Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#2179
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Dupa cate observ aspiratoarele Miele au tehnologie Klingoniana si's construite de romulieni.....Cu toate astea sobolanul din sacul de colectare e identic cu sobolanii celorlalte aspiratoare....singura diferenta este ca se odihneste intr-un sac format din 7 foi filtrante de hartie.....

#2180
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005

View PostClovis, on 22 iunie 2017 - 07:57, said:

Dupa cate observ aspiratoarele Miele au tehnologie Klingoniana si's construite de romulieni.....
Am cautat argumentul in fraza asta dar nu l-am gasit. Poti sa-mi indici te rog unde e exact?
Sint pur si simplu niste aspiratoare facute bine si (ca la multe alte lucruri) diferenta sta in detalii. Asa cum exista masini bune si masini proaste, in ciuda faptului ca toate au 4 roti si functioneaza arzind benzina.

View PostClovis, on 22 iunie 2017 - 07:57, said:

Cu toate astea sobolanul din sacul de colectare e identic cu sobolanii celorlalte aspiratoare....singura diferenta este ca se odihneste intr-un sac format din 7 foi filtrante de hartie.....
Mai sus recomandai aspiratoare de 400-600 pt. ca "nu stam in cort" iar acum vad ca tu aspiri din greseala sobolani.

Mie-mi miroase mai mult a struguri acri.

#2181
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Genial Miele C3 cat&dog, am apucat sa il folosesc la o curatenie, pana si prietena care era setata pe rowenta 4A si de ce sa platim diferenta pana la Miele a recunoscut ca s-a indragostit de el :-)

#2182
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005

View Postlepetir, on 22 iunie 2017 - 06:10, said:

Se refera la filtrul de la iesire, care la C3 Cat&Dog contine si ceva carbune activ. Calitatea la Miele consta si in sacii colectori care conform specificatiilor au 7 straturi filtrante. Nu poti compara un astfel de sac cu un sac de hartie . O connfirma si pretul....
Chiar o sa pun o poza cu interiorul compartimentului pt. sac dupa acesti aproape 2 ani de utilizare. Zici ca e luat ieri din magazin, nu e praf deloc acolo. In comparatie, la rabla veche se stringea mizerie o gramada pe la filtrul suplimentar de la motor si se vedea cum ies fire de par de la pisica prin sac. Diferenta e probabil datorata si calitatii garniturilor.

Dar hai sa fim seriosi. Un aspirator e tot un aspirator, pina la urma urmei si o Dacie 1300 e tot un fel de Mercedes daca ne luam dupa numarul de roti.

#2183
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Eu am peria SBB300-3 Twister pentru parchet si gresie.

E mult mai usor de manevrat decat cea universala.

Peria turbo o folosesc pentru covoare.

Si cea universala am pensionat-o intr-un dulap. Posted Image

#2184
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostCalin_D, on 22 iunie 2017 - 09:50, said:

Mie-mi miroase mai mult a struguri acri.

Nooo, e doar lipsa proverbialei dorinte a romanului de a epata cu chestii scumpe, in general. Asa se simte el mai bine, psihologic, desi acele aparate scumpe fac cam aceasi treaba cu unele la jumatate de pret...valabil de la masini pana la...periute de dinti. Posted Image Au in plus in general, o gramada de asa-zise functii si facilitati , majoritatea inutile sau cu utilitate indoielnica, doar ca sa te vrajeasca sa le cumperi.
Da, toti am trecut prin asta, si eu, recunosc, insa din experienta am observat ca, in primul rand, pretul mai mare la produse de "firma buna" include si costurile de marketing, iar apoi...din pacate in ultimul timp chiar si firmele de top incep sa dea un procent deloc neglijabil de "buleala", pur si simplu nu pot rezista obsesiei moderne de reducere a costurilor pentru un profit cat mai ...galactic. Adica, daca pana si iphone de peste mia de euro se produce in China...pentru reducerea costurilor, ce mai poti spune. Desigur asta nu inseamna ca as sugera sa se cumpere chestii ieftine, nici vorba, in segmentul "foarte ieftin" sunt doar stifturi inutilizabile. Nu, eu merg pe o linie de mijloc, din ce-am observat prodsuele de pe la mijoclul gamei de preturi au cel mai bun raport pret/calitate.
Ca aud pe aici laude pentru Miele, ca tine zeci de ani, etc...hai sa fim seriosi, cine mai tine, in ziua de azi, un aspirator zeci de ani? Apar noi tehnologii, dupa 5-7 ani e deja uzat si depasit, chiar daca a costat 2500 de ron.
Nu e vorba de struguri acri, e vorba, mai degraba, in loc sa dai 500 de lei pe niste struguri dulci si zemosi, dai 1500 pe struguri poate cu 10% mai zemosi, insa care miros foarte frumos Posted Image)) de parca ii iei sa-i  mirosi, si nu sa-i mananci... LA fel si aici, un aspirator sau orice aparat casnic il iei sa iti faci treaba cu el, o perioada(nu zeci de ani sau toata viata, sa-l arati nepotilor Posted Image ), nu sa te lauzi tu ca vai cati bani ai dat pe el (aici e o alta cale de iti hrani ego-ul, uite domne cat de multi bani am eu de imi permit sa dau nu stiu cat pe un aspirator , de parca valoarea personala iti e data de pretul obiectelor din casa, e ceva naiv) sau vai ce firma mega-smechera l-a produs.
Oricum, indiferent cati bani ai avea, intotdeauna eu cred ca poti sa ii cheltuiesti mai util decat bagandu-i in "nume de firma"...spre exemplu si eu pot sa-mi iau si acum un aspirator de 3000 de lei (daca or fi la pretul asta),dar prefer de banii astia sa merg undeva in concediu, mai multe zile, etc.
Desigur, nu e problema mea, nu sunt deloc invidios pe cei care castiga mult mai mult ca mine, sa fie sanatosi, e treaba lor pe ce isi chetluie banii, eu  am spus doar cum procedez eu. Dar in aceeasi masura mi se pare aiurea sa bagi gramezi de bani in aparate scumpe, doar ca sa te lauzi dupa aia ce tare esti tu si ce "valoare" ai...asta este chiar penibil. Nu doar ca nu ma impresioneaza deloc aastfel de persoane, ba dimpotriva... si da, fara nicio aluzie la autorul mesajului citat, asta e replica lor favorita, cu "strugurii acri", pe care am demontat-o mai sus. Nu, vulpea ajunge la struguri. sunt dulci, dar na, alta vulpe mai "inalta" "ajunge" la struguri de 3 ori mai scumpi si care doar miros mai frumos Posted Image)

Edited by epetroiu, 23 June 2017 - 13:10.


#2185
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Credeam ca am depasit discutiile  doar despre halat si lungimea acestuia .  De acord ca pretul are importanta lui in alegerea noastra dar hai sa lasam aprecierea asta  fiecaruia dintre noi.

#2186
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005
LOL, ce zid de text ai scris.

Sint atit de plictisit de discutii sterile pe net incit n-o sa ma apuc sa demontez tot ce ai scris acolo. O sa spun doar atit: la orice produs testat am observat ca pretul (in cazul meu exorbitanta suma de 900 RON) se reflecta cumva in calitate. Marketing? Te las pe tine sa faci cel mai bun aspirator din lume la 300 RON, fara marketing, numai cinste. Anunta-ma cind e gata. Spor la treaba.

Chiar o sa deschid un club al posesorilor de aspiratoare peste 600 RON. O sa ne intilnim acolo sa fumam pipa si sa ne simtim mai buni decit restul lumii.

#2187
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
strugurii simpli fara miris doar tin de foame. insa daca sunt si parfumati produc la nivelul creierului endorfine si oxitocine care iti dau o senzatie de bine si de confort si de fericire astfel incat viata sa nu mai para asa acra de la strugurii standard.  Altii, economistii, au bagat strugurii parfumati pe treapta superioara a piramidei nevoilor. Deh,  fiecare dupa posibilitati si preferinte gastronomice.

#2188
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
@epetroiu, din 2005 pana in 2017, sunt mai mult de 10 ani. Este vorba de un Samsung, care inca merge. La Miele, nu mai trebuie sa demonstreze nimeni ca tine zeci de ani, ca deja e de notorietate acest lucru. Am fost ieri intr-un magazin si era acolo un tip care avea un stand Miele, facea promovare. Avea si saci asa ca m-am dus sa-mi iau (8 saci+4filtre/$24). Mi-a zis ca sacii sunt mai mari decat erau initial, si se potrivesc cu siguranta la aspiratoarele din ultimii 10 ani, ca eu l-am intrebat de S8, care este un model mai vechi.
Ma uit la aspirator si tot nu reusesc sa gasesc functiile alea cu utilitate indoielnica...

Edited by geekos, 26 June 2017 - 13:47.


#2189
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005
Eu am luat C3 Cat & Dog pt. ca am o pisica alba care napirleste si cu rahatul vechi devenise un efort prea mare sa curat covoarele. Si, sa vezi surpriza, face cam ce ma asteptam sa faca: le curata rapid si cu efort mic cu peria turbo. Dupa cum scriam mai sus, s-a defectat sistemul de retragere a cablului fiind inca in garantie (expira anul asta in decembrie). Daca nu aveam norocul asta, ma costa (dupa spusele celor de la Bucuresti) jumatate din pretul aspiratorului. Deci, sint perfecte? Se pare ca nu. Totusi eu sint multumit. Daca apare ceva cel putin la fel de bun la pret mai mic, foarte tare, ala o sa fie urmatorul meu aspirator. Si legat de durata de viata, rabla dinainte are > 10 ani si inca e utilizabil. E drept ca i s-a rupt furtunul in n-spe locuri, rotile s-au facut bucati incet-incet etc. dar in felul lui merge si inca-l mai folosec ocazional la chestii gen strins moloz dupa o reparatie prin casa. Haideti sa va zic ceva ironic: acum ceva ani un prieten vroia sa-si ia aspirator si stiti ce i-am zis? Sa-si ia orice ca tot aia e. La vremea respectiva nu ajunsesem sa fiu enervat atit de tare de napirlirea motanului. Prietenul meu nu m-a crezut si si-a luat un Panasonic nu chiar ieftin, la Black Friday. Va rog sa ma credeti cind va zic, calitatea deobicei se vede-n pret chiar si la cele mai mici nimicuri. Va dau un exemplu intimplator despre un fleac, de dragul discutiei: ulei de uns lantul la bicicleta. Foloseam ulei de motor pina mi-a dat un prietn ceva special si nu chiar ieftin, tine probabil de 4-5 ori mai mult. Daca nu-l incercam probabil credeam si acum ca uleiurile speciale sint pentru snobi cu creierul spalat de reclama. Si am destule exemple de acest tip.

#2190
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Treaba cu cablul este un defect cunoscut, am dat peste el pe YouTube+ sfaturi cum sa eviti problema

#2191
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005
Adica? Eu nu gasest. Link pls?

#2192
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Recomandari de aspiratoare verticale aveti? 😊

Am un miele cat&dog, dar n-am chef sa-l scot ori de cate ori fac pruncii firimituri prin bucatarie/living.
Imi trebuie unul stick exact pt asta (scame, firimituri)

Multumesc!

#2193
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Puteti sa luati "mama" aspiratoarelor...cainii si pisicile nu se tin in casa!
In alta ordine de idei, ce aspirator cu sac recomandati, asa pana in 500 lei?!
Cele fara sac sunt o porcarie, iei mizeria de pe jos si o pui pe tine atunci cand cureti "borcanul" si filtrul!

#2194
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
.......

View Postspik1, on 15 iulie 2017 - 18:59, said:

In alta ordine de idei, ce aspirator cu sac recomandati, asa pana in 500 lei?!
Cele fara sac sunt o porcarie, iei mizeria de pe jos si o pui pe tine atunci cand cureti "borcanul" si filtrul!

Cele cu apa nu te tenteaza? Alea sunt "mama aspiratoarelor", adios praf...la astea cu sac pana in 500 lei o parte din praf, uneori chiar pana la 50%, e aruncat inapoi in aer...
Asa credeam si eu ca "aspir praful" cu un aspirator cu sac ieftin...si mi se parea normal ca la 3-4 zile trebuia sa aspir din nou, ca invarteai praful cu lopata...Dupa ce mi-am luat unul cu filtrare prin apa, alta treaba, pot sa stau 2 saptamani si nu se cunoaste ca n-am aspirat(nu zic ca e bine sau mi-e lene dar ca idee).

Edited by ggelu, 21 July 2017 - 09:11.


#2195
m_moore

m_moore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 02.11.2012
Am un aspirator mai vechi Samsung SC 4590 http://www.samsung.c.../VCC4590H3W/BOL care dupa maxim 10 minute de functionare se opreste singur, probabil are o autoprotectie la incalzire.Nu cred ca are rost sa-l duc la reparat, dar daca cineva a rezolvat aceasta problema sa-mi spuna solutia. Intre timp ma gandesc sa cumpar un alt aspirator. Dat fiind ca m-am mutat de la apartament de bloc (50mp) la casa (150 mp) ma gandesc sa-mi iau un aspirator care sa faca fata acestei suprafete de 3 ori mai mari. Ma tenta ca raport pret/garantie un aspirator Daewoo RCC-240Y  http://www.daewoo-el...ut-bag-1400w-4l la 180 lei/5 ani garantie, dar am citit reviewuri negative. Am vazut la Lidl modelul Parkside PNTS 1500 C4 https://www.lidl.de/...1500-c4/p249358 la 400 lei si cu garantie 3 ani. Merita sa-l iau? Ce alternative imi mai sugerati la un buget similar?

#2196
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
La Samsung se incinge motorul si decupleaza protectia termica ( o siguranta termica cu bimetal si revenire ). Posibil sa fie infundat traseul de aer, dar mai probabil motor pe moarte cu spire in scurt. Pentru o casa, care presupune mai multa munca de curatenie ( se intra direct de afara, poate animale de companie, suprafata mai mare, etc. ) , este necesar un produs din gama superioara de calitate, care au preturi de la 700-800 lei in sus. In primul rand trebuie hotarat ce fel de tehnologie preferati: aspirare uscata cu sac sau fara sau umeda prin apa, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Apoi de studiat ofertele......personal m-am oprit la Miele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate