Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Bursa . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 lupiduph, on Oct 23 2006, 08:20, said:

Fii mai explicit: indicatori pt analiza tehnica, fundamentala?
ma refer la indicatorii de analiza tehnica
mersi

#38
izzy058

izzy058

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2006
Bursa din Experientza .

Ma trezeam dimineatza luam ziarul bursa cu 5000 lei , il citeam in liceu in fiecare dimineatza .... stiu ce inseamna bursa .

1 pas : faci un contract cu un brooker care e autorizat sa cumpere ceea ce tu ii spui pentru ca el rareori iti spune chiar ce sa cumperi , pentru ca logic gandind daca ar sti ce sa cumperi ar fi bogat deja nu ? el doar sa zicem ca detine mai multe informatii ,merita sa-l iei in seama , pana la un punct .
2 pas : te uiti pe bvb.ro sau alte siteuri informative si vezi ce vrei sa cumperi .
3 pas : dai comanda de cumparare si peste 3 zile actiunile vor fi cumparate . (platesti 4% din totalul sumei la brooker )
4 pas : astepti ...
5 pas : astepti ...
6 pas : daca ai noroc a crescut si vrei sa vinzi .
7 pas : cu cat ai mai multe actiuni e mai greu sa vinzi (ma refer la cantitati chiar mari) le vinzi si peste 3 zile se chiar vand . ( platesti din nou 4% comision din total .. pentru sume sub 25.000.000 , intre 25mil si 90 sunt 3% vanzare si 3% cumparare iar peste sunt 2% si 2 % ) sa ma contrazica careva daca s-au schimbat tarifele dar asa era ultima oara cand am fost eu acolo + 1% comision statul sau mai nou 16% daca ti mai putin de 1 an .
deci calculati si voi .. tre sa va creasca destul de MULT actiunile sa mai faceti si profit + de asta la noi e reglementat cat poate creste o actiune maxim intr-o zi de tranzactionare .. deci nu faceti din 10.000 $ 1mil peste noapte NICI o SANSA legal.

Asta e partea simpla din bursa , sunt multe ascunzisuri care nu stiu dar in principal castiga cei care listeaza actiuni la bursa si cei care sunt din interior , stiu ca e descurajant dar asta e adevarul .
Bafta !!! Se poate si altfel cu .... noroc . B)

#39
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
izzy058, tu ai citit ce ai scris acolo? pe bune ... chiar nu ai habar despre ce vorbesti.

1. "1% comision statul sau mai nou 16% daca ti mai putin de 1 an " - probabil te refereai la impoz pe profit; acest impoz de 1%(16%) se aplica la profit (asa cum spune si numele), n-are nici o legatura cu valoarea tranzactiei pe care o faci ci cu profitul obtinut.   :w00t:
2. Comision de 4% ?? ...... ultima oara cand "ai fost tu pe acolo" cand o fi fost? ...prin '99?  :D
3. "dai comanda de cumparare si peste 3 zile actiunile vor fi cumparate" -  :nonobad:  Poate vrei sa spui ca dai ordin de cumparare, actiunile se cumpara imediat (5-10 minute daca sunt la piata). Decontarea se face in 3 zile, dar nu are nici o treaba cu ce spui tu acolo. Daca dai un ordin acum si actiunile se cumpara in 5 minute pe urma  le poti vinde imediat. In fine....
4. "cu cat ai mai multe actiuni e mai greu sa vinzi (ma refer la cantitati chiar mari)" - pai la ce actiuni te referi tu? faci investitii oare in actiuni ce se tranzactioneaza o data la 10 luni (Comcereal XYZ ?) Si la ce cantitati mari te referi cand tu vorbesti de rulaje de 25.000.000 (sau erau 25.000.000 RON ??).

Concluzie: DEZINFORMARE !!! ....pe bune, intra pe site-urile acelea de care pomeneai si informeaza-te.


PS: bujuu, sunt o serie de indicatori care stau la baza analizei tehnice: ROC (Rate of Change), RSI (Relative strenght index), Media Mobila, Oscilatorul Stochastic, Benzile Bollinger, MACD (Media Mobila Covergenta Divergenta).  Depinde pe ce perioada vrei sa faci analiza: TS, TM,TL (graficele pe o zi, o saptamana, o luna, un an).

Edited by lupiduph, 24 October 2006 - 08:59.


#40
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
izy058 sa stii ca s-au schimbat vremurile de atunci:)
lupiduh sa zicem ca as vrea sa fac pe termen scurt( maxim o luna) atunci ce perioada folosesc la indicatorii mentionati de tine?

-ce zici de sectorul farmaceutic ,mi se pare ca devinde din ce in ce mai profitabil,ATB creste exploziv,oare sa fie din cauza ca se privatizeaza ...la fel si BIO ...

#41
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

 bujuu, on Oct 24 2006, 17:30, said:

izy058 sa stii ca s-au schimbat vremurile de atunci:)
lupiduh sa zicem ca as vrea sa fac pe termen scurt( maxim o luna) atunci ce perioada folosesc la indicatorii mentionati de tine?

-ce zici de sectorul farmaceutic ,mi se pare ca devinde din ce in ce mai profitabil,ATB creste exploziv,oare sa fie din cauza ca se privatizeaza ...la fel si BIO ...

Va salut!

Am urmarit de 3 zile ce se discuta pe acest topic. Lupiduh ma bucur ca ai oferit atatea informatii. Eu joc la bursa de 2 luni si sunt multumit de evolutia portofoliului. Am citit timp de 1 an mai multe carti inainte de a intra in piata.
Pt buju: a face o analiza pe termen de 1 luna pe bursa romaneasca este cam dificil deoarece trebuie sa ai un capital destul de mare. Intr-o luna o actiune trebuie  sa-ti creasca cu cel putin 10% ca sa faci profit asta din cauza comisioanelor platite.
Nu cere nimanui sa-ti spuna care actiune o sa creasca sau o sa scada, ci informatii care sa te ajute sa determini singur daca o actiune este sau urmeaza un trend ascendent sau descendent.

Mult succes!

#42
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
bujuu, sectorul farmaceutic este ft interesant si are potential (mai pe termen lung). ATB era bun de speculat acum vreo 2 sapt cand se auzea din ce in ce mai mult de privatizare si era pe la 1,35 ron. Acum cred ca e greu sa speculezi pe la 1,9 ron .... e posibil sa te trezesti ca intrii la spartul targului.

xkx, trebuie sa recunosti ca bvb are un potential enorm si (cel putin eu asa cred, poate ma insel) comisioanele sunt putin relevante. De ce? pai tu ce preferi: bvb unde (cu putin noroc si analize) faci 20% pe sif-uri intr-o luna doua si dai un comision de (sa zicem) 1.5%/tranz sau bursa din state unde faci (daca ai mare noroc) 3% in 5 luni si dai comision 0.3%/tranz ????
Parerea mea e urmatoarea: profitati de bvb cat mai puteti   :P  , adica o sa vina momentul cand o sa ajunga la maturitate, cresteri moderate, profituri moderate, comisioane mici ( :D ) si o sa va uitati in urma si o sa vedeti ce profituri uriase se faceau pe bursa. (asta e parerea mea personala, daca cineva nu e de aceeaso parere ...  :peacefingers: )

Edited by lupiduph, 25 October 2006 - 14:00.


#43
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 lupiduph, on Oct 25 2006, 13:59, said:

bujuu, sectorul farmaceutic este ft interesant si are potential (mai pe termen lung). ATB era bun de speculat acum vreo 2 sapt cand se auzea din ce in ce mai mult de privatizare si era pe la 1,35 ron. Acum cred ca e greu sa speculezi pe la 1,9 ron .... e posibil sa te trezesti ca intrii la spartul targului.

xkx, trebuie sa recunosti ca bvb are un potential enorm si (cel putin eu asa cred, poate ma insel) comisioanele sunt putin relevante. De ce? pai tu ce preferi: bvb unde (cu putin noroc si analize) faci 20% pe sif-uri intr-o luna doua si dai un comision de (sa zicem) 1.5%/tranz sau bursa din state unde faci (daca ai mare noroc) 3% in 5 luni si dai comision 0.3%/tranz ????
Parerea mea e urmatoarea: profitati de bvb cat mai puteti   :P  , adica o sa vina momentul cand o sa ajunga la maturitate, cresteri moderate, profituri moderate, comisioane mici ( :D ) si o sa va uitati in urma si o sa vedeti ce profituri uriase se faceau pe bursa. (asta e parerea mea personala, daca cineva nu e de aceeaso parere ...  :peacefingers: )
lupiduph tin sa iti dau dreptate, si eu sunt de parere ca bursa inca este"o vaca de muls" ,pai si acuma vad ca unele actiuni gen PTR sau Socp care cresc intr-o singura zi 15%...la ATB si eu ma gandesc ca s-ar putea sa intru chiar pe varf ,in plus dupa cum se observa din grafic sunt si 2 gap-uri(pentru necunoscatori http://www.investope...erms/g/gap.asp)  care ar trebui acoperite ....
oricum ultima perioada e tare interesanta daca gaseai momentul propice de intrare marcai profit serios...ceea ce ma bucura ca se curata si bursa de actiuni gen CRB,ASP sau RLS +altele...
inca o chestie , pt cei cunoscatori si necunoscatori a aparut site-ul http://www.bursa.jos...-files/news.php un fel de comunitate bursiera  unde cu cat suntem mai multi cu atat mai bine ...cu scopul:Lucrul in echipa pentru atingerea performantelor maxime in activitatea de investitor la bursa...
numai bine

#44
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

 lupiduph, on Oct 25 2006, 14:59, said:

bujuu, sectorul farmaceutic este ft interesant si are potential (mai pe termen lung). ATB era bun de speculat acum vreo 2 sapt cand se auzea din ce in ce mai mult de privatizare si era pe la 1,35 ron. Acum cred ca e greu sa speculezi pe la 1,9 ron .... e posibil sa te trezesti ca intrii la spartul targului.

xkx, trebuie sa recunosti ca bvb are un potential enorm si (cel putin eu asa cred, poate ma insel) comisioanele sunt putin relevante. De ce? pai tu ce preferi: bvb unde (cu putin noroc si analize) faci 20% pe sif-uri intr-o luna doua si dai un comision de (sa zicem) 1.5%/tranz sau bursa din state unde faci (daca ai mare noroc) 3% in 5 luni si dai comision 0.3%/tranz ????
Parerea mea e urmatoarea: profitati de bvb cat mai puteti   :P  , adica o sa vina momentul cand o sa ajunga la maturitate, cresteri moderate, profituri moderate, comisioane mici ( :D ) si o sa va uitati in urma si o sa vedeti ce profituri uriase se faceau pe bursa. (asta e parerea mea personala, daca cineva nu e de aceeaso parere ...  :peacefingers: )

Da lupiduph are foarte mare potential. Eu i-am dat exemplu legat de comisioane lu buju deoarece vroia sa faca o analiza pe termen scurt. Din cate cunosc ca sa faci specula pe bursa noastra trebuie sa ai un capital destul de mare. Asta deoarece presupunand ca detine 100.000.000 lei vechi, la o actiune care creste 15% pe luna castigul este de 12% ( 15%-3% comisionul pt cump/vanz) fara impozitul de 16%. Daca scadem si impozitul asta inseamna in jur de 10 milioane.
Am multi prieteni care au auzit de castigurile de pe bursa dar nu vor sa investeasca deoarece nimeni nu le garanteaza un castig sigur.

Edited by xkx, 26 October 2006 - 07:51.


#45
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006

 xkx, on Oct 26 2006, 08:45, said:

Am multi prieteni care au auzit de castigurile de pe bursa dar nu vor sa investeasca deoarece nimeni nu le garanteaza un castig sigur.

Pai prieteni tai au o alternativa sigura, unde castigul este garantat: depozitul bancar.  :peacefingers:

O zi verde va doresc.

PS: www.agf.ro    
Forumul Bursier - foarte interesant, util atat pentru incepatori cat si pentru cei experimentati de pe piata.

Edited by lupiduph, 26 October 2006 - 08:28.


#46
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 lupiduph, on Oct 26 2006, 08:26, said:

Pai prieteni tai au o alternativa sigura, unde castigul este garantat: depozitul bancar.  :peacefingers:

O zi verde va doresc.

PS: www.agf.ro    
Forumul Bursier - foarte interesant, util atat pentru incepatori cat si pentru cei experimentati de pe piata.

mie sincer nu imi place forumul...sunt prea putini care stiu ce vorbesc si o fac klumea...in rest toti vb asa aiurea ,plus ca au si niste exprimari...pe mine ma enerveaza pur si simplu sa ii urmaresc...

#47
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006

 bujuu, on Oct 26 2006, 08:34, said:

mie sincer nu imi place forumul...sunt prea putini care stiu ce vorbesc si o fac klumea...in rest toti vb asa aiurea ,plus ca au si niste exprimari...pe mine ma enerveaza pur si simplu sa ii urmaresc...

Eu nu prea am timp sa intru pe AGF dar oricum acolo se discuta orice stire, orice comunicat, zvon... si poti sa-ti faci o idee....


O saptamana verde!  :peacefingers:

#48
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 lupiduph, on Oct 30 2006, 11:15, said:

Eu nu prea am timp sa intru pe AGF dar oricum acolo se discuta orice stire, orice comunicat, zvon... si poti sa-ti faci o idee....
O saptamana verde!  :peacefingers:
e grea viata de broker?cum ti se pare...parca m-ar tenta si pe mine sa urmez aceasta meserie desi nu mi se pare usoara deloc insa destul de provocatoare...auzi tu folosesti fibonacci  retracement in analiza ta ?

#49
daniela816

daniela816

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.10.2006
Bună!
Așteptați după câteva zile un site nou financiar, cu forumul propriu și multe subiecte din domeniul financiar și economic, ca de exemplu analiză fundamentală și tennică, știri în timp real ș.a.m.d.

    Succes tuturor speculaților!

#50
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 daniela816, on Oct 31 2006, 16:40, said:

Bună!
Așteptați după câteva zile un site nou financiar, cu forumul propriu și multe subiecte din domeniul financiar și economic, ca de exemplu analiză fundamentală și tennică, știri în timp real ș.a.m.d.

    Succes tuturor speculaților!
nu se intelege nimic  din ce afirmi tu:( :o

#51
daniela816

daniela816

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.10.2006

 bujuu, on Oct 31 2006, 18:41, said:

nu se intelege nimic  din ce afirmi tu:( :o
Мi-e foarte interesant acest lucru, și de ce nu înțelegi nimic cin ceea ce am spus? E cu totul clar. Dacă ai posibilatatea, te rog să-mi răspunzi.
   :P

#52
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 daniela816, on Nov 3 2006, 12:21, said:

Мi-e foarte interesant acest lucru, și de ce nu înțelegi nimic cin ceea ce am spus? E cu totul clar. Dacă ai posibilatatea, te rog să-mi răspunzi.
   :P
deci pana la urma care e treaba ta cu bursa ca nu inteleg nimic din ceea ce zici

#53
Ionut M

Ionut M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2006
lupiduph  - eu am cumparat actiuni TEL la cateva zile de la listare ...au avut un trend ascendent si am castigat destul de bine (pacat ca nu am cumparat un volum mai mare). In ultima perioada a scazut si volumul tranzactionat pe bursa si pretul. Ce parere ai ....sa le vand sau inca nu au ajuns la adevaratele maxime istorice si sa le mai tin pana prin ianuarie-februarie ?

#54
Wittmann

Wittmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 14.05.2006

 Ionut M, on Nov 5 2006, 12:34, said:

lupiduph  - eu am cumparat actiuni TEL la cateva zile de la listare .... Ce parere ai ....sa le vand sau inca nu au ajuns la adevaratele maxime istorice si sa le mai tin pana prin ianuarie-februarie ?
Parere de profan: cred ca ar fi cazul sa le vinzi. Chiar daca va mai urma o crestere, am inteles ca aceasta va fi foarte mica si nu merita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate