Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bursa . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#91
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Se incumeta cineva la o previziune pt 2007, cam care va fi cresterea bursei? La fel, estimati vreun moment oportun de investitie la bursa sau intr-un fond de investitii (investitii majoritar in actiuni), in viitorul apropiat? Stiu ca in 2007 vor intra cateva fonduri de investitii straine, la fel - fonduri cu risc ridicat - care au performante foarte bune, randamente de peste 50%.

#92
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
daca luam in considerare anul trecut de ex ,se poate ca in prima luna-primele luni sa aiba loc cresteri spectaculoase la bursa,aceste cresteri fiind alimentate si de ideea in sine de proaspata membra a UE...Din ce-am citit eu si in celelalte tari care au intrat in UE a avut loc apoi o crestere a bursei cam in jur la 30-40% ...oricum de acum inainte cresterile nu vor mai fi asa de spectaculoase ca anii trecuti...e doar o parere oricum...



An nou Fericit ,Bursierilor!

#93
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postklm_tyby, on Nov 21 2006, 18:59, said:

ma poate ajuta si pe mine cineva?
ma bucur ca am descoperit acest forum si ma intreb daca ma puteti ajuta si pe mine.investesc la bursa de 6 luni fara nici o strategie si fara nici o legatura cu domeniul bursa.am reusit sa ma menti pe linia de plutire iar momentan portofoliul meu este la aceeasi valoare ca atunci cand am intrat.momentan detin 17400 actiuni Sinteza Oradea STZ. ce ma sfatuiti sa fac,sa la pastrez sau sa la vand?va rog ajutati-ma cu sfaturi,strategii,trucuri sau orice alta informatie,este bine venita.va multumesc din suflet.
uite acum ar fi cazul  sa incepi sa le vinzi STZ ...a crescut cu peste 9% avand un pret de 0.5350...incetul cu incetul poti sa le dai pe toate peste pretul pe care ai dat pe ele 0.4900...poate le-ai si vandut deja...

ce parere aveti de corectiile din ultimele zile? sunt corectii "bine meritate"?

#94
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postbujuu, on Jan 8 2007, 14:23, said:

uite acum ar fi cazul  sa incepi sa le vinzi STZ ...a crescut cu peste 9% avand un pret de 0.5350...incetul cu incetul poti sa le dai pe toate peste pretul pe care ai dat pe ele 0.4900...poate le-ai si vandut deja...

ce parere aveti de corectiile din ultimele zile? sunt corectii "bine meritate"?

Da sunt benefice. Cresterea de la inceputul anului este coada unui sir de cresteri inceput in ultima saptamana din dec 2006.
Eu unu am portofoliul 50% sif`uri 50% companii din indicele BET care cred ca anul acesta va urca peste 10.000 puncte.

Succes!

#95
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
si acum o intrebare: ati platit impozit pe profit? eu am avut in 2006 profit din vanzare actiuni cu termen sub un an, trebuie sa platesc 16 % din profit. Stiti cumva cum se procedeaza?

#96
klm_tyby

klm_tyby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2006
multumesc pt sfaturi tuturor.mi-au fost de folos toate.multumesc wittmann am facut cum mi-ai zis si m-am bagat pe sif-uri si tlv.multumesc teoteo am pastrat actiunile la stz si ma bucur ca am facut asta.multumesc buju:am inceput sa vand din stz,sper sa reusesc sa le dau pe toate si sa mai raman si cu ceva dupa ce platesc comisionul ca sa nu le fii tinut 2 luni degeaba

#97
Ionut M

Ionut M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2006
Ce parere aveti de TLV ? au potential de crestere ?

#98
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View PostIonut M, on Jan 11 2007, 22:52, said:

Ce parere aveti de TLV ? au potential de crestere ?
vorba unui broker..." o actiune obosita  "...nu mai da randament cum o facea in alti ani...desi inca sectorul financiar se numara printre cele mai profitabile la bursa

#99
Ionut M

Ionut M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2006

View Postbujuu, on Jan 14 2007, 00:02, said:

vorba unui broker..." o actiune obosita  "...nu mai da randament cum o facea in alti ani...desi inca sectorul financiar se numara printre cele mai profitabile la bursa

Eu am cumparat intre timp 1500 de actiuni. Sper pe termen scurt (max 1 luna) un randament de min +10%

Borkerul de care vorbeai  :o propune ceva pe termen scurt ? Ma gandesc ca investitorii incep sa isi traga linie si sa-si vanda actiunile. Nu vad mare potential de crestere ...dar poate vii cu vreo sugestie

#100
enemyspy

enemyspy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2007
As avea si eu o intrebare...daca ma poate ajuta cineva.Ma atrage bursa dar chiar nu ma pricep si nici nu am timp sa ma apuc sa invat pt ca ma ocup de seo.Am vorbit cu cineva de la ING si mi-a povestit de brokerii lor ca ar fi cei mai buni in asa ceva.Intrebarea mea este daca a lucrat cineva cu ei.Suma minima pe care poti sa o investesti este de 6000RON.

#101
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View PostIonut M, on Jan 15 2007, 22:53, said:

Eu am cumparat intre timp 1500 de actiuni. Sper pe termen scurt (max 1 luna) un randament de min +10%

Borkerul de care vorbeai  :o propune ceva pe termen scurt ? Ma gandesc ca investitorii incep sa isi traga linie si sa-si vanda actiunile. Nu vad mare potential de crestere ...dar poate vii cu vreo sugestie
pai e brokerul de la realitatea zilei pe money channel..uita te in fiecare zi de la 15 si 10 ca au invitat cate un broker si poti sa le si trimiti intrebari prin mail...intra si pe www.bursanoastra.ro pentru alte noutati si discutii bursiere

#102
kaltos

kaltos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2007
Salut!
Ma bate gandul sa investesc la bursa de mult timp insa nu prea am avut ce :).
De vreo 2 saptamani am inceput sa ma documentez mai serios.
Ce am constatat.
Partea tehnica se invata, experienta se acumuleaza tranzactionand insa atitudinea societatilor de brokeraj nu poate fi schimbata.
Ce mi se parte cel mai trist este comisionul aplicat de societatile de brokeraj.
O sa va dau un exemplu si va rog sa ma corectati daca gresesc.
Sa zicem ca vrei sa speculezi pe bursa si ai 100 mil.Targetul tau e cam 5% profit pe luna in conditiile in care nu vrei sa risti prea mult.
Comisionul SSIF-ului "X" este de 1.5% pe tranzactie.Deci daca vrei sa marchezi profitul asta de 5% SSIF-ul o sa-ti ia 1.5 cumparare+1.5 vanzare = cam 3%.
plus 16 la suta impozit pe profit; o sa-ti ramana cam 1%.
Mi se pare foarte ciudat ca facand 5 mil sa ramai cu 1 mil, in conditiile in care daca pierzi nu te consoleaza nimeni cu nimic.

#103
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postkaltos, on Jan 19 2007, 17:35, said:

Salut!
Ma bate gandul sa investesc la bursa de mult timp insa nu prea am avut ce :).
De vreo 2 saptamani am inceput sa ma documentez mai serios.
Ce am constatat.
Partea tehnica se invata, experienta se acumuleaza tranzactionand insa atitudinea societatilor de brokeraj nu poate fi schimbata.
Ce mi se parte cel mai trist este comisionul aplicat de societatile de brokeraj.
O sa va dau un exemplu si va rog sa ma corectati daca gresesc.
Sa zicem ca vrei sa speculezi pe bursa si ai 100 mil.Targetul tau e cam 5% profit pe luna in conditiile in care nu vrei sa risti prea mult.
Comisionul SSIF-ului "X" este de 1.5% pe tranzactie.Deci daca vrei sa marchezi profitul asta de 5% SSIF-ul o sa-ti ia 1.5 cumparare+1.5 vanzare = cam 3%.
plus 16 la suta impozit pe profit; o sa-ti ramana cam 1%.
Mi se pare foarte ciudat ca facand 5 mil sa ramai cu 1 mil, in conditiile in care daca pierzi nu te consoleaza nimeni cu nimic.
pai ramai cu mai mult de 1% :) pai depinde si cu ce ssif tranzactionezi...ca poti sa negociezi comisionul...

apropo stie careva impozitul de 16%se aplica pe castig net sau pe castigul din anul fiscal fara sa se scada pierderile

#104
kaltos

kaltos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2007
OK.
Recomandati-mie si mie un SSIF bun.
La 1000 euro investiti si cel putin o tranzactie (de fapt cumparare + vanzare) pe luna cam cat poate sa ma ajunga comisionul (sa stiu cat sunt obligat sa fac pentru a nu pierde :) )?

PS: Mentionez ca ma refer la tranzactii online (in cazul in care exista SSIF-uri pentru care comisionul pentru online e diferit).

#105
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postkaltos, on Jan 20 2007, 13:38, said:

OK.
Recomandati-mie si mie un SSIF bun.
La 1000 euro investiti si cel putin o tranzactie (de fapt cumparare + vanzare) pe luna cam cat poate sa ma ajunga comisionul (sa stiu cat sunt obligat sa fac pentru a nu pierde :) )?

PS: Mentionez ca ma refer la tranzactii online (in cazul in care exista SSIF-uri pentru care comisionul pentru online e diferit).
pai cam 1%-1,5%
eu la ssifbroker am 1,1%+1 ron taxa pe ordin executat (ma refer la cont online)
intra pe www.bursanoastra.ro mai intreaba si pe acolo

#106
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostIonut M, on Jan 15 2007, 22:53, said:

Eu am cumparat intre timp 1500 de actiuni. Sper pe termen scurt (max 1 luna) un randament de min +10%

speri la TLV o crestere de 10% intr-o luna ? visezi :)

subscriu la parerea unuia de mai sus.. e cea mai plictisitoare actiune

#107
kaltos

kaltos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2007
OK.
Incerc sa-mi dau si eu cu parerea despre TLV, daca imi este permis.
Astept sa fiu corectat caci sunt abia la inceput.
Daca speculezi pe bursa, actiunea asta este cam degeaba. Nu poti sa stai dupa ea.
Intr-un an de zile cred ca au fost 2 semnale serioase de buy pe ea.
De vreo 2-3 luni nu prea exista trend pe actiunea asta.
Personal cred ca o sa inceapa sa creasca dar foarte foarte lent.
Va rog sa ma contraziceti (mai ales cei care au mai multa experienta) , poate mai invat si eu cate ceva :).

#108
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Credeti ca actiunile tlv vor mai creste,isi vor mai reveni?
Am 100 contr. cu scadenta mar ,sunt deja in pierdere cu 18.000 ron.
Am mai avut inca 50 contr. cu scad dec si am mai pierdut inca 10.000 ron.
Am un an de cand am intrat la bursa printr-un ssif,si am pierdut o groaza de bani.
Acum,22 ianuarie sunt 10.700/actiune(luate cu 12.500) ,derivatele astea sunt periculoase,oare o sa mai creasca?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate