Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#2107
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salut si tie,  cam 250 lei (50 lire - vreau sa comand de pe amazon.co.uk); in principiu aspiram mocheta, daca ar merge si pt parchet ar fi si mai oke; Nu avem animale; Eu si sotia nu avem alergie, fetita nu stiu daca!  Multumesc de interes!

#2108
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pentru mocheta e de preferat un model cu perie motorizata sau cu turbina actionata de aerul aspirat  (nu asa de eficienta ca și una motorizata).

#2109
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Caut si eu un aspirator ce va fi folosit IN PRINCIPAL la spalat covoarele din casa. Am dat de vreo 2 ori covoarele la spalatorii si s-au intors de fiecare data curate insa se cam strica textura etc.
Deci in principal as vrea sa spele bine, sa nu fie neaparat hardughie si sa pot gasi cu usurinta solutii de curatat pentru el... Ceva sfaturi? Multumesc.

#2110
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Orienteaza-te catre orice altceva in afara de zelmer

#2111
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Nu-mi dau seama de unde ai atâta mizerie,  de trebuie sa speli covoarele "de cateva ori"... de ajung sa se toceasca din cauza asta...
Revenind la subiect, iti recomand sa cauti/cumperi un aparat profesional, de genul Nilfisk, Taski, Lavor, Numatic. Cele din hypermarket sunt destul de slabe ca performate si, mai ales, ca fiabilitate.
Detergenții nu sunt o problema. Tot profesionali.

Dar mai e ceva: e mult mai ușor sa previi, decât sa tratezi... Mizeria ar trebui sa rămână in afara zonei de locuit, cea cu covoarele...
Sunt presuri anti-murdarie, papuci etc...

Părerea mea.

Edited by dan_slack, 13 March 2017 - 20:56.


#2112
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Vorbesc de spalat 1 data/an. Dar deja un covor a fost stricat in sensul ca fire din el au iesit de zici ca putrezisera. Vazut dupa spalat la circa 3 zile. De fiecare data am primit covoarele mai "scortoase", ca si cum ar fi fost apretate. La altul s-a desfacut de pe spate o banda cusuta. Plus ca mereu covoarele nu erau uscate indeajuns.

Si sincer am spalat de 2 ori/an covoarele si e mult mai simplu sa le fac in-house.

De duminica am tot cautat si gasit pe amazon uk ceva mai orientat spre "spalat" decat aspiratoare cu spalare clasice. De aspirator nu am nevoie, nici de d-ala cu filtrare prin apa, mai mare dauara decat ocaua. Am luat un Vax V124A. Sa vedem cand o veni cum e si postez.

#2113
popflorincozmin

popflorincozmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.09.2014
Bună
As dori părerile avizate legate de achiziționarea unui aspirator de uz casnic. Care sunt avantajele și dezavantajele aspiratorului Karcher WD3 Premium, unde este fabricatât,  etc. Ce parere aveti de aspiratoarele de la Samsung, comparativ cu Kracher. (Samsung  VCDC15RHsau similare).Eventual alte sugestii , pt un aspirator bun , la un preț bun.
Va mulțumesc.

#2114
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
indiferent ce iei de aici sunt praf
am avut unul romînesc 20 de ani
unul nou te ţine tot 20 dacă nu-l bagi în priză.
caută second'uri.

#2115
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 06.07.2005
Nu cred ca toate sunt praf, in schimb am observat si eu calitatea indoielnica pe care o au majoritatea aspiratoarelor moderne.

#2116
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
De pe Wikipedia;
“Alfred Kärcher GmbH & Co. KG is a German family-owned company that operates worldwide and is known for its high-pressure cleaners, floor care equipment, parts cleaning systems, wash water treatment, military decontamination equipment and window vacuum cleaners.
Karcher is the official cleaning equipment supplier to the 2016 Olympics”

In alta ordine de idei, dupa parerea mea, un aspirator trebuie sa aiba putere de absorbtie mare.
Este si motivul pentru care am devenit fericitul posesor al unui SAMSUNG iar acesta a fost singurul criteriu de selectie (puterea de absorbtie).
Sfat dezinteresat; alege-l pe ala mai ieftin dar cu  puterea de absorbtie mai mare.

#2117
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postvimann, on 18 martie 2017 - 15:20, said:

Nu cred ca toate sunt praf, in schimb am observat si eu calitatea indoielnica pe care o au majoritatea aspiratoarelor moderne.
motoarele cad.

#2118
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Samsung am si eu . D-ala cu ciclon pe furtun sa iei . Trage foarte bine iar  praful si scamele ajung in ciclon iar sacul ramane gol .

Edited by GingisHan2015, 18 March 2017 - 16:49.


#2119
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ia vere orice aspirator...eu am luat din metro cu 150 de lei fara sac,daca tine 2 ani cat are garantia ma declar multumit la banii ai

#2120
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Vorbim peste 2 ani. Încearcă să menționezi si brandul, nu doar luat din metro. Sau o fi philips de 450w ca si cel pe care l-am luat acum câțiva ani, tot din metro... :rolleyes:

#2121
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postswtm, on 19 martie 2017 - 09:00, said:

Vorbim peste 2 ani. Încearcă să menționezi si brandul, nu doar luat din metro. Sau o fi philips de 450w ca si cel pe care l-am luat acum câțiva ani, tot din metro... Posted Image
E o firma mai no name Lustar si cica are "2000" de w....

#2122
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postsarac.lipit, on 18 martie 2017 - 16:42, said:


motoarele cad.
Sau partea de reglare a turatiei. Asa a fost la mine acum cativa ani. Am scos pur si simplu acel montaj si am legat motorul pe direct. Aspiratorul merge si acum.

Cred ca e LG.

#2123
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postunderb, on 19 martie 2017 - 11:17, said:

Sau partea de reglare a turatiei. Asa a fost la mine acum cativa ani. Am scos pur si simplu acel montaj si am legat motorul pe direct. Aspiratorul merge si acum.

Cred ca e LG.
Am avut unu care a patit la fel
Doar ca eu l-am blocat pe maxim ca doar asa mai mergea...

Edited by I2O, 19 March 2017 - 11:31.


#2124
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am avut un Samsung cu cyclon pe teava luat in 2005. Foarte bun. Cand nu mai tragea, era sacul plin.
Merge si acum la soacra-mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate