Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Bursa . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
pascal_mona

pascal_mona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2007

View PostPCDanDAX, on Dec 19 2006, 16:49, said:

cine vrea sa invete Bursa sa ma contacteze. Sint de 10 ani Trader dar nu in Romania ci pe DAX in Germania



spune-mi si mie ce trebuie sa fac sa joc la bursa din Turcia. Unde trebuie sa-mi deschid cont

#128
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 05.02.2002
Articolul din Catavencu e penibil, pe langa faptul ca nu stiu cat inseamna 1% din tlv tot ce face este sa tranteasca o serie de legaturi intre diverse personaje fara un deznodamant clar.
BT e totusi a 5 banca din Romania si acum nu mai sunt vremurile de la inceputul anilor 90.

#129
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postchris_t, on Feb 6 2007, 06:40, said:

PS: Apropo de BIO, cu toate ca s-au anuntat rezultate financiare preliminare bune, ieri a luat-o un pic in jos, cu toate ca sparsese triunghiul ascendent si mizam ca sare si mai mult. Pareri?
Probabil lumea se astepta la rezultate mai bune...cred  ca in perioada urmatoare  va urma o consolidare de pret[0.7100-0.7300]insa depinde si de restul actiunilor,fiindca o corectie pe celelalte bluechips-uri va trage in jos si BIO.

#130
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
O mica analiza fundamentala BIO, daca imi este permis:

Mie unul rezultatele imi par ok, chiar daca rata de crestere a profitului nu e aceeasi ca cea din anii trecuti. Este o chestie interesanta in raportul preliminar, care poate explica acest fapt: "investitii semnificative in formarea unei echipe profesioniste de vanzari si marketing". Aici s-au dus multi bani, dar aceasta echipa aduce valoare, generand acel 19% crestere a vanzarilor. Iar la o eventuala preluare, aceasta echipa duce pretul mult in sus.
BIO sta de cateva zile la .72 pe volume mici, ca de altfel toata piata. Probabil hotaratoare pentru trendul pietei, si implicit al BIO, va fi evolutia SIF, care vor putea decide daca intram iarasi in colapsul din februarie 2006. Totodata un cuvant de spus in evolutia pietei o va avea IPO de la FP, care ar putea duce la o scadere temporara de interes pentru restul pietei.
Oricum, BIO fiind o actiune apreciata ca fiind sensibila la evolutia pietei, va avea destul de mult de suferit daca "s**t goes down".
Mi se pare destul de clar ca nu mai e o actie de specula, dar cele 30% actii gratis + o eventuala apreciere a cotatiei + o eventuala preluare o fac destul de atractiva pe termen mediu/lung. P/E'ul e destul de mare, va fi totusi corectat putin la noile raportari, si oricum e in aceealeasi limite cu ATB.

Pentru mine hold, cu buy daca se duce in cap inainte de AGA, si cu un strong buy dupa aprilie, eventual pe o posibila repetare a double bottom'ului de anul trecut.

Parerea mea, fara pompe;)

#131
skodar

skodar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2006
Daca intereseaza pe cineva, inca un site unde se pot vedea cotatiile online: http://agregator.ro, ce e deosebit la asta e ca poti vedea cotatii, stiri, vremea in orice localitate din Romania pe aceeasi pagina. Ah si se face refresh automat  :D

#132
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postskodar, on Apr 16 2007, 22:02, said:

Daca intereseaza pe cineva, inca un site unde se pot vedea cotatiile online: http://agregator.ro, ce e deosebit la asta e ca poti vedea cotatii, stiri, vremea in orice localitate din Romania pe aceeasi pagina. Ah si se face refresh automat  :D
mai terminati mai cu reclama la site-ul ala de cacat!

#133
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View PostTuliman, on Dec 29 2006, 18:24, said:

Se incumeta cineva la o previziune pt 2007, cam care va fi cresterea bursei? La fel, estimati vreun moment oportun de investitie la bursa sau intr-un fond de investitii (investitii majoritar in actiuni), in viitorul apropiat? Stiu ca in 2007 vor intra cateva fonduri de investitii straine, la fel - fonduri cu risc ridicat - care au performante foarte bune, randamente de peste 50%.

Pe ce se bazeaza afirmatia ta?

#134
Cristi Popescu

Cristi Popescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.04.2007
Randamentele se vor mentine ridicate DOAR daca fac investitii bune. In unele tari s-a terminat deja cu cresterea...

Si mai depinde si ce brokeri folosesti.

Daca ai proasta inspiratie sa-ti iei ESTINVEST din Focsani, garantat iti vei regreat ideea cea proasta tot restul anului... cred ca CNVM oricum o sa le suspende licenta curand...

#135
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postlupiduph, on Oct 17 2006, 00:11, said:

Numele meu este Bogdan si sunt broker

PS: un sfat personal: nu are rost sa va jucati cu un cont virtual din 2 mari motive:
    
De preferat este sa nu apelezi la firmele care tranzactioneaza online pt ca pertotal comisioanele ies prea mari (taxa de administrare lunara, taxa per tranzactie, comision de bura, etc)" wrote IONUT_M
astea sunt cele mai tampite sfaturi pe care le-am auzit legat de trading...  :death:
ps. stiu ca e vechi postul, dar merita evidentiat

#136
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postgtk, on Apr 18 2007, 21:47, said:

astea sunt cele mai tampite sfaturi pe care le-am auzit legat de trading...  :death:
ps. stiu ca e vechi postul, dar merita evidentiat
ce ti se pare asa tampit?
Legat de tranzactionarea online, brokerul spune mai jos ca ssif unde lucreaza o incurajeaza prin oferirea unor comisioane mai mici.
In legatura cu un cont virtual, investitia la bursa nu se invata butonand la nimereala niste preturi pe virtual. Consider ca ordinele de vanzare/cumparare ar trebui date in totala cunostinta de cauza(de ex. daca te intreaba un amic ce nu are nici o treaba cu bursa de ce ai cumparat la sif3 si nu la sif2, ar trebui sa poti da cateva motive incat sa inteleaga si el). In acest caz, ce rost are sa pierzi vremea pe virtual?

#137
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Daca tot am inviat topicul, eu as spune ca nu sunt deloc de acord cu urmatoarele
"c.p.ionescu 1. nu vad jobul asta pe locul 2. Iti ocupa ft mult timp, trebuie sa te documentezi ft mult, sa fii la curent cu toate stirile/comunicatele etc ..... plus ca intre 9:45 si 14:15 trebuie sa fii cu ochii pe piata."  postul cu nr. 32
nu prea vad de ce trebuie sa stea un investitor cu o strategie de investitii pe termen mediu/lung in fiecare zi cu ochii pe bursa  :nonobad:  Asta e valabil pt day,intra-day traderi si pt cei cu un orizont investitional pe termen scurt.
Si uite de pe urma la sfaturi de genul asta imi scade mie respectul pt brokeri...

#138
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005
pt mai multe dezbateri va invit pe www.bursanoastra.ro...

#139
Florian267

Florian267

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.03.2007
Stie cineva ce s-a hotarat la AGA de la Banca Transilvania de pe 25 apr? A trecut o zi si nu s-a comunicat nimic...

#140
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
Vad ca topicul asta a fost dat uitarii de cativa ani si ma gandeam ca ar fi cazul sa reluam discutiile despre tranzactionarea la Bursa de Valori Bucuresti.
Pareri pro/contra?

Eu personal sunt PRO pt ca activez in domeniu , cunosc piata si potentialul ei.
Abia astept sa aud parerile Contra ale forex-istilor. :)

O zi buna. ;)

#141
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca se discuta pe "previziuni".

#142
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Eu nu sunt contra, insa nu vad avantajele tranzactionarii pe BVB fata de tranzactionarea pe bursele europene sau nyse.
Acolo ai comisioane mult mai bune, grafice mai detaliate si pe perioade mai mari de timp, ai o gramada de date pt a face analiza fundamentala, etc.

Pe bvb ce avantaje ai ?  :huh:

#143
ducul

ducul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.03.2011
ce parere aveti despre ssifbroker.ro

a investit cineva acolo?
a scos cineva bani de la ei ?
brokerii cum sunt ?
comisioane mari ?


merci

#144
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostGubyIQ, on 1st February 2011, 21:56, said:

Eu nu sunt contra, insa nu vad avantajele tranzactionarii pe BVB fata de tranzactionarea pe bursele europene sau nyse.
Acolo ai comisioane mult mai bune, grafice mai detaliate si pe perioade mai mari de timp, ai o gramada de date pt a face analiza fundamentala, etc.

Pe bvb ce avantaje ai ?  :huh:

Pai cel putin cresterea din ultimul timp.  :thumbup:

View Postducul, on 31st March 2011, 20:47, said:

ce parere aveti despre ssifbroker.ro

a investit cineva acolo?
a scos cineva bani de la ei ?
brokerii cum sunt ?
comisioane mari ?


merci

BRK.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate