Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#4231
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Ce abureala.
Pai intre Tau si Oasa sunt pe putin 17km.
Ei vor sa faca drumul mai sigur cu 400m de parapeti????

#4232
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Știe cineva dacă se poate circula acum pe Transalpina ?

#4233
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Conform CNADNR, intre Ranca si Obarsia Lotrului este inchis, iar de la Obarsia Lotrului la Sebes "Regimul juridic al drumului este:DRUM IN LUCRU.SE CIRCULA IN REGIM DE SANTIER".
De la Novaci la Ranca nu apare nimic.

Ce mi-a zis mie la telefon un nene de la CNADNR, in toamna, cand am fost pe-acolo: "De la Novaci la Obarsia Lotrului este 'Drum inchis', dar se circula in draci pe-acolo, nimeni nu tine cont. O faceti, insa, pe raspunderea dumneavoastra, daca va duceti".


@ Mihai Valentin, ai intrebat aici, nu mai era nevoie sa deschizi si subiect separat.  Pe cel nou ti l-am sters, data viitoare se lasa si cu sanctiuni.

Edited by Barboso, 19 June 2015 - 23:18.


#4234
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Da ai dreptate, nu trebuia sa deschid un subiect separat. My bad. Am fost azi pe Transalpina, dar cum spuneai si tu se circula in conditii de santier si drumul este foarte prost asa ca am ales sa nu il parcurg pe tot. E frumos adevarat, dar trebuie consolidat calumea drumul.

Edited by Barboso, 23 June 2015 - 12:04.


#4235
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004
Vrei sa detaliezi, te rog? Unde ai fost si unde este foarte prost drumul?

#4236
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Transalpina are ... doua sectoare, ca sa zic asa:
1. de la Novaci la Obirsia Lotrului
2. de la Obarsia Lotrului la Sebes

#4237
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Parca vad ca iar nu ajung nici anul asta pe Transalpina. Cazarea mea e in Novaci si vroiam exact pina la Obirsia Lotrului sa merg. 'tu-i mama ei de treaba.

#4238
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdcr, on 20 iunie 2015 - 21:04, said:

Vrei sa detaliezi, te rog? Unde ai fost si unde este foarte prost drumul?
Voineasa (stiu, nu-i TA) - Obarsia Lotrului - Sebes era, spre sfarsitul lui septembrie, practicabil, dar cu atentie.  Si asta cu masina joasa (13 cm) si cu suspensie sport.
Ce era bun, chiar era bun, nu cred sa se fi stricat intre timp, iar ce era prost, nu prea are cum sa fie mai prost.  Nu cu mult.
Dar alterneaza, bucatile bune cu cele proaste, asfalt OK intrerupt de santuri transversale... nu prea poti spune "bucata X e buna, bucata Y nu e".

Edited by Barboso, 23 June 2015 - 12:13.


#4239
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiliecsorin, on 23 iunie 2015 - 10:04, said:

Parca vad ca iar nu ajung nici anul asta pe Transalpina. Cazarea mea e in Novaci si vroiam exact pina la Obirsia Lotrului sa merg. 'tu-i mama ei de treaba.
Mergi linistit ca poti parcurge drumul de la un capat la altul. Asa se spune de vreo 3-4 ani, dar se parcurge. Eu am fost (ca alti mii de turisti) si nu m-a oprit nimeni. Singura problema este aceea ca, nefiind deschis oficial, mergi pe riscul tau. De exemplu, daca se intampla vreun accident de circulatie si ai CASCO nu vei fi despagubit, esti bun de plata.

#4240
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cred ca e acoperit daca are clauza suplimentara pt "Parasirea voluntara a drumului public", sau ceva de genul asta.  Multe companii o au, optionala, la un pret modic.

#4241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am dat un simplu exemplu sa inteleaga colegul despre este vorba. Posibil sa ai si tu dreptate.

#4242
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Multumesc Ionel. Eu faceam referire la declaratiile recente (15 iunie) al unor muncitori de acolo care ii intorc pe toti din drum:
http://www.zvj.ro/ar...are inchis.html
Linkul e luat de pe forumul dedicat Transalpinei, acolo sint informatii numai despre asa ceva.
Imaginea cu utilaje si turisti la un loc e dezolanta fata de ce te-ai astepta, dar vom vedea la fata locului.
Barboso, acu' il sun pe broker Posted Image sa-l intreb de sanatate si de clauza aia.

Edited by iliecsorin, 24 June 2015 - 10:08.


#4243
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mai discuta cu brokerul un aspect: avand in vedere statutul de drum inchis, este posibil ca, indiferent in ce conditii s-ar produce un eventual accident, sa fie declarata culpa comuna.  Si nu stiu RCA-ul ce "zice".

#4244
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
drumul este oficial inchis, asa cum a fost in fiecare an, dar din 2010 sau 2011 de cand a fost asfaltat a fost parcurs in mod de sute de mii de turisti. nu te intoarce nimeni inapoi. nici nu vei fi amendat. in caz de accident intr-adevar exista riscuri!
asadar oficial este inchis dar neoficial se poate circula fara probleme.

situatia este aceeasi ca anii trecuti, evident ca cnadr-ul nu va putea da un comunicat in care sa spuna ce am spus eu mai sus Posted Image). mai departe fiecare face cum crede.

Edited by bossake, 03 July 2015 - 03:49.


#4245
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am trecut in august 2013 de la Sebes la Novaci. Cred ca erau masini mai multe decat pe transfagarasan si nimeni care sa te intrebe de sanatate.

#4246
carusel01

carusel01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.08.2008
A fost cineva pe TA de curand? As dori sa stiu daca se circula.

#4247
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003

View Postcarusel01, on 08 iulie 2015 - 12:53, said:

A fost cineva pe TA de curand? As dori sa stiu daca se circula.
Se circula fara probleme pe toata portiunea Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului, spun asta din propria experienta.
In cazul meu, fiind si o zi de luni (6 iulie) cu un trafic extrem de redus, cele trei - patru locuri unde se desfasurau lucrari de reparatii si montat parapeti metalici nu au creat blocaje sau alte neplaceri.
In schimb nu sfatuiesc pe nimeni sa incerce Obarsia Lotrului - Petrosani. Cei cativa kilometri pana la Cabana Groapa Seaca ofera o experienta de tinut minte, pe un traseu care cu greu sa mai poate numi drum rutier (cred ca procentul asfalt vs pamant este undeva la 1/10).

#4248
dalfi

dalfi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2008

View PostMihaiValentin, on 19 iunie 2015 - 22:58, said:

Știe cineva dacă se poate circula acum pe Transalpina ?
Pana la deschiderea oficiala se circula pe propria raspundere si in regim de santier.

View Postdanutzu_1069, on 17 iunie 2015 - 22:10, said:

Ce abureala.
Pai intre Tau si Oasa sunt pe putin 17km.
Ei vor sa faca drumul mai sigur cu 400m de parapeti????
Nu parapetii ci marcajele  mai ales sunt cele mai importante cand drumul e cuproins de ceata. Ai dupa ce te orienta sa nu sari in prapastie, iar acum drumul are marcaje pe toata lungimea lui.

Edited by dalfi, 10 July 2015 - 23:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate