Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

de ce sa fi sau sa nu fi mandru ca esti roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#37
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by swentfos
iarmarock  
 
pai nu cred ca tu inainte de a trai "bine", cum zici ca traiesti acum, aruncai hartii pe strada, mancai seminte pe strada si restul chestiilor de care vorbeati mai devreme si dintr-o data ... nu ai mai facut asta ... nu cred ca are legatura neaparat cu banii ...  
Sunt de acord ca daca ai bani esti mai atent cu tine si te respecti mai mult ... dar asta o faci TU! Pentru ca asa ai fost invatat sa faci, pe cand unu' care de cand se stie el sta "in fata blocului si mananca seminte" nu se va schimba ... tot asa va face numai ca atunci cand va avea bani va manca seminte in decapotabila ... cum zicea cineva :) si va avea bani sa isi cumpere si boxe mai mari sa se auda manelele mai de departe !  
...

spre rusinea mea asumata faceam tot felu' de chesti de cacao
apoi schimbarea nu a fost brusca
dar la un moment dat am realizat ca nu ma mai port asa

indiferent de nivelul de bunastare tot vor fi unii care se vor purta ca niste "seniori ai prostului gust"

dar daca ar fi bunastare
imi place sa sper
ca 20% dintre noi se vor schimba datorita celor ce sunt in interiorul lor
apoi din cercul lor de cunostinte se vor mai schimba inca un 20% datorita mimetismului
ca sa dea si ei bine

crezi ca la un concert cu Johnny Raducanu merg toti ca le place jazzu...

#38
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003

Quote

Originally posted by iarmarock
se poate sa ai dreptate

unde crezi ca gresesc
ajuta-ma te rog :help:

daca nu te-ai prins inseamna ca am dreptate.

#39
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by blueghost
daca nu te-ai prins inseamna ca am dreptate.

am cautat post-uril tale anterioare pe acest thread si
nu ma prind
inseamna ca ai dreptate
esti multumit?

in acelasi timp se poate ca asta sa nu conteze
chiar deloc

#40
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
in orice societate exista ceea ce se cheama "Elita".
Elita e formata de obicei din personalitati publice, intelectuali, politicieni, artisti, oameni de afaceri.
In vest Elita formeaza curente pacifiste(anti-razboi), ecologiste, pentru ajutarea vreunei natii sarace cu hrana si medicamente, de lupta pentru drepturile omului sau copilului.
in general Elita formeaza gusturile si impune directia pe care o ia societatea respectiva.

la noi nu stiu unde naiba e elita.

#41
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003
daca o luam la mishto
as zice ca Elita e be Bd. Theodor Paladyy nr 114
si se gaseste ambalata in pugi rosii, verzi si albastre
de cafe cu gust bun uneori si rau alteori.

daca vorbim serios te intreb ce legatura are elita cu subiectul thread-ului

daca ar fi asa cum zici tu inseamna ca cei din elita nu ar fi exclusivisti, introvertiti, si egoisti.

elita societatii romanesti exista
dar nu face nimik pt ca nivelul nostru de "civilitudine" sa creasca

nu :nu:

nu cred ca asta e problema

#42
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
Elita este cea care trage socetatea in sus in vest. Elita inseamna cei care indruma stupid people-ul si nu o clasa aristocratica, exclusivista si inchisa publicului larg.
Elita inseamna prima imagine a unei tari si unul din motivele pentru care un om poate fi mandru ca apartine unei tari.

tu crezi ca problema romaniei e la omul de rand sau la conducere. daca e la omul de rand atunci pot sa zic ca o Elita puternica determina o schimbare de mentalitate pana si la el. daca e de la conducere ei bine in mod normal tocmai Elita ar trebui sa conduca.

elita are mai multe fete. faptul ca elita culturala isi face datoria in timp ce cea politica nu, nu inseamna ca lucrurile vor merge mai bine.
oricum Elita este mai mult un concept decat ceva fizic si din ea nu face parte absolut nici un politician. formula fiind neterminata ca mai toate lucrurile din tara asta nu stiu cum as putea fi mandru ca sunt roman.

#43
Andrei Pociu

Andrei Pociu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.08.2003
Problema este mentalitatea. Nu este conducerea problema. De fapt, si conducerea e problema, insa nu doar conducerea.
Cducerea se confunda cu poporul. Pentru ca cei de la conducere sunt tot una cu poporul. Nu spun ca toti romani sunt asa... 98% sunt. 2% sunt intregi la minte, si ei pleaca din tara. Cei 2% nu vor schimba niciodata mentalitatea celor 98% cu sangele stricat. De fapt, nu pot schimba mentalitatea a 0.5%.
Asta pentru ca romanii nu sunt de rasa. La fel cum, daca iei un caine "comunitar", vagabond, in casa, si il tratezi ca pe un caine de rasa, cu Pedigree si ii oferi tot ce i se ofera cainelui de rasa, nu il vei putea dresa, va ramane un caine mediocru, un caine prost, o javra. Si probabil intr-o zi se va intoarce tot la comunitarii lui.

Asta e si problema romanului. Daca ii dai un salariu mare, tot haimana e, chiar o haimana mai periculoasa. Daca il trimiti intr-o tara straina, se va intoarce aici. Restul de 2%, dupa cum am spus, parasesc tara, insa acesti 2% de obicei nu au acelasi sange cu romanul haimana, si se vor stabili acolo, incercand sa uite trecutul.

Asa ca, voi, cei care va credeti ca faceti parte din cei 2%, probabil veti pleca din tara, si faceti cel mai bun lucru pentru voi, dar si pentru restul. Bine, prin acesti 2% mai sunt si fraieri, care cred ca pot schimba mentalitatea haimanalelor, insa nu este asa, si fac o mare greseala prin decizia de a ramane in tara.

Romanii haimana trebuie lasati in pace, in tara lor, cu manele, cu seminte, cu saracie. Asa le place. Daca plecati le faceti un bine. La fel cum am spus si cu cainii. Niciodata sa nu aduci un 'comunitar' in casa. Maidanezul trebuie castrat, sau mai bine, eutanasiat.

Si eu, peste 2 ani voi parasi tara, am multe mijloace prin care o pot face. Poate ca ma voi reintoarce la rudele mele din Grecia, desi prefer sa-mi gasesc de lucru ca programator intr-o tara cum e SUA sau Germania... sau orice alta tara civilizata.

Romanul ii va injura intotdeauna pe occidental. Va zice 'mai da-l dracu' de american'.

Si acesti 98% sunt impartiti in mai multe categorii. Sunt cei care zic "Sunt mandru ca sunt roman", dar mai sunt si cei care spun "M-am saturat de tara asta de rahat, imi bag....". Si cei din categoria II sunt de fapt identici cu cei din categoria I.

Kugarth are dreptate. Si rz. Si nozavi.
Insa faceti o mare greseala: "[...]noi izbucneam in ras la absurditatea ideii..."
Nu noi. Ci ei. Va confundati cu romanii. Romanii nu sunteti voi. Romanii sunt cei pe care ii vedeti ca asculta manele, sparg seminte in fata blocului, si stau pe #bucuresti intr-un I-Cafe din Pantelimon. Ei sunt romanii. Ei reprezintea majoritatea (98%). De aceea trebuie lasati in pace.

#44
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
de ce 2%? mi se pare cam mult.
intradevar conteaza si originea (pedigree) omului, dar totusi cred ca educatia poate face minuni si in principal celebrii 7 ani deacasa. atunci este momentul in care se despart cei de rasa de comunitari. pentru asta vor trebui sa treaca cateva generatii si sa existe cineva capabil sa se sacrifice pentru cei 98% si sa mai fie si injurat si eventual chiar asasinat. si nu prea cred ca exista cineva.
in momentul in care ii voi lasa in pace inseamna ca am renuntat cu un sentiment de infrangere in suflet sau ca pur si simplu am strans destui bani ca sa ma car dincolo si ca am ajuns sa ma doara in fund de ei cei 98%.

#45
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Naaa.. legea junglei isi va spune cuvantul , cand obligati de situatie va trebui sa ne conformam unor reguli nu vor rezista decat cei care sunt deja pregatiti pentru schimbare sau cei care se adapteaza usor .
Cred foarte tare in noua generatie , aa pardon in viitoarele generatii de tineri care poate vor schimba ceva , putin cate putin ...
Problema e ca cu cat apar mai multe minti luminate (scuze naa :drac: ) apar de 10 ori mai multi ...sa  nu fiu prea acid - "neadaptati" .
Exista si riscul sa fim inghititi de prostie - risc destul de mare - atunci ne paste izolarea  cea crunta , dar sa fim optimisti :vomiton: .
Faza e ca occidentalii au facut in trecut niste greseli pe care noi de-abia acum le facem si diferenta e ca noi trebuie sa le facem de mai multe ori asa ca doar avem toleranta foarte mare , ceva ereditar nu ? Din greseli se invata , uite dau exemplul mult prea mediatizat , manelele , multi le-au ascultat , acum le urasc , s-au orientat spre muzica adevarata , de calitate . Incetul cu incetul se vor "conforma" toti manelele si masinile second aduse dupa 3 luni de agricultura in spania vor conta prea putin ...deci am evoluat nu ?
Aplicandu-se acelasi procedeu , incetul cu incetul evoluam .
Impedimente sunt destule , de aceea treburile se misca incet , aproape insesizabil , poate nesemnificativ pentru unii .
Uite ca am adus vorba de cei care pleaca in Spania - acolo sigur nu vor manca ciorba eterna lunga , sa ajunga la toti - cam cu lehamite te uiti la ea dupa ce ai vazut ca exista mancare mai buna decat ciorba sau pizza de la restaurantul cutare ....
Mai avem o problema eterna : suntem foarte conservatori si e de stiut ca un conservatorism ridicol impiedica EVOLUTIA  . Nu de asta avem nevoie ? sa evoluam ? Nu se poate cu niste inchisi la minte care au facut scoala prin Moscova ,  sau "taranii de la munte stramutati la oras" .
Am vazut batrani care pur si simplu se bucura ca lucreaza cu sapa si nu vor sa auda de altceva ! PUR SI SIMPLU NU VOR , cu asta basta . Ce poti sa le faci ? sa-i omori ? Cand dupa o viata de SCLAV ei tot pe aceleasi principii merg , alegandu-se cu ce ? Taranii sunt supra deformati de munca , cocosati , fete schimonosite , plini de boli dar , tot "respectul"  - cu pamant !
Ah - si cu 4 clase ! Nu arunc vina pe nimeni ca au fost batuti de soarta si poate de ...religie (nu-mi sariti in cap la faza asta ) , au fost invatati sa taca si sa faca - siti vorba aia ? "munca de chinez batran" - se poate schimba cu usurinta in " munca de taran roman" , munca silnica .
Daca as fi la tara  da cu sapa ! da nu ca sa muncesc toata viata pentru a da cu sapa ci sa-mi cumpar tractor !
Noa bun , m-am intins prea mult la faza asta , vroiam sa ajung aici - la conservatorism  - nu putem schimba niste mentalitati care nu mai au nici un orizont , decat cel pe care-l vad de pe hotar , nici nu putem pur si simplu sa scapam de ei - sa-i nukerim :ciocan: dar putem sa invatam din greselile lor , ca de aia le-au facut !
Toata lumea condamna tineretul ca nu asculta muzica populara - pai ce dreac sa asculti acolo ? - "Asa-i romanul ?" - "Vino'n deal sa-ti dau gurita" (adica hai sa facem sex in Hotel Corofila" , "Sa cinstim cu un paharel" - naaa - exista si muzica populara frumoasa dar nu asta - asta stinks - ce promoveaza ? majoritatea e vorba de TARANI , pe cand si muzica poa' sa evolueze ( take a look la muzica country americana ) .
Ah si nu mai spun - ne plangem de mila , ca ne plaaaaaaaceeeeee !
"Avem 10 copii , nu ne ajuta guvernul , sunt casnica , el e somer" - Ala suferea de priaprism , avea apetitul sexual prea mare sau nu a fost educat cu privire la metodele anticonceptionale - sau! si aici am vrut sa ajung - a ramas cuplat de pe vremea lu' ceasca , cand se promova acest lucru - faceti copii ca-i creste Statul .
Am enumerat doar o parte din probleme - ah am uitat de mineri - cica se pregatesc sa ne dea iar o mUE (vorba lui Courage) .  Frumos nu ?
Am uitat si de profesori care au pretentia sa fim decenti - ce inseamna in viziunea lor sa fi decent ? HUH ? Arty - daca citesti - in USA se cenzureaza cumva vestimentatia ?? - pe cand prin vestimentatie te exprimi - sau cel putin incerci - ca te paste exmatricularea sau alea alea ... tinerii din "new generation" se automarginalizeaza p-aci pt motivul ca nu ii lasa nimeni sa se exprime ! De la simplele priviri dezgustate a unnor pensionare uitate de lume pana la masuri drastice la scoala - tinerii sunt manipulati dar sa nu generalizez .  
Ca sa  vedeti mai bine rezultatul mai dau un exemplu : tanar la 18 ani - trece vecinul de 60 de ani pe langa el : "Sar'na" - analizand - iasa - Sarut mana - adica un gest pe cat de scarbos  pe atat de ... gay .
aaa... am ajuns la pupincurism sau germanizat "lingenfunden" - ne place sa ne pupam in ...acolo ... unii pe altii ....
Cuvant de incheiere : "Welcome to the new generation "

#46
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
da intradevar am auzit si eu ceva nou.
conservatorismul. in general nu este un lucru rau dand un anumit sentiment de stabilitate omului, dar acum e o piedica uriasa in calea schimbarilor care "va sa vina" (si nu mai vine).
si ma gandesc aici la schimbarile pe care cei din Europa Centrala le-au facut cu 10 ani inainte de caderea comunismului si pe care ai nostri conducatori abia acum se gandesc sa le faca si se cam codesc ca vin alegerile.

nu cred ca poti cere batranului de la tara sa-si cumpere tractor, dar tanarului poti.

nu mai vin minerii ca s-au blindat guvernantii cu jandarmi superechipati si superbineplatiti. ii cotonogesc astia imediat.

se cenzureaza si la americani destul. e mai multa democratie in Canada si Europa drept sa spun. faza e ca nu se cenzureaza economia. conducatorii nostri au lipsit de la lectia "poporul are nevoie de paine si circ" la care americanii sunt experti.

#47
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iarmarock: intentia ta ar putea fi considerata ca fiind laudabila, insa titlul strica totul. cre' ca nu exista natie care sa isi puna in acest fel problema. suntem unici pe planeta in ceea ce priveste ponegrierea neamului si asa o sa ramanem. nici macar nu o sa incerc sa combat in vreun fel parerile exprimate aici, fiindca sunt convins ca ele nu se vor schimba, ca de fapt mai orice discutie de la Generalitati sau de la Editoriale. am un sfat insa, care s-ar putea sa vina in sprijinul tuturor celor care se considera batuti de soarta ca scrie in actele lor de identiate ca sunt romani: voi astia care plecati urechea la vorbele altora, schimbati-va naiba pasapoartele, nationalitatile, schimbati-va numele, plecati din tara si nu va mai uitati inapoi!! da' nu credeti ca avem si noi o limita? pana cand naiba sa va suport insultele si vanturile din cap? deziceti-va odata de tot ce va leaga de natia asta (care include si limba, printre altele) si nu va mai tot fofilati cu soparlisme p-aici!! daca voua va pute tot ce deriva de la roman, lasati-ne in pace si vedeti-va de treburile pt care ati fost chemati acolo unde sunteti! penibililor! habar n-aveti de nimica! hantaniti ca niste mori stricate! hai ca ma enervez si n-am pt ce.

#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by DeathRipple
iarmarock: intentia ta ar putea fi considerata ca fiind laudabila, insa titlul strica totul.  

De ce strica totul?
Unii au zis de ce nu prea vor sa fie mandrii, iar altii de ce sunt mandrii... ca sunt romani!
Prin ultimul tau post, in acest thread, ai dovedit ca esti roman!
Chiar imi era dor de limbajul asta...

#49
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
DeathRipple - huh ? De care parte a baricadei esti  ? Dupa acuzele tale cred ca esti de ..."cealalta parte" . NU SUNTEM BATUTI DE SOARTA BAAAAA !Suntem batuti de situatie , timp , trecut , viitor si toate alea ...
aw - spune-ne si noua - CE TE FACE PE TINE SA SPUI CA ESTI MANDRU CA ESTI ROMAN ...
[pfuai ce nervi am ....]
Nu este natie care sa nu aiba mandrie ca face parte din acea natie ? Hmmm... U SUCK - din cauza acestei mandrii unii o duc excelent , altii se razboiesc pentru asta , si noi , cei de pe forum ne punem INCA intrebari daca merita  SAU daca va merita vreodata sa ne mandrim cu asta ...
Cu ce te-am insultat ? ce vanturi avem in cap ? Cred ca ai avut tatici securisti sau esti din ala "ce bine era pe vremea lu' Ceausescu" nu ?
Cu totii am vrea sa ne fie mai bine , si vorba aia cu "fie painea cat de rea..." nu se aplica , pt ca painea e un aliment care ne reprezinta pe noi romanii ....multa , sa ne ajunga ..
SO , grow up sucker !
Ia zi-ne si noua , ce lucrezi , ce faci , sa stim cum sa interpretam mandria ta de a fi roman ...:ciocan:
"another one bytes the dust" ....

#50
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
Shobolanu: esti patetic si n-am chef sa pierd vremea cu tine. si in plus nu cunosti logica elementara

#51
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Argumentati Iluminatia Voastra , aa , imi cer iertare , cum pot sa va raspesc din pretiosul timp , doar pentru a da explicatii unui simplu muritor ca mine... :flame: :vomiton:

#52
Andrei Pociu

Andrei Pociu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.08.2003
Acum ati inteles la ce m-am referit? Mai bine ii lasati in pace...

#53
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
@Andrei Pociu - NU !

#54
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
//Shobolanu
bai chiar esti patetic.
gesturile astea de superioritate mascata reflecta doar infantilismul care te caracterizeaza in general pe forumul asta.
exista momente in care un roman normal vede ca se mai intampla si minuni in tara asta si simte un inceput de mandrie de a fi ceea ce este. in restul timpului (99%) simte numai ura, mahnire si disperare. procentele pot diferi pentru ca vorba aia totul e relativ, dar ceva de genul 0%-100% e extrem de improbabil. daca totusi improbabilitatea se produce atunci nu cred ca mai ai ce cauta in tara asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate