Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vor profesorii greva in 15 septembrie 2006 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005

View PostForzaJuve, on Sep 2 2006, 12:27, said:

Nu inteleg de ce naiba vor sa li se mareasca salarile , ei castiga din meditatii zeci de milioane pe luna...kestia asta cu marire de salarii ii vrajeala si multi pun botu` aiurea; si ce vreti sa ziceti nu v`ar conveni sa mai aveti vacanta...sa faceti ce vreti?
Eu cred ca tu vii de pe alta planeta  :death:  Crezi ca daca sunt 1-2 profesori in liceu care fac meditatii si iau foarte multi bani, asta inseamna ca toti sunt superbogati. Un profesor dupa vreo 20 de ani de munca are vreo 10 milioante salariu! Ti se pare chiar asa de mult???

Edited by dau, 02 September 2006 - 13:23.


#38
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
dau, tu chiar delirezi...1-2 profesori?? hahaha fii serios iti zic eu k sunt mult mai multi; daca vrei asa de tare sa inceapa scoala ia`ti meditatori acasa si vezi`ti de treaba!

#39
Sweet-Girl

Sweet-Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.08.2006
Eu trec pe a sasea, asa ca nu ma intereseaza de greva.....VREAU GREVA!!!!!!!  :worthy:  :w00t: :P:

#40
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostForzaJuve, on Sep 2 2006, 15:40, said:

dau, tu chiar delirezi...1-2 profesori?? hahaha fii serios iti zic eu k sunt mult mai multi; daca vrei asa de tare sa inceapa scoala ia`ti meditatori acasa si vezi`ti de treaba!

Cati profesori de mate si romana are o scoala 3-4. Deci in total sunt 8 profesori care fac meditatii. Ceilalti la ce dau meditatii la sport, chimie, fizica? Nici 10% din profesorii care predau alte materii decat romana sau matematica nu predau meditatii. Tu ai fost prin vreun liceu care se preda numai matematica si romana sau ai facut meditatii la toate materiile care le-ai avut pentru BAC (asta daca ai ajuns la varsta sa dai acel examen)?

#41
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
Ba daca vreti sa faceti shto trebuia sa ziceti de la inceput. Ce`s cu fazele astea de mai sus? Numa` atat va duce capul?
Pai ce ma intrebi de profii de religie intr`un liceu is 1-2 profi de religie, muzica, desen etc si cate 4-5 de mate, fizica, romana, chimie, engleza la care se iau meditatii.
Asa ca daca te gandesti bine peste jumate din ei au castiguri mult mai mari decat se stiu.

#42
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
asa, SI?!? ce legatura au meditatiile cu greva?
iar partea aia cu " sa nu le dea nimic , oricum au bani din meditatii" e o porcarie. NU e normala situatia. NU e normal salariul ala, pentru munca depusa. ce fac ei in timpul lor liber e partea a doua, cum isi completeaza veniturile. Daca ar avea salarii decente, nu mizeriile alea de toata jena, poate nu ar mai "forta mana " elevilor catre meditatii. pana la urma, tot voi sunteti aia dezavantajati, da' nici nu va dati seama...cum dracu', daca singurul tel e "sa fie vacanta mai lunga"... :frust:

#43
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
Mai Rox ne bagam intr`o discutie fara sfarsit. Asa pot sa`ti spun si eu k banii castigati din meditatii trebuie impozitati, lucru pe care profesorii nu`l fac. Vorbeai de munca depusa...pai un profesor are 4-5-6 ore pe zi, deci nu e ceva iesit din comun cand un salariat din romania din orice domeniu munceste 8 ore pe zi aproximativ si salariul mediu este cat e...asa face toata lumea greva.

#44
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostForzaJuve, on Sep 2 2006, 18:45, said:

Mai Rox ne bagam intr`o discutie fara sfarsit. Asa pot sa`ti spun si eu k banii castigati din meditatii trebuie impozitati, lucru pe care profesorii nu`l fac. Vorbeai de munca depusa...pai un profesor are 4-5-6 ore pe zi, deci nu e ceva iesit din comun cand un salariat din romania din orice domeniu munceste 8 ore pe zi aproximativ si salariul mediu este cat e...asa face toata lumea greva.

Si cati draci isi face un profesor in 4-5-6 ore pe zi? Te-ai pus in situatia sa faci fata unor elevi mai mult decat dificili, cel putin majoritatea lor? Te mai gandesti si la mediul in care predau ? Eu am predat 4 ore si deja aveam peri albi la sfarsitul orelor.  :mellow:
Spor de stres nu exista? Ca si sporul de rusine?  :huh:

Edited by Epurica, 02 September 2006 - 18:47.


#45
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
Si ar mai fi un lucru...daca li s`ar mari salarille guvernul pierde din buget, iar pierderea o recupereaza marind impozitele, scumpind electricitatea etc.
Ce castiga intr`o parte, pierd in cealalta. Nu`i tot aia??

#46
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Juve cred ca ai chiulit cam mult de pe la scoala sau poate ca s-au schimbat lucrurile in 2 ani de cand am terminat eu liceul. O clasa are 10-12 profesori, cate unul de materie, cati din astia predau mediatii? 2 maxim 3 ca restul au materii la care nu se da examen sau nu necesita efort intelectual foarte mare din partea capatanii. Daca la fiecare liceu se intampla cele scrise mai sus inseamna ca 20-30% (desi procentul pun pariu ca e mai mic) din profesori dau meditatii. Daca 30% din totalul profesorilor castiga 30.000.000 pe luna si restul de 70% au in medie 6.000.000 inseamna ca celor multi nu trebuie sa li se mareasca salariul?
Trebuie sa intelegem ca daca un profesor are un salariu mare o sa produca mai mult si mai bine si nu va mai fi interesat de meditatii (cred) care ii i-au din timpul liber. Pentru ce preda un profesor meditatii? Pentru a castiga un ban pentru mancare si a mai avea ceva si pentru o haina, o masina sau chiar o vacanta. Daca statul ii ofera banii nu va mai sta sa predea meditatii ci se va duce in vacanta.

#47
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
cu riscul de a ma repeta, unde e lagatura cu greva ? asa deschidem un topic nou despre salarii si ne dam in cap acolo
un profesor are in mod normal, daca imi aduc eu bine aminte, 36 h/ sapt. numai ca spre deosebire de " un salariat" care poate sa fie muncitor necalificat sau secretara, castiga ~5 milioane daca n-are grade, si suporta ~ 20 oameni/h. timp in care trebuie sa invete ceva niste persoane care-l trateaza cu dosul si care sunt mai interesate de prosportul din dimineata aia decat de ce indruga el la catedra. daca sunt severi ziceti ca-s ai dracu', daca nu-si dau interesul sunt nesimtiti si vor sa va cheme la meditatii...

#48
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
[quote name='Epurica' date='Sep 2 2006, 19:47' post='1844750']
Te mai gandesti si la mediul in care predau ?

Ce sa zic de un miner atunci?....Daca ai predat 4 ore si aveai peri albi...nu te supara dar inseamna k nu ai stiut TU sa ii stapanesti, sa`i faci sa fie atenti.

Si tu kill_them_all1000 nu`ti mai da cu presupusul k nu stii nimic despre mine asa k taci naibii din gura.

Edited by ForzaJuve, 02 September 2006 - 19:02.


#49
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
Nu inteleg de ce sariti asa repede cand zic ceva despre profi...parca m`am luat de familiile voastre.
E normal sa tin partea elevilor din moment ce ma numar printre ei deocamdata.

#50
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
ForzaJuve habar n-ai ce vorbesti . Compari un miner cu un profesor  :lol: . Si eu sunt elev dar nu am chef de nici o greva . Profesorii chiar castiga prea putin pentru ce trebuie sa suporte din partea unei clase ca a mea  :confuzzled: .

#51
ForzaJuve

ForzaJuve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2006
Da cam cat credeti voi ca ar trebui sa castige un profesor? sincer

#52
00110001 00110000

00110001 00110000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.08.2006
Nu merita majoritatea .

1.Nu'si mai fac datoria.
2.Sunt prea nervosi
3.Vor numai bani la pregatire
4.De exemplu : profi de info NU au habar !!!
5.Ce sa mai , respect insa pentru restu : "Face-ti Romania de ras !"

Viitor elev in clasa 12-a. :naughty:

#53
Raziel14

Raziel14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2006
GATA CU GREVA NOASTRA  :puke:  ;)

#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Post00110001 00110000, on Sep 2 2006, 20:45, said:

Nu merita majoritatea .

1.Nu'si mai fac datoria.
2.Sunt prea nervosi
3.Vor numai bani la pregatire
4.De exemplu : profi de info NU au habar !!!
5.Ce sa mai , respect insa pentru restu : "Face-ti Romania de ras !"

Viitor elev in clasa 12-a. :naughty:
face-m, face-m...respectele noastre, stimabile  :confuzzled:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate