am gasit acesta pensiune pe net si ne-a placut locatia si pretul. Am vorbit cu Dl. Tudor (un fost zidar acum in virsta de 70 ani, care era trimis in tinerete la ambasadele Romaniei din lume pentru "pavoazari" = SECURIST) si ne intilnim pentru negociere si avans. La negocieri am reusit sa obtinem o reducere de 100 RON de camera (6 camere) si i-am lasat 50% avans. Dupa 1 Decembrie ne suna mosul si ne spune ca e nu mai vrea sa ne faca discount-ul promis, pt ca se scumpesc gazele si ca pe el costa o groaza de bani etc. Cred ca asta fusese sansa noastra dar fiind deja decembrie riscam sa raminem acasa de Revelion asa ca am acceptat.
Pe 29 ne prezentam la pensiunea de 3* asa cum scrie pe site http://www.pensiunea..._i-2_dotari.htm si gasim urmatoarele:
* cele 3 camere de le etajul 2 nu erau izolate, geamurile cu grau tineau vintul sa nu intre in camera si era putin mai cald dacit afara iar centrala termica evident ca nu facea fata (unul din calorifere avea o grosime de maxim 2 cm).
* baile nu erau incalzite si era frig ca afara
* sala de fitness era de fapt compusa dintr-o bicicleta medicinala din 1980 si de un stepper care erau puse pe holul de la intrare
* apa calda se termina pe la 9 seara si mai aparea spre seara
* dat fiind faptul ca etajul 2 nu era izolat caldura trebuia facuta cu calorifer electric dar numai unul singur putea fi pus pt ca nu tinea instalatia electrica asa ca cei care au stat acolo au tras la sorti cine sa aiba caldura si cind

Mincarea a fost OK in primele 3 zile iar in ultimile 2 am mincat resturile de dinainte.

In noaptea de Revelion au mai venit 2 prieteni in vizita si carora le-au fost cerute 200 RON pentru nimic, adica sa manince din mancarea de pe masa (platita inainte) sa bea din vinul nostru si sa manince din farfuriile noastre pt ca nu se mai puteau pune 2 tacimuri.

Datorita extraordinarelor conditii pe 1 doua camere s-au eliberat iar mosul a vrut sa-si cazeze niste cunostiinte pentru care noi am cerut 150 RON - erau camerele pt care noi platisem - moment in care s-a explodat (!!!) dar am fost fermi de acesta data si a ramas ca noi.

Pe 2 dimineata am gasit si nota de plata pe stricaciunile pricinuite:
* un pahar spart 3 RON ( era crapat si cind l-am spalat s-a spart )
* un tirbuson rupt 17 RON ( cred ca era de 30 ani pt ca s-a rupt intr-un dop )
* un intrerupator 10 RON ( a cazut din perete si s-a spart cint am aprins lumina )

L-am blagoslovit pe mos cu tot ce am stiut noi mai bine si la 10:30 eram in masini in drum spre casa !!!

Cam asta a fost si eram si cu 5 copii mici dupa noi.

Sfatul meu ar fi sa nu va duceti !!!



Am si eu o nedumerire. Ca tot este la 2 pasi de Bucuresti, ca tot ati dat o caruta de bani, ce-ar fi fost sa faceti o excursie de duminica cu o luna inainte la Breaza, sa vedeti si voi unde o sa va petreceti niste zile si unde o sa lasati niste bani ?

#38
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postpenca, on Jan 6 2007, 19:45, said:

Am si eu o nedumerire. Ca tot este la 2 pasi de Bucuresti, ca tot ati dat o caruta de bani, ce-ar fi fost sa faceti o excursie de duminica cu o luna inainte la Breaza, sa vedeti si voi unde o sa va petreceti niste zile si unde o sa lasati niste bani ?
sugerezi cumva ca e vina lui ca nu a facut un 'research' ?

asa ar trebui sa fie turismul in Romania? sa mergem numai pe baza de recomandari sau sa pierdem timp cu 'vazutul' ?

#39
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Am fost saptamana trecuta la Straja, si vorbisem sa ne cazam la Casa Germana. Am vorbit acolo cu ceva timp inainte, am intrebat in ce cont sa trimitem banii si au zis ca nu e nevoie, ca ne pastreaza locurile si platim cand ajungem. Am ajuns acolo pe la 3, si erau camerele nefacute...ne-au zis sa stam pe hol sa asteptam pana fac curat. Dupa o ora in care nu a venit nimeni sa faca curat, s-a dus cineva sa o intrebe daca vine cineva sau nu. Asa s-a injectat aia, de n`am mai vazut. Ca de ce ne permitem noi sa o intrebam pe ea cand vine, ca dupa ce ca nu ne-am facut nici rezervare mai si comentam, ca putem sa plecam in alta parte daca nu ne convine. Pana la urma dupa 3 ore am reusit sa ne cazam. Din nefericire nu mai era nici un loc liber la celelalte cabane, ca vroiam sa ne mutam. Ne-a facut totusi un discount la sfarsit, dar tot am ramas cu un gust amar... asa ca nu recomand cabana asta :deadtongue:

#40
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostMar, on Jan 9 2007, 13:46, said:

asa ar trebui sa fie turismul in Romania? sa mergem numai pe baza de recomandari sau sa pierdem timp cu 'vazutul'
?
Eu cred ca oriunde ai merge e doar chestie de noroc:

1) daca iei bilet prin agentie fara sa vezi poze, poti sa fii cazat in niste conditii groaznice

2) daca -,,- si vezi si poze dragute, poti sa fii cazat intr-o camera care are fereastra spre tomberoanele din spatele hotelului sau spre un triaj de cale ferata  :lol:

3) si daca prin absurd faci o vizita initiala si vezi ca e OK, cand te intorci pentru vacanta "pe bune" poti sa fii cazat langa camera unui grup de betzivani veniti cu manelele dupa ei si sa pleci acasa mai obosit decat ai venit;

4) daca te duci la un hotel cu renume si cu tzshpe stele, poti sa ai inundatie in camera si sa nu aiba unde sa te mute  :D

5) la fel, daca te duci la un hotel cu piscina in pre-sezon sau in extrasezon (evident, la odihna!) nimic nu garanteaza ca angajatii nu vor da ei petreceri cu baloane si bautura acolo, in locul celor cazati  ^_^

6) si la fel, indiferent in ce restaurant te-ai duce sau unde ai manca, daca riscul unei toxiinfectii sau al unei hepatite e minim, riscul unei diarei sau a aparitiei unor afte in gura e mult mai mare  B)

PS. Toate cele 6 "probleme" de mai sus le-am experimentat personal! Si acum ce sa fac? Sa ma sinucid? Sa dau foc diverselor "asezaminte"? Si le-am incercat pe toate, si cazare pe bani putini, si cazare pe bani multi - problema e ca nu poti cumpara felul de a fi al oamenilor, fiindca asta iti strica de fapt concediul, interactiunea nefericita cu ceilalti!

Edited by DanCld, 09 January 2007 - 16:29.


#41
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostMar, on Jan 9 2007, 13:46, said:

sugerezi cumva ca e vina lui ca nu a facut un 'research' ?

asa ar trebui sa fie turismul in Romania? sa mergem numai pe baza de recomandari sau sa pierdem timp cu 'vazutul' ?


Nu, doar ca la ei chiar era aproape.

#42
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004
La Straja am fost si eu anul trecu, statiune e frumoasa iarna dar conditiile de cazare sunt super JEGOASE in majoritatea cabanelor. Majoritatea de acolo care au cabane sunt fosti mineri iesiti pe ordoanta...........Initial si eu am fost cazat la o buda de pensiune, dar cu mult noroc am gasit loc la pensiune LA MOSU, mentionez ca nu le fac reclama, dar acolo am avut lenjerii curate, caldura, apa calda (ceea ce era cam rar in zona), plus un restaurant OK.
Oricum intr-o seara am facut un gratar la o cabana alaturata, dupa cateva pahare proprietarul a inceput sa se bata cu catva tineri, ce mai ,oamenii muntilor......................, asa ca aviz amatorilor...........daca mergeti la Straja interesati_va de la cineva care a mai fost care cabana e mai buna ca o sa aveti surprize NEPLACUTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#43
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
"La Mosu" am vrut si eu sa ma duc...am auzit ca sunt conditii decente. Dar m`am dus imediat dupa revelion si nu mai erau locuri acolo

#44
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Ma bucur ca postul asta a avut atat de mult succes. Daca putem citi aici cate ceva si sa avitam astfel un concediu ratat din cauza unor mincinosi sau nesimtiti care n-au pic de respect pentru turisti, atunci inseamna ca si-a atins scopul.
Dar eu zic, ca daca tot le facem reclama negativa, sa le facem si o reclamatie la OPC. Exista acum posibilitatea de a face onlineaceasta sesizare si va spun ca nu dureaza mai mult de 3-4 minute. Si din cate am inteles OPC-ul asta de multe ori chiar isi face treaba. Iar daca nu, hai macar sa ne facem noi datoria si sa-i dam pe goarna.
Pa ei , fratilor !!

#45
AMDO

AMDO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.09.2006
Mai bine feriti-va sa va cazati oriunde in Romania. Ce va ofera minunata tarisoara plina de gropi, mizerie la tot pasul, preturi mai mari ca-n vest, politisti care stau cu radarul ascunsi dupa copaci si care nu dau amenzi pentru depasire neregulamentara, pentru neacordare de prioritate, pentru parcare pe trecerea de pietoni, etc, etc, ... practic aici tot concediul este un calvar. In Mamaia am fost acum trei ani la impinge tava si am luat vreo 10 tavi la rand; toate erau nespalate, sleioasa sterse cu o carpa plina de SIDA, sifilis, blenoragie, hepatita si orice alte boli care se pot transmite. E POSIBIL ASA CEVA? In mijlocul statiunii Mamaia. Pai ma duc la mare ca sa iau hepatita de pe o tava nespalata. Mai bine mor calcat de masina in Germania si tot e o moarte mai demna. ESTE INADMISIBIL!!!!!!!!! Nu pot sa accept asa ceva. Plec din tara ca sa-mi fac concediul si in felul asta protestez fata de conditiile de aici. Prefer sa arunc banii in afara iar cei din turismul de aici nu au decat sa moara de foame pana in momentul cand or sa invete sa ne respecte.
In Maramures se vorbeste de traditie si despre mancaruri traditionale. Pai sa vedem:
- mancaruri traditionale maramuresene: smantana naturala grasa, horinca si atat.
- mancaruri netraditionale servite in mod curent in Maramures: oua de la magazin, pui de la alimentara, carne tot de acolo, branza tot de pe acolo, paine de la brutarie, teitei, macaroane, cascaval, ..., pai ce este asa maramuresenesc.
Delta scumpa peste masura, ce-ti ofera? Apa poluata? Lipoveni care-ti iau si pielea de pe tine pentru o plimbare cu barca?

Va place sa fiti tratati in concediu cu nepasare incepand chiar de la receptie? Va place sa va inbolnaviti in concediu din cauza neglijentei unor inconstienti? Va place sa va enervati in concediu? Atunci oferta locala este foarte variata. Succes!

#46
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
Daca citesti tot ceea ce s-a scris aici nu-ti mai vine sa mergi nicaieri .  
La Tusnad nu a fost nimeni ?  Pensiunea Iris ? http://www.irispanzi.../szallas-ro.htm . As vrea sa merg intr-un week-end acolo si ma intreb ce voi pati !!!!  
Poate a fost cineva .
Multumesc

#47
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
In Straja la cabana Cosmina a fost cineva ? Cum este ? Merita banii ....

#48
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Subscriu si eu la nemultumirea fata mancarea "traditionala" din maramures. Am fost la 5 pensiuni si toti ne ofereau acelasi lucru: ardei umpluti si smantana. evident si horinca. fara numar. foarte dezamagit am fost

#49
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005

View PostSef-chenko, on Jan 25 2007, 20:28, said:

In Straja la cabana Cosmina a fost cineva ? Cum este ? Merita banii ....
Faza cu "Merita banii" e o afirmatie sau o intrebare?  :confuzzled:

Edited by ddumyy, 01 February 2007 - 20:08.


#50
adi

adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.08.2003
Si eu am fost la Straja weekendul trecut, numai ca la alta "minunata" cabana: Tahoe
La fel, am plecat si eu cu un gust amar de acolo.
Noi am facut rezervare prin telefon. La telefon ni s-au spus cu totul altceva decat am gasit cand am ajuns acolo.
In plus, am rezervat 4 camere dar din motive obiective o parte nu au mai venit asa ca am fost nevoiti sa renuntam la 1 camera. Cand am sunat sa spunem ca renuntam la o camera...a inceput scandalul: "nu ma intereseaza, ati facut rezervare, platiti!" Pana la urma s-a "indurat" de noi sa ne ia doar banii pe care ii achitasem in avans pt rezervarea camerei respective, adica jumatate din suma.
La cabana...atmosfera glaciara. Cred ca nicaieri pe unde am fost nu am fost tratati mai cu scarba si greata de personalul de la cabana. Pur si simplu erau dusmanosi oamenii aia.
Ca sa nu zic despre tipul care detinea cabana. In momentul in care i-am spus ca la tel ne-a zis ca fiecare camera are baia proprie a replicat unei fete ceva de genul: "las ca stiu eu de ce vreti voi baie in camera. Va fu... si dupa vreti sa va duceti la baie sa va spalati" :madanimated:  Ca sa nu zic de modul in care a reactionat cand a auzit ca venim si din Bucuresti. :cursing: Cam felul asta de psihologie au oamenii aia.

Zicea cineva mai devreme ca este statiune de mineri. Ii dau dreptate.

Cat despre statiune...ce sa zic, nu m-a incantat. Partiile sunt destul de scurte, singurele instalatii de cablu sunt niste teleskiuri obosite, operate de niste indivizi care nu prea au nimic in comun cu turismul. In cazul in care cineva cadea la teleski, in nici un caz nu opreau instalatia de cablu ducand astfel la destule accidentari. Si mai si fac scandal cand cineva cade in loc sa puna mana sa opreasca teleskiul sa nu se raneasca cumva.

Ca o concluzie: daca tot va duceti la straja nu va cazati la cabana Tahoe. Arata dragut din afara, dar in interior... :curse:

#51
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
La Straja am stat atat in conditii bune dar si foarte proaste. In weekend daca n-ai rezervare mai bine nu te duci, este extrem de aglomerat. Ultima data cand am facut greseala asta a trebuit sa accept drept camera un pod cu paturi in el, absolut mizerabila si pret evident foarte mare. La teleski este aglomerat, astazi se statea cam 45 min la coada...evident partii scurte si preturi mari. Cred ca zona incepe sa coste cel putin la fel ca pe Valea Prahovei iar conditii nu ai cine stie ce. Mancarea la restaurante proasta si putina, pana acum nu am gasit un loc in care sa mananc decent.
Ma voi duce si anul acesta pentru ca mai e zapada (ninge serios in acest moment) insa va fi doar in timpul saptamanii.

#52
copacul

copacul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.10.2006

View Postadi, on Feb 2 2007, 00:04, said:

Ca o concluzie: daca tot va duceti la straja nu va cazati la cabana Tahoe. Arata dragut din afara, dar in interior... :curse:

Cred ca ai cam multe figuri in cap de-aia nu ti-a placut la Tahoe. Cabana e super OK si oamenii de-asemenea. Te-a facut nervos faptul ca nu puteai fuma in cabana? Sau ca nu ai voie sa tropai cu claparii prin cabana? Ca ti se dau papuci ca sa te simti OK? Ca ai rastel incalzit pt incaltaminte? Ca ti se da dimineata de mancare in banii de cazare? Ca ai Home cinema, BoomTV ?
Am niste poze facute saptaman asta, interiorul este de la Tahoe: http://www.ortomedica.ro/straja2007/

#53
Piovani

Piovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.01.2006

View Postcopacul, on Feb 4 2007, 10:19, said:

Cred ca ai cam multe figuri in cap de-aia nu ti-a placut la Tahoe. Cabana e super OK si oamenii de-asemenea. Te-a facut nervos faptul ca nu puteai fuma in cabana? Sau ca nu ai voie sa tropai cu claparii prin cabana? Ca ti se dau papuci ca sa te simti OK? Ca ai rastel incalzit pt incaltaminte? Ca ti se da dimineata de mancare in banii de cazare? Ca ai Home cinema, BoomTV ?
Am niste poze facute saptaman asta, interiorul este de la Tahoe: http://www.ortomedica.ro/straja2007/

aloooo, aici nu cred ca e cazul sa faci publicitate daca ai un interes sau altul
eu cred ca tu ai figuri in cap, daca crezi ca ce s-a reclamat mai devreme e aberant
ti se da mancare dimineata in banii de cazare -- asa e normal nu e o chestie de laudat
dar daca la tel ti se spune ca ai baie in camera si cand ajungi nu mai e, nu prea e normal
nu am fost la cab tahoe dar sunt semne de intrebare serioase din cele descrise
asa ca mai evitam cu totii aceasta "minunata"  :cursing: cabana

#54
copacul

copacul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.10.2006
M-am dus acolo la plezneala. Nu fac reclama. Eu de 3 ani m-am dus numai la Mara in Straja, la Tahoe am nimerit intamplator. Iar pozele sunt ale mele, personale, in care am surprins si imagini din cabana. In mod clar este tendentios ce a scris cel de mai devreme. Repet, nu fac reclama, doar constat. Duceti-va la Mosu' sau Hudacu sau alte "branduri" unde te ploua in casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate