Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 Covorase scari/trepte

Apartament Iași

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 

Impozitul la PF

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 29.06.2005
Salut.
Ma bate gandul sa imi fac un PF (studio foto).Cum sunt inca in perioada in care fac calcule, v-as ruga, daca are cineva idee sa-mi spuna cat este impozitul minim pe care il poti declara (pentru inceput) ?

De fapt, orice imi puteti spune despre aceasta forma de organizare mi-ar fi util. Ca zvonuri am tot auzit si nu stiu ce sa mai cred.

Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Pai ai impozit 16% pe profit si unele cheltuieli deductibile (aparatura foto, birotica, benzina etc).

Problema vine la CAS, iar tata a umblat peste tot si nimeni nu stie ce sa ii spuna.. se plateste, nu se plateste...

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc Courage, e bine asa.Eu auzisem ca trebuie sa declari de la inceput cam ce asteptari ai (ca venituri) si in functie de asta sa platesti.Daca e asa, 16 % din profit, e bine.

O alta vorba care umbla este ca , cica dupa ce intram in UE ,PF-urile vor disparea ca forma de organizare...Mi se pare o prostie....dar, asa o fi?

La CAS, cred ca, daca vrei sa fii asigurat, trebuie sa inchei cu ei un contract...

Edited by florinel, 23 August 2006 - 12:33.


#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postflorinel, on Aug 23 2006, 13:31, said:

Multumesc Courage, e bine asa.Eu auzisem ca trebuie sa declari de la inceput cam ce asteptari ai (ca venituri) si in functie de asta sa platesti.Daca e asa, 16 % din profit, e bine.

O alta vorba care umbla este ca , cica dupa ce intram in UE ,PF-urile vor disparea ca forma de organizare...Mi se pare o prostie....dar, asa o fi?

La CAS, cred ca, daca vrei sa fii asigurat, trebuie sa inchei cu ei un contract...


Era (poate inca mai este) PFA cu venit fix. Se platea o taxa fixa.

Daca esti angajat undeva nu trebuie sa platesti CAS pentru ca deja platesti.

#5
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View PostTLGsoft, on Aug 23 2006, 13:38, said:

Daca esti angajat undeva nu trebuie sa platesti CAS pentru ca deja platesti.

Daca esti PFA si daca nu esti angajat undeva, esti oblicat sa-ti platesti CAS-ul ???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate