Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

teo pleaca de la pro tv!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#91
andrei_tm

andrei_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.08.2006
Vedetele blufeaza! Dogan Media nu a negociat cu nimeni
In timp ce pe piata se vehiculeaza ca vedetele autohtone primesc oferte fabuloase
08.09.2006
Nume grele din audiovizualul romanesc au lasat sa se inteleaga, si s-au folosit, de zvonul ca o televiziune turca ar putea sa le ofere un salariu de vis, mult peste nivelul obisnuit din Romania. Isteria i-a cuprins si pe sefii posturilor de televiziune, panicati ca-si pierd „sursele“ de raiting, adica vedetele de prime time. Si cand colo... surpriza! Trustul turc Dogan Media, cel care si-a exprimat intentia de a deschide un nou post de televiziune in Bucuresti, Kanal D, nu a chemat la negocieri pe nimeni. Mai mult decat atat, la nivel inalt nu s-au finalizat discutiile privind detaliile tehnice, adica primele masuri absolut necesare unei viitoare transmisii tv.

In plus, nu au nici un reprezentant in Romania. Dupa ce Cristi Burci a renuntat la postul de consultant din cauza unor neintelegeri financiare, trustul turcesc se afla, potrivit surselor noastre, in negocieri cu Valeriu Lazarov.
Nume grele din audiovizualul romanesc au lasat sa se inteleaga, si s-au folosit, ca zvonul ca o televiziune turca ar putea sa le ofere un salariu de vis, mult peste nivelul obisnuit din Romania. Isteria i-a cuprins si pe sefii posturilor de televiziune, panicati ca-si pierd „sursele“ de raiting, adica vedetele de prime time. Si cand colo... surpriza! Trustul turc Dogan Media nu a chemat la negocieri pe nimeni. Mai mult decat atat, la nivel inalt nu s-au finalizat discutiile privind detaliile tehnice, adica primele masuri absolut necesare unei viitoare transmisii tv.

Dogan Media, unul dintre cele mai puternice trusturi din Europa, cu o cifra de afaceri de 500 de milioane de dolari numai din publicitate, vor sa deschida un nou post de televiziune, Kanal D, in Romania. Cel putin asa s-a batut toba timp de aproape un an de zile. Postul de televiziune era programat sa inceapa transmisia luna aceasta, numai ca in afara de licenta obtinuta de la CNA, nu exista nici un semn ca lucrurile se misca. Dupa ce Cristi Burci a renuntat la colaborarea cu Dogan Media din cauza unor neintelegeri financiare, trustul turcesc nu are nici un reprezentant in Romania. Mai mult, nu exista un sediu, studiouri, personal si nici aparatura tehnica. In schimb exista un director de programe, Radu Voicu, care, putin speriat de intrebarile noastre, ne-a declarat: ”Imi pare rau, dar nu am voie sa va ofer nici un fel de informatii. Nu ma intrebati despre cine se ocupa de televiziune, despre sediu sau despre grila de programe pentru ca nu va pot raspunde. Nu eu sunt persoana abilitata sa o faca. De fapt, momentan nu exista o astfel de persoana”, ne-a declarat Radu Voicu.

Nici o vedeta autohtona nu a fost ofertata
Potrivit surselor noastre, Dogan Media ar fi in negocieri cu Valeriu Lazarov, propunandu-i-se ca prin firmele lui, sau chiar prin cunoscuta companie Saggitarius, sa asigure consultanta in Romania. Mai mult, nici o vedeta autohtona nu a fost contactata de trustul turcesc pentru negocieri. Zvonurile ar fi fost aruncate chiar de catre acestea pentru a-si forta patronii sa le mareasca salariul.

Detinatoarea licentei audiovizuale in Romania este societatea Dogan Media International SA, ai carei actionari sunt Dogan Media International GMBH (Germania), actionar principal, care detine pachetul majoritar cu 96% din actiuni, Milliyet Verlags-Und Handels GMBH (Germania), Enteralde Handels GMBH (Germania), Yasar Begumhan Dogan Faralyali si Mehmet Ali Yalcindg, fiecare cu cate 1%.

Discutii la nivel inalt, in Germania
Cu toate ca in Romania s-a ajuns deja la speculatii care tin de salariul vedetelor cooptate in echipa Kanal D, compania din Germania Cinegy Media Suite TV, care asigura logistica si transmisia tuturor posturilor de televiziune detinute de Dogan Media in Turcia, nu stie decat ca se va deschide in Bucuresti acest post de televiziune, fara sa ne poata oferi mai multe amanunte.

Surse din Cinegy Media Suite TV sustin ca de lansarea postului Kanal D in Romania se va ocupa Galaxyteknik, membru al Dogan Holding Group.

Chiar daca Dogan Media si-a luat licenta pentru postul de televiziune Kanal D, deocamdata se poarta discutii la un nivel mult prea inalt pentru a se putea sti o data exacta a lansarii sau, si mai mult, ce vedete vor aparea pe genericul lor.

In acest week-end, cei de la Galaxyteknik vor purta o serie de negocieri in Germania cu firma - mama, Cinegy Media Suite TV, discutii care privesc in special detaliile tehnice.

Gardianul

#92
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

A negociat in forta cu trustul lui Sorin Ovidiu Vantu.
  Teo Trandafir: 1 milion de euro.

  LOVITURA. Plecarea din Pro TV a celei mai populare vedete de televiziune a consumat multa cerneala si a devenit o stire de-a dreptul "isterica".
Aproape zilnic presa a "trimis-o" pe Teo la cate un post TV, trecand-o, de altfel, prin toate cele existente pe piata autohtona, unele dintre acestea aflandu-se doar la stadiul de proiect. Asa se face ca Teo a devenit si, mai populara decat era si impreuna cu producatoarea ei, Andreea Godeanu, au pus la cale "marea lovitura".
Pana la urma, se pare ca vedeta a ajuns sa negocieze in forta cu Realitatea Media, trustul de presa al lui Sorin Ovidiu Vantu. Cu siguranta ca la Realitatea TV, realizatoarea de divertisment nu prea si-ar gasi locul, fiind un post exclusiv de stiri si talk-show-ri (n.r. desi nu se stie niciodata). In schimb, Romantica, postul de telenovele al carui management a fost preluat de Vantu, ar putea produce o emisiune de succes pe masura popularitatii lui Teo. Pentru asta vedeta  a primit, se pare, 1 milion de euro. O suma naucitoare pe care se vede treaba ca Teo si ai ei au tinut mortis sa o aiba in conturi.

Intalnire la nivel inalt
Cert este ca cea numita sa poarte negocierile a fost producatoarea Andreea Godeanu. Miercuri, 6 septembrie, aceasta a fost vazuta in sediul Realitatii unde mai mult ca sigur nu se afla in recunoastere. Potrivit surselor din post, ea a avut o intalnire la nivel inalt cu directorul Sorin Enache pentru a pune la cale detaliile legate de semnarea contractului. Surse credibile din interiorul Realitatii spun ca acordul deja s-a perfectat, zilele trecute, ramanand de pus la punct doar cateva amanunte.
Runda a doua de negocieri
Se poate spune ca Realitatea a reprezentat o garantie pentru vedeta atata timp cat terenul era deja pregatit. Asa cum a anuntat "Averea" in urma cu cateva luni, Teo Trandafir a mai trecut printr-o serie de negocieri cu conducerea trustului lasand o portita deschisa. Discutiile s-au purtat intr-un local din Poiana Brasov iar printre protagonisti s-au numarat si Dan Negru si Virgil Iantu.
[ http://www.averea.ro/pic/re8651769655f2f0bbdd632d84da252dbcea1312216afesfre.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.averea.ro/pic/re27628351738f7593aa63adfb94dd137366c1b4518afesfre.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Sursa : http://www.averea.ro...95&id_sectiune=

Edited by megafanro, 08 September 2006 - 23:50.


#93
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
cum zicea cineva mai sus, asta e inceputul declinului. in 1-2 ani nu o sa mai auzim de teo :D

#94
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
[ http://www.averea.ro/flash/ceec95d72a75270222deea75ba43bfa6stiremare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#95
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Megafoane, ţie ţi-a cam căzut cu tronc Trandafira, este? :)

#96
tkshinobi

tkshinobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.07.2006
teo a plecat la kanal D.toate declaratiile date inainte si dupa intreruperea contractului cu protv au fost, sunt si vor fi apa de spalat pe gat.motivele sunt multe, dar in mare parte e vorba doar de marketing.teo a inteles ca este un produs, si actioneaza ca atare.

orice reclama e buna, pana si cea negativa.asta inseamna: nu are mare importanta pentru cine lucreaza teo, ambii jucatori au putere financiara, si teo e destul de inteligenta incat sa-si negocieze un contract foarte pufos.

#97
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Posttkshinobi, on Sep 13 2006, 01:19, said:

teo a plecat la kanal D.
Ba nu. Va fi șefă la Romantica lui Vântu.

#98
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
mai bine ca nu o mai vad zi de zi la pro tv. De la o vreme era plictisitoare emisiunea, nelipsita de manelisti...deci e mult mai bine ca nu o mai vad. Teo mi-a placut in matinalul prezentat cu Mircea Badea la ANtena 1, de atunci s-a cam dus pravale.

Edited by Silviudeep, 14 September 2006 - 23:27.


#99
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

Teo, vedetă la Vîntu.

Din primavara, Teo Trandafir va fi star la TV Romantica, post al imperiului media inchipuit de Sorin Ovidiu Vintu.                                  
                                 Intrebarile ziaristilor in ceea ce priveste viitoarea mutare in cariera a lui Teo Trandafir si-au gasit raspuns la Grupul Realitatea. Nu turcii de la trustul media Dogan au castigat lupta pentru „mana” vedetei de televiziune, ci echipa de la Romantica, post cu care surse bine informate sustin ca Teo urmeaza sa semneze contractul in cel mai scurt timp.
Termenii in care s-a parafat intelegerea dintre vedeta TV si conducerea postului Romantica, a  carui campanie de relansare si repozitionare pe piata a fost castigata de compania patronata de Sorin Ovidiu Vintu, nu sunt deocamdata cunoscuti. Daca va primi sau nu Teo milionul de dolari care a pus media romaneasca pe jar nu se stie, dar intelegerea financiara este in mod cert generoasa.
Surse din Realitatea TV precizeaza ca Teo va intra pe post la inceputul anului viitor, dar, pana atunci, ea va putea fi vazuta la Realitatea, in postura de invitat la diverse evenimente sau emisiuni ale canalului de stiri. Teo era asteptata duminica la o editie speciala care sa marcheze lansarea noii grile Realitatea TV, emisiune prezentata de Mihai Tatulici si Sanda Nicola, dar vedeta a anuntat in cele din urma ca nu mai participa.
Din Pitesti la Bucuresti
Teodora Virginia Trandafir s-a nascut acum 38 de ani, la Pitesti. A intrat in presa in 1991, ca secretara la Fun Radio Bucuresti, dupa ce absolvise Facultatea de Limbi straine, Sectia araba-engleza.
A continuat ca realizator de stiri la Fun Radio, de unde a plecat la Pro FM, in 1993, pentru postul de redactor de stiri. In acelasi an, Teo a colaborat cu Razvan Exarhu si Bogdan Stratula pentru emisiunea „Rondul de dimineata”, de la acelasi post.
Debutul in televiziune a avut loc in 1994, la Tele 7abc, unde a luat nastere si echipa Teo-Mircea Badea, ce avea sa se refaca intre 1997 si 2000 la Antena 1, cu „Dimineata devreme” si „Teo si Mircea Sou”. Din 2001 a trecut la Pro TV, unde a realizat programul „Teo”, dar si multe alte emisiuni.
La inceputul verii, Realitatea si compania Zone Vision Londra (care detine postul Romantica la nivel international) au semnat un acord prin care grupul patronat de Sorin Ovidiu Vintu va produce emisiuni pentru canalul dedicat femeilor.
Postul TV, care difuzeaza in prezent telenovele, va trece printr-o restructurare a grilei. Romantica va demara un program de rebranding, o reorientare a continutului pe un anumit profil de consumator, devenind concurent direct al postului Acasa TV.
[ http://www.evz.ro/files/POZE/SEPTEMBRIE/15/03%20teo2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Sursa: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=272160                                                                                                                                                                                                                            
Teo Trandafir

Edited by megafanro, 15 September 2006 - 01:23.


#100
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
Teo Trandafir este, incepind de ieri, directorul canalului Zone Romantica, apartinind trustului Realitatea Media, si va relansa postul, in varianta romaneasca, in februarie 2007.

[ http://www.zonevision.com/pictures/broadcasting/romantica/romantica.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Romantica are la baza o asociere intre trustul Realitatea Media si Zone Media Enterprise. Postul tv are contracte cu societati de cablu ce insumeaza 2,5 milioane de abonati, potrivit comunicatului de presa al Realitatea Media.

http://www.cotidianu...Hash=669aaf282d

Edited by Lucian M, 15 September 2006 - 21:15.


#101
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

A VENIT LA REALITATEA

Teo Trandafir este noua vedetă Realitatea Media

Realizatoarea  TV și întreaga sa echipă redacțională au venit la Realitatea Media, din  15 septembrie, pentru a lansa formatul românesc al postului Romantica.

  Teo Trandafir va fi directorul canalului Romantica și va construi,  alături de producătoarea Andreea Godeanu, echipa ce va relansa postul,  în varianta românească, în februarie 2007, potrivit unui comunicat al  departamenului de marketing și PR al Realitatea Media.
  
  "Am fost și-am vizitat hala și studiourile Realitatea (marți - n.r.) și  mi-am dat seama cât de drag îmi e s-o iau de la capăt", a declarat Teo  pentru NewsIn. "Pur și simplu mi-e drag să încep ceva. M-a distrat  foarte tare să văd cum lumea face, cu un entuziasm nebun, emisiuni  printre plastice și bucați de plexiglas. Mi-era dor de entuziasm și de  veselie", a adăugat vedeta.
  
  Teo a spus că a ales Realitatea Media pentru că are încredere în  managementul companiei, dar și pentru că celelalte oferte, "de diverse  naționalități", nu au convins-o. "Realitatea are cel mai bun management  din România, adică un management românesc, o echipa care se pricepe la  piața media extrem de bizară și de fluctuantă de la noi", a explicat  Teo. "Am avut si alte oferte, de diverse nationalități, care nu m-au  entuziasmat, pentru că n-am fost foarte convinsă că oamenii în cauză  știu ce îi așteaptă în România. Aici, trebuie să lucrezi pe sistemul  "dur și neînfricat", a adăugat ea.
  
  Potrivit presei centrale, după plecarea din trustul Media Pro, Teo s-a  aflat în negocieri, neconfirmate oficial, cu mai multe canale de  televiziune, printre care și Kanal D al trustului turcesc Dogan Media,  un nou post ce va fi lansat în România în 2007.
  
  Postul condus de Teo Trandafir, ce a difuzat până în prezent, mai ales  telenovele, își va restructura conținutul. Noua grilă de programe  Romantica va cuprinde și producții proprii ale grupului Realitatea  Media. Teo a spus că nu are încă o strategie pentru noul post românesc,  dar că de-abia așteaptă să învețe să fie manager. "Eu n-am fost manager  niciodată. Am o bună practică în a pune întrebarea potrivită, persoanei  potrivite. Tehnica asta nu îmi mai este de mare folos acum", a spus  Teo. "Nu știu cum voi face, dar vă pot spune că abia aștept să învăț.  Cred că sunt în anul pregătitor, la grădiniță. Am, însă, de unde să  învaț și sper să-mi schimb pârghiile interioare. Știu sigur că va fi  bine", a adăugat ea.
  
  Teo Trandafir și-a început cariera în radio, ca realizator de emisiuni  la Fun Radio București, în 1991. S-a mutat la Pro FM în 1993, unde a  prezentat emisiunea "Rondul de dimineață", alături de Răzvan Exarhu și  Bogdan Stratulă. Realizatoarea a debutat în televiziune la Tele7abc, la  inițiativa conducătorului de atunci al postului, Mihai Tatulici, și a  prezentat, alături de Mircea Badea, matinalul "Bună dimineața,  România". Teo și Mircea s-au mutat, din 1998, timp de doi ani, la  Antena 1, unde au realizat și prezentat împreună programele "Dimineața  devreme" și "Teo și Mircea Șou". Teo a revenit în trustul Media Pro, în  2000 și a prezentat, la ProTV, emisiunile "Teo", "Bilet de vacanță", ű  săptămâni în balon", "Vine Teo", "Teo și vedete cu sacu", "Teo și  Andi". Vedeta a părăsit trustul Pro în această vară.
  
  "Sunt foarte fericită că perioada de agonie pe care am trăit-o în  ultima vreme, s-a sfârșit. Puțină lume știe cât de greu e pentru un om  obișnuit undeva, să se desprindă de acel loc, mai ales când persoana  respectivă are și un copil de crescut. Însă, acum sunt liniștită și  fericită", a spus Teo.
  
  "Nu mi-a fost greu să plec. În perioada care a urmat plecării mi-a fost  foarte greu. Abia după ce faci un 'act eroic', începi să te îndoiești  de validitatea lui. Aveam zile bune și zile proaste. Și nici nu puteam  spune nimănui ce simțeam, lumea ar fi interpretat că vreau să mă  întorc", a explicat vedeta. "Mă întrebam: Oare n-am devenit prea  protevistă? Mi-a rămas în cap o întâmplare: în ultimul oraș al  caravanei, un domn a venit la mine și mi-a spus 'Trebuia să vă văd,  doamna Teo. Dumneavoastră ați devenit un obiectiv turistic'. Atunci  cred că am realizat că mă transformasem într-un fel de tablou, pe  peretele Pro-ului", a spus Teo.
  
  Romantica are la baza o asociere între trustul Realitatea Media și Zone  Media Enterprise. Postul TV are contracte cu societăți de cablu ce  însumează 2,5 milioane de abonați, potrivit comunicatului de presă al  Realitatea Media.
  
  Compania Realitatea Media deține posturile de televiziunea Realitatea  TV și The Money Channel, publicațiie "Academia Cațavencu", "Tabu",  "Cotidianul", "Aventuri la Pescuit", "Bucătăria pentru toți",  "Superbebe", rețeaua ൠ-FUN", "Idei în dialog", "Investiții și profit",  "Le Monde Diplomatique", rețeaua radio Guerrilla și agenția de presă  NewsIn.
Attached File  00017319_8559.jpg   8.04K   6 downloadsSursa: http://www.realitate...php?stire=17319

Edited by megafanro, 15 September 2006 - 22:17.


#102
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

Transferul lui Teo e oficial.

Trustul  Realitatea Media, finantat de Sorin Ovidiu Vintu, a confirmat ieri  transferul verii, aducand-o in echipa postului Romantica pe Teo  Trandafir, care a parasit recent MediaPro.                                  
                                  Vedeta  va veni la Romantica impreuna cu intreaga sa echipa redactionala,  pentru un proiect care urmareste lansarea in format romanesc a  postului.
  Teo va ocupa functia de director al canalului, iar misiunea ei este  alcatuirea unei echipe care sa lanseze, in februarie 2007, statia  Romantica. Postul dedicat femeilor are la baza o asociere intre  Realitatea Media si Zone Media Enterprises.
Attached File  Teo.jpg   22.02K   4 downloadsSursa: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=272249

Edited by megafanro, 16 September 2006 - 00:13.


#103
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

A semnat pentru Realitatea Media.

Teo va fi director al postului Romantica.

    Grupul Realitatea Media si-a imbogatit, de ieri, echipa de realizatori cu un nume sonor in peisajul divertismentului romanesc: Teo Trandafir. Potrivit unui comunicat transmis de Realitatea Media, Teo Trandafir nu vine singura, ci impreuna cu intreaga sa echipa redactionala, pentru un proiect care va insemna lansarea in format romanesc a postului Romantica. Teo Trandafir va ocupa functia de director al canalului Romantica si va avea misiunea sa construiasca o echipa alaturi de care sa lanseze, in februarie anul viitor, statia Romantica. Teo va avea si propria emisiune in grila de programe a postului pe care il va conduce.
    Postul Romantica are la baza o asociere intre trustul Realitatea Media si Zone Media Enterprise. Romantica are contracte cu societati de cablu ce insumeaza 2,5 milioane de abonati. In prezent, postul este cunoscut doar pentru telenovele, dar va suferi schimbari esentiale la nivelul continutului, in noua formula fiind preconizat sa existe si productii proprii ale grupului Realitatea Media.

    Teo Trandafir si-a inceput cariera ca realizator la Fun Radio Bucuresti (1991-1993). A fost redactor de stiri la Pro Fm, director la Radio 2M Plus, realizator si prezentator la Tele 7abc, Antena 1 si Pro Tv. A obtinut mai multe premii, printre care "Femeia anului 2002", premiul "Cea mai populara vedeta de divertisment" si premiul pentru "Cea mai buna emisiune de divertisment", oferit de C.N.A.. Anul acesta a mai primit Discul de Aur pentru "Cutiuta Muzicala", oferit de MediaPro Music. . Sursa: România Liberă, pag. 10, nr. 5028, sâmbătă,16 septembrie 2006.

Edited by megafanro, 16 September 2006 - 14:25.


#104
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Mi-a placut Teo doar in cuplu cu Badea.

La ProTv si-a frant mereu mainile motivand nu prea subtil ca emisiunea colcaie de starlete goale, manelisti si alte persoane dubioase din vina ordinelor de sus, ea doar trebuia sa se descurce.Daca nu Teo atunci cine?  :lol:

A blufat, vom vedea ce va fi.Toti cei ce l-au parasit pe Sarbu n-au ajuns bine, insa acum are o pozitie de decizie...Ca sa ajunga Oprah din Balcani va fi destul de greu, ne aliniem incet-incet la mentalitatea occidentala, televizorul va deveni mai mult obiect decorativ.

#105
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

Teo a plecat cu scandal de la Pro TV.

Dintr-o fata cu "angoase", Teo  Trandafir a ajuns directoare la Romantica TV.
                                
                                 A plecat de la Pro TV dintr-o toana. Intr-un acces de "fite in cap" nu a stiut sa-si gestioneze emotiile si a fost tratata ca un copil de Adrian Sarbu. Adica a fost poftita pe usa afara, a recunoscut aseara Teo Trandafir, invitata la emisiunea "100%" a lui Robert Turcescu. Realizatoarea TV a acceptat sa conduca si sa relanseze postul lui S.O. Vintu, Romantica, dar a negat sumele astronomice vehiculate in presa pe seama contractului. "Eu nu fac atatea parale", a glumit ea.
Tatonari cu Prima si Antena 1

Vedeta si-a pus toanele pe seama oboselii cauzate de cei 12 ani de emisiuni in direct, si nu a vreunui eventual santaj financiar la adresa lui Sarbu. Dupa ce a plecat de la Pro TV, Teo spune ca a avut angoase generate de "nesiguranta zilei de maine". "Ce fac eu, cine ma mai ia pe mine acuma...", i s-a lamentat ea lui Turcescu. Totusi, in aceeasi perioada de intrebari, Teo a avut intalniri cu "oameni extraordinari" de la Prima, Antena 1 si DoganTV.
O oferta "completa"

"Am invitat pe toata lumea in emisiunile mele", s-a laudat Teo aseara, admitand ca a apelat la manelisti ca sa-si sporeasca audienta.

Numai pe Sarbu nu l-a invitat in emisiune, considerand ca era prea destept pentru ea. Din aceeasi categorie ar face parte si noul ei patron, Vintu. Teo povesteste ca la intalnirea cu actualul boss a fost atat de timorata, incat a acceptat pe loc oferta acestuia, dand dintr-un cap intepenit in bataiala. "Oferta lui a fost completa din toata punctele de vedere si, desi habar n-am sa ma manageriez pe mine, darmite un post de televiziune, mi-am asumat-o, ca dupa aia ce mancam?", s-a cainat Teo.

Gentleman, dar si coleg de trust, Turcescu nu a insistat asupra ofertei financiare pentru care Teo s-a angajat sa faca din Romantica TV o concurenta postului Acasa TV. "Oferta domnului Vintu s-a bazat pe un principiu sanatos. "Eu nu stiu cate parale faci dumneata. Urmeaza sa demonstrezi"", i-ar fi zis Vintu.

Teo urmeaza sa apara din nou pe sticla in februarie 2007.
  
Cariera

Teodora Virginia Trandafir s-a nascut acum 38 de ani, la Pitesti. A intrat in presa in 1991, ca secretara la Fun Radio Bucuresti, dupa ce Teo absolvise Facultatea de limbi straine, Sectia araba-engleza.

A continuat ca realizator de stiri la Fun Radio, de unde a plecat la Pro FM, in 1993, pentru postul de redactor de stiri. In acelasi an, Teo a colaborat cu Razvan Exarhu si Bogdan Stratula pentru emisiunea "Rondul de dimineata", de la acelasi post.

Debutul in televiziune  a avut loc in 1994, la Tele 7abc, unde a luat nastere si echipa Teo-Mircea Badea, ce avea sa se refaca intre 1997 si 2000 la Antena 1, cu "Dimineata devreme" si "Teo si Mircea sou". Din 2001 a trecut la PRO TV, unde a realizat programul Teo, dar si multe alte emisiuni.
Teo a dominat multi ani tronsonul de seara si a adus bani buni pentru Pro TV.

Audienta emisiunii "Teo" a fost in toti anii de la Pro TV peste principalul competitor Antena 1. Postul din Baneasa a incercat mai multe formule de contraatac (stiri, telenovele), iar cea mai de succes, care a mai depasit din cand in cand emisiunea lui Teo, a fost "9595", programul prezentat de "doctorul de suflete" Cristian Andrei.

Intervalul orar in care era plasata Teo, si anume inainte de jurnalul de seara, este extrem de important in economia unui post de televiziune. El precede asa-numitul prime-time, intervalul de maxima audienta al oricarui post TV (19.00-23.00).

Daca sunt atrasi de programul de seara, exista o sansa foarte mare ca telespectatorii sa ramana pe post si la jurnalul de stiri, dar si la programele care urmeaza. Mai multi telespectatori inseamna mai mult rating, deci mai multi bani din publicitatea inserata in calupurile de stiri.

Milioane din publicitate

Gratie ratingului ridicat, emisiunea lui Teo a atras publicitate consistenta in calupurile publicitare. Performan-tele i-au atras si un salariu consistent la Pro TV: aproximativ 25.000 de euro pe luna.

Din 2001 si pana in prezent, programul lui Teo a gazduit in total aproximativ 25.000 de spoturi. Conform estimarilor EVZ, cele peste 4.000 de reclame inserate in acest an in editiile "Teo" au adus pentru Pro TV aproximativ 3 milioane de euro.

Calculele EVZ indica aproximativ 3,4 milioane de euro atrasi din publicitate in emisiunea "Teo" anul trecut, cand au fost difuzate peste 6.000 de reclame, iar o suma asemanatoare a fost inregistrata si in 2004.
                                                                                                                                                                                                   [ http://www.evz.ro/files/POZE/AUGUST/29/01%20Teo%20Mfax.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Sursa: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=272699
Teo Trandafir

Edited by megafanro, 19 September 2006 - 01:03.


#106
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

"Am lasat-o pe doamna Teo la Pro TV!"

50.000 de euro pe luna si 400.000 de euro prima de instalare la Dogan. Pentru Teo. Asa a debutat toamna! Cu Teo care a plecat de la Pro TV si noua televiziune turceasca, Dogan, care oferta pe toata lumea. Apoi, cu Teo in negocieri cu cei de la Antena 1 (care se cam apucasera sa-i faca deja PR, directorul de comunicare al postului dind prin ziare declaratii foarte elogioase la adresa vedetei). Ei bine, a semnat cu Romantica (din trustul Realitatea Media). Teo a discutat cu APROPO imediat dupa anuntul oficial dat vineri.
- Ce s-a intimplat? De ce ai plecat de la Pro TV?
- De ce-am plecat... Nu stiu exact, m-a apucat o nebunie. Uite, daca ma intrebi  repede, asa, chiar nu stiu ce sa spun.
- De ce n-a mai fost Dogan?
- Pentru ca mi-e drag sa lucrez cu oameni pe care ii cunosc...
- Totusi, ai fost la Instanbul...
- Da, am fost, l-am cunoscut pe ginerele lui Dogan, Mehmet Ali, un tip extraordinar. M-a vrajit. Dar cind m-am intors acasa mi-am dat seama ca imi doream siguranta, oameni cunoscuti in jur.
- Sa inteleg ca prezenta lui Sorin Enache (director general la Realitatea, fost director la Pro TV si Antena 1 - n.r.) la Realitatea TV a contat mult in alegerea ta?
- Da, foarte mult. Pentru ca de plecat, plecasem, dar nu prea stiam ce sa fac in continuare. Asa ca m-am dus la el si l-am intrebat: Ce fac eu acum?
- Si ce o sa faci?
- Pai, o sa apar la televizor cit mai tirziu cu putinta. M-am saturat de personajul "doamna Teo". Cred ca am lasat-o pe "doamna Teo" in Pro TV.
- Ai plecat din Pro TV pentru ca nu mai suportai personajul sau pentru ca erai suprasolicitata?
- Eram supraumflata de propria importanta. Eram plina de fumuri. M-am gindit atunci ca un contact cu pamintul, cu realitatea, n-ar fi rau. Era ceva in neregula cu mine. Plingeam din nimic. Am incercat sa scap de starea respectiva.
- Ai trecut pe la noul loc de munca?
- Aaa, pai, parca sint tot la Pro TV, stii? M-am intilnit cu multi dintre fostii colegi din Pro. Si mai e starea aceea de gratie, de inceput, cu toate despachetate, cu telefoanele in cutii...
- Ce o sa faci, totusi, in urmatoarea perioada?
- Cred ca o sa debutez intr-un post nou, de la inceputul anului viitor. E vorba despre Romantica, pe care ei vor sa-l conduc. Eu, pina acum, nu am fost decit angajata. Nu stiu daca voi putea sa fiu manager. Dar o sa incerc. In interviul acordat revistei APROPO (pe care vi-l prezentam, integral), Teo Trandafir nu spune nimic despre eventualitatea reaparitiei sale pe sticla, intr-un proiect concret. Si, apoi, te intrebi firesc, ce ar mai putea aduce nou fosta "Doamna Teo"? Nu e un secret pentru nimeni ca ratingurile ametitoare inregistrate de emisiunea ei de la Pro TV se datorau stolurilor de manelisti care poposeau in studioul de la Buftea, dansatoarelor din buric, imblinzitorilor de serpi, stripperilor si cintecelor indiene lalaite cu foc de Krishna si Rukmini. Daca gazda tuturor acestora era "Doamna Teo", cine va fi, de acum inainte, Teo Trandafir, managerul unui post care se vrea distins si elevat? Va ramine, oare, Teo, un simplu bibelou de birou?
[ http://www.7plus.ro/pics/b9fb2f11628c4e97036e7b4a962ed02a_teo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Sursa: http://www.7plus.ro/...09/2006&id=7213

#107
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

Emisiunea lui Robert Turcescu de luni seara a fost lider de audienta in intervalul ei orar.

417.000 de romani au urmarit in medie pe minut emisiunea 100% de pe Realitatea TV, din 18 septembrie anul acesta. Unul dintre motivele care au tinut telespectatorii autohtoni in fata micului ecran a fost invitata programului, Teo Trandafir, noul director general Romantica.

Mai meseriasi

Timp de 30 de minute, Robert Turcescu si fosta vedeta a PRO TV au adus canalului autohton de stiri cea mai mare audienta tv, adica o medie orara de 3,5 puncte de rating, in ceea ce priveste publicul urban cu virste intre 25 si 45 de ani. Emisiunea lui Robert Turcescu a invins la audienta “Meseriasii” de pe PRO TV, “Revansa starurilor” de la Antena 1 si emisiunea “11 septembrie - cadere in gol” de la televiziunea publica. In acelasi interval orar, Prima TV a difuzat “Trasniti in N.A.T.O.” si jurnalul de stiri, iar B1 TV - „Nasul“. Discutiile celor doi prezentatori au avut ca tema venirea lui Teo in grupul Realitatea Media si relansarea in format romanesc a postului Romantica. Ex-vedeta PRO TV a declarat in cadrul emisiunii ca nu se va mai intoarce in Pache Protopopescu, asa cum a facut Florin Calinescu dupa aventura de la TELE 7abc. Tot ieri, emisiunea lui Robert Turcescu a schimbat “verdictul” bilelor. Acestea nu mai sint date de realizator, ci de public, care poate sa voteze online sau prin S.M.S.. Invitata a primit o bila alba, cu peste 60% din preferintele romanilor. (A. B.)

[ http://www.cotidianul.ro/fileadmin/2006/septembrie/ed383/24sec.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Sursa: http://www.cotidianu...Hash=f57abe1a76

#108
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Nu te plictisesti sa scrii aceleasi rahaturi over and over again ?  Jesus , whatta freack ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate