Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

SOMATIE!

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostBebeluska, on Aug 31 2006, 09:45, said:

Dar cum va demonstra ea ca functionarul public nu a indeplinit un act sau ca l-a indeplinit in mod defectuos? :huh:


Vorbeste din carti.

Nu-ti convine ceva la Adm Financiara? Depui reclamatie care va fi depozitata respectuos in cosul de gunoi.
Dar sa presupunem ca nu. Se face o investigatie interna pentru a determina cine este "bugetarul" care nu a luat act de problemele femeii.... yeah, right. Si marmota....

Nu va mai uitati atat de mult la "NYPD Blue" sau "Lege si ordine". Alea sunt filme artistice.

#38
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
TLGsoft, chiar daca nu peste tot, eu sunt sigur ca se mai plica si legea in tara asta -_-

#39
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postortega, on Aug 31 2006, 14:42, said:

TLGsoft, chiar daca nu peste tot, eu sunt sigur ca se mai plica si legea in tara asta -_-

Da, cand trebuie sa dai bani la stat. In rest, legi avem dar cu aplicatu stam prost.

#40
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Se face contestatie la administratia financiara in care se explica ce si cum s-au intamplat lucrurile. Asta este SINGURA cale de urmat. Si cat mai repede. Daca nu, va plati toata suma de bani, fara a mai putea contesta nimic. Se va merge direct la executare.

#41
Ice Age

Ice Age

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Aug 31 2006, 14:46, said:

Da, cand trebuie sa dai bani la stat. In rest, legi avem dar cu aplicatu stam prost.


te contrazic, saptamina trecuta am facut reclamatie la OPC iar a doua zi am fost chemat sa-mi iau contravaloarea bunului achizitionat  , plus ca firma respectiva a mai si primit o amenda de zile mari

#42
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostIce Age, on Aug 31 2006, 16:15, said:

te contrazic, saptamina trecuta am facut reclamatie la OPC iar a doua zi am fost chemat sa-mi iau contravaloarea bunului achizitionat  , plus ca firma respectiva a mai si primit o amenda de zile mari



He, he... se vede ca nu stii cum sta treaba  B)

Organele de control de-abia asteapta sa primeasca plangeri. Sare patronul cu banu, se pierde sesizarea.
Nu sare-n schema? Ia amenda sanatoasa ca sa stie a doua oara cum se procedeaza...


Ce naiba, parca v-ati nascut ieri...  ;)

#43
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View PostTLGsoft, on Aug 31 2006, 22:26, said:

He, he... se vede ca nu stii cum sta treaba  B)

Organele de control de-abia asteapta sa primeasca plangeri. Sare patronul cu banu, se pierde sesizarea.
Nu sare-n schema? Ia amenda sanatoasa ca sa stie a doua oara cum se procedeaza...
Ce naiba, parca v-ati nascut ieri...  ;)
Of. bine ca le stii tu pe toate  ^_^
Cum sa faca pierduta o plangere cu un numar de inregistrare pe ea?
Am impresia ca vorbesti din povesti.
Eventual poate sa ii dea amenda mai mica...

#44
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postortega, on Sep 1 2006, 11:14, said:

Cum sa faca pierduta o plangere cu un numar de inregistrare pe ea?


Simplu. Se pierde printre alte hartii. Sau se da NUP (in termeni politienesti). Se practica si la nivel inalt.
Nu-ti convine? Depune alta plangere...

Quote

Am impresia ca vorbesti din povesti.

Mda, banuiam eu ca ai impresii...  :D (joke)

Nope, tu traiesti intr-o lume de poveste.

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Sau se da NUP
bai baiatule...calmeaza-te ca sigur vorbesti din povesti.
nup inseamna neinceperea urmaririi penale.
ala e termen juridic nu e politienesc
iar pentru o amenda contraventionala sau o inspectie a opc in nici un caz nu e vorba de ancheta penala.
calmati-va ca deja deviem rau de tot de la subiect...

#46
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 12:04, said:

bai baiatule...calmeaza-te ca sigur vorbesti din povesti.
nup inseamna neinceperea urmaririi penale.
ala e termen juridic nu e politienesc
iar pentru o amenda contraventionala sau o inspectie a opc in nici un caz nu e vorba de ancheta penala.
calmati-va ca deja deviem rau de tot de la subiect...

Bai copile, te doare? (na, pot si eu sa folosesc ton de superioritate  :angry:  )

Nu stiu termenul specific (daca exista), am spus un termen sinonim in alt domeniu. Se subintelegea din parantezele folosite.

Iti place sa te iei de forma, nu de continut.

Hai pa.

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de obicei nu 'ma iau' de nimic...nici de forma nici de continut
in cazul asta, am remarcat ca ai spus o tampenie...'de forma' care nu-si avea rostul...daca tot era forma nu puteai sa sari peste ?

Quote

Simplu. Se pierde printre alte hartii. Sau se da NUP (in termeni politienesti). Se practica si la nivel inalt.
Nu-ti convine? Depune alta plangere...
in loc  de asta puteai sa spui asa si era mai simplu si mai corect

Quote

Simplu. Se pierde printre alte hartii. Se practica si la nivel inalt.
Nu-ti convine? Depune alta plangere...
intelegi ? te superi ca magarul pe sac

#48
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 12:41, said:

de obicei nu 'ma iau' de nimic...nici de forma nici de continut
in cazul asta, am remarcat ca ai spus o tampenie...'de forma' care nu-si avea rostul...daca tot era forma nu puteai sa sari peste ?

in loc  de asta puteai sa spui asa si era mai simplu si mai corect

intelegi ? te superi ca magarul pe sac


OK.

#49
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006

View PostTLGsoft, on Aug 31 2006, 22:26, said:

He, he... se vede ca nu stii cum sta treaba  B)

Organele de control de-abia asteapta sa primeasca plangeri. Sare patronul cu banu, se pierde sesizarea.
Nu sare-n schema? Ia amenda sanatoasa ca sa stie a doua oara cum se procedeaza...
Ce naiba, parca v-ati nascut ieri...  ;)

Eu nu cred ca ce spui tu se intampla prea des si oricum daca se intampla la un moment sa nu o sa se mai intample. Si o spui pe un ton de parca ar fi ceva normal chestia asta, iar noi care gandim corect suntem niste
fraieri.

#50
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Posttrident, on Sep 2 2006, 00:45, said:

Eu nu cred ca ce spui tu se intampla prea des si oricum daca se intampla la un moment sa nu o sa se mai intample. Si o spui pe un ton de parca ar fi ceva normal chestia asta, iar noi care gandim corect suntem niste
fraieri.


Nu este normal, este normalitatea actuala din Romania. Se vor schimba lucrurile mai devreme sau mai tarziu.

Suntem niste fraieri, ca ii lasam de 16 ani sa ne calce in picioare. Chiciul si opulenta au ajuns valorile curente. Avem lideri agramati alesi de noi. Avem lideri comunisti alesi de noi. Avem lideri securisti alesi de noi.

Gandim corect? HA! Astia suntem NOI!


Over and out.

#51
bubert

bubert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.06.2006
As dorii sa ma lamuriti si pe mine ce mi se poate intampla  in cazul prezentat mai jos :



  In februarie anul curent am primit o amenda cu caracter administrativ  in valoare de 400 RON si am fost obligat la plata a 30 RON cheltuieli judiciare.
In data de 19.06.06 primesc o scrisoare de la Directia Generala a Finantelor Publice  "Instiintare de Plata"  care suna asa : Va notificam ca figurati in evidentele fiscale ale unitatii noastre cu obligatii de plati restante,reprezentand 430 ron.Va invitam ca in termen de 15 zile de la primirea prezentei sa achitati sumele mai sus mentionate pentru care a expirat termenul legal de plata .

Eu cand am primit amenda nu am fost instiintat nici in scris nici verbal de TERMENUL LEGAL DE PLATA ,nici nu exista o data scadenta de plata a amenzii.

   In data de 05.10.06 rimesc o scrisoare de la Directia Generala a Finantelor Publice  "Somatie" : In baza art 140 din OG nr 92/2003 privind codul de procedura fiscala,va instiintam ca s-a inceput executarea silita in temeiul titlului executoriu emis de  : Parchetul tribunalului.  
  daca in termen de 15 zile de la primirea prezentei somatii nu veti achita sumele mentionatese va proceda la continuarea masurilor de executare silita.

Executare silita = puscarie,confisca bunuri  ? Eu am o firma ,poate sa imi faca ceva ca fiind persoana juridica cu toate ca amenda e pe persoana fizica ?

  Astept raspunsuri concrete sau cazuri similare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate