Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

SOMATIE!

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
hmmm., ciudata situatie!
acuma, daca executarea silita este pe rol, lucrurile se misca destul de repede ( intelegand o luna, doua). mama colegei poate fi zburata din casa in timpul asta.
foarte ciudat ca nu a primit nici o instiintare de proces , de nimic inainte de asta. in mod normal , faptul ca nu a primit ar anula actul din punct de vedere procedural.
un sfat ( desi nu ma pricep): platiti amenda de 12 milioane  si lamuriti cu administratia financiara dupa. Platiti si trimiteti dovada platii dupa la executor. Se opreste astfel executarea. Nu puneti casa in pericol.
Dupa care ii luati pe aia de la adminstratie la bani marunti. In situatia respectiva e clar ca undeva cineva a gresit. In cele din urma vor recunoaste si va vor restitui banii inapoi sau compensa partial cu alte datorii. sa stii ca s-au mai cizelat aia. Si eventual cu un mic avocat mers la administratie si cand incepe ala sa turuie legi si prescrieri s-ar putea sa bage frica in ei.

daca incercati sa lamuriti acum cu administratia pana sunt ei de acord ( toate dep.) s-ar putea sa dureze si executarea sa mearga inainte.

parerea mea- neavizata.

#20
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Care e legea cu privire la prescrierea amenzilor si la termenul de prescriere?!



@spare-me: crezi ca institutia statului nu are cunostinta de lege?

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Text extras din Ordonanță 2 din 12 iulie 2001

Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârsirii faptei.
(2) În cazul contraventiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contraventia este continuă în situatia în care încălcarea obligatiei legale durează în timp.
(3) Când fapta a fost urmărită ca infractiune si ulterior s-a stabilit că ea constituie contraventie, prescriptia aplicării sanctiunii nu curge pe tot timpul în care cauza s-a aflat în fața organelor de cercetare sau de urmărire penală ori în fata instantei de judecată, dacă sesizarea s-a făcut înăuntrul termenului prevăzut la alin. (1) sau (2). Prescriptia operează totusi dacă sanctiunea nu a fost aplicată în termen de un an de la data săvârşirii, respectiv constatării faptei, dacă prin lege nu se dispune altfel.

...........................
Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
(2) Executarea sancţiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 2 ani de la data aplicării.
(3) Executarea sancțiunii închisorii contravenționale se prescrie în termen de un an de la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti, dacă contravenientul nu a optat pentru prestarea unei activităti în folosul comunitătii.


uite bebeluska
multumita ?
ASTA este litera legii
daca ce spui tu mai sus e corect, atunci DA
institutia statului habar nu are de lege
sau va ia de prosti !

#22
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postspare-me, on Aug 28 2006, 16:30, said:

... institutia statului habar nu are de lege
sau va ia de prosti !
Sau amindoua (no kidding)!
Asa ca sa se lupte cu ei ca are sanse de cistig! Succes

#23
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Adica daca eu fiind major si fac vreo prostie si imi iau o amenda si nu o platesc vin dupa casa parintilor?  :w00t: pai ce treaba si ce legatura au parintii cu ce fac eu, practic sunt doar un chirias care nu plateste chirie.
  Cam ciudata tara asta  :death:

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Adica daca eu fiind major si fac vreo prostie si imi iau o amenda si nu o platesc vin dupa casa parintilor?  pai ce treaba si ce legatura au parintii cu ce fac eu, practic sunt doar un chirias care nu plateste chirie.
Cam ciudata tara asta
nu, stai linistit, asta se intampla rar si de obicei din vina unor ametiti de functionari publici prinsi/p[rinse intre 2 cafele si 3 solitaireuri.
si apropo...statutul tau p apartamentul parintilor unde ai domiciliul nu e char acela de chrias...
stai cuminte si nu te mai bag in treaba oamenilor mari
go read a book

#25
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Datoriile sunt personale.
Mama nu poate plati pentru ce a platit fiul(decat daca e minor-exista raspunderea prevazuta in Dr civil), si nici invers.
Daca mama nu a savarsit vreo contraventie nu o sa pateasca nimic.
Am vazut ca unii de mai sus o dadeau cu executarea  :lol:
de la o somatie pana la executare mai e vreme lunga(trebuie indeplinita o procedura).
Repet:daca mama nu a comis vreo contraventie, nu au voie s-o deranjeze.
@spare-me:
In drept nu spui rau ce spui, dar in fapt, cei de la Adm financiara asteapta 3 ani fara o luna, apoi incep un act legat de datorie(chiar o notificare), iar apoi incepe de la acest moment sa inceapa alt termen de prescriptie   ^_^

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ortega cred ca stii cum e cu de facto si de iure :D
lol...si tu, la randul tau, ai perfecta dreptate. tocmai de-aia trebuie verificat si/sau eventual consultat un avocat...unul mic si amarat acolo, cat de neinsemnat..un prieten jurist ceva...
ala cel putin poate sa-i scuture pe dragii nostri functionari.
pentru ca aceasta procedura de reinstituirii de drept a unui act prescris este undeva in zona gri a legii.

#27
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postspare-me, on Aug 28 2006, 16:30, said:

Text extras din Ordonanță 2 din 12 iulie 2001

Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârsirii faptei.
(2) În cazul contraventiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contraventia este continuă în situatia în care încălcarea obligatiei legale durează în timp.
(3) Când fapta a fost urmărită ca infractiune si ulterior s-a stabilit că ea constituie contraventie, prescriptia aplicării sanctiunii nu curge pe tot timpul în care cauza s-a aflat în fața organelor de cercetare sau de urmărire penală ori în fata instantei de judecată, dacă sesizarea s-a făcut înăuntrul termenului prevăzut la alin. (1) sau (2). Prescriptia operează totusi dacă sanctiunea nu a fost aplicată în termen de un an de la data săvârșirii, respectiv constatării faptei, dacă prin lege nu se dispune altfel.

...........................
Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.
(2) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 2 ani de la data aplicării.
(3) Executarea sancțiunii închisorii contravenționale se prescrie în termen de un an de la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătorești, dacă contravenientul nu a optat pentru prestarea unei activităti în folosul comunitătii.


uite bebeluska
multumita ?
ASTA este litera legii
daca ce spui tu mai sus e corect, atunci DA
institutia statului habar nu are de lege
sau va ia de prosti !




Nu NE IA de prosti. Problema e a colegei mele, in caz ca ai uitat. Femeia nu e asa desteapta cum esti tu, in orice caz. Dar se pare ca fiscului ii convine sa bage toate amenzile proprietarului de drept de la adresa respectiva, ca sa aiba cine sa plateasca oalele sparte. Poate exista o lege si pentru asta, daca esti asa destept cum te si crezi, dovedeste-mi pls ca aceasta lege/decret/articol de lege nu exista.

In orice caz, nu mi se pare nici mie normal ce se intampla in tara asta, aviz celor care primesc in spatiu chiriasi sa le faca buletin de Bucuresti. Si ei pot pati la fel, sa plateasca oalele sparte dupa amenzile luate de altii domiciliati la aceeasi adresa. :deadtongue:



View Postortega, on Aug 28 2006, 23:17, said:

Datoriile sunt personale.
Mama nu poate plati pentru ce a platit fiul(decat daca e minor-exista raspunderea prevazuta in Dr civil), si nici invers.

Fiul are 26 de ani.
Daca mama nu a savarsit vreo contraventie nu o sa pateasca nimic.

Nu a savarsit nici o contraventie.
Am vazut ca unii de mai sus o dadeau cu executarea :lol:
de la o somatie pana la executare mai e vreme lunga(trebuie indeplinita o procedura).

Care procedura? in somatie scrie clar despre executarea silita si de plata cheltuielilor de judecata.
Repet:daca mama nu a comis vreo contraventie, nu au voie s-o deranjeze.

Ba uite ca chiar asta s-a intamplat!!
@spare-me:
In drept nu spui rau ce spui, dar in fapt, cei de la Adm financiara asteapta 3 ani fara o luna, apoi incep un act legat de datorie(chiar o notificare), iar apoi incepe de la acest moment sa inceapa alt termen de prescriptie ^_^


#28
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Bebeluska, spune-i sa mearga la Adm Financiara si sa le spuna ca in  termen de 1 zi nu vrea sa mai figureze cu nici o datorie, altfel le face plangere pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanei.
Plangerea o poti trimite si prin posta la politie.
Te cheama, iti ia o declaratie despre ce e vorba, apoi ii ia pe ei la puricat.
Nu isi risca bugetarul de acolo slujba pt cateva amenzi(la functionarii publici, daca s-a inceput urmarirea penala impotriva lor, pot fi suspendati din functie), doar daca nu e acoperit 100%.(iar aici nu e ;)  )

Edited by ortega, 29 August 2006 - 16:19.


#29
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postortega, on Aug 29 2006, 17:19, said:

Bebeluska, spune-i sa mearga la Adm Financiara si sa le spuna ca in  termen de 1 zi nu vrea sa mai figureze cu nici o datorie, altfel le face plangere pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanei.
Plangerea o poti trimite si prin posta la politie.
Te cheama, iti ia o declaratie despre ce e vorba, apoi ii ia pe ei la puricat.
Nu isi risca bugetarul de acolo slujba pt cateva amenzi(la functionarii publici, daca s-a inceput urmarirea penala impotriva lor, pot fi suspendati din functie), doar daca nu e acoperit 100%.(iar aici nu e ;)  )



Yeah, right.  ^_^

Se vede ca nu ai avut de-a face cu institutiile statului...

#30
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Iar pentruy a justifica interesul care i-a fost lezat(obligatoriu pt existenta infractiunii de mai sus) sa declare ca avea de gand sa vanda apartamentul si nu a putut deoarece figura cu datorii, pe care nu le-a platit deoarece nu erau ale ei.
Crede-ma ca ii faci zile fripte functionarului respectiv, chiar daca pana la urma s-ar putea sa fie neinceperea urmaririi penale  ^_^
Oricum treaba cu amenzile o rezolvi daca ii faci plangere :)
@TLGsoft:Am de-a face zilnic cu institutiile statului :P

#31
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postortega, on Aug 29 2006, 23:40, said:

@TLGsoft:Am de-a face zilnic cu institutiile statului :P


Poate cu scoala, dar nici cu aia n-ai cum zilnic.

Daca se duce un cetatean simplu la Adm. Financiara si

Quote

spune-i sa mearga la Adm Financiara si sa le spuna ca in termen de 1 zi nu vrea sa mai figureze cu nici o datorie, altfel le face plangere pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanei.

... rad aia de se strica. Si pe buna dreptate.


Ia spune, in cazul discutat cine este "bugetarul" din Adm Fin. care trebuie dat in judecata?

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
traim in Ro...

Mie-mi trebuie certificat fiscal de la primarie si-mi cere CF-ul adresei de pe buletin ... chiar daca n-am nici o proprietate ....Stupid laws!

#33
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View PostTLGsoft, on Aug 30 2006, 08:59, said:

Ia spune, in cazul discutat cine este "bugetarul" din Adm Fin. care trebuie dat in judecata?
Cel care nu a luat act de notificarea ei si nu i-a sters amenzile de pe numele ei.   :photo:
E posibil ca si fiecare functionar sa se logheze cu cate un cont de utilizator si sa se poata afla cine a trecut initial amenzile pe numele ei.
ART. 246
    Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor
    Fapta funcționarului public, care, în exercițiul atribuțiilor sale de serviciu, cu știință, nu îndeplinește un act ori îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Eu as face plangere daca as fi in locul acestei persoane.
Poate asa o sa se mai invete minte si astia de la Admin Financ.   :nonobad:

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postortega, on Aug 30 2006, 21:59, said:

Eu as face plangere daca as fi in locul acestei persoane.
Poate asa o sa se mai invete minte si astia de la Admin Financ.   :nonobad:


Asa sa faci, mama lor...  :bandit:

#35
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postortega, on Aug 30 2006, 21:59, said:

Cel care nu a luat act de notificarea ei si nu i-a sters amenzile de pe numele ei. :photo:
E posibil ca si fiecare functionar sa se logheze cu cate un cont de utilizator si sa se poata afla cine a trecut initial amenzile pe numele ei.
ART. 246
Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor
Fapta funcționarului public, care, în exercițiul atribuțiilor sale de serviciu, cu știință, nu îndeplinește un act ori îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Eu as face plangere daca as fi in locul acestei persoane.
Poate asa o sa se mai invete minte si astia de la Admin Financ. :nonobad:


Dar cum va demonstra ea ca functionarul public nu a indeplinit un act sau ca l-a indeplinit in mod defectuos? :huh:

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
din moment ce, citez din tine :
mama nu are treaba cu fiul
mama nu are treaba cu firma
mama nu are treaba cu masina
dar
contraventiile le-a comis fiul
si le-a primit mama
..vina a cui crezi tu ca e?
se poate demonstra de orice practicant al dreptului la nivel elementar ca vina a plecat de la functionarul public care a intocmit si manipulat in mod defectuos documentele.
asta daca lucrurile sunt exact cum ni le-ai spus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate