Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Cateva poze cu macro: gāze

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
creion_i_ion

creion_i_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2006
Bunć ziua.Postez pentru prima oara. Multumesc pentru orice sfaturi, descopćr fotografia, vreau sć invćž sć fac poze cāt mai bune. Poza cu albine e fćcuta de sožia mea.
Camera folositć - canon a520, am folosit superfine, dar la lćcustć am preferat o rezolužie mai micć, sć fac mai multe poze.
scuze ca s+aa repetat, conexiunea...

Attached Files


Edited by creion_iMembruAnonim, 30 August 2006 - 19:02.


#2
sir.roko

sir.roko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 20.09.2004
Super tari pozele ... da' unde sunt ? :)

#3
j_radu

j_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 11.04.2005
trebuia mai mare rezolutia la cea cu lacusta, a aparut ceva noise :)

glumeam, nu te supara, da un edit si pune si pozele

Edited by j_radu, 30 August 2006 - 18:58.


#4
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
care poza/e? si daca imi aduc bine aminte era deja un topic cu tema asta...

#5
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
da...vezi ca ai un topic dublu. la fel, fara poze :)

#6
creion_i_ion

creion_i_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2006
rog un moderator sa stearga celelalte doua posturi, a fost un accident nefericit, nici o intentie

la ce poze lucrate profesionist se posteaza aici mi-e ŗi ruŗine cć am pus pozele mele de amator

#7
creion_i_ion

creion_i_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2006
Ar fi perfect daca ati sterge celelalte doua topicuri ale mele (multumesc) si mi-ati da niste sfaturi.

#8
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
in prima si ultima poza, mai ales in ultima, focusul ala a fost facut nu pe subiectul in cauza ci undeva pe frunzele cel mai de jos...deci e stricata poza aia. si la prima era bine daca intre aparat si subiect nu se intrepunea nimic...

#9
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
singurul sfat pe care ti-l pot da este sa te uiti prin topicuri sa mai vezi poze ..cum sunt facute etc...eventual si pe site-uri in domeniu.Si citeste si ceva documentatie..incadrarae..focalizare...etc..timpuri de expunere

#10
creion_i_ion

creion_i_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2006
multumesc. asta fac, e foarte interesant ce vad pe forum. doua intrebari: ce-mi ofera camera (canon a520) si cu ce sa le editez (cum e editorul de la acdsee pro 8.1). mai pun o poza, pe care am editat-o in joaca, fara sa stiu prea bine ce fac

Attached Files



#11
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
cu asta puteai sa participi la concurs....au fost multe poze mai slabe decat asta :)  incearca sa folosesti Photoshopul....ai sa vezi diferenta :D  .Daca cumva il ai instalat...incerca sa umbli pe la curves,levels, contrast....mai dai un sharpen..etc....si te joci asa pana ajungi la ceva care iti place. :)

uite ce ai iesit in maxim 4 minute :) Attached File  arnicamod_copy.jpg   519.42K   108 downloads .Prima data am folosit magnetic laso(poza permite datorita contrastului ridicat de culori),select inverse +blur,usoara desaturare,levels..curves si cam atat. :) .Photoshop rulz! si stai sa vezi ce se poate face din ea daca se joaca cu ea unul care se pricepe  ;)

Edited by glodeanucatalin, 31 August 2006 - 00:49.


#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
ori noul meu monitor e varza ori tu ai stricat poza omului cu contrastul (pe fundal) ... imi spune si mie cineva cum o vede?

#13
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Editeaza-le cu Photofiltre (simplu sau Studio) daca nu vrei sa arunci banii\traficul pe Photofiltre.

Da, in varianta editata este mult contrast dar mi se pare interesanta abordarea. A pus mult contrast si saturatie, si acum poza pare pictata - e ca oil painting effect. Mie-mi place ca abordare artistica, nu ca editare in ansamblu ;)

#14
creion_i_ion

creion_i_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2006
foarte interesant. interesant e ca mi se pare (cu ochiul meu de neexpert) ca varianta originala a pozei cu floarea seamana mai mult cu varianta prelucrata de dvs. Iata...

Attached Files



#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai efectul de blur din spate apare la toate macro-urile si super-macrourile datorita DOF-ului. Se poate rezolva, dar nu e indicat...in fond obiectul principal conteaza.

#16
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Sa prelucram, sa prelucram :)

Attached Files


Edited by meios4us, 31 August 2006 - 15:51.


#17
ileana_bt

ileana_bt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.09.2006
Asta cum vi se pare?

Attached Files



#18
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Mai multa grija la prelucrare. Ai lasat niste pete verzi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate