Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#2143
HansCastorp

HansCastorp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.03.2017
Raport foarte bun preț-calitate ar fi marca Philips. Silențioase și durabile. Recomand.

#2144
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Zicea cineva prin decembrie despre calitatea sacilor de la Auchan, cum ca la 7 lei/4 buc. ar fi cel putin la fel de buni ca cei originali Rowenta. Sau ca Philips, nu mai stiu. Normal, si-a luat mistourile de rigoare de la veteranii forumului si ai topicului de aspiratoare.
Ei bine, luna trecuta am avut drum prin Auchan, am dat nas in nas cu sacii astia si am zis sa-i mai acord o sansa Rohnson-ului care de 10 ani imi aspira 70 mp de mocheta si imi arunca inapoi in casa 50% din praf, indiferent de tipul sacilor folositi (textili, hartie).  
Sacii din Auchan sunt fabricati in Germania de Arwin Loeseke, cel mai mare producator independent de materiale filtrante din Europa (asa se pupa ei singuri), care furnizeaza sacii pentru OEM Karcher, Sebo, Nilfisk, Sebo si altii de care nu am auzit. Materialul sintetic in 4 straturi MicrofiltPlus se pare ca retine 99.7% din particule, inclusiv polen si alergeni. In fine. La 7,5 lei, am zis sa incerc. La urma urmelor, un sac textil chinezesc costa dublu, 4 saci de hartie (tot chinezesti) de 4 ori mai mult.
Concluzia: dupa 4 utilizari pe 70 mp mocheta si vreo 20 mp de faianta, plus doua masini in care nu se aspirase din toamna anului trecut, aspiratorul trage ca si cum nu ar avea sac. Interiorul nu are fir de praf, filtrul motor din burete negru pe care il spalam dupa fiecare aspirare este perfect curat. Filtrul de la evacuare (burete + pasla) este spalat din obisnuinta dupa fiecare utilizare si nu iese nimic din el. In comparatie, sacul textil retine 50% din praf, ala de hartie 50% din puterea motorului.
Acum nu imi imaginez ca am descoperit roata, apa calda si sexul in trei, dar la 7,5 lei 4 bucati, sacii astia sunt dementiali. Sunt disponibile mai  multe variante - S-bag (standard pentru multe marci cunoscute), 110x100 (asta-i al meu,) si inca vreo trei cu forme ciudate si multe modele de aspiratoare trecute pe cutie.  Pentru cei care au aspiratoare cu sac textil sau de hartie, merita incercat. Eu unu am ajuns sa imi iubesc petarda de Rohnson, fabricata in PRC si vanduta de firma greco-romana Vassilias, pe care scrie deasupra max 2000W, pe eticheta de dedesubt 1800W si pe motor 1400W. Sacii sunt mai importanti decat toate numerele chinezesti...

#2145
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
eu am intrebare legata de Miele... inteleg ca sunt foarte laudate si foarte "premium" (asa se descriu ei), dar cand vine vorba de usurinta in exploatare si rezultate - nu mai bine se descurca karcher? (heavy-duty, puii mei). strict uitandu-ma la poze si specificatii, wd6 premium de la karcher mi se pare peste miele (in 1000-1200 de lei).
De acord ca e poate mai urat si mai tipator (galben cu inox), si poate si mai "butucanos", dar cand vad ca aspira si apa, si gunoaie, si pot sa fac curat cu el si in masina, si e poate e si mai "rezistent la tavaleala", eu zic ca mai degraba as da banii pe karcher.

ok, pana la urma m-am orientat catre Karcher 4002 sau 5.100 (cu spalare ambele, mi-am dat seama ca daca tot vreau sa aspir si in masina, n-ar fi rau sa si pot sa spal mocheta, bancheta, etc, plus canapeaua in casa, covoare...)

#2146
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Tu compari mere cu pere.Care Miele e cu spalare?Am 2 aspiratoare marca asta unul de 10 ani si altul de vreo 6 parca.N-am nici o problema cu niciunul,sunt rezistente la tavaleala.Nu stiu,n-am incercat sa-l arunc pe scari la vale in rest a avut viata grea asta mai "tanaru".

#2147
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
comparam miele c3 parca, ala parquet nu stiu cum, cu karcher wd6 premium. strict performante.
faptul ca m-am hotarat eu la ala cu spalare, era asa.... adiacent :) in acelasi timp cerand o parere si despre alegerea astuia cu spalare.

#2148
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna, am ajuns si eu la capitolul aspiratoare si as avea nevoie de cateva recomandari intrucat dupa nu stiu cate pagini citite nu imi este deloc clar ce ar trb sa cumpar.
As vrea un aspirator pentru parchet si oscilez intre cele fara sac si cele cu sac. Am citit ca cele fara sac, gen cu filtre hepa se infunda destul de des la praf mic si fire de par... Este adevarat?
Ar fi mai bine sa aleg un aspirator cu sac si ce putere ar trb sa aiba? Ce firme ar trb sa evit?

#2149
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Si eu caut un aspirator tot cam pe la 1000 lei, cu sac, m-am oprit la Rowenta varful de gama, ce are in plus/minus fata de un Miele C3 de exemplu?

#2150
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
+ Miele: 10 ani garanție, saci textili 99,9%, fiabilitate recunoscută, simplitate constructivă, operare facilă. Succes!

#2151
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am tot Miele, modelul vechi al lui C3. Inainte am avut un Samsung cu cyclon pe teava. Comparandu-le, Miele trage bine si cu sacul plin, e mult mai silentios si usor de manevrat (n-am reusit sa-l rastorn) si micile atentii la detalii fac diferenta.
Nu am avut Rowenta si nu pot face comparatia.

#2152
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Daca  firma Miele nu ar exista ce aspirator ai cumpara???

#2153
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Foarte buna intrebare.Daca n-ar exista,eu unul,tot posesor de Miele fiind,as cumpara Sebo.

#2154
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdantt, on 01 iunie 2017 - 23:02, said:

Foarte buna intrebare.Daca n-ar exista,eu unul,tot posesor de Miele fiind,as cumpara Sebo.
La preturile de la Sebo as prefera Miele Posted Image Posted Image , daca este sa vind apartamentul cu tot cu aspiratorul Sebo trebuie sa dublez pretul Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#2155
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Dar macar vinzi apartamentul

#2156
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
La modul serios ce aspirator merita achizitionat exceptind cele care sunt foarte scumpe la un buget de 500 ron???

#2157
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postloock, on 30 septembrie 2014 - 21:50, said:

Asa zisa filtrare prin apa este o prostie, din 3 motive:

1. randamentul de filtrare este limitat, atata timp cat aerul trece mai departe, el o sa pastreze si o parte din praf.
Daca se utilizeaza filtre aditionale, care se infunda, curata regulat, consuma, etc., devine si mai evident ca este inutila filtrarea prin apa.

2. fara o curatare extrema dupa fiecare utilizare, aspiratoarele cu apa se imput si raspandesc in casa la urmatoarea utilizare, un miros ingrozitor de apa imputita, care probabil contine si bacterii si virusi naspa.
  Daca se utilizeaza substante pt a combate asta, iar nu este tocmai OK...

3. sunt mari.

1. E taman pe dos, la alea uscate dau afara o cantitate de praf fin. La astea prin apa nu mai iese aproape deloc praf, chiar daca mai iese, e infim fata de cele uscate
2. Curatarea este foarte simpla, pur si simplu versi recipientul cu apa in WC si apoi il speli cu dusul si il lasi la uscat ! Cat de greu poate fi? Nu se compara cu manipularea sacului cu praf, cand daca faci o miscare nepotrivita iti iese tot praful de acolo! Despre curatarea aspiratorului uscat fara sac, nici nu mai vorbesc, acolo orice ai face inspiri niste praf!
Oricum, si aspiratorul uscat cu sac, daca il lasi si dupa o singura aspirare fara sa schimbi sacul, "se impute treaba pe acolo", ai de fapt o colonie de "bacterii si virusi naspa" undeva in casa care se dezvolta in voie si dupa aia la a doua aspirare le mai si imprastii prin casa iar!
Si aspiratorul uscat are filtre care se schimba, ca altfel si alea se infunda si colcaie de bacterii mai ceva ca la asta.
3. Cat de mari? Unul normal are 5 kg si asta cu apa are 7-8, e chiar asa o mare diferenta?

Eficacitatea evident depinde de calitatea conceptiei, constructiei, dar asta e valabil la orice aparat de orice tip, daca iei o ieftinatura normal ca e slab.
Da, stiu ca am raspuns la un mesaj d3 3 ani dar pur si simplu acest mesaj sustine lucruri total paralele cu realitatea! Mai multa atentie cand dati sfaturi din astea, ca induceti lumea in eroare!

Dezavantajele cu spalarea si greutatea usor marita sunt nimic pe langa un aer mult mai curat in casa. Poate pe unii nu ne afecteaza dar astmaticii si cei cu alergii simt imediat diferenta si nu s-ar mai intoarce ever la alea uscate.

Edited by epetroiu, 02 June 2017 - 14:55.


#2158
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

pai daca esti alergic, cum ramane cu mutatu virsului si bacterie din container lui in galeats de gunoi de la bucatarie iar pe restul de fratiori ii pui in cada unde faci baiei sau in vasul de wc unde te asezi cu...cu...
cum ramane cu buretii aia de filtru care trbuoe sa ii speli manual - deci mai muti si in ghiuveta ceva bacterii....
aaaa daca vrei sa speli sau sa desfunzi chiuveta cu aspiratoru, atunci nu ai alta alternativa. .... iar daca vrei liber de bavterii, atunci trebuie sa investești in sisteme de filtrare superioare


#2159
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008

View Postdannek, on 02 iunie 2017 - 10:15, said:

La modul serios ce aspirator merita achizitionat exceptind cele care sunt foarte scumpe la un buget de 500 ron???
Deja asta e alt gen de intrebare.Nu stiu ce sa zic,insa Sebo e vreo 2000 ron,poate te refereai la Kirby.Da,ala e un aspirator scump.Daca merita,fiecare face cum considera.Eu insa iti recomand sa mai strangi bani daca nu e urgenta si sa mergi pe Miele.Deja,de cand il am oe asta al meu,schimbam vreo 3 din gama de pret 400 ron.Judecand la modul asta,mie unul nu mi se pare scump.Din pacate peste 90% dintre noi,consumatorii nu judeca asa.Noi vrem pret,calitatea e pe ultimele locuri.Bafta in achizitie.

#2160
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Ar putea sa ma indrume cineva care din cele 2 aspiratoare sa aleg avand in vedere diferenta mare de pret?:
Aspirator cu filtrare prin apa HOOVER Hydropower HYP1630 sau
Aspirator cu filtrare prin apa Thomas Perfect Air Allergy Pure
Nu doresc alte variante, ci doar sa ma decid asupra unuia din cele 2.
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate